Acum este 28 Apr 2024, 06:52

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Gabriela - gargarita noua in gradina noastra!
MesajScris: 08 Iun 2009, 07:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iul 2006, 16:33
Mesaje: 13343
Nume forum:1
Gabriela - gargarita noua in gradina noastra, by Frunza Nicoleta (3137 mesaje), la 26-06-2008

Replica: Sunt o forumista noua, by CONDRASOV GABRIELA, la 26-06-2008

Vizavi de ceea ce fac eu in zilele gri, nu as putea sa va spun mare lucru: cos goblen, intru pe site si pe forum (abia acum am inceput sa scriu, pana acum invatam din spusele voastre) si ma uit la televizor. Atat.

Multe salutari gargaritelor din partea mea si a sotului meu, care va multumeste ca existati ca macar asa mai tac si eu din gura cand ajung acasa!
Doar cos goblen toata ziua

Replica:Cum se incepe un goblen? by CONDRASOV GABRIELA la 26-06-2008

In momentul de fata lucrez la Vela in amurg. Este superb si aproape este gata (imediat ce am posibilitatea sa descarc imaginile in calculator, postez una), dar nu stiu cum sa il incep pe urmatorul, acum, ca sa iasa la fel si pe spate.
Am lucrate goblenuri (Doamna cu catel la malul marii, Metamorfoze-iarna, Lacul lebedelor) pana acum, dar toate sunt un dezastru pe spate.
Am inteles ca ar trebui sa il incepi de sus (eu il incepeam de jos - ca asa mi-a aratat la scoala; primul l-am cusut acum 9 ani).
Va rog sa imi spuneti si mie cum trebuie inceput, ca ma enervez cand vad ce este pe spate.
Pupici gargaritelor si spor la lucru!


Replica: Bine ai venit Gabriela! by Frunza Nicoleta (3137 mesaje), la 26-06-2008

Ma bucur ca te-ai hotarat sa ni te alaturi.
Sa ne arati si noua ce lucrezi. Poate faci si tu un serial.


Replica: Eu by Ildiko Laslo (10 mesaje), la 26-06-2008


ti-am mai zis o data Bine ai venit!, dar nu strica de doua ori.


Replica: Imi place la nebunie sa cos, by CONDRASOV GABRIELA (170 mesaje), la 26-06-2008

dar nu stiu exact cum sa fac in asa fel incat sa am aceeasi spate la fel cu fata sau macar sa arate a goblen lucrat cu grija.
Ma puteti ajuta cu un sfat?


Replica: Gargarita noua, by Frunza Nicoleta (3137 mesaje), la 26-06-2008

Gabriela nu stiu daca sunt cea mai in masura sa iti dau sfaturi caci nici eu nu cos de mult timp goblen. Informatii ai vazut ca sunt destul de multe pe forum. Trebuie sa ai grija sa nu faci noduri si sa nu faci pasi mari cu ata. Cand trebuie totusi sa faci pasi peste cateva ochiuri care sunt deja lucrate ai grija sa treci ata pe dedesubt (nici eu nu fac intotdeuna lucrul asta, mai trebuie sa ma perfectionez). Cred ca depinde foarte mult si de model, daca are multe culori si sunt destul de amestecate cred ca nu prea are cum sa arate la fel si pe spate.
Poate gargaritele cu mai multa experienta iti pot da mai multe sfaturi.


Replica: Multumesc, frumos. by CONDRASOV GABRIELA (170 mesaje), la 26-06-2008

O sa mai caut pe forum. Pana la urma trebuie sa iasa bine.
Multumesc, pupici.


Replica: Cele mai by Lacramioara Popescu (261 mesaje), la 26-06-2008

multe informatii referitoare la acest aspect care te intereseaza le gasesti in Provocare Botez.
Da-i o cautare de pe forum si iti apare. Fetele intra, marea lor majoritate, mai pe seara.
Fii sigura ca nu scapi fara zeci de sfaturi.
Bun venit in gradina noastra!

Replica: Multumesc mult pentru sfat, Lacramioara. by CONDRASOV GABRIELA (170 mesaje), la 26-06-2008

nu am crezut ca voi gasi persoane atat de binevoitoare.
Am inceput sa comunic mai mult aici decat pe mess.

Replica: Bine by Maria Nistor (4824 mesaje), la 26-06-2008

ai venit pe forum!

Replica: Am revenit. by CONDRASOV GABRIELA (170 mesaje), la 26-06-2008

Este nemaipomenit in gradina voastra. Acum cred ca fac si eu parte din ea.


Replica: Bine ai venit, Gabriela! by Ileana Miroiu (778 mesaje), la 26-06-2008

Simt ca esti o gargarita harnicuta si ma bucur sa te avem printre noi.
Cateva idei de la mine, sper mai pe seara. Am un ochi la aragaz pentru ca fac niste ardei umpluti si-mi este teama sa nu patesc precum Constantin aseara. Nu de alta, dar sotul meu este cam rau de foame...
Cu ce ai facut fotografiile la goblenuri de nu le ai in computer? Eu le fac cu foto digital, iar Tereza, cu telefonul. Amandoua se descarca usor in computer.
Te las ca mi-e frica de ardei...

Replica: Uite by Roxana Deli (172 mesaje), la 26-06-2008


ce am gasit in Provocare, Gabriela.

Dragelor, by tanasa clementina la 10-02-2008
Ma minunez chiar tare cat de active sunteti in acest forum. Imi fac si eu timp doar in zilele de sarbatoare si dumineca. Am un raspuns pentru Bianca, - toate goblenurile le incep din partea stanga de jos cotinund lucru si in plansele alaturate, - incep cu nuantele mai inchise pana la cele deschise; dupa ce termin o plansa acopar portiunea terminata cu o bucata de folie si chiar cos folia peste portiunea lucrata; cum v-am spus si eu lucrez un goblen destul de greu, tot asa cu cate 2, 3 puncte dar nu folosesc decat un singur ac. Termin ata din ac care nu e prea lunga apoi o inlocuiesc cu alta - in felul acesta si dosul goblenului iese destul de frumos.


Replica: Un by Anisoara Nichita (209 mesaje), la 26-06-2008

bine ai venit si din partea mea, Gabriela!

Replica: Super, Gabriela! by Gina Necula (132 mesaje), la 26-06-2008

Vela este una din preferatele mele.
Pupici!


Replica: Multumesc de intampinare, by CONDRASOV GABRIELA (170 mesaje), la 27-06-2008

gargaritelor.
Multumesc pentru ajutor Roxana; Vela in amurg este aproape gata, asa ca la urmatorul o sa urmez intocmai sfaturile gargaritei Clementina. Din pacate eu nu am un cos cu minuni (plin cu goblenuri in asteptare) pentru ca ma tem de faptul ca nu o sa le mai termin niciodata, asa ca eu le comand pe rand.
Astept cu nerabdare sa soseasca Idila lebedelor (imi plac la nebunie lebedele).
Ileana, imediat ce fac rost de un aparat foto digital sau de un cablu de date pentru telefon, postez imaginile.
Va pup pe toate si spor la cusut. Stiu ca si din mainile voastre ies minuni.


Replica: Lasa by Oana Stancu (352 mesaje), la 27-06-2008

Gabriela ca daca iti faci un cos cu minuni, il faci si pe al doillea si pe al treilea si apoi te intrebi cand le mai lucrezi.
Si mie imi plac lebedele, dar parca mai mult caii. De altfel, daca o sa te uiti la colectia mea, o sa vezi o intreaga herghelie.

Replica: Am gasit si eu ceva pentru tine, Gabriela by Oana Stancu (352 mesaje), la 27-06-2008

Eu am o metoda, by 0lteanu Emilia , la 12-02-2007
foarte simpla: cand incep sa lucrez, nU pun doua fire in ac ci, unul singur pe care il dau in doua, si cand incep sa lucrez la primul punct trec ata prin el ca intr-un lat.
Asa nu ma mai chinui sa am grija sa nu scap firul, si nici nu se vad capete.
Si mai fac un lucru: eu imi colorez plansele, - in felul asta fac cunostinta cu modelul si vad si traseul culorilor si stiu cam cat de lunga sa pun ata ca sa termin o culoare si asa nu risipesc ata si nu fac pasi mari in lucru. Pana la urma conteaza satisfactia creatiei, dar cand obtii si un lucru de calitate parca esti si mai multumita.


Replica: Bine by Maria Zanfir (521 mesaje), la 27-06-2008

ai venit, Gabriela!


Replica: Asa este, by CONDRASOV GABRIELA (170 mesaje), la 28-06-2008

Oana. Tocmai de aceea nu am vrut sa imi fac un cos cu minuni acum. Am vazut colectia ta si este absolut minunata. Si mie imi plac caii, dar lebedele sunt slabiciunea mea. Cand o sa fac rost de un aparat foto digital, o sa imi postez si eu goblenurile din colectie, dar pana una-alta am reusit sa fac o fotografie, nu foarte reusita cu ajutorul camerei de la computer (laptop) cu ce am lucrat zilele astea. Este vorba de Vela in amurg . Nu mi-a luat decat doua saptamani sa o cos, in comparatie cu alte goblenuri pe care le faceam intr-o luna sau doua. Sper sa va placa ce a iesit.

A.... era sa uit: multumesc pentru sfat, Oana. Chiar am nevoie de sfaturi pentru ca se pare ca nu am cusut nici un goblen cum trebuie pana acum (noroc ca majoritatea sunt inramate si nu se mai vede!).



Replica: Este o adevarata pictura, by Rosculet Adnana (228 mesaje), la 28-06-2008


Gabriela!
Felicitari. A iesit bine si cu camera. Esti deja o gargarita la Femeia legenda!

_________________
Nico - Gargarita-Paunita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania