Acum este 19 Mar 2024, 12:46

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sediu Top Terra Trade - teme florale
MesajScris: 18 Oct 2009, 20:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iun 2009, 13:20
Mesaje: 14
Nume forum:1
Sediu Top Terra Trade - teme florale by Victoria Popa (34 mesaje), la 20-03-2006

Am vazut toate mesajele cu titlul "Zile speciale la Top Terra" si am fost foarte incantata de imaginile si prezentarile lor. Am ramas cu gura cascata. Am chemat si alti colegi sa vada cum ar trebui sa arate un sediu primitor, prietenos si cald (la propriu dar si la figurat). Felicitari maxime, cum spunem noi. Toata lumea a fost placut impresionata. Florile, aranjamentele de Craciun, pasarile, cateii, copii, totul este perfect. Pe mine, cel mai mult m-a impresionat varietatea de flori. Am recunoscut si o sora a florii mele cu trompetele rosii (nu i-am retinut denumirea). Este ceva extraordinar. Cred ca aveti un sediu de poveste. Mi-ar face mare placere daca ati posta undeva, pe-aici, o fotografie a intregului sediu, din exterior bineinteles. Ca sa-l cunoastem si noi. Ca sa nu-l ocolim cand vom avea drum prin orasul dvs.

Replica: Sigur, by Jianu Elvira (198 mesaje), la 21-03-2006

si eu imi doresc sa vad o imagine de ansamblu (cand vorbeam de sediu ma gandeam la exteriorul cladirii.

Replica: Casuta de turta dulce. by Admin TTT (4020 mesaje), la 21-03-2006

Imi pare rau, dar, nu am cum.
Explicatia: in momentul in care a fost achizitionata locatia pentru firma, aveam in fata o alternativa buna - teren suficient plus o casuta inca buna pentru a se depozita materialele de constructie.
Dupa secole care au durat cam 4-5 ani, sediul firmei a fost gata. Ne-am mutat intr-o zi de toamna, cu sfiala si cu grija pentru ca totul era nou. Ni s-a parut ca avem prea mult spatiu. Am facut, in graba, postere si le-am lipit pe pereti pentru ca spatiul acela mare ne cam facea sa ne simtim stingheri. Fiecare aveam la dispozitie, zona personala, cam trei metri pe doi. Echipamentele nu au reusit sa umple spatiul. Nici macar o biblioteca mare adaugata zonei noastre nu a schimbat nimic.
Au aparut insa incet, incet florile de interior. Si diverse vaze, boluri, statuete.
Am gasit un loc si pentru diplomele noastre. Si pentru cupele si plachetele primite la diverse ocazii.
A venit primul Craciun petrecut aici, apoi primul martisor si, brusc am descoperit ca nu prea mai avem loc. Noi am ramas aceiasi ca numar, numai ca activitatile noastre s-au multiplicat. Au aparut uzinele, cum le spunem noilor printere de ultima generatie plus alte echipamente. Au aparut si alte departamente. Fiecare isi cerea dreptul la spatiu.
In ziua in care masina firmei s-a intors cu echipamentele pentru realizat rame si cu barele de rame, din Italia a luat sfarsit un vis frumos: acela de a darama casuta de la intrare si a realiza ultimul tronson al firmei pentru a avea si exterior un aspect modern.
Sectia de inramare ca si depozitele s-au aliniat in camerele vechii casute, motiv pentru care, dupa o reevaluare, aceasta a fost consolidata, si rearanjata. A fost vopsita cu putin alb, i-am asternut un roz-antoinette la usi si geamuri, iar acoperisul a primit cadou, un bleu-stins-petrol ca si picurii de streasina si burlanele. Este o casuta de turta dulce strajuita de un liliac batran si o hortensie somptuoasa.
Asa ca noi, deocamdata nu putem face o fotografie de ansamblu.
Dar speram ca intr-o zi ne vom realiza si acest vis.
Pana atunci, va prezentam imaginea unei casute de turta dulce trimisa in dar de o prietena draga sufletului nostru!.


Replica: Gloxinia - Pentru Victoria, by Admin TTT (4020 mesaje), la 23-03-2006

Cred ca te referi la gloxinie, nu? Este Gloxinia sylvatica.

Replica: Nu este gloxinia. by Victoria Popa (34 mesaje), la 27-03-2006

Are trompetute rosii, dar frunzele sunt scurte si cu peri pe ele, nu sunt lucioase. Este foarte frumoasa, mai are putin si infloreste.

Si cactusul care face flori roz, si el este pe cale sa infloreasca. Am sa postez doua fotografii cu ele intr-o zi. Sunt foarte frumoase. Cactusul l-am primit. Deja a crescut, dar vreo trei ani nu a inflorit, asa ca m-am hotarat sa-l dau. O zi-doua nu m-am ocupat de asta, iar cand a vrut s-o fac, el era plin de flori. De atunci este preferatul meu. In fiecare an, in aprilie-mai, infloreste.


Replica: Tot gloxinie. by Admin TTT (4020 mesaje), la 27-03-2006

Sunt mai multe soiuri de gloxinie. Cea pe care o am eu este la fel ca cea descrisa de tine. In firma mai exista un soi de gloxinie (luate de la Metro) unde florile, tot ca niste trompetute, sunt mult mai mari.
Cactusul tau nu cumva este Schlumbergera? Uite iti atasez o fotografie.



Replica: Cactusul meu, by Victoria Popa (34 mesaje), la 05-04-2006

nu este Schlumbergera. El arata ca un buchet de serpisori, are "frunzele" tubulare, nu plate si este plini de tepisori marunti care daca ii atingi putin mai tare, imediat ti se infig in mana. Mai are putin si infloreste, niste flori frumoase roz-ciclam, tot un fel de trompetute, dar cu mai multe petale.

Replica: Cactusul by Admin TTT (4020 mesaje), la 07-04-2006

Victoria, eu nu prea rezonez cu cactusii de aceea nu prea stiu multe despre ei, dar iti trimit totusi unul care mi-a placut. Cel mai mult mi-a placut baiatul acela ce face putina curatenie pe cactus.



Replica: Multumesc mult by Victoria Popa (34 mesaje), la 18-04-2006

pentru "baiatul acela ce face putina curatenie pe cactus!" Este tare dragalas. Nici eu nu rezonez prea tare cu aceste flori insa pe al meu "tzepos" il iubesc in special pentru florile frumoase pe care le face. Dupa sarbatoarea Pastelui, am sa va trimit o fotografie pentru ca, atunci, este plin de flori. Acum nu sunt deschise total insa pana atunci o sa fie tocmai gata de lauda. Este un smecher! Duminica am incercat numai sa-l aranjez putin, sa-l mai intorc catre soare, insa el si-a infipt "delicat" o multime de tzepi in mana mea.

Pana o sa am fotografie a lui, trimit tuturor celor care intra pe acest forum dar si administratorilor lui, o sarbatoare a Pastelui plina de lumina si pace sufleteasca.



Replica: Si, mai ales, by Admin TTT (4020 mesaje), la 19-04-2006

nu uita sa ne trimiti si o imagine a gainuselor ce au facut oua asa de frumos colorate!
Ca eu, pe cele din cosul de mai jos, am fost nevoita sa le vopsesc cu mana mea.
Sarbatori luminate si tie!



Replica: Am tot cautat by Victoria Popa (34 mesaje), la 28-04-2006

gainusele care au facut acele oua frumos colorate insa nu le-am mai gasit. Pesemne or fi fugit prin alte locuri sa "livreze" si pe-acolo din ouale lor, insa am gasit niste puisori tot la fel de frumos colorati, - probabil iesiti tot din acele oua.



Replica: Si am mai gasit by Victoria Popa (34 mesaje), la 28-04-2006

niste fratiori de-ai lor, pusi pe sotii.



Replica: Teposul by Victoria Popa (34 mesaje), la 28-04-2006

Aproape ca am si uitat de ce am intrat, de fapt, azi pe forum. Iata-l si pe tzeposul de care vorbeam. Nu esteo fotografie foarte, foarte reusita, dar sper sa va faceti o idee despre el. Eu cred ca este foarte frumos. Si mai cred asta si altii. Am deja o cerere sa-l inmultesc. Sunt bucuroasa ca va aduce placere si altora.



Replica: Vecina by Victoria Popa (34 mesaje), la 28-04-2006

de suferinta a tzeposului meu (fiindca nu exista foarte mult loc pentru ele prin balcon). Si ea este frumoasa chiar daca mie mi-a cam tremurat mana cand am fotografiat-o.



Replica: Splendoare! by Admin TTT (4020 mesaje), la 28-04-2006

Victoria, iti postez mai jos o alta splendoara florala. Nu vreau sa umilesc pe nimeni cu splendoarea pe care o postez (nu imi apartine, o am de pe net), am vrut sa gasesc ceva care sa-ti umple ochii de admiratie tot asa cum mi s-au umplut ai mei cand am vazut serpisorii tai, infloriti. Stiu aceasta planta, se numeste Aporocactus, am vazut-o prin casele prietenelor mele, dar niciodata inflorita. Este superba. Se cunoaste ca le iubesti daca la tine a inflorit,
Cealalta este o Kalanchoe ce la tine a ales sa faca o inflorescenta inalta. Sunt niste flori ce nu cer atentie multa si care te iubesc cu inflorescente calde, cand nu te astepti! Sa iti traiasca toate florile!

Iti multumesc si pentru puisorii aceia pastelati. Probabil ca si mamicile lor aveau aceeasi culoare si de aceea, la Paste, ne aseaza oua asa de frumos colorate pe masa.
O zi buna in fiecare zi,
Monica



Replica: Victoria, by Bica Nistor (1427 mesaje), la 04-04-2008

nu am vazut un tepos atat de frumos inflorit. Ce mai face?

_________________
Victoria - Strain se simte cel care nu are prieteni.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sediu Top Terra Trade - teme florale
MesajScris: 29 Dec 2017, 16:26 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4552
Nume forum:1
Am putin timp pentru sufletul meu, asa ca profit si aduc cateva imagini de la noi, de la Focsani, in prag de sarbatori.






_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sediu Top Terra Trade - teme florale
MesajScris: 29 Dec 2017, 16:29 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4552
Nume forum:1
Afara, o toamna care intarzie sa plece spre bucuria crizantemelor, dar si a noastra:


_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sediu Top Terra Trade - teme florale
MesajScris: 29 Dec 2017, 16:35 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4552
Nume forum:1
Iar la lumina zilei, sera surade in toate culorile toamnei:


_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sediu Top Terra Trade - teme florale
MesajScris: 29 Dec 2017, 16:40 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4552
Nume forum:1
Iar langa intrare infloreste si acum un trandafir Simpathie.


_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sediu Top Terra Trade - teme florale
MesajScris: 29 Dec 2017, 16:46 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4552
Nume forum:1
In prag de Craciun, bradutul din exterior alaturi de trandafirii infloriti si de Keria (arbusutul galben de langa zid):


_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sediu Top Terra Trade - teme florale
MesajScris: 29 Dec 2017, 17:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 15:46
Mesaje: 8119
Locatie: Cluj-Napoca
Nume forum:1
Draga Monica, este feerica atmosfera de la sediul firmei.
Ma primiti cu colindul? Anul care vine, pentru ca in acest an s-ar putea sa ma prinda tanarul an 2018 pe drum.

Imbratisez cu drag fiecare gargarita de la TTT.
Va doresc sa aveti parte in anul care vine de bucurii, impliniri, fericire si spor la tot ceea ce intreprindeti.

Cu drag,

_________________
Irela - Gargarita-Fulg-de-Floare-Mov
Gargarita anului 2014
Gargarita anului 2015
Gargarita anului 2016
Gargarita anului 2017
Gargarita anului 2018
Gargarita anului 2020


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sediu Top Terra Trade - teme florale
MesajScris: 29 Dec 2017, 18:58 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4552
Nume forum:1
Irela, te asteptam cu mare drag. Nu conteaza perioada.


_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sediu Top Terra Trade - teme florale
MesajScris: 29 Dec 2017, 19:02 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4552
Nume forum:1

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sediu Top Terra Trade - teme florale
MesajScris: 29 Dec 2017, 19:04 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4552
Nume forum:1
Muscate si ornamente de Craciun (!?):


_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania