Acum este 29 Mar 2024, 08:04

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Oare care goblen e mai potrivit?
MesajScris: 23 Oct 2014, 13:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 4459
Locatie: Drobeta Turnu Severin
Nume forum:1
Dragele mele, am deschis acest topic pentru am nevoie de putin ajutor din partea voastra. De curand tatal meu a primit propunerea de a fi mos la nunta fiului unei cunostinte de a lui (este un obicei care nu se prea face decat in zona Mehedintiului, insa mosii au si ei un rol important la crestinarea cuplului, mai mic decat cel al nasilor, ce-i drept). Cum mama nu mai traieste, o sa il insotesc eu la acea nunta, in calitate de moasa, urmand ca atunci cand o sa fiu casatorita sa raman eu cu sotul meu ca si mosi ai acestui cuplu si ai copiilor ce ii vor avea. Si ma gandeam ca pe langa darul material de nunta sa le fac si un dar de suflet, un goblen cusut si inramat si poate daca am timp o sa il si duc la biserica pentru a fi sfintit.

Initial m-am gandit la modelul: Tropar divin http://www.rogoblen.ro/detalii/tropar-divin--10052/, insa vazand dimensiunile lui am zis ca s-ar putea sa nu fie gata pana la nunta, mai ales ca mai am cateva modele in lucru si i-am promis si surorii mele ca o sa ii cos Sf. Arsenie Boca. De aceea am zis sa fac unul dintre cele doua modele micute care-l alcatuiesc: Binecuvantarea casei sau Taina rugaciunii. M-am tot uitat pe la mai multe modele, dar inca nu stiu ce sa aleg. Voi ce ziceti? Incerc oare sa cos Troparul divin sau sa aleg un altul? Puteti sa imi recomandati si alte modele, nu neaparat acestea la care m-am gandit eu.

Ce ma sfatuiti?

Va sarut si va doresc o zi cat mai frumoasa.

_________________
Gargarita-Rigoare-Ratacita-in-Poezie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Oare care goblen e mai potrivit?
MesajScris: 23 Oct 2014, 15:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Mar 2011, 17:58
Mesaje: 2050
Nume forum:1
Lena, oare de cate ori nu avem aceste intrebari?!
Taina Rugaciunii poate este mai potrivit. Acum trebuie sa te gandesti si daca lor le-ar placea.
Eu consider ca toate trei sunt modele destul de dificile (avand multe nuante de crem, pe care eu le lucrez mai greu) si sunt si destul de marisoare.
Te felicit pentru marinimia inimii tale. Deci optez pentru Taina.
Sper sa iti fiu de ajutor.

Te pupa cu drag,

_________________
Gargarita-Atingere-Calda-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Oare care goblen e mai potrivit?
MesajScris: 23 Oct 2014, 15:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 4459
Locatie: Drobeta Turnu Severin
Nume forum:1
Iunia, iti multumesc frumos pentru raspuns si sa stii ca o sa tin cont de fiecare parere. Am hotarat ca luna viitoare sa cumpar goblenul. Pana atunci astept parerile voastre si o sa aleg modelul care primeste cele mai multe recomandari. Referitor la cea de-a doua problema pe care ai ridicat-o, daca lor le-ar placea: ce-i drept, tinerii din ziua de astazi poate nu mai apreciaza goblenul, insa o sa incerc sa aleg o rama cat mai tinereasca si sunt sigura ca o icoana o sa fie bine-primita.
Stii, m-am gandit la ce mi-a spus tatal meu: mirii erau destul de tristi pentru ca gasisera local doar duminica si ei ar fi vrut sa fie sambata. Tatal meu le-a spus sa nu fie tristi, pentru ca in religia ortodoxa asa este scris, ca nuntile sa fie facute duminica, dupa Sfanta Liturghie, pentru ca, sambata este ziua de pomenire a mortilor, nu prea este nimerit sa oficiem un eveniment de bucurie. Intr-un fel, cand tatal meu mi-a spus ca o sa faca nunta duminica (stiind ca eu sunt o sustinatoare in a se oficia nuntile in aceasta zi) am simtit ca pe un semn divin, zicandu-mi: iata, cum Dumnezeu mijloceste si ne da ocazia sa intalnim oamenii potriviti si momentele potrivite. (Sa nu ma intelegi gresit, nu vreau sub nicio forma sa contest pe cei care isi fac nunta sambata, fiecare stie si alege ce este mai bine pentru el, insa poate ca ar fi fost un pic tristete in sufletul meu ca tocmai eu care sustin un lucru sa am un rol intr-o casatorie facuta intr-o zi de sambata).
Iti multumesc incaodata pentru raspuns.
Te pup.

_________________
Gargarita-Rigoare-Ratacita-in-Poezie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Oare care goblen e mai potrivit?
MesajScris: 28 Oct 2014, 10:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 4459
Locatie: Drobeta Turnu Severin
Nume forum:1
Nicio alta sugestie, dragelor?

_________________
Gargarita-Rigoare-Ratacita-in-Poezie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Oare care goblen e mai potrivit?
MesajScris: 28 Oct 2014, 11:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 15:46
Mesaje: 8120
Locatie: Cluj-Napoca
Nume forum:1
Eu nu inteleg prea bine obiceiul din zona Mehedinti, de aceea am fost rezervata in a-ti raspunde cu un sfat.
Ceea ce am inteles este ca rolul de mos/moasa este destul de important in bunul mers al nuntii si ulterior in viata mirilor.
Taina rugaciunii.
Eu sunt impresionata de acest goblen. Dar acum nu este vorba despre mine.
Tu ii cunosti pe miri, stii daca sunt credinciosi sau sunt atei.
Cat despre cat de bine o sa fie primit darul, nu cred ca ar trebui sa iti faci probleme.
Tu doresti sa le oferi o particica din sufletul tau.
Iar daca ei tin la tine, vor vedea frumusetea sufletului tau raspandindu-se din frumusetea tabloului.
Te imbratisez cu drag,

_________________
Irela - Gargarita-Fulg-de-Floare-Mov
Gargarita anului 2014
Gargarita anului 2015
Gargarita anului 2016
Gargarita anului 2017
Gargarita anului 2018
Gargarita anului 2020


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Oare care goblen e mai potrivit?
MesajScris: 28 Oct 2014, 11:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 4459
Locatie: Drobeta Turnu Severin
Nume forum:1
Multumesc frumos, Irela. Sincera sa fiu, nici eu nu stiam de aceasta traditie pana de curand - se practica mai mult pe la satele din zona, insa am zis ca daca asa au ales sa faca, si sa ne ofere acest rol, sa le ofer si un dar de suflet. Am notat si optiunea ta.
Multumesc pentru ajutor.
Te pup.

_________________
Gargarita-Rigoare-Ratacita-in-Poezie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Oare care goblen e mai potrivit?
MesajScris: 05 Noi 2014, 15:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2009, 20:18
Mesaje: 8398
Locatie: VALCEA
Nume forum:1
Draga mea Lena, imi permit sa iti dau un sfat. Mie imi place foarte mult Tropar Divin. Dar daca tu crezi ca timpul nu iti va permite sa il termini, eu as alege un alt model religios. Nu zic ca nu este frumos niciunul dintre Taina rugaciunii sau Binecuvantarea casei, dar as alege unul mai simplu.
Te pup si sper ca nu te supara parerea mea.

P.S. Cand este nunta si cum se numesc mirii?

_________________
Gargarita-Doua-Frunzulite


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Oare care goblen e mai potrivit?
MesajScris: 05 Noi 2014, 15:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 4459
Locatie: Drobeta Turnu Severin
Nume forum:1
Adelina, ma bucur sa te revad pe forum, chiar ma intrebam pe unde mai esti. Multumesc frumos pentru sfat, l-am notat. Si stai linistita ca nu ma supara parerea ta, de ce sa ma supere? Dimpotriva, ma bucur ca mi-ai venit in ajutor. Nunta este pe 26 iulie 2015 si o sa fie in Severin, nu in Valcea (de aceea nu cred ca ii cunosti), sunt niste cunostinte cu care colaboreaza tatal meu. Am zis ca o sa vad cum stau cu modelele pe care le am acum in lucru, poate timpul nu o sa fie o problema.
Te sarut cu drag si cand ai vreme mai poposeste pe forum, macar sa ne mai tii la curent cu ce mai cosi, pentru ca mie personal mi-este dor de viteza ta de lucru (si sunt sigura ca mai sunt si alte gargarite in asentimentul meu).

_________________
Gargarita-Rigoare-Ratacita-in-Poezie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Oare care goblen e mai potrivit?
MesajScris: 05 Noi 2014, 15:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2009, 20:18
Mesaje: 8398
Locatie: VALCEA
Nume forum:1
Lena, sper ca sa vin cat mai des pe forum. Nu promit totusi ca nu se stie ce ne mai rezerva Domnul.
Nu te intrebam cum se numesc mirii, ca este posibil sa ii cunosc, ci pentru ca poate au nume religioase si dupa acestea sa te ghidezi la un model.
Oricum alegerea va fi a ta.
Si mie imi era dor de tine.
Te pup dulce.

_________________
Gargarita-Doua-Frunzulite


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Oare care goblen e mai potrivit?
MesajScris: 05 Noi 2014, 15:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 4459
Locatie: Drobeta Turnu Severin
Nume forum:1
Adelina, am inteles, si sa stii ca si eu m-am gandit, dar asta ar insemna sa fac doua modele diferite pentru cei doi miri, si ar fi mult prea mult pentru timpul meu. M-am gandit de asemeni sa le fac o icoana cu sarbatoarea pe care o sa si-o aleaga ca si protector al familiei, dar nu stiu pe care o sa o aleaga. In zona noastra se obisnuieste sa se aleaga protectorul familiei (sau praznicul, se mai numeste) prima sarbatoare imediat dupa nunta, insa in cazul lor ar fi Sf. Pantelimon, dar nu stiu daca o sa il aleaga pe acela, fiind un sfant mai necunoscut, asa ca nu as vrea sa fac vreo gafa, de aceea ma oprisem la modelele cu binecuvantare pentru casa. Insa desigur, in momentul in care o sa il aleg o sa cantaresc bine toate optiunile si o sa tin cont si de parerile voastre. De asemeni, undeva in perioada sarbatorilor de iarna o sa fac si eu cunostinta cu mirii si probabil ca dupa ce ii cunosc o sa pot alege mai bine.
Pupici.

_________________
Gargarita-Rigoare-Ratacita-in-Poezie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania