Acum este 28 Mar 2024, 10:57

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Atentie cand preluati de pe net
MesajScris: 09 Feb 2011, 13:58 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4559
Nume forum:1
Am specificat in regulament, dar observ ca este nevoie sa avem experimente gen http://www.rogoblen.ro/forum/viewtopic.php?f=7&t=4276&start=20 ca sa intelegem ca ceea ce facem dauneaza gradinii noastre.
Cristina, nu fac extrapolare la ce si cum s-a intamplat in cazul tau, ca am inteles din ceea ce ai scris.

Se posteaza articole intregi, in continuare fara mentionarea sursei.
Fara cea mai mica responsabilitate sunt, in continuare, preluate imagini cu felicitari, dar si alte imagini de pe diverse site-uri, desi pe fotografii scrie clar numele site-ului (iar pe site-ul respectiv exista interdictia ca acestea sa fie postate pe alte pagini, in spatiu virtual).

Respectarea prezentului regulament inseamna, in primul rand un semn de civilizatie, dar si de respect fata de noi, cei ce gazduim acest forum. Nu in ultimul rand, respectarea regulamentului este un semn de respect fata de voi.
Este un efort urias sa corectez mai fiecare topic, dar sa si iau o imagine si sa-i scot insemnele site-ului careia ii apartine, asta este peste puterile mele. Sa nu va suparati daca (in cazul in care astfel de cazuri se mai repeta) o sa sterg in intregime postarea ce va apartine, rupand-o chiar din contextul topicului.

P.S. Va rog sa cititi avertizarea (scrisa cu rosu) din topicul in care ati scris. Corectez de cateva saptamani, aceleasi greseli. Daca nu credeti ca este un efort, incecati sa numarati cate avertizari aveti pe numele unora dintre voi, in decurs de o luna. Este una si aceeasi greseala pe care o repetati constant.
Mentiunea se refera doar la cateva forumiste intrate mai de curand in gradina noastra.
Celorlalte, va multumesc pentru grija cu care creeati fiecare raspuns.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie cand preluati de pe net
MesajScris: 09 Feb 2011, 15:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Noi 2006, 07:31
Mesaje: 355
Nume forum:1
Sunt una din persoanele ce a postat la un moment dat o imagine cu numele explicit al site-ului de pe care am luat-o. Mult mai tarziu am vazut ca nu se permitea acest lucru, acolo.
Vorba cuiva de pe acest forum, imi pun cenusa in cap si promit ca nu o sa se mai intample.

P.S. Am verificat si nu am nici o avertizare unde am scris eu. Sa stiti ca nu se vede acest lucru daca folosesc Internet Explorer.

_________________
Cornelia - Adevarata prietenie este ca sanatatea; valoarea ei este rar apreciata, pana cand ai pierdut-o.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie cand preluati de pe net
MesajScris: 12 Feb 2011, 18:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12474
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Draga Monica eu am postat din gresala imagini cu pricina. Te rog sa ma crezi ca nu am facut-o intentionat. Pana cand m-am dezmeticit deja nu mai puteam edita mesajul. Scuze.
Pup dulce.




_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie cand preluati de pe net
MesajScris: 13 Feb 2011, 13:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2011, 11:07
Mesaje: 5626
Locatie: Romania
Nume forum:1
Draga Monica,
Si eu sunt una din gargaritele incepatoare care a facut aceasta greseala. Acum nu mai poate fii remediata, decat daca stergi tu imaginile de tot. Promit ca voi fii mai atenta pe viitor.



Iti doresc multa sanatate.


_________________
Gargarita-Izvor-Nesecat-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie cand preluati de pe net
MesajScris: 21 Feb 2011, 17:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 4459
Locatie: Drobeta Turnu Severin
Nume forum:1
Admin, îmi cer scuze pentru greşeală. Din viteză şi din pricină că site-ul de uploadare a fotografiilor nu oferă posibilitatea (sau cel puţin eu n-am găsit-o) de crop-uire a imaginilor şi din comoditate, nu mai salvez fotografiile pe calculatorul personal pentru modificare. În fine, nu-mi caut motivări, promit că nu mai fac.




Lena, tinypic, imageshack, picturepush, dar si alte site-uri de upload au aceasta facilitate de micsorare a imaginilor. Alegi varianta 640 x480 pixeli.
Crop inseamna a decupa.

Cu o calda imbratisare pentru tine,
Monica

_________________
Gargarita-Rigoare-Ratacita-in-Poezie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie cand preluati de pe net
MesajScris: 21 Feb 2011, 20:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 4459
Locatie: Drobeta Turnu Severin
Nume forum:1
Citat:
Lena, tinypic, imageshack, picturepush, dar si alte site-uri de upload au aceasta facilitate de micsorare a imaginilor. Alegi varianta 640 x480 pixeli.
Crop inseamna a decupa.

Cu o calda imbratisare pentru tine,
Monica
Da, Monica, ştiu ce înseamnă crop şi la decupare mă şi refeream, pentru că atunci când vreau să postez o imagine, dacă are site-ul pe ea (pus într-un colţ tip stamp), mai întâi trebuie să o downloadez pe computerul personal, să decupez partea cu reclama site-ului şi abia pe urmă să o încarc cu tinypic, sau alte site-uri. Ştiu că există site-uri de upload imagini care în momentul în care ai selectat imaginea pe care vrei să o încarci (chiar dacă provine de pe internet), îţi oferă şi posibilitatea de a o crop-ui (ceva în genul imaginii de mai jos - pătratul selectat se poate micşora sau mări în funcţie de preferinţe, şi astfel s-ar putea elimina uşor partea cu textul cu denumirea site-ului). Momentan, singurul pe care ţi-l pot da ca exemplu este când se alege o fotografie pentru profilul yahoo (desigur, acela este pentru uz privat şi nu pentru postare mai departe a imaginilor pe forum), însă încerc să mai caut şi dacă găsesc revin cu informaţii.



Te îmbrăţişez cu drag.


Lena, am priceput acum la ce te refereai. Daca afli mai multe, nu uita sa ne spui si noua.
Iti doresc o seara buna si calda ca tine.

_________________
Gargarita-Rigoare-Ratacita-in-Poezie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie cand preluati de pe net
MesajScris: 21 Feb 2011, 22:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 4459
Locatie: Drobeta Turnu Severin
Nume forum:1
Monica, am găsit un site, însă nu l-am testat foarte amănunţit.
http://www.online-image-editor.com/

În mare, paşii care ar trebui urmaţi sunt:
File -> Open (aici se scrie linkul sau se face Browse către fişierele din computerul personal) -> Upload (aici sunt 2 butoane utile: cel cu 4 sageţi în colţuri, pentru resize, şi se aleg dimensiunile - cred că pentru forum sunt recomandate 600x800 sau mai mici - dacă se alege opţiunea aspect ratio se menţine proporţia între dimensiuni şi butonul cu forfecuţa pentru crop - se trage de colţurile pătratului apărut. Pentru aplicarea opţiunilor alese se apasă apply, la oricare dintre cele două butoane) -> File -> Save -> Host at ImageShack şi apare linkul care se va copia în mesajul de pe forum.

Eu am încercat cu o fotografie şi mi-a ieşit, aştept să îţi spui părerea şi în cazul în care consideri că e util pot să fac un mesaj complet cu exemplu (print-screen-uri detaliate) la subiectul cu upload-are de imagini. Într-un fel îmi imaginez că majoritatea fetelor s-au obişnuit cu tinypic, însă poate fi util măcar informativ.

Te sărut. O seară frumoasă în continuare.

_________________
Gargarita-Rigoare-Ratacita-in-Poezie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie cand preluati de pe net
MesajScris: 21 Feb 2011, 23:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Daca nu ma insel, Iulia a mai scris undeva de acest site, dar eu vi-l amintesc si pe acesta, eu l-am folosit cu placere si mi se pare destul de comod de folosit. Pentru a schimba limba, in josul paginii aveti optiunile:
http://www.picnik.com/app#/home/welcome

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie cand preluati de pe net
MesajScris: 22 Feb 2011, 09:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2009, 23:15
Mesaje: 265
Nume forum:1
Multumesc, Ralu. Chiar nu stiam de acest site.
Multumesc, Iulia.

_________________
Camelia - Gargarita Floare-de-Camelie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie cand preluati de pe net
MesajScris: 18 Mar 2011, 11:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12474
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Scuza-ma draga Monica inca o data. Nu mi-am dat seama de gresala. Am vazut numai astazi cand ai modificat.
Pup dulce.




_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania