Acum este 18 Apr 2024, 09:37

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 100 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ziua in care ne-am strans darurile sarbatorilor pascale
MesajScris: 18 Mai 2014, 20:36 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4570
Nume forum:1
Helen, ingerul de la biserica i-a daruit cutia ta cu ciocolata surioarei ei:


_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ziua in care ne-am strans darurile sarbatorilor pascale
MesajScris: 25 Mai 2014, 18:14 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4570
Nume forum:1
Helen, bomboanele tale au ajuns la ingeras.
I-am dus si fotografiile cu surioara ei.



Si cum era imbracata precum Scufita Rosie, am adus dovada si aici.



Am intrebat-o pe mama ei daca ingerul merge la gradinita si mi-a spus ca nu stie daca reuseste in urmatorul an scolar sa o inscrie, ca nu are nici gentuta, nici creioane colorate si nimic din ce mai era pe lista cand a vrut sa o inscrie.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ziua in care ne-am strans darurile sarbatorilor pascale
MesajScris: 27 Mai 2014, 09:37 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4570
Nume forum:1
Nu stiu daca procedez corect, dar am tot urmarit topicul cu ingerasul de la biserica si in urma celor postate de tine zilele trecute m-am hotarat sa o ajut pe micuta atat cat pot.
Am vazut ca nu merge la gradinita pentru ca nu are cele necesare. Din pacate nu stiu ce are nevoie un copil de gradinita pentru a-i trimite, dar sper sa ma ajuti cu un sfat sau o propunere.


Am fost atat de socata de informatiile primite de la mama ei incat nici nu m-am putut organiza mental (adica sa intreb mai multe, sa aflu si alte informatii).
Duminica viitoare intentionez sa o indemn pe mama sa mearga sa o inscrie si sa afle in mare ce va avea nevoie fetita ei pentru a merge la gradinita din cartier.
Sa stii ca si eu intentionez sa o ajut si la fel ca tine mai exista gargarite ce vor sa faca acest lucru.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ziua in care ne-am strans darurile sarbatorilor pascale
MesajScris: 27 Mai 2014, 09:41 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4570
Nume forum:1
Am vazut pe forum discutia despre cea mica si nu am putut ramane indiferenta. Am cautat pe internet o lista cu rechizitele necesare, cosul de cumparaturi este aproape gata, dar inainte de a confirma comanda as dori sa stiu daca intre timp ingerul a primit o parte din lucruri.
Este evident ca fara ajutorul dumneavoastra nu o sa reusesc, de aceea va intreb daca imi permiteti ca adresa de livrare sa fie cea a firmei (sau o adresa intermediara).
Va multumesc si sper din tot sufletul ca "Scufita Rosie" sa se mearga la gradinita anul acesta.


Mi-au dat lacrimile cand am citit mesajul tau. Nu esti unica* ce imi scrie ca vrea sa o ajute pe Scufita Rosie, cum ii zici tu. Iar modul cum a ales fiecare sa faca pasul acesta ma emotioneaza.
Eu le-am stopat pe celalalte gargarite sa intreprinda ceva pentru ca imi doresc sa o ajutam coerent (adica sa nu luam prea multe produse de un singur fel si sa ii lipseasca ceva esential). Modul cum ai gandit tu este idealul si iti multumesc.
Sigur ca poti folosi adresa noastra.
Eu iti multumesc din toata inima ca ajuti un inger sa isi urmeze pasii copilariei. Duhovnicul meu are o vorba: Domnul sa va faca parte! Asa sa fie si la tine.

*In masura timpului voi mai posta aici mesajele primite de alte inimi de gargarita.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ziua in care ne-am strans darurile sarbatorilor pascale
MesajScris: 27 Mai 2014, 10:00 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4570
Nume forum:1
Primit acum cateva minute:

Am citit mesajul de pe forum si vreau sa stiu daca pot trimite la voi o parte din cele necesare inscrierii la gradinita. Eu am cumparat aproape tot ce am gasit pe internet ca lista de rechizite mai putin gentuta, dar cred ca mai am pe acasa un rucsacel mic din blanita.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ziua in care ne-am strans darurile sarbatorilor pascale
MesajScris: 27 Mai 2014, 13:13 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4570
Nume forum:1
Primit de la o alta gargarita:

Mai jos este o lista cu ce am pregatit pentru ingeras:

- 2 caiete desen mici
- 1 maculator foaie velina
- 2 creioane
- 1 ascutitoare
- 1 radiera
- 1 cutie creioane colorate cerate si multe alte creioane colorate (si carioci) normale
- 1 cutie acuarele+penson
- 1 cutie plastilina
- 1 plansa pentru modelat
- un tub lipici
- un set hartie glasata autoadeziva
- un set hartie creponata
- 100 coli hartie scris
- cateva coli colorate
- 10 plicuri mari/ 10 plicuri mici
- 10 mape plastic
- 2 carti de colorat plus multe alte foi de colorat printate de pe net
- 1 joc - Sa coasem frumos
- 1 joc - Coafeza cu perii/oglinda


Draga mea, prietena,
Am postat pe forum ceea ce ai cumparat tu ca sa nu se dubleze produsele.
Ma uluieste si ma emotioneaza cat ecou a starnit sufletelul acesta intr-o comunitate atat de mica precum este gradina noastra. Ma bucur atat de mult de parca ar fi pentru mine si, da, ai dreptate este un inceput bun.
Iti multumesc din adancul inimii pentru implicare.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ziua in care ne-am strans darurile sarbatorilor pascale
MesajScris: 27 Mai 2014, 13:33 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4570
Nume forum:1
Am citit pe forum despre ingerasul de la biserica si am vazut ca sunt fete care au luat deja cele necesare. Eu vin cu alta propunere: se poate sa transfer intr-un cont o suma de bani si fie sa-i dai mamei fie sa achizitionezi ce crezi tu ca are nevoie pentru ea sau pentru surioara ei? Ambele varinte sunt bune si nu vreau sa te deranjez prea mult. Inital m-am gandit sa cumpar eu, dar nu ma pricep, ca nu am copii si nu vreau sa iau ceva ce nu i se potriveste. Nu este suma mare, dar ma gandesc ca orice ajutor este binevenit.
Te rog sa ma ajuti si cu contul, daca transfer in contul firmei nu vad cum se poate inregistra in contabilitate operatiunea.


Propunerea ta este extraordinara, in contextul in care la gradinita li se cer periodic consumabile (hartie igienica, sapun, detergent) si mai trebuie sa plateasca si catering, dar si optionalele (cursuri de limbi straine, etc.). Si, da, orice ajutor este binevenit si iti multumesc din inima.
Stiu ca am si eu un cont, dar nu mai tin minte unde l-am notat. Imediat ce il gasesc iti scriu.
Sa iti dea viata doar bucurii in cale pentru gestul pe care vrei sa il faci.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ziua in care ne-am strans darurile sarbatorilor pascale
MesajScris: 27 Mai 2014, 14:07 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4570
Nume forum:1
Am urmarit topicul cu Scufita Rosie si primul lucru a fost sa caut pe net o lista cu materialele necesare pentru inscrierea la gradinita. Este exact lista postata de tine la ora 14.13, doar ca ieri mi s-au schimbat planurile si [...].
Sunt convinsa ca mai sunt multe alte lucruri necesare la gradinita si aici ma refer si la hainute, incaltaminte etc.
Voi urmari topicul si astept sa vedem cum o putem ajuta pe aceasta micuta sa mearga la gradinita.


Ma simt coplesita vizavi de cata bucurie simt in cuvintele voastre referitor la Scufita Rosie. Sunt atat de numeroase ofertele venite de la voi, gargaritele, simt atata empatie si dor de ajutor incat nu am cuvinte suficiente pentru a multumi.
Nici nu stiu cui sa multumesc mai intai.
- Ingerului meu personal care m-a impins sa adaug si conversatia mea cu mamica Scufitei Rosii pe forum?
- Gradinei acesteia ce a adunat atata fiinte speciale in ea?
- Voua ce in bucurie veniti sa dati o mana de ajutor?
- Scufitei Rosii ca exista si ne da sansa de a face si ceva bun pe lumea aceasta?

Acum iti multumesc tie, [...] si iti multumesc din inima pentru oportunitatile ce le asterni in fata micutei.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ziua in care ne-am strans darurile sarbatorilor pascale
MesajScris: 27 Mai 2014, 15:31 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4570
Nume forum:1
Exact aceiasi lista o aveam si eu aseara (luata de pe site-ul 'suntparinte.ro'), cu unul sau doua produse diferite. Am anulat-o, dar ca si celelalte gargarite, voi urmari topicul ce ii este dedicat.
Astept cu nerabdare detalii despre Scufita si sunt sigura ca impreuna vom reusi sa ii facem copilaria mai frumoasa.

Va multumesc pentru ca existati si multumesc si celorlalte gargarite, suflete dragi.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ziua in care ne-am strans darurile sarbatorilor pascale
MesajScris: 03 Iun 2014, 12:49 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4570
Nume forum:1
Dragele mele, gargarite,

Am scris mailuri celor care sunt interesate de inger (in contextul in care aveam de dat si alte raspunsuri pe varii teme), iar celor din gradina va spun ca deocamdata eu, personal, am nevoie de niste probe pentru a continua actiunea de ajutorare, in contextul in care am aflat de la mama ca locuieste in Odobesti (judetul Vrancea) si ca in afara de Florentina (ingerul nostru) si Maria (o stiti din fotografii), mai are un baietel.
Baietelul este cel ce incepe gradinita in aceasta toamna, iar Ingerul merge in clasa pregatitoare.
Tatal lucreaza sezonier pe unde poate.
Am inteles ca la Odobesti, familia este ajutata de comunitate, in sensul in care cei doi copii au fost inscrisi deja in unitatile de invatamant.

Nu sunt Toma-Necredinciosul, dar simt ca am o responsabilitate vizavi de voi si de aceea vreau sa verific spusele mamei.

Pana atunci, iata Ingerul privindu-se in fotografii. Sub fotografii, o cutie cu trufe primite de la o gargarita.


_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 100 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania