Acum este 29 Mar 2024, 06:49

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu referitor la inramare
MesajScris: 24 Apr 2018, 11:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Mai 2011, 14:30
Mesaje: 6042
Nume forum:1
Draga Monica, iti multumesc frumos pentru completari.
Acum am inteles pe deplin: taieturile complexe ale modelului Fereastra spre gradina nu se pot realiza, dar taieturile ovale pentru modelele Capela si La mare toamna, se pot realiza prin externalizare.
Super! Ma repet, dar eu chiar ma bucur foarte mult ca ati reusit sa solutionati si inramarea modelelor ovale sau rotunde, cu aceasta firma externalizata, care realizeaza passepartout taiat oval/rotund si rama dreptunghiulara.
Este exact ce-mi doream, este exact modul de inramare pe care l-am vazut in colectia Marietei.
Va multumesc mult de tot si acum nu-mi ramane decat sa goblenez cu viteza maxima, in cazul meu viteza unui melc treaz, nu adormit, ca pana acum (hi! hi! hi!), cele doua modele de goblen.
Numai bine si mult spor in tot ceea ce faceti!
Cu drag,

_________________
Leana - Gargarita-Cununa-Spicelor-de-Grau


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu referitor la inramare
MesajScris: 25 Apr 2018, 13:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1097
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Draga Monica, eu nu rame turnate imi doresc ci rame simple din lemn. Si hai sa-ti spun ceva amuzant. Dupa ce am hoinarit pe net cautand metode de curbare a lemnului, fascinante, dar care necesita timp, aflu ca de fapt solutia ar fi decupat - imbinat nu pe profile de-a gata ci pe scandura de lemn. Geometrie si meserie.
Scuze ca ti-am irosit timpul. Imi asum vina de a vedea rama lui nea Costica la un alt nivel, in varianta oval sau rotund, baituita sau colorata divers, o rama ce vine sa puna in evidenta frumusetea modelelor de goblen de aceste forme.
Cu drag,

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu referitor la inramare
MesajScris: 25 Apr 2018, 14:44 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4559
Nume forum:1
Letitia, m-as bucura mult sa aflu ca visul tau s-a materializat.
Iti doresc succes.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu referitor la inramare
MesajScris: 25 Apr 2018, 15:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1097
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Multumesc, Monica. Apropo, stii ca pe tablita ingerul scrie Vei reusi, numai ca se intoarce si zambeste ghidus fara a-mi spune ce semn va pune. Semnul exclamarii sau intrebarii (?!).

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu referitor la inramare
MesajScris: 25 Apr 2018, 15:27 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4559
Nume forum:1
La cum il cunosc eu, intotdeauna pune semnul exclamarii, Letitia. Doar eu l-am rugat sa fie pastratorul a tot ce este benefic pentru inimile senine de gargarite.

Acum, tocmai iti trimite o calda imbratisare de la Focsani.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu referitor la inramare
MesajScris: 04 Feb 2020, 17:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Feb 2019, 18:48
Mesaje: 36
Nume forum:1
Am văzut aici, pe forum, goblenuri inramate cu si fara passepartout. La cele fara passepartout cum se procedeaza pentru ca sticla să nu fie direct pe lucratura? Stiu ca se recomanda un spatiu de aerare benefic pentru goblen.
Sunt modele care prin ele insele au un chenar, iar la adaugarea unui alt chenar – passepartout – nu arata deloc bine. V-ati confruntat cu aceasta situatie? Cum ati procedat?


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu referitor la inramare
MesajScris: 28 Feb 2020, 13:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Feb 2019, 18:48
Mesaje: 36
Nume forum:1
In sectiunea "Ce trebuie sa stim despre inramare" am citit ca "Passepartout-ul este necesar, cel mai adesea, pentru a crea spatiu de respiratie unui tablou, redand tranzitia intre tablou si rama."
Dar, daca am o lucrare la care passepartout-ul nu se potriveste in sensul ca lucrarea in sine are un chenar la care nu este benefica alaturarea unui passepartout (s-ar mai crea inca un chenar) ce pot face? Am observat pe site ca intre goblenurile lucrate si inramate exista si unele - destul de multe - fara passepartout.
Tot pe site, in sectiunea amintita, am citit ca sticla "nu trebuie sa atinga goblenul pentru ca, datorita conditiilor din casa, pot aparea umezeala si mucegai."
Am trei goblenuri lucrate, in situatia descrisa mai sus si nu stiu cum sa procedez. Cu passepartout nu mi se mai par atragatoare, cu sticla direct pe lucrare nu stiu cum ar arata sau cat ar fi de bine. Va rog pe dumneavoastra, gargarite cu experienta, sa-mi dati un sfat. Va voi fi recunoscatoare.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu referitor la inramare
MesajScris: 29 Feb 2020, 12:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Feb 2009, 17:48
Mesaje: 154
Nume forum:1
Iuliea, sa stii ca eu am geamul peste goblen si nu am probleme pentru ca in camera unde este atarnat nu exista umezeala.
Daca si la tine sunt conditii similare, atunci, poti fara probleme sa procedezi la fel.
Chenarul poate fi omis la goblenurile unde dorim sa punem passepartout.
Acum, dupa ce am un goblen inramat fara passepartout mi se pare ca ar fi fost mai elegant sa fi fost cu asa ceva.

_________________
Renata - Viseaza ca si cum ai trai pentru totdeauna, alaturi de prietenii tai.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu referitor la inramare
MesajScris: 29 Feb 2020, 12:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Feb 2019, 18:48
Mesaje: 36
Nume forum:1
Multumesc pentru raspuns.
Nu, nu am umezeala in casa, ba chiar uneori mi se pare ca aerul este prea uscat.
Cat despre chenarul lucrat in goblen, in cazul meu nu poate fi omis pentru ca este prea frumos. Este o intrepatrundere de 3-5 culori peste care se "revarsa" cateva frunzulite si crengute.
Tot ceea ce am lucrat pana acum este inramat cu passepartout si imi dau seama de eleganta pe care o confera acesta intregului tablou daca este ales cu grija, in functie de culorile goblenului si de rama.
Multumesc din nou pentru raspuns si pentru incurajare.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: As vrea sa stiu referitor la inramare
MesajScris: 20 Iul 2020, 17:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1097
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Imi cer scuze că scriu aici dar vreau sa va confirm ca e ok, astept cu bucurie ramele si nu numai... Multumesc.

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania