Acum este 29 Mar 2024, 06:55

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Multumesc ca existati
MesajScris: 02 Iul 2009, 21:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Noi 2007, 00:41
Mesaje: 2
Nume forum:1
Multumesc ca existati by pantelemon monica (5 mesaje), la 13-11-2006

Pictura ,,cu acul" este pasiunea mea. Este refugiul meu atunci cind am nevoie de caldura si liniste. Am lucrat foarte multe modele, dar doua au ramas in memoria mea pentru ca m-au ajutat sa trec peste o sarcina foarte grea pe parcursul careia a trebuit sa stau mai mult la pat. Asa ca minunata mea fetita o sa stie ce prieten m-a ajutat sa trec prin clipele grele. Cele doua modele sunt ,,Lalele" si ,,Idila lebedelor". Asa cum spuneam: ,,Multumesc ca existati"!


Replica: Draga Monica, by Admin TTT (3890 mesaje), la 15-11-2006

draga Tizo (si pe mine tot Monica ma cheama), felicitari! Ai realizat un fel de ergoterapie cat timp ai purtat-o pe papusica ta. Este o bucurie pentru sufletul meu sa aflu cata mangaiere si bucurie iti poate aduce tie, un produs realizat, aici langa mine si sub ochii mei.
Si eu am o poveste asemanatoare: pana a nu ramane insarcinata, lucram goblen mestecand in mancare, spaland rufe (cat mergea masina, imi mergea si mie mana pe ac), etc. Sotul meu, exasperat de noua mea preocupare ce nu imi mai lasa timp si pentru el sau pentru activitati facute impreuna, m-a parat mamei. Mamica mea mi-a transmis atentionarea indirecta, iar eu am incercat sa controlez oarecum virusul ce ma stapanea. In ultimele luni de sarcina, medicul mi-a propus sa o iau mai usor si, atunci, mi-am zis ca este momentul sa-mi reiau, fara restrictii, lucrul la goblen. Am simtit ca totul este mai usor si mai placut cand poti sa imbini propriul hobby cu obligatiile de rutina. Eu, iti multumesc ca existi!



Replica: Intuitie by pantelemon monica (5 mesaje), la 17-11-2006

Multumesc mult pentru imagine, probabil intuitia numelui ti-a soptit ca una din cantaretele mele preferate este Celine Dion. A mea si a sotului meu. Cind citeam rindurile scrise de tine parca imi vedeam ,,viata" mea. Toata familia mea se intreba cum am rabdare sa cos atita ? Pentru ca tin sa te anunt: cam in luna a opta mi-am comandat Origini ,un model nou, dar si foarte mare. Asa ca, te rog sa iti imaginezi cat de haiosa puteam sa arat cu burta mare si cu goblenul acela mare rezemat de ea. Vroiam sa te intreb daca exista un model cu lacramioare pentru ca sunt florile mele preferate. Si, plus - imi plac foarte mult modele florale.


Replica: Nimic nu este intamplator by Admin TTT (3890 mesaje), la 17-11-2006

Ne-am intalnit - doua Monici, doua impatimite de goblen, idem muzica si, nu in ultimul rand, doua indragostite de lacramioare. Si mie imi plac lacramioarele. Regret doar ca sunt atat de efemere. Avem lacramioare intr-un tablou intitulat Vioara cu flori. Delicatele acestea sunt greu de realizat intr-un goblen pentru ca sunt niste clopotei atat de mici! Daca le maresti, dispare farmecul. Stiu discutiile de la sectorul creatie cand s-a propus reluarea temei. Mie mi-ar fi placut un portret cu o tanara tinand in mana un buchetel de lacramioare. A cazut propunerea mea: aceeasi problema: delicatetea lor ar fi disparut la dimensiunile acelea neverosimile.
Ma bucur ca discut cu tine: este, de parca as vorbi cu o sora geamana.
Sa ai un week end plin de bucurii si odihna!
P.S. Cum o cheama fetita ta?



Replica: Bucurie by pantelemon monica (5 mesaje), la 20-11-2006

Asa este, doua Monici, doua mamici. Pe fetita mea o cheama Alexia Ana Maria si pe data de 17 noiembrie a implinit trei luni. Este o minune de copil, toata lumea din maternitate din Brasov s-a minunat de ea pentru ca s-a nascut cu parul foarte mare si des, desi eu nu am avut nici o zi arsuri.

M-am bucurat ca mi-ai raspuns asa de repede si chiar imi face placere sa vorbim tinind cont ca avem asa de multe in comun. Tu ai tot fetita sau baietel?

Stiam modelul acela, dar credeam ca mai exista si altul. Asa este, sunt foarte greu de realizat. Daca ai stii ce greu imi este sa ma hotarasc ce model sa comand atunci cind am terminat un goblen si trebuie sa incep altul. Acum am ceva de lucru la ,,Origini". Acesta i-a placut mult sotului meu, asa ca il cos pentru el si pentru sufletul meu. Te astept cu un raspuns pentru ca acum faci parte din viata mea de doua ori, - odata prin goblen si odata printr-o prietenie ce ne leaga.


Replica: Alexia, by Admin TTT (3890 mesaje), la 21-11-2006

si eu prefer alegoriile de la Rogoblen pentru ca am un ambient modern: mobila minimala, culori calde si mult spatiu.

Sufletul meu este legat de o amintire draga: Alexandra Mariana. Asa ca, papusa ta este putin si in inima mea prin numele ce il poarta. Sa iti traiasca si iti aduca bucuriile pe care mi le-a adus fetita mea. Si fetita mea - tot par mare si des, dar am avut o zi cu arsuri de-mi venea sa urlu!

Alexia are colici? Cum este? Doarme bine?



Replica: Am scapat, by pantelemon monica (5 mesaje), la 22-11-2006

multumesc lui Dumnezeu, ca am scapat de colici acum o luna pentru ca a fost groaznic. Este un adevarat test de rabdare pentru mamici si tatici deopotriva. Alexia a avut zi si noapte colici, eu deja am invatat sa fac cam tot in casa cu o singura mina pentru ca cealalta era in permanenta ocupata. Doamne, ce mai urla saracuta de simteam ca m-i se rupe inima si sentimentul de neputinta ca nu am cu ce sa o ajut ma omora. Am incercat cam tot ce se putea, tot ce citisem, ce imi zisese doctorita, dar, - nimic. Pina intr-o zi cind liniste si pace ,,AM SCAPAT". Asa ca de atunci fetita mea doarme de seara de la ora 11 aproximativ pana dimineata pe la ora 9. Sunt o fericita, stiu. Dar asta a avut si un efect secundar si anume reducerea lactatiei, deci la introducerea laptelui praf si acum numai lapte praf. In rest, este un copil foarte energic si foarte vesel, rade non stop. Citeam pe forum ce afirmase o alta mamica si anume ca goblenul a ajutat-o sa treaca peste colici. Parerea mea este ca ori a avut norocul sa nu stie ce sunt adevaratii colici ori a avut un ajutor care a suportat "urletele". Eu stiu cum este sa treci peste colici doar tu si copilul. GREU. Dar acum ca au trecut asteptam dintisorii. HA! HA! - alte urlete. Cam asa cu fetita mea care tocmai s-a trezit dintr-un lung somnic si trebuie sa termin.
Astept raspunsul tau, draga prietena.


Replica: Buna, dragi prieteni! by vasile tudorita (2 mesaje), la 22-11-2006

Am reusit in sfarsit si eu sa ma inregistrez. Va multumesc ca existati si abia astept sa accesez forumul pentru a ,,vorbi "cu prietenii. Sunt o lucratoare de goblen si as dori daca se poate sa prelucrati sub forma de goblen icoana lui Sfanta Mina.

Replica: Prieteni, by Marilena Neacsu (4 mesaje), la 23-11-2006

si eu va multumesc ca existati. Sunt o impatimita a goblenurilor, imi place mult sa le cos si dupa parerea mea nu sunt modele de goblen mai reusite si mai frumoase decat ale dvs. Cand comand un model mi-e greu sa ma decid ca toate imi plac si sunt asa de frumoase, dar cele cele cu peisaje si cu motive religioase sunt preferatele mele.


Replica: Bun venit, Marilena pe acest topic! by Admin TTT (3890 mesaje), la 23-11-2006

Si mie imi plac peisajele, dar unele motive religioase vibreaza in inima mea, in mod deosebit. Imi sunt dragi cele unde sfintii sunt redati cu chipul senin, luminat. De pilda, eu sunt una din persoanele ce au votat impotriva realizarii chipului Sfantului Ioan Botezatorul cu capul pe tipsie. Am argumentat ca nu am nimic cu el, dar nu vreau suferinta in tablourile religioase. Nu am fost singura care a votat astfel si, vezi, acest motiv lipseste, inca, din panoplia religioaselor de la noi. Tie ti-ar placea un astfel de tablou (nu cel din attach, ci, cel cu Sf. Ioan in aceasta postura)?



Replica: Felicitari, Tudorita! by Admin TTT (3890 mesaje), la 23-11-2006

Te felicit ca ai reusit sa intri pe forum si bine ai venit in familia Gargaritelor!
Ma intrebi de Sfantul Mina. Tot ce stiu despre Sfantul Mina este ca este martirul ce a iesit biruitor fara sabie si ca in momentul supliciului, cand bucati de carne sareau de pe trupul sau a strigat: Ma dezbrac de haina cea de piele si ma imbrac cu vesmantul mantuirii.
Intr-o zi, am sa-ti povestesc istoria modelului nostru 3.48 Patriarhul. Dar, pana atunci, spune-ne de ce ai vrea sa lucrezi un goblen cu Sfantul Mina.



Replica: Colicele by Admin TTT (3890 mesaje), la 23-11-2006

Draga Tizo, si eu, in timp ce lucram goblen, leganam cu piciorul prunca ce suferea de colici. Cu mana pe goblen, piciorul pe leagan si un ochi, aruncat, din cand in cand spre bucatarie, unde fierbea mancarea sau cu urechea spre masina de spalat - le-am trecut pe toate. Cu dintisorii nu am avut probleme asa de mari ca la colici! Imi aduc aminte insa, ca eu nu mai puteam dormi. Noaptea, oricum, faceam masaj pe burtica, o tineam cu burtica pe abdomenul meu si o masam incet intre sprancene ca sa prinda, macar ea, cateva ore de somn. Esti o fericita ca fetita ta a scapat de acest calvar. Dupa ani, cand o sa-ti amintesti, o sa zambesti cu duiosie si nostalgie.
Somn usor si tie si Alexiei.


Replica: Dragi prieteni, by Marilena Neacsu (4 mesaje), la 23-11-2006

primul meu goblen pe care l-am cusut a fost chiar cu Sfantul Ioan Botezatorul si as mai fi dorit sa fac inca un exemplar pentru a-l dona unei biserici de la mine din oras, dar firma producatoare nu-l mai face acum. Si nu ma indur sa ma despart de cel pe care il am. Speram ca intr-o zi o sa il pot comanda de la voi si ziua asta o astept de cativa ani insa se pare ca sanse prea mari nu am.
Sfantul Ioan Botezatorul are multe reprezantari unde lipseste capul pe tipsie.
Cumva Patriarhul este Sfantul Nectarie?


Replica: Sunt la inceput by stan gabriela (1 mesaje), la 18-01-2007


Sunt o tanara interesata de goblenuri. Recunosc, - nu am cusut nici unul pana acum, dar as vrea sa incep, mai ales ca acum am foarte mult timp liber. Ma adresez voua in speranta ca imi veti da cateva sfaturi de inceput de drum. Asa cum ati fost si voi. Doresc sa comand un goblen de pe acest site, dar sunt toate asa de frumoase si nu pot sa ma decid pe care sa-l aleg. Nu am nici cea mai mica idee de unde sa incep. Ma adresez domniilor voastre in speranta ca cineva ma va ajuta sa pot sa comand primul meu goblen. Am vazut pe site doua tipuri goblenuri cu diagrama si imprimate: care este diferenta intre ele?

Replica: Afara bate vantul by vasile tudorita (5 mesaje), la 19-01-2007

cu putere. Am intrat pe forum si m-am bucurat foarte mult de salutul pe care mi l-ati facut, chiar ma gandeam ca nu am fost observata de nimeni ca am reusit si eu sa postez doua randuri pe forum, dupa multe incercari...


Replica: Revin by vasile tudorita (5 mesaje), la 19-01-2007


As dori sa comand ca goblen pe Sfantul Mina pentru ca o prietena doreste sa-l lucreze.



Replica: Da, Marilena, by Admin TTT (3890 mesaje), la 19-01-2007

Patriarhul este Sfantul Nectarie.



Replica: Bun venit, Gabriela! by Admin TTT (3890 mesaje), la 19-01-2007

Mai intai sa te lamuresc referitor la modele de goblen imprimate si modele de goblen standard.
- In varianta standard, setul este alcatuit din ata, panza si diagrama.
- Varianta imprimata - panza este imprimata cu modelul respectiv, iar setul mai contine ata necesara lucrului.
Multe cliente prefera varianta standard pentru ca avand la indemana diagrama vor realiza modelul cu acuratete, fara nici o sansa de a gresi.
In varianta imprimata esti nevoita sa detectezi singura unde este folosita o nuanta sau alta. La sectiunea modele imprimate exista multe discutii in acest sens si, daca le vei parcurge te vei lamuri.
Eu am inceput cu un model dificil. Numai faptul ca sunt de felul meu, un om al datoriei implinite, l-am terminat. Ideal este sa incepi cu un model mai mic si usor. La teme, fiecare vibreaza altfel: peisaje, portrete, alegorii, motive religioase sau florale. Mai usor este sa incepi cu un peisaj micut si cu putine culori. Parerea mea. Unul din preferatele mele este 6.40 Iarna de basm, de pilda.
In speranta ca ti-am dat ceva idei, te mai asteptam pe forumul Gargaritelor.



Replica: Tudorita, by Admin TTT (3890 mesaje), la 19-01-2007

dar, noi nu avem Sfantul Mina printre produsele noastre.
Multumim pentru imaginea superba pe care ai postat-o.

P.S. Depre vant... l-am observat si noi ca nu numai la voi a... batut!



Replica: Imi cer scuze, by pantelemon monica (5 mesaje), la 20-04-2007

dragele mele prietene, imi cer scuze pentru linistea ce s-a lasat din partea mea. Dar asa este cu bebeiii, iti ocupa tot timpul. Am lucrat si eu motive religioase, dar foarte putin. Mie imi plac mai mult peisajele si florile. Asa sunt eu. Am sa incerc sa mai scriu cate ceva zilele acestea. Iate ca vine si primavara. Ce bine. Sper ca simtiti si voi cind vine primavara, bucuria pe care o simt eu. Parca toata natura revine la viata din somnul de peste iarna. Acum va las pupicuti la toti.


Replica: Si eu am bebe by Olivia Parvu (87 mesaje), la 20-04-2007

mic si nu mai am timpul de altadata. Numai atat imi permit: sa citesc aici si sa mai cos un patratel la Toamna de basm. Cred ca o termin cand va fi bebe mare. Mamica mea ma ajuta astazi si merge cu bebe la plimbare. Asa am reusit sa scriu si eu aici. Mi-ar fi placut sa scriu si eu zilnic cum face Catalina si sa devin Redactorul lunii. Dar creste el bebe mare si atunci sa vezi tu concurenta, Catalina. Povestea cu Gargaritele imi place mult. Imi place si la Robotica desi cred ca in ultimul timp este ocupata de nu mai scrie asa de mult despre ce face ea la firma sau ceilalti.
Te inteleg, Monica. Si eu am simtit ca vine primavara pentru ca acum bebe merge des la plimbare in parc. Ii arat florile. Mai intai au fost tufele cu flori galbene, acum este magnolia mov.
Chiar daca nu ma intorc sa scriu repede aici sa stiti ca eu tot citesc ce sporovaiti voi.

Replica: Totul by olteanu rodica (715 mesaje), la 03-06-2007

inseamna pentru mine a lucra goblen. Am 41 de ani si acum 2 ani m-am pensionat pe caz de boala si in ziua cand am iesit din spital am cumparat primul goblen imprimat dintr-un magazin. Dupa ceva timp am bagat internetul acasa si am gasit firma dumneavoastra si de atunci am cusut destule goblene. La inceput sotul ma certa ca pierd noptile in loc sa ma odihnesc, dar dupa un timp a vazut ca nu are ce sa-mi faca si mi-a cumparat si televizor in bucatarie ca sa am un loc al meu unde sa pot sta cat vreau sa cos fara sa deranjez pe cineva. Va multumesc ca existati si Dumnezeu sa va binecuvinteze. Acum lucrez la Gioconda, - o minune.


Replica: Bine ai venit in randul Gargaritelor, Rodica! by Admin TTT (3890 mesaje), la 04-06-2007



Replica: Multumesc by olteanu rodica (715 mesaje), la 05-06-2007

ca existati si multumesc pentru primirea asa de frumoasa. Prin pasiunea noastra comuna sper sa raman vesnic prietena cu toti cei care scriu pe forum. Cu toate ca nu ne vedem stiu ca simtim la fel si ne plac aceleeasi lucruri.
Tuturor, spor la lucru!


Replica: Iata by Bica Nistor (1222 mesaje), la 16-03-2008

ca si aici este vorba despre primavara. Numai ca de primavara anului trecut. La fel de frumoasa. Banuiesc ca si Alexia este mare, merge de mult si face pozne la fel ca si bebe-ul Oliviei.

Gabriela a omis sa ne spuna ce goblen si-a ales pana la urma, dar, daca si-a ales asta inseamna ca acum este gata. Gabriela, nu uita sa ni-l arati si noua.

Rodica, chiar sunt curioasa cum arata Mona Lisa, lucrat dupa model imprimat. In cazul in care citesti aceste randuri, fa-ti mila de curiozitatea mea si posteaza-l la Colectia ta, la sectiunea Femeia legenda.

Am ajuns pe acest topic de anul trecut, cautand la cererea prietenei mele, pe Sfantul Mina. Dand cautare pe Google, am ramas cu gura cascata cand am vazut ca a aparut Sfantul Mina si pe forumul nostru.

Ce ziceti? Ma ajutati? O prietena de suflet m-a rugat sa ii gasesc un chip serafic al Sf. Mina. Tot ce am gasit pe internet nu este pe gustul ei. Si uite, asa, poate o ajutam si pe Tudorita.


Replica: M-as bucura sa fiu de ajutor prietenei tale Bica, by Vasiliu Letitia (1455 mesaje), la 16-03-2008

sper sa-i placa varianta gasita de mine.



Replica: Letitia, by Bica Nistor (1222 mesaje), la 16-03-2008

esti extraordinara! Chiar este ceea ce ii place! I l-am trimis prin mail si am primit acum raspunsul. Si-l doreste pentru a-l lucra pentru cineva anume - o obligatie si vrea sa il ceara la Rogoblen sa i-l faca numai pentru ea, daca firma nu vrea sa il tipizeze.
Multumesc si din partea prietenei mele.



Replica: Bica, by olteanu rodica (715 mesaje), la 03-10-2008

imi cer iertare ca raspunsul meu vine asa tarziu. Nu lucrez modele imprimate, asta a fost inainte sa descopar firma Rogoblen. Nu am mai scris pentru ca am tot asteptat sa lucrez mai mult ca sa am ce sa va arat atunci cand imi voi face propria colectie, dar sa stiti ca am fost zilnic aici alaturi de voi. Sunt vrajita de provocarea fetelor cu Printesa. L-am inceput si eu pe 9 septembrie si iese o minunatie. Sunt de acord cu Ioana care ramane cu ochii pe pereti si se teme cine o sa mai faca treburile prin casa pentru ca asa fac si eu de cand am inramat cateva tablouri: fac ce fac si iar le privesc parca ar fi aterizat la mine in casa din alta lume. Sper ca in curand sa am un aparat, sa va arat ce am lucrat si sa nu mai lipsesc de langa voi. Spor la lucru si aripioare la ac, tuturor gargaritelor.


Replica: Monica, by STAICU LUMINITA (617 mesaje), la 03-10-2008

iti urez sa te bucuri de fetita ta! Si eu am avut o sarcina foarte grea, am stat mult internata in spital cu perfuzii si pe la 6 luni chiar am crezut ca s-a terminat, dar asa a vrut Dumnezeu si astazi am o fetita frumoasa si voiasa si care face numai nazbatii. Iti atasez o fotografie cu Sara cand era mai mica.
Se pare ca ne-am intalnit numai mamici pe aici. Stiu ca este foarte dificila perioada prin care treci tu, dar o sa vezi ca atunci cand creste te intelegi altfel cu ea.
Iti urez numai de bine si spor la goblenat!


Replica: Rodica, by Bica Nistor (1222 mesaje), la 04-10-2008


tocmai ti-am admirat frumusetile la Femeia legenda. Te felicit din toata inima si ma bucur mult pentru tine ca ai intrat si in Provocare. Este un imbold. Eu am fost intr-o Provocare (v. Botez) si am descoperit ca este deosebit de stimulanta.
Spor si succes.

Sara, ingerul cu par buclat!
Pupici si de la mine, Sara.


Replica: Bica, by olteanu rodica (715 mesaje), la 05-10-2008

eu iti multumesc din suflet. Vreau sa stii ca tie ti se datoreaza faptul ca am postat goblenele pentru ca tu mi-ai dat ideea. Este adevarat ca a durat cam mult pana m-am hotarat deoarece sincer aici sunteti adevarate profesioniste. Ma bucur mult sa vad ca fetele sunt pe faza si atente la tot ce intra pe forum si mi-au apreciat minunatiile. O duminica placuta tuturor si odihnitiva. De maine avem treaba.


Replica: Rodica, by Bica Nistor (1222 mesaje), la 05-10-2008


nu imi multumi mie. Daca nu te-ai fi mobilizat tu, nici acum nu ai fi fost pe forum.
Citat:
sunteti adevarate profesioniste.

Suntem mai curand doar niste gargarite harnice si benefice.
Ai dreptate! Maine incepe o noua saptamana plina de provocari.
Sa avem spor in toate.

_________________
Monicap - Adevarul este liantul şi fermentul unei prietenii.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania