Acum este 18 Apr 2024, 05:14

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 180 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pilde
MesajScris: 14 Iun 2011, 10:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Dec 2008, 06:28
Mesaje: 136
Nume forum:1
Cu cat experientele noastre sunt mai dureroase si mai lungi, cu atata contin o lectie mai pretioasa, ascunsa.

_________________
DianaB - O carte bună înlocuieşte o prietenie, o prietenie nu poate înlocui o carte.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pilde
MesajScris: 15 Iun 2011, 08:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Crestinul nu se lauda

O familie de credinciosi nu se ducea la culcare fara sa-I multumeasca Domnului. Intr-o seara, unul din copii a fost biruit de somn si a adormit inainte de a-si face rugaciunea.
Ceilalti copii i-au zis tatalui:
- Vezi tata, fratele nostru doarme, iar noi ne rugam.
Tatal le-a raspuns:
- Dragii mei, mai bine dormiti decat sa va mandriti cu rugaciunea.


www.crestinortodox.ro

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pilde
MesajScris: 24 Iun 2011, 08:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Cum sunt oamenii

Un ucenic si-a intrebat batranul dascal: Cate feluri de oameni sunt?
Batranul i-a spus: Sunt patru soiuri de oameni:
Cei care stiu si stiu ca stiu. Acestia sunt invatatii.
Cei care stiu, dar nu stiu ca stiu. Acestia sunt visatorii si trebuiesc treziti.
Cei care nu stiu si stiu ca nu stiu. Ei trebuie ajutati sa invete.
Cei care nu stiu si nu stiu ca nu stiu. Acestia sunt neghiobii, pentru care nu mai este mare lucru de facut.


Sursa: www.crestinortodox.ro

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pilde
MesajScris: 11 Iul 2011, 08:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Calugarul care a vrut sa devina inger

Avva Ioan cel Pitic a zis odata fratelui sau mai mare:
"Vreau sa fiu fara nici o grija, cum sunt ingerii, fara griji, nelucrand, ci doar slujindu-L pe Dumnezeu neincetat".
Si-a dezbracat haina si a plecat in pustiu.
Dupa o saptamana, s-a intors la fratele sau, a batut la usa si l-a auzit intreband, inainte de a deschide:
"Tu cine esti?".
El a raspuns:
"Ioan, fratele tau“.
Dar celalalt i-a zis:
"Ioan a devenit inger, nu mai este printre oameni".
El a inceput sa strige:
"Eu sunt, Ioan".
Dar fratele sau nu i-a deschis, ci l-a lasat sa se chinuie pana spre dimineata; in cele din urma, i-a deschis si i-a zis:
"Te-ai facut om din nou si ai nevoie sa lucrezi, ca sa mananci?“.
Celalalt s-a inchinat in fata lui si i-a zis:
"Iarta-ma, frate".


www.crestinortodox.ro

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pilde
MesajScris: 14 Sep 2011, 11:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iul 2005, 01:47
Mesaje: 7991
Locatie: Tecuci
Nume forum:1
Minulescu - A XI-a porunca

Asculta, priveste si taci!
Asculta, sa-nveti sa vorbesti,
Priveste, sa-nveti sa cladesti.
Si taci, sa-ntelegi ce sa faci.
Asculta, priveste si taci!

_________________
Lenuta - Gargarita-Simfonia-Culorilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pilde
MesajScris: 20 Sep 2011, 08:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2007, 23:48
Mesaje: 2651
Nume forum:1
A fost odata ca niciodata un maestru care le transmitea oamenilor un mesaj atat de minunat incat toata lumea era profund emotionata in fata cuvintelor sale pline de iubire. In multime se afla un om care a ascultat fiecare cuvant al maestrului. Era un om foarte smerit, cu o inima foarte mare. El a fost atat de emotionat de cuvintele maestrului incat s-a simtit obligat sa-I invite pe acesta in casa lui. De aceea, cand maestrul a terminat de vorbit, el a iesit in fata multimii, l-a privit pe maestru direct in ochi si i-a spus:
- Stiu ca esti foarte ocupat si ca toata lumea doreste sa-ti cucereasca atentia. Stiu ca nu ai timp nici macar sa ma asculti, dar inima mea este atat de deschisa si simt atata iubire pentru tine incat as dori sa te invit la mine acasa. Doresc sa pregatesc cea mai buna masa pentru tine. Nu ma astept sa accepti invitatia mea, dar am simtit nevoia sa ti-o adresez.
Maestrul l-a privit in ochi pe omul nostru si cu un zambet fermecator, i-a raspuns:
- Pregateste totul. Voi veni.
Dupa care a plecat. Auzind aceste cuvinte, bucuria din inima omului nostru a fost fara limite. Aproape ca nu mai avea rabdare sa-si astepte maestrul si sa-I serveasca cu inima plina de iubire. Aceasta era cea mai importanta zi din viata lui: ziua cand maestrul urma sa fie alaturi de el. A cumparat asadar cele mai bune alimente si cel mai bun vin, precum si cele mai frumoase haine, pentru a le oferi ca o ofranda maestrului. A alergat apoi acasa sa pregateasca totul in vederea vizitei maestrului sau. A facut o curatenie generala in casa, a pregatit o gustare excelenta si a aranjat masa cum a stiut mai bine. Inima lui era plina de bucurie, caci maestrul urma sa vina in curand. In timp ce astepta cu nerabdare, cineva a batut la usa. S-a repezit sa o deschida, dar in locul maestrului a vazut o batrana. Aceasta l-a privit direct in ochi si l-a spus:
- Sunt rupta de foame. Poti sa-mi dai o bucata de paine?
Omul nostru se simtea putin dezamagit, dar i-a raspuns femeii:
- Te rog, intra in casa.
A asezat-o apoi pe locul pe care il pregatise pentru maestrul sau si i-a dat mancarea pe care o preparase pentru acesta. Era insa nerabdator si abia astepta ca ea sa termine de mancat. Batrana a fost miscata de atata generozitate. Ea i-a multumit omului si a plecat. Atunci, omul nostru a pregatit din nou, in toata viteza, masa pentru maestrul sau. Nici nu a terminat bine, ca cineva a batut la usa. De data aceasta, s-a dovedit a fi un strain care caIatorise prin desert. Strainul l-a privit in ochi si i-a spus:
- Mi-e foarte sete. Poti sa-mi dai ceva de baut?
Omul s-a simtit din nou dezamagit ca nu era maestrul sau, dar l-a invitat pe strain in casa, l-a pus la masa pe care o pregatise pentru maestru si l-a servit cu vinul pe care intentiona sa-l daruiasca maestrului sau. Cand strainul a plecat, omul a inceput din nou sa pregateasca totul pentru venirea maestrului. Cineva a batut din nou la usa. Cand omul nostru a deschis usa, in prag statea un copilas. Acesta l-a privit in ochi si i-a spus:
- Mi-e frig. Poti sa-mi dai o patura sa imi acopar corpul?
Omul nostru s-a simtit din nou dezamagit ca nu era maestrul sau, dar l-a privit in ochi pe copil si a simtit cum inima i se incalzeste de iubire. El a adunat imediat hainele pe care le pregatise pentru maestrul sau si i le-a daruit copilului. Acesta i-a multumit si a plecat. Omul nostru a pregatit din nou intreaga casa pentru venirea maestrului sau, dupa care l-a asteptat pana foarte tarziu. Cand si-a dat seama ca acesta nu va mai veni, s-a simtit foarte dezamagit, dar dispus totusi sa-I ierte. El si-a spus: Stiam foarte bine ca nu trebuia sa ma astept ca maestrul sa vina in acest camin atat de umil. Desi el mi-a spus ca va veni, probabil ca ceva mult mai important l-a retinut in alta parte. Maestrul nu a venit, dar cel putin mi-a spus ca o va face, si acest lucru a fost suficient pentru a-mi umple inima de fericire.
A pus mancarea si vinul la rece si s-a dus la culcare. Noaptea, el a visat ca maestrul sau a venit acasa la el. Omul erafericit sa-I vada, desi nu-si dadea seama ca viseaza.
- Doamne, ai venit! Ti-ai tinut cuvantul!
Maestrul i-a raspuns:
- Da, am venit, dar am fost de mai multe ori. Cand mi-a fost foame, tu mi-ai potolit foamea. Cand mi-a fost sete, tu mi-ai potolit setea. Cand mi-a fost frig, tu mi-ai dat haine sa ma acopar. Orice faci pentru altcineva, pentru mine faci.
Omul s-a trezit cu inima plina de fericire, caci a inteles ce l-a invatat maestrul sau. Acesta il iubea atat de mult incat i-a trimis trei oameni ca sa-l invete marea lectie, potrivit careia maestrul traieste in toate fiintele vii. Oricand ii daruiti mancare unui om infometat, ori de cate ori ii daruiti apa unui om insetat, ori de cate ori imbracati pe cineva caruia ii este frig, voi ii daruiti iubirea voastra Maestrului universal.

_________________
Bica - Bunica-de-Gargarita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pilde
MesajScris: 28 Sep 2011, 06:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 4459
Locatie: Drobeta Turnu Severin
Nume forum:1
O fată şi un tip circulau cu viteza de 150 km/h pe o motocicletă.
Fata: Mai încet, mi-e frică.
Tipul: Nu, este distractiv.
Fata: Nu nu este, te rog! Este atât de înfricoşător.
Tipul: Atunci spune-mi că mă iubeşti.
Fata: Te iubesc, încetineşte.
Tipul: Acum, îmbrăţişează-mă cât poţi tu de tare
Ea l-a îmbrăţişat
Tipul: Poţi să-mi scoţi casca şi pune-o pe tine, mă deranjează.
A doua zi, în ziar: "O motocicletă s-a izbit într-o clădire din cauză că a rămas fără frâne.
Două persoane au fost în accident, dar numai una a supravieţuit."
Adevărul era că la jumatatea drumului tipul si-a dat seama că motocicleta nu mai frânează, dar el nu a vrut ca fata să ştie.
În schimb, i-a cerut o îmbrăţişare şi să-i spună că îl iubeşte o ultima dată.
Apoi, el i-a cedat casca, astfel încât ea va trăi, chiar dacă aceasta însemna că el va muri.

_________________
Gargarita-Rigoare-Ratacita-in-Poezie


Ultima oara modificat de Admin pe 28 Sep 2011, 06:52, modificat 1 data in total.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pilde
MesajScris: 29 Sep 2011, 14:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Neinsusirea bunului gasit

Odata, avva Agathon calatorea impreuna cu ucenicii sai. Unul dintre ei a gasit o pastaie verde pe drum si-i zice batranului:
"Parinte, poruncesti sa o iau?"
Batranul s-a uitat lung si cu mirare la el si-l intreaba:
"Tu ai pus-o acolo?"
"Nu", raspunde fratele.
Batranul:
"Atunci cum vrei sa iei ce n-ai pus?"

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pilde
MesajScris: 17 Noi 2011, 15:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Aug 2005, 22:09
Mesaje: 1237
Nume forum:1

_________________
Geta - Gargarita-Alinare

Să fugi de fapta rea creştine,
Ascult-al Domnului cuvânt
Şi făptuieşte numai bine
Din leagăn până la mormânt


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pilde
MesajScris: 20 Noi 2011, 15:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 4459
Locatie: Drobeta Turnu Severin
Nume forum:1
Frumoase cuvinte, frumos adevar, Geta!
Doamne, de am avea puterea sa le intelegem si sa ne schimbam viata in asa fel incat sa facem mereu voia Ta, si sa pasim pe drumul placut Tie!

_________________
Gargarita-Rigoare-Ratacita-in-Poezie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 180 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania