Acum este 18 Apr 2024, 04:52

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Operele mele de arta - goblenurile
MesajScris: 04 Iun 2009, 15:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iun 2009, 13:20
Mesaje: 14
Nume forum:1
Operele mele de arta - goblenurile, by Victoria Popa (34 mesaje), la 09-02-2006

Intotdeauna mi-a placut sa pictez sau sa desenez desi nu prea am talent. Intotdeauna mi-a placut sa scot ceva frumos din mainile mele. Cand am aflat ca pot face acest lucru cosand goblen, mi-am dat seama ca visul meu de a ,,picta" s-a implinit. Modelele cu diagrama ma ajuta. Prefer aceste modele pentru ca redau cu exactitate imaginea dorita. Este foarte usor sa compui imaginea urmarind punctele. Poti folosi exact conturul fara a deforma imaginea. Poti folosi nuantele fara teama de a obtine ceva strident. Poti fi un artist ! Poti crea o opera de arta !


Replica: Operele mele de arta, by voicu florentina codruta (2 mesaje), la 10-02-2006


Pana acum 3 ani nu am pus mana pe un goblen niciodata. Pana cand am mers in vizita la o colega si am fost uimita de frumusetea goblenurilor. De atunci am tot cusut goblenuri, chiar daca sunt la facultate imi fac timp si pentru cateva ore de arta. Nu am foarte multe goblenuri, dar sper sa strang in cativa ani foarte multe. Imi plac, imi plac, imi plac. Atat.


Replica: Studentele si goblenul, by Victoria Popa (34 mesaje), la 16-02-2006

Felicitari tuturor fetelor care in afara de studiu au timp si pentru goblen. Este o noutate pe care nu ma asteptam s-o aud. Credeam ca fetele din ziua de azi au alte preocupari. Cat despre cum am inceput goblenul, - am vazut prima oara la cineva, dar nici macar nu am avut rabdare sa-l privesc mai cu atentie. Am vazut cat de marunt este punctul, spatele lucrului nu arata tocmai frumos, diagrama m-a speriat si mai tare, asa ca nu a fost ,,dragoste la prima vedere". Peste catva timp, sora mea a vazut si ea un goblen la o colega de serviciu (o vaza cu floarea soarelui - tot de la Top Terra, cumparat), gata finalizat si inramat si a ramas atat de impresionata incat a venit foarte entuziasmata si mi-a povestit si mie. Ba chiar mi-a adus poza acelui goblen pe telefonul mobil. Apoi am intrat pe pagina de net si asa am indraznit. Am cumparat un goblen mai mic (,,Maini in rugaciune"), bineinteles cu diagrama si, asa a inceput totul. Acum am gata primul goblen, ,,Ikebana cu liliac" a fost al doilea, apoi ,,Mucenica" iar acum lucrez la ,,Unica-lalea rosie". Sa nu radeti de mine, dar mai am si-un mic ,,stoc", ca sa fiu sigura ca am continuitate. Mai am inca 3 goblenuri, toate cu diagrama, care isi asteapta randul. Si aproape nu trece zi in care sa nu lucrez macar cateva randulete. Am ales sa creez ceva frumos la care ma pricep, la care am talent. Pictura ar fi fost prima mea dorinta insa fara talent nu cred ca invatand poti atinge nivelul marilor creatori, asa ca am ales sa fac ceva la care stiu ca sunt destul de talentata. Si n-am sa regret nici o secunda chiar daca uneori familia nu intelege aceasta pasiune a mea.


Replica: Am inceput cu dreptul. by STERE MIHAELA (3 mesaje), la 01-03-2006

Buna,
In primul rand, va urez o primavara plina de ghiocei, bucurii, sanatate si impliniri...
La Multi Ani, tuturor doamnelor si domnisoarelor ce compun aceasta minunata lume a goblenului.
Ma numesc Mihaela, am 22 anisori si am bucuria de a va impartasi minunatele mele intamplari shi bucuria de a coase aceste minunatii. Mi-a placut intotdeauna sa cos; mamica mea este moldoveanca shi are foarte multe broderii, facute cu mana ei. M-a invatat shi pe mine. Tin minte ca eram copil shi ii stricam perdelele, coseam flori, orice imi trecea prin cap, pana acum doi ani cand eram in vizita la o prietena si am vazut-o cosand. Am rugat-o sa imi cumpere shi mie un goblen. Primul meu goblen este ,,Vis exotic".


Replica: Da, se poate chema si dependenta. by Adina Jigaranu (160 mesaje), la 05-03-2006

Mama mea a ramas fara goblen cam de o saptamana si de atunci se freamata, se tanguie, mocneste, sincer nu o prea inteleg. Este nevoie de atata rabdare, meticulozitate si saraca nici nu vede prea bine, dar peste tot in casa dai peste cate o foaie de la vreun goblen cu diagrama. De asta, cand o sa imi iau bursa, primul lucru pe care am sa-l cumpar o sa fie un produs de pe aici.


Replica: Dragelor, by Hainal-Roman Oana (107 mesaje), la 06-02-200
7


am regasit firul discutiei si intervin si eu.

Eu spuneam intr-un alt mesaj cu ceva vreme in urma ca goblenul m-a ajutat sa-mi fac cea mai buna prietena din toata viata mea. Prin liceu, o colega si vecina cosea goblen in timp ce se uita la un serial care mai ruleaza si azi. Impreuna am petrecut mii de ore cusand goblen si urmarind ce se mai intampla cu eroii nostri. Acuma suntem femei in toata firea, ea are si un baietel de doi ani. Din pacate, ea nu mai are timp pentru cusut. Eu in schimb, cum mai prind o ora libera, si cu mult soare, cum iau lucrul in mana. Am cusut multe, dar cred ca cel mai drag imi este ,,Simfonie cu flori de camp" care mi se pare cel mai reusit din toate.

Apreciez initiativa celor de la Top Terra Trade de a introduce intre modelele lor si modele cu mai multe culori. Astfel, provocarea este mai mare, satisfactia realizarii unei opere de arta fiind cu atat mai mare cu cat petreci mai multe ore dedicate lucrului.

Astept cu mare nerabdare sa se mai lungeasca ziua, ca sa pot lucra mai mult.

Sunt si barbati care cos si pot spune ca si prietenul meu este unul dintre ei. Vazandu-ma pe mine cum lucram, a trebuit sa-si ia si el unul. O vara intreaga a ,,buchisit" la el, cu ajutorul meu cand i se incurca ata sau cand trebuia ,,sa bage pe dedesubt". Si acum lucram impreuna, si pot spune ca sunt foarte surprinsa de rabdarea si meticulozitatea de care da dovada. Pe langa asta, sunt momente foarte frumoase pe care le petrecem impreuna.

Multumesc si eu firmei Top Terra Trade pentru activitatea de atatia ani de zile si pentru ca umple peretii caselor noastre cu adevarate opere de arta!
Va pup,
Oana


Replica: Ce mai poti adauga, by Admin TTT (3820 mesaje), la 06-02-2007


dupa ce citesti cuvinte atat de frumoase? Multumim, Oana!

_________________
Victoria - Strain se simte cel care nu are prieteni.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania