Acum este 19 Mar 2024, 12:12

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Si cainii merg in Rai, nu?
MesajScris: 02 Iul 2009, 19:58 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4552
Nume forum:1
Si cainii merg in Rai, nu? by Admin TTT (3890 mesaje), la 30-11-2006
Astazi, la ora 13:45, Donnita, sefa paznicilor imblaniti de la firma noastra, a plecat.
Si cainii merg in Rai, nu?



Replica: Ma iertzi? by cucos catalina (1612 mesaje), la 01-12-2006
Daca ar putea grai pe intzelesul nostru un caine, acestea ar fi ultimele lui cuvinte inainte de a-shi da ultima suflare. Am avut parte de nefericitele clipe, in care am pierdut aproape in bratzele mele, dragi prieteni, - cainii. Am crezut intotdeauna ca aveau lacrimi in ochi. Cu sigurantza, merg in Rai!
Imi pare rau pentru Donnita.



Replica: Multumesc, Catalina. by Admin TTT (3890 mesaje), la 01-12-2006
Ieri, Ringo, masculul senior, a venit sa priveasca trupul neinsufletit al prietenei lui de o viata. Am vazut ceea ce nu as fi crezut daca imi povestea altcineva: omusorul i se misca spasmodic, iar lacrimile ii rasareau din ochi pentru a se opri pe trupul impietrit al tovarasei lui. Un tanguit surd ii iesea din gat, din cand in cand. Sase oameni am asistat la acest spectacol, inghitandu-ne lacrimile.
Uneori, animalele ne sunt mult superioare. Si este dramatic pentru noi care uitam multe sentimente intr-o casuta ferecata cu multe lacate, in inima.
In calitate de prima stapana a inimii ei, i-am cerut iertare inainte de a pleca.
De unde stiu animalutele ce se intampla si cand se intampla? Juniorii erau in padoc si nu aveau de unde sa vada ce s-a intamplat. Si, totusi, au inceput si ei sa se tanguie la unison. Killer m-a intampinat infricosat si tremurand cand am intrat in firma. A venit in bratele mele si se uita in ochii mei. Vroia sa ma intrebe ceva?
Sa nu aveti parte!



Replica: Mi-am sters by Jianu Elvira (194 mesaje), la 03-12-2006
o lacrima la stirea ca Donitta a plecat. Imi pare tare rau. Cred ca pentru ei, doar Raiul exista.

Replica: Sigur, toate animalutele merg in Rai! by Valery Antemie (768 mesaje) , la 03-12-2006
Citat:
Cred ca pentru ei, doar Raiul exista.
Nu pot sa jur ca acelasi lucru se intampla cu oamenii.

Replica: Sigur merg acolo! by Venera Chiriac (112 mesaje), la 03-12-2006



Replica: Fiecare "plecat", by cucos catalina (1612 mesaje), la 04-12-2006
cunoashte paradisul, daca ramane in inima multora.

Replica: Si cainii merg in Rai, nu? by Bica Nistor (1222 mesaje), la 04-12-2006
Eu cred ca atat timp cat iti aduci aminte de un suflet ce a plecat la Ceruri sau il pastrezi in inima ta, ei bine, el nu a murit.
Imi pare rau pentru pierderea voastra. Eu imi mangai zilele si cu un sufletel cu blanita ce ma bucura si-mi alina singuratatea. Cand gatesc vorbesc cu el, cand spal, la fel, cand ma intorc din oras stiu ca gasesc in casa mea pe cineva care ma iubeste. Numai cine nu a avut un astfel de prieten nu stie ce legaturi se formeaza. Dumnezeu ni i-a trimis si pe ei cu un scop. Imi pare rau de toti necajitii ce stau in frig, flamanzi, fara stapan, la mila rotilor de masina. Sunt suflete ca si noi, iar noi oamenii nu ar trebui sa ne-a jucam de-a Dumnezeu si sa-i omoram.

Dona voastra este in Rai. Poate nu toti oamenii ajung acolo, dar ei sigur ajung.

Replica: Pajiste verde si de Craciun, Donnita! by Admin TTT (3890 mesaje) la 16-12-2006



Replica: Haideti! by Doi na (553 mesaje), la 30-03-2007
Haideti sa iubim animalele din jurul nostru, iar daca nu putem, sa nu le facem rau, sa intelegem ca nu putem cuceri natura, ci ca este mai eficient sa traim in interiorul ei asa cum ne lasa ea.

Se zice ca Adam si Eva i-au zis Domnului:
- Doamne, cat erai cu noi in Paradis ne plimbam cu tine. Acum nu te mai vedem. Ne simtim singuri si ne este greu sa ne amintim cat de mult ne iubesti.
Atunci, Domnul le-a spus:
- Voi crea un tovaras pentru voi, ce va va sta aproape si va fi o reflexie a dragostei mele pentru voi. Asa ca ma veti iubi chiar daca nu ma veti vedea. Indiferent cat de egoisti, copilarosi, rautaciosi veti fi, acest companion va va acepta asa cum sunteti si va va iubi neconditionat.
Si, Dumnezeu a creat cainele.


Dar, dupa un timp, un inger il atentiona pe Dumnezeu ca Adam si Eva se comportau ca si cand erau fiinte superioare. Inganfarea si vanitatea ii cuprinsese cu totul.
Atunci, pentru a realiza un echilibru, Domnul a creat pisica.
De atunci, ori de cate ori omul priveste in ochii pisicii intelege ca este si el o fiinta limitata si nu poate fi adorata precum Dumnezeu.



_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Si cainii merg in Rai, nu?
MesajScris: 15 Iul 2018, 16:03 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4552
Nume forum:1
Si a mai plecat un imblanit. Este Lady, blandetea cuminte a curtii noastre, catelusa ce nu cersea niciodata afectiune sau atentie. Era insa atat de fericita sa primeasca o mangaiere sau atentia noastra verbala...



Thor nu inceteaza sa o caute si sa ma atentioneze ca Lady nu este.

P.S. Era 12 iunie 2018.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Si cainii merg in Rai, nu?
MesajScris: 15 Iul 2018, 16:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Mai 2011, 14:30
Mesaje: 5982
Nume forum:1
Imi pare foarte rau, draga Monica. Este greu cand pierzi pe cineva drag, indiferent ca este om sau animal.
Sa speram ca este si un rai al animalelor si se va odihni acolo.
Cu drag,

_________________
Leana - Gargarita-Cununa-Spicelor-de-Grau


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Si cainii merg in Rai, nu?
MesajScris: 16 Iul 2018, 13:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2014, 12:11
Mesaje: 792
Nume forum:1
Draga Monica,

Imi pare rau sa aud de pierderea suferita.

Te imbratisez cu drag.

_________________
Daniela - Gargarita-Floare-de-Magnolie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania