Acum este 28 Apr 2024, 10:12

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Olesea - gargarita noua in gradina noastra!
MesajScris: 01 Iul 2009, 08:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mar 2009, 15:22
Mesaje: 260
Locatie: In nori
Replica: Olesea, by Stefanescu Elena (2584 mesaje), la 06-05-2009

bine ai venit!

Olesea - gargarita noua in gradina noastra by Djurenco Olesea (6 mesaje), la 06-05-2009

Buna!

Sunt noua pe aici, dar vreau sa ma alatur voua. Am o intrebare: vreau să brodez icoana Maria si Pruncul si nu stiu cam de cat timp as avea nevoie. Cine poate spune, din experienta?
Eu am timp liber doar seara, ziua sunt la serviciu. Imi trebuie pentru o data anume si vreau sa stiu daca reusesc pana atunci.


Nota Admin.
Recomandam scrierea fara diacritice romanesti.

Imagine atasata:


Goblenul ce vrei sa-l cosi este foarte frumos, insa nu cred ca am putea sa-ti spunem in cat timp l-ai termina. Aici depinde de dexteritate, de timp, care spui ca iti cam lipseste. Daca timpul este de ordinul a cateva saptamani este posibil sa nu-l termini.
Multi pupici.


Replica: Olesea, by tanasa clementina (1029 mesaje), la 06-05-2009

vrei sa o brodezi sau vrei sa o lucrezi in punct de goblen? Maria si Pruncul este un goblen destul de marisor si destul de complicat. Dupa cum spui, daca vei lucra numai seara, cred ca ai nevoie de ceva timp, chiar de ordinul lunilor.
Eu iti urez mult spor.


Replica: Multumesc pentru raspuns. by Djurenco Olesea (6 mesaje), la 06-05-2009

Vreau sa-l cos in punct de goblen. Imi dau seama ca este vorba de luni, dar imi fac griji ca nu reusesc pana la sfarsitul lui septembrie. Am apelat la voi ca sa inteleg daca este real asa ceva.


Replica: Olesea, by Stefanescu Elena (2584 mesaje), la 06-05-2009

pana la sfarsitul lui septembrie ai avea sanse sa-l termini, dar depinde de tine. Ai mai lucrat goblen?


Replica: Bine ai venit, Olesea! by olteanu rodica (714 mesaje), la 06-05-2009

Ai sanse sa-l termini daca iti programezi cu atentie timpul acordat goblenatului. Poti sa imparti patratelele goblenului la cate zile lucratoare sunt pana la final si sa incerci sa te tii exact de planul de lucru pe zi si, sigur, o sa reusesti.

Mult succes!


Replica: Va multumesc. by Djurenco Olesea (6 mesaje), la 06-05-2009

Sunteti foarte saritoare la nevoie. Eu am mai lucrat la goblen, dar cu intreruperi mari de timp, de aceea nu am putut determina de cat timp ar fi nevoie.
Rodica, multumesc pentru idee, cred ca ar fi cel mai bine, asa planificare.


Replica: On-topic by Admin TTT (3888 mesaje), la 06-05-2009

Maria, Rodica si Alexa, by Djurenco Olesea (6 mesaje), la 06-05-2009

Am o intrebare (poate nu chiar la tema), cat timp acordati pe zi goblenatului la aceasta lucrare, caci vreau sa cos o lucrare cam de asa dimensiuni si as vrea sa stiu de cat timp am nevoie. Rezultatele voastre ma uimesc. Spor mai departe si cum spuneti voi aripioare la ac.


Replica: Olesea, by olteanu rodica (639 mesaje), la 06-05-2009

timpul de lucru difera de la o fata la alta. Eu, de exemplu, am timp sa cos uneori si peste douasprezece ore si altadata poate nu ma ating o zi intreaga de lucru. Acuma nu stiu exact cat dureaza lucrul la un model pana nu il finalizez. Mai depinde si de dificultatea unui model, nu stiu ce sa-ti raspund mai mult. Mai conteaza si pasiunea ta, - cu cat iti place mai mult cu atat lucrezi mai cu spor.

Deci aripioare de colibri la ac, cum zice prietena mea, Miha.


Replica: Bine ai venit, by merticariu margareta (145 mesaje), la 06-05-2009

Olesea. Iti doresc si spor la goblenat.
Cu mult drag,
Marga


Replica: Bun venit, Olesea, by Bica Nistor (1218 mesaje), la 06-05-2009

in gradina noastra!
Cred ca lucratul in serial pe forum, te-ar ajuta si te-ar impulsiona mult. Nicoleta a avut un termen de urmat si a reusit. Recunoaste si ea ca a contat faptul ca in fiecare saptamana trebuia sa posteze ceva.
Orice hotarare vei lua, eu iti urez succes de pe acum.

Marga, vrei sa te concentrezi un pic cand scriii? Ma refer la cuvintele care trebuie scrise cu litere mari.


Replica: Te rog by merticariu margareta (145 mesaje), la 06-05-2009

sa ma scuzi, dar pana imi schimb tastatura, nu pot. Este defecta. Poate maine ajung in oras si o sa cumpar una noua. Pana atunci, pupici,
Marga


Replica: Bine ai venit, Olesea! by Mona J (492 mesaje), la 08-05-2009

Ma bucur ca ai venit alaturi de noi si te asteptam cu goblenul.


Replica: Bine ai venit, by Popescu Alexandra (235 mesaje), la 08-05-2009

iti urez si eu cu putina intarziere. Ce sa iti spun in legatura cu timpul petrecut in fata minunatiei pe care o cosi, ca doar asa pot spune ca orice goblen isi are locul lui in sufletul tau, asta depinde numai de tine; s-ar putea sa reusesti sa il termini pana cand ti-ai propus. Sincer nu stiu ce sa iti raspund pentru ca si eu sunt noua in arta goblenatului, dar cu sfaturile si incurajarile primite de la prietenele noastre, gargarite, merge lucrul mai usor. Si eu imi doresc sa termin cat mai repede lucrul, dar pe masura ce inaintez, cu fiecare impunsatura facuta, descoperi ceva fascinant si vezi cum incepe sa prinda contur, de iti vine sa nu mai lasi goblenul din mana.
Si iti daruies o floricica din gradinuta mea micuta.


_________________
Elena - Gargarita-din–Nori


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania