Acum este 29 Mar 2024, 07:37

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Fiecare goblen cu povestea lui
MesajScris: 06 Iun 2009, 16:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2006, 16:05
Mesaje: 12
Nume forum:1
Fiecare goblen cu povestea lui. by STAICU LUMINITA (617 mesaje), la 13-10-2008
Goblenul este pasiunea noastra si-l realizam in zile, luni sau ani. Dar ce ne motiveaza?
Ce ne spune imaginea pe care o tesem pe panza, ce reprezinta ea pentru noi?
Se spune ca "o imagine spune mai mult decat o mie de cuvinte". Ce vrem noi sa transmitem prin miile de puncte lucrate ce impreuna formeaza un goblen?
Ce inseamna goblenul pentru noi?
Ma gandeam ca in acest topic fiecare sa "spuna povestea " goblenului pe care l-a lucrat sau pe care il lucreaza.



Replica: Povestea goblenului Aproape de cer by STAICU LUMINITA (617 mesaje), la 13-10-2008 Goblenul este inca in lucru si se pare ca o sa fie in lucru un timp mai indelungat.
Pe mine, personal, goblenul m-a ajutat sa trec peste o perioada dificila si anume perioada in care a trebuit sa stau acasa cu Sara.
Dupa ce am terminat facultatea imi doream sa am cariera, dar vroiam si copil si asa ca m-am gandit eu ca o sa am copii si apoi o sa imi fac si cariera. Deocamdata sunt la faza crestere copii si pentru cineva care a invatat atat de mult ca mine este foarte greu sa stau pur si simplu, dar prin goblen am vazut ca pot sa realizez ceva frumos.

Sotul meu este foarte incantat ca lucrez goblen ca de-abia nu il mai cicalesc ca eu vreau sa ma duc sa muncesc.

Goblenul Aproape de cer este imaginea un copil plin de candoare, care respira puritate si gingasie, - este exact cum mi-o imaginez pe Sara peste cativa ani. Si trebuie sa recunoasteti si voi ca fetita din imagine seamana cu Sara.
Pupici tuturor.

Replica: Si pe mine, goblenul by 0lteanu Emilia (584 mesaje), la 13-10-2008
m-a ajutat sa depasesc o perioada dificila. Numai ca nu-mi imaginam ca va deveni o pasiune. Am inceput sa lucrez Ikebana cu trandafiri, l-am lucrat asa de urat ca am fost dezamagita si am zis ca nu voi mai lucra dupa diagrama.
Am incercat unul pictat si am vazut ca de fapt, este mai usor sa lucrezi cu diagrama.
Apoi am abandonat o vreme. Aveam cumparat Vraja marii si facusem cateva puncte pe el, dar mi-am zis ca nu sunt in stare sa lucrez goblen si deci am uitat de el.
O prietena de-a mea ce lucra goblen de multa vreme, mi-a zis intr-o zi ca daca as lucra un centimetru patrat pe zi, tot l-as termina intr-un an (goblenul are cam 300 de cm patrati). Cred ca acele cuvinte au fost declicul de care aveam nevoie. Am scos Vraja marii si am inceput incet, incet sa lucrez la el si, uite asa, s-a nascut pasiunea si o multime de tablouri de care sunt foarte mandra. Iar de Printesa, ce sa va mai spun? Stiti povestea, - va fi un goblen minunat pe care il voi prezenta intotdeauna cu istoria lui.

Replica: La mine toate au cate o poveste, by Oana Sandulesei (222 mesaje), la 13-10-2008
toate sunt legate de persoane sau locuri dragi. Iconita a fost primul goblen pe care l-am castigat de TTT si am hotarat sa il cos, desi intotdeauna am avut inclinatia de a face ceva nou, de parca mereu as fi fost in competitie cu cineva.
Simfonie cu flori de camp il terminam cand la New York se daramau cele doua turnuri gemene, Iarna il incepeam intr-o vacanta de vara la bunici, Vara il lucram cand am terminat facultatea si in anii de master, Primavara a fost un goblen "dual" - l-am inceput cand eram Hainal-Roman Oana, imboldul necesar pentru a-l termina a venit abia dupa ce am devenit doamna Sandulesei. Madona indurerata a fost prima icoana cusuta sidesi destul de mare, mi s-a parut usor de cusut pentru ca are pete mari de culoare. Plus ca aveam prejudecata legata de chipuri - ca sunt greu de cusut, etc. M-am convins ca nu este chiar asa.
Toate imi sunt foarte-foarte dragi si m-as desparti de ele doar daca ar fi foarte foarte necesar.

Replica: Foarte frumoase povestile voastre. by STAICU LUMINITA (617 mesaje), la 14-10-2008
Ma bucur din ce in ce mai mult ca am descoperit aceasta comunitate minunata.
Pupici.

Replica: Fiecare goblen cu povestea lui. by Popescu Ioana (450 mesaje), la 14-10-2008
Goblenul meu are mereu aceeasi poveste: dintotdeauna mi-a placut pictura de calitate si dintotdeauna am suferit ca nu am talent pentru ea. Am gasit in goblen un fel de pictura cu acul si am gasit in TTT, calitatea. Mai apoi au aparut aparatele foto digitale si mi-am luat si eu unul "la mana a doua". Mai pozez o apa, un copac, o frunza, incerc sa prind "lumina". Imboldul este acelasi ca la goblenat: de a surprinde intr-o imagine frumosul. Si nu cred ca-mi va trece vreodata.
Frumoasa idee topicul, Roxana.
Va trimit o imagine la care tin mult de tot, surprinsa tot de mine.
Va pup.



Replica: Ioana by STAICU LUMINITA (617 mesaje), la 14-10-2008
se vede ca ai talent in arta fotografica. Cristi a stiut el de ce ti-a ales fotografia, intr-adevar este foarte frumoasa imaginea.
Iti urez mult spor la goblenat si sa surprinzi imagini cat mai frumoase si bineinteles sa ni le arati si noua.
Pupici!

Replica: Pupici si tie si Sarei. by Popescu Ioana (450 mesaje), la 14-10-2008
Sara are ochii tai. Am eu o teorie proprie, cum ca oamenii care au capetele sprancenelor coborate in jos (na, c-am facut pleonasmul!) sunt oameni buni. Cred ca asa esti tu, si asa va fi si Sara. Unde mai pui ca sunteti si frumoase?! Aveti grija de voi!

Replica: Fiecare by Racovita Adriana (3858 mesaje), la 14-10-2008
goblen are intradevar povestea lui...

Vise tandre l-am cusut pentru niste prieteni foarte dragi. A fost special pentru ei si l-am cusut cu drag, chiar daca a durat mai mult lucrul la el.
Ikebana cu trandafiri mi-a alinat sufletul intr-un moment mai greu al vietii.
Mama cu copil in brate cred ca exprima ce imi doresc mai mult. Iar Ingerica il completeaza.
Iconita este poate cea mai mai aproape de sufletul meu. Este a mamei mele.

Replica: Si eu am o poveste pentru fiecare. by PENCU GEORGETA (117 mesaje), la 14-10-2008
Primul, dar primul meu goblen a fost prin liceu. Aveam colege mai cu stare ca mine care isi doreau nespus cate o gentuta, atunci la moda, cusuta cu model ca aici la Rogoblen (vezi cele cu panselute si flori de camp) si incheiata cu laseta.

M-am pus pe treaba, am desenat pe panza, am cumparat atele si am realizat cam ce au vrut ele. Am scos ceva bani, imi amintesc si am cumparat mamei o rochie pe care si-o dorea foarte mult. Mai apoi de un Sfantul Nicolae mi-am dorit sa am o pereche de sosoni in care sa imi pun pantofii ca mai apoi la scoala sa ii dau jos si sa raman in pantofi, pentru ca asa se cerea la vremea mea. Si - surpriza! Sfantul Nicola, mama, mi i-a daruit.

A fost un timp in care nu am vazut si am stopat creatia. Apoi am vazut din nou, colindandu-ma pe net, goblen. Am descoperit goblenul de la Rogoblen. Bine, il descoperisem eu mai demult, sa spun drept, dar nu prea aveam curaj sa cumpar de pe net. Asa ca mi-am luat inima in dinti am intrat si am cumparat un goblen. Bineinteles Sfantul Nicolae, cel aducator de sosoni. Mai tarziu, mi-am adus aminte de cainele meu lup, un ciobanesc german, care ma tragea cu sania iarna si imi tinea dusmanii la distanta si mi-am zis sa il am langa mine pana nu mai sunt. Si am cusut Nopti albe. Si uite asa cu gandul la Dumnezeu si a celor din jur am inceput incet, incet sa lucrez ce mi-a cerut sufletul in acel moment si ce am considerat ca poate aduce alinare sufleteasca atat mie cat si celor din jur, prinvindu-l, in speranta ca fiecare are ceva din sufletul lui acolo, intre atisoarele frumos colorate.

Acum lucrez o iconita mica, Maria cu pruncul pentru colega mea care s-a casatorit de curand si nu vreau sa ma uite si nici eu pe ea. Si drept sa spun, o cos cu un asa de drag pe cat de draga imi este ea mie.

O zi minunata azi, de Sfanta Paraschiva si nu va lasati abatute pentru nimic in lume.
Cu drag,
Georgeta

Replica: Georgeta felicitari pentru spiritul de afaceri. by STAICU LUMINITA (617 mesaje), la 14-10-2008
Sa stii ca si eu ma gandeam sa cos un goblen pentru mama mea. Sunt curioasa sa vad ce o sa-si aleaga ea.

Ioana, cred ca toate dupa acest forum avem suflet bun, daca stai sa te gandesti ca persoanele care cos goblen se incadreaza totusi intr-un anumit tipar.

Apropo de pictura de calitate. Prin clasa a V-a am castigat locul II pe tara la pictura pe lemn si am o buna prietena care ma incuraja sa merg pe partea asta cu pictura, dar m-am gandit ca eu nu o sa rezist in sensul ca o sa ma plictisesc la un moment dat, parca mai mult ma atrag cifrele si am renuntat la pictura prin clasa a VI-a sau a VII-a fiindca aveam altele de invatat. Prietena mea a facut facultatea de design vestimentar la fara taxa, si astazi lucreaza in domeniu.

Cred ca din acelasi motiv ma atrage si pe mine goblenul, este ceva de calitate si de fapt este pictura cu acul si daca trebuie sa fac referire si la cifre, am de numarat pe diagrama cate spatii libere si tot asa.
Pupici.

Replica: Povestea primului meu goblen. by Enache Mihaela-Ema (270 mesaje), la 14-10-2008
Primul meu goblen a fost de la Rogoblen, Cosulet de trandafiri. Prima si ultima mea lectie de cusut goblen am luat-o de la o vecina. Practic, cum se coase punctul de goblen si regula de a coase de la stinga la dreapta de sus in jos si invers.
Ca fraiera, am lucrat intii tot fondul. Cind am ajuns sa lucrez primele floricele eram deja destul de plictisita. Am mai avut ghinionul de a mai gresi si de a fi nevoita sa descos. In final l-am abandonat.
A stat sase luni in sifonier fara sa cos nici macar un punct la el. Apoi intr-o buna zi m-a apucat dorul de el si am reinceput sa-l cos. Am reusit sa-l termin si de atunci pasiunea pentru goblen n-a mai murit niciodata.
Eram deficitara la un singur capitol: aspectul pe spate al goblenurilor mele. Cu ajutorul sfaturilor citite pe acest forum, spatele goblenurilor mele s-a imbunatatit considerabil.

Replica: Frumoase povestiri. by Iordanoiu Elena Daniela (155 mesaje), la 14-10-2008
Eu stiam cum se lucreaza goblenul inca de cand eram in scoala generala, de la o matusa care, bolnava fiind si stand mult in casa lucra asa ceva. Stiiind cum se face nu m-am incumetat sa ma apuc, dar cand eram la prima facultate, o colega de serivici a venit cu un goblen sa ne arate ce a facut si daca ne place. Mi-a placut foarte mult, asa ca am inceput si eu cateva - pe cele mici cu floricele din colectie - ca mai apoi sa iau pe furis goblenul la care mama a incercat sa lucreze - cel cu Maica Domnului. Am lucrat cativa ani buni la el deoarece timpul nu imi permitea, dar cum am terminat, m-am dus la mama - nu o sa uit niciodata reactia iei - si am rugat-o sa se duca ea sa il inrameze caci eu nu aveam timp. Saraca nu a spus nimic atunci, deoarece nici nu observase ca era goblenul cumparat si inceput de ea dar, a doua zi s-a bucurat foarte mult si dupa inramare a urmat sfintirea lui, iar acum este la loc de cinste si este mandria familiei. Sotului ii place la nebunie si este bucuros cand lucrez la goblen.

De atunci lucrez mai tot timpul, pacat ca nu am mai mult timp liber.
Eu nu pot sa le vand sau sa le fac cadou caci imi sunt atat de dragi.

Replica: Intr-adevar numai povesti frumoase. by STAICU LUMINITA (617 mesaje), la 15-10-2008
Ema, se vede ca ai invat sa lucrezi corect pe spate. Felicitari! Si eu tot dupa forum am invatat - cred ca am citit tot ce se putea in legatura cu tehnica de lucru. Plus stradania " gargaritelor profesioniste" de a ma invata sa lucrez corect.

Daniela, si in cazul meu sotul este foarte incantat de noul meu hobby. Asa de mult ii place cand mai apar cateva puncte pe goblen, mai ales acum ca lucrez tot odata si se vede si mai bine.
Pupici tuturor.

_________________
Roxanar - Gargarita-Cosanzeana


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania