Acum este 18 Apr 2024, 20:10

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Va rog, ajutati-ma!
MesajScris: 27 Aug 2009, 15:56 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4571
Nume forum:1
Va rog, ajutati-ma! by gorgos mariana (4 mesaje), la 30-11-2007

Va rog ajutati-ma! Am lucrat goblenul Binecuvantare dupa care l-am dus la inramat. Surpriza a fost mare cand am vrut sa-l ridic ca nu l-am mai gasit. Goblenul meu a fost dat la alta persoana si in loc de 70 dimensiunea am gasit 45 cm. Ce trebuie sa fac?


Replica: Mariana, by Admin TTT (3958 mesaje), la 30-11-2007


bine ai venit pe Forumul nostru si in comunitatea Gargaritelor.
Mai intai cred ca ar trebuie sa faci mentiunea ca nu ai dat spre inramare goblenul respectiv, la firma noastra, - pentru ca asa s-ar putea intelege din ceea ce scrii. Am verificat si pe numele tau nu am avut comanda la inramare pentru nici un produs. Din baza de date ca reiese esti clienta din 2001 (felicitari!) si, in ultimul timp te-ai interesat la firma noastra cum poti achizitiona panza si ate, separat.
Firma la care l-ai inramat trebuie sa isi asume eroarea si are obligatia sa iti recupereze produsul. Conform legii, firma ce ofera aceste servicii este obligata sa completeze un formular cu toate datele tale (nume, adresa, numar de telefon), inclusiv sa noteze ce produs lasi la inramat, alaturi de dimensiunile acestuia. Firma noastra, de pilda, stipuleaza ca informatiile legate de rama, passepartout si alte observatii precum si data la care se poate ridica produsul de la magazin, sa fie scrise pe acelasi formular. In momentul preluarii produselor spre inramare, (la noi) acestea primesc niste numere (care fie se scriu direct pe produs, fie se aplica o eticheta autoadeziva pe ele, cu numerele respective). Noi folosim etichete autoadezive ce nu parasesc produsul decat in momentul inramarii. Dupa inramare, operatotul de la aparatul de rame, lipeste eticheta pe produs si asa nu exista risc de a incurca ceva. In momentul in care produsul ajunge la ambalare (fiecare produs inramat este ambalat in folie de plastic), operatoarea verifica din nou cui apartine produsul pe baza formularului si, urmand aceste informatii se emite factura.
Clientul isi regaseste produsul inramat, ambalat in folie de plastic, la magazin alaturi de factura, iar in momentul achitarii comenzii primeste si bon/chitanta.
Daca etapele de sus s-au respectat macar in parte, tu ar trebui sa fii acum in posesia dublurii formularului, formular ce atesta ce produs ai lasat la inramat.
In baza acestei chitante sau formular ce poarta stampila firmei, tu poti acum sa iti ceri drepturile.
Daca cei de la firma respectiva nu se implica sa iti recupereze rapid produsul ai trei variante: ori nu au inregistrat comanda ta, in acte si nu se simt amenintati de spectrul legii, ori nu au notat nimic despre clienti si atunci nu au cum sa mai dea de urma goblenului tau, ori sunt atat de inconstienti incat nu le pasa.
Sper ca nu ai luat tabloul ce nu iti apartine de la ei pentru ca atunci este mai problematic si totul poate fi interpretabil. Eu iti sugerez sa incerci sa ii convingi sa se implice in cautarea tabloului ce iti apartine, in mod amiabil, daca nu ai nici o dovada in mana ca ei ti-au facut inramarea.



Replica: Va multumesc, by gorgos mariana (4 mesaje), la 01-12-2007

va multumesc ca sunteti alaturi de mine.


Replica: Va rog sa ma scuzati. by gorgos mariana (4 mesaje), la 01-12-2007


Va rog sa ma scuzati daca v-am facut sa credeti ca ar fi vorba de Rogoblen. Nu, in nici un caz. Daca stiam ca se va ajunge aici il inramam la dvs. Dar asa l-am inramat la un domn inconstient, - dansul a mers pe incredere. Dar nu toata lumea are credinta in Dumnezeu. Domnul mi-a dat factura, dar pe goblen nu a scris nimic. A inramat goblenele - in momentul cand te duceai sa-l ridici iti dadea goblenul care il mai avea. Dupa cum v-am mai spus, goblenul pe care l-am gasit era taiat de la icoana in jos scrisul nu mai era, dupa facturile pe care le avea si-a dat seama ca o doamna avea pretul mai mic la rama si ii daduse goblen mare. Bineinteles ca am mers acasa la doamna, dar ea nu a recunoscut sub nici o forma si nici goblenul nu l-a aratat spunand ca este in Spania. Tocmai de aceea v-am cerut sfatul ce trebuie sa fac sa nu raman fara goblen. Stiti cumva pe cineva care are de vanzare goblenul "Binecuvantare" ca sa mi-l cumpere? Sau aveti idee cam cat valoreaza? Va multumesc.
.
Replica: Mariana, by Stanoiu Constantin (257 mesaje), la 01-12-2007

nu tu trebuia sa mergi acasa la femeie, nu trebuia sa iei un obiect ce nu iti apartine si totul trebuia rezolvat de cel care a gresit. Treaba ta era sa iti primesti goblenul inramat.
Ai gresit in ambele cazuri. Sa stii ca toata aceasta incurcatura trebuie rezolvata de cel ce a gresit. Vorbeste cu el si daca nu rezolva, sa stii ca poti sa te adresezi la politie sau la protectia consumatorului. Eu nu sunt reclamagiu, dar nici nu imi place sa fiu victima tuturor gura-casca care nici macar nu se sinchisesc sa isi recunoasca greseala.


Replica: Mariana, imi pare rau by Laura Brasoveanu (919 mesaje), la 01-12-2007


de patania ta. Nu as vrea asa fiu in locul tau si, parerea mea este ca nu se va putea rezolva decat daca procedezi cum scrie si Constantin.
Nu am inteles ceva. Scrii:
Stiti cumva pe cineva care are de vanzare
goblenul "Binecuvantare" ca sa mi-l cumpere?
Sau aveti idee cam cat valoreaza? Va multumesc.
Scrii: cineva care are de vanzare = cineva care vinde
si apoi: ca sa mi-l cumpere? = cineva care cumpara
Eu nu am inteles nimic din ce ai scris tu mai sus.
Daca vrei sa stii cat valoreaza mergi la Modele lucrate, tot pe acest site si iti faci o idee.
Dar tu te gandesti cumva sa vinzi goblenul care nu este al tau fara sa incerci sa faci tot posibilul sa ti-l recuperezi pe al tau?

Replica: Nu am luat ceea ce nu-mi apartine! by gorgos mariana (4 mesaje), la 02-12-2007

M-am gandit si eu la cazul cu politia, dar nu vreau sa-i fac rau nimanui eu doar imi vreau goblenul inapoi. Nu am luat goblenul cu toate ca el insista sa il iau pana imi cumpara altul sau imi face altul. Dar eu am refuzat. Si totusi ce sa fac? La politie nu vreau sa ajung, goblenul ca sa mi-l faca dureaza foarte mult timp.


Replica: Pacat! by Doruletz Mic (1020 mesaje), la 02-12-2007


Eu as plange dupa goblenasul meu!




Replica: Mariana draga, by stoicescu steluta (286 mesaje), la 25-01-2008


Nu stiu de ce, dar am impresia ca ai cam ramas fara munca ta care ti-a luat ceva timp. A fost greseala ta ca te-ai dus probabil la o firma neserioasa si probabil si neautorizata. Te rog sa nu te superi, dar cu un obiect de o asemenea valoare nu te duci sa-l inramezi la oricine.
Sper din tot sufletul sa-l recuperezi sau poate chiar l-ai recuperat pentru ca eu, acum am intrat si am citit acest articol.

Replica: Steluta, by Nicolae Orban (193 mesaje), la 25-01-2008

Mariana nu a mai revenit sa ne povesteasca cum s-a sfarsit toata povestea ei. Imi pare rau pentru ea. Te simti pustiit cand pierzi ceva drag, mai ales cand investesti atata suflet...



Replica: Biata Mariana, by Ionascu Alexandra (154 mesaje), la 26-01-2008

cum o fi rezolvat pana a urma? Probabil nu a mai intrat pe forum de mult ca sa citeasca raspunsurile noastre.
Voi ce ati fi facut in locul ei?



Replica: Este adevarat. by stoicescu steluta (286 mesaje), la 26-01-2008

Te simti pustiit, simti un gol in suflet sa pierzi asa ceva. Numai gindul la timpul pe care l-ai petrecut lucrind la el te face sa innebunesti. Sincer, nu as vrea sa fiu in locul ei, dar daca as fi, cred ca as plinge zi si noapte, cu toate ca asa nu as rezolva nimic, dar macar mi-as varsa furia. Sa nu rideti, dar cred ca m-as duce si la biserica si as da acatiste chiar daca ar fi un pacat. Oricum cel ce a avut tupeul sa-si insuseasca un asemenea obiect de arta care nu-i apartine, nu are nici un fel de scuza si nu cred ca merita iertare. Sper sa-l (s-o) lumineze Dumnezeu si sa-si dea seama de greseala facuta, sa inapoieze ceea ce a luat fara sa-i apartina. Poate, din greseala, citeste acest site si de aceea cred ca ar fi bine sa facem cu totii o incercare de un apel catre acea persoana sa se gindeasca la munca ce a fost depusa si la timpul acordat acelei opere. Desi banuiesc ca daca a facut acest lucru, este greu de crezut ca si-ar remedia greseala. Dar cine stie poate ca...
Mai exista si minuni!

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania