Acum este 19 Apr 2024, 03:23

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 127 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Prietenia este orhideea sufletului - pasiune pentru orhidee
MesajScris: 06 Oct 2016, 09:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2011, 21:23
Mesaje: 1572
Locatie: Tecuci
Nume forum:1
Draga Cosmina, le-am luat un ingrasamant in primavara sub forma de batonase si am pus cate 2 bucati la ghiveci. Dupa vreo 2 saptamani au inceput sa creasca foarte bine. Acum, nu prea mai au floricele, se odihnesc si ele.
Pupici.

_________________
Gargarita-Orhidee


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Prietenia este orhideea sufletului - pasiune pentru orhidee
MesajScris: 06 Oct 2016, 09:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2011, 21:23
Mesaje: 1572
Locatie: Tecuci
Nume forum:1
Draga Ancuta, ma pot muta la tine acasa??
M-ai lasat muta de uimire, la cate frumuseti ai. Si am observat ca ai si alte specii, nu numai cea fluture. Sunt superbe, m-am lipit de monitor. Si eu am avut una, Dendrobium, dar nu a rezistat. A murit dupa cateva luni. Felicitari din suflet pentru flori!
Pupici.

_________________
Gargarita-Orhidee


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Prietenia este orhideea sufletului - pasiune pentru orhidee
MesajScris: 06 Oct 2016, 12:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Mar 2016, 21:10
Mesaje: 853
Locatie: Germania
Nume forum:1
Si nu ti le-am aratat si pe cele panseluta. Iti multumesc

_________________
Ancuta - Gargarita-de-Safir


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Prietenia este orhideea sufletului - pasiune pentru orhidee
MesajScris: 06 Oct 2016, 12:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Mar 2016, 21:10
Mesaje: 853
Locatie: Germania
Nume forum:1
Sa stii ca dendrobium sunt mai putin pretentioase decat phalaenopolis. Eu sunt in Germania si mi-am propus sa imi cumpar cat mai multe specii caci acasa nu am cum sa le gasesc la 2 pasi de mine. Am dus multisoare acasa caci vreau sa le inmultesc si sa mai si daruiesc.
Te pup.

_________________
Ancuta - Gargarita-de-Safir


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Prietenia este orhideea sufletului - pasiune pentru orhidee
MesajScris: 06 Oct 2016, 16:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Feb 2005, 10:41
Mesaje: 1914
Nume forum:1
Eu am doar una, modelul pitic. Am primit-o anul trecut. Avea o tija cu flori mov.



Intre timp tija aceea s-a uscat, a aparut alta; i-am schimbat ghiveciul cu unul mai mare si am adaugat scoarta din aceea speciala pentru orhidee.
Acum sunt in asteptarea celei de-a treia tije, pentru ca si cea de-a doua s-a terminat.


_________________
Cosmina - Gargarita-cu-Gargarita-mica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Prietenia este orhideea sufletului - pasiune pentru orhidee
MesajScris: 07 Oct 2016, 08:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2011, 21:23
Mesaje: 1572
Locatie: Tecuci
Nume forum:1
Draga Cosmina, uite cum fac eu: niciodata nu tai tija ale carei flori s-au uscat. O las acolo, o tai doar in momentul in care se ingalbeneste singura si se usuca. De pe tija "veche" ai ocazia sa iti de-a o tija noua cu flori sau chiar un pui. Asa am patit eu cu orhideea alba cu bulinute mov. Acum este la al treilea pui de pe aceeasi tija de pe care am "recoltat" unul. Si am una portocalie care are o placere sa infloreasca de pe aceeasi tija, se usuca florile si imediat ii dau tije noi cu floricele.
Iar la mutat dintr-un ghiveci in altul, cel nou sa fie nitel mai mare decat precedentul deoarece creste mai mult in frunze decat in tije florale. Am patit-o pe pielea mea.
Acum am una mini, mai mini decat media, pe care trebuie sa o schimb in alt ghiveci. Bineinteles, ghiveciul va fi "hand-made", deja am experienta la reconditionat ghivece pentru orhidee.
Abia astept sa iti vad frumusetea cu floricele!
Pupici.

_________________
Gargarita-Orhidee


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Prietenia este orhideea sufletului - pasiune pentru orhidee
MesajScris: 08 Oct 2016, 14:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Mar 2016, 21:10
Mesaje: 853
Locatie: Germania
Nume forum:1
Draga Mariana, arata-ne te rog ghivecele. Sunt tare curioasa si nu mi-ar strica sa invat sa fac si eu.
Te pup.

_________________
Ancuta - Gargarita-de-Safir


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Prietenia este orhideea sufletului - pasiune pentru orhidee
MesajScris: 09 Oct 2016, 12:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Mar 2008, 18:55
Mesaje: 2270
Nume forum:1
Draga Mariana, sunt si eu o iubitoare de orhidee. Am patru si acum se odihnesc putin dupa ce toata vara au fost inflorite. Una a facut o tija, credeam eu ca este cu flori, care acum are in varf doua frunzulite si doua radacini. Presupum ca este un pui, cum zici tu. Poti sa-mi spui, te rog, cum sa procedez pentru a avea o floare noua?

Cu multumiri,

_________________
Marieta - Gargarita-Ikebana-Gingasa


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Prietenia este orhideea sufletului - pasiune pentru orhidee
MesajScris: 10 Oct 2016, 11:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2011, 21:23
Mesaje: 1572
Locatie: Tecuci
Nume forum:1
Ancuta, cand o sa fac un ghiveci o sa postez imaginile cu el si explicatiile de rigoare. Nu este nimic deosebit la el. Cel pe care l-am facut a fost pentru orhideea mini. Trebuia sa o mut deoarece ghiveciul in care era, era foarte mic chiar si pentru ea. Am cautat in Kaufland iaurt cu borcanelul transparent deoarece nu aveam de unde achizitiona ghiveci transparent, care sa fie mic. I-am curat bine eticheta (iaurtul l-am papat), si i-am facut gauri cu un cui incalzit la flacara aragazului, de jur imprejurul ghiveciului si pe fund sa se scurga apa. Citisem un articol ca le place aerul. Iar ghiveciul in care era orhideea cand am cumparat-o l-am taiat pe jumatate (adica i-am redus inaltimea, sa se inteleaga) si l-am pus cu "fundul in sus" in ghiveciul nou, ca radacinile sa nu stea toate gramada. Am pus orhideea, am completat cu pamant dupa care am udat-o bine. Si i-a priit de minune.
Acum trebuie sa fac unul mai mare, pentru puiutul ce trebuie sa il transplantez de pe tija mama, doar ca trebuie sa mai astept nitel deoarece are numai 2 frunzulite si 3 radacinute. Radacinile trebuie sa aiba cam 4-5 cm inainte sa taiem puiul, altfel nu reuseste sa se hraneasca singur.

Marieta, diseara, sper sa nu uit, o sa fac o fotografie batonaselor cu ingrasamant pe care le folosesc eu. Florilor mele le-au priit. Iar pentru o noua tija cu flori trebuie sa ai rabdare, o sa faca cand o sa vrea ea. Eu am patit-o si pe asta. Am primit de ziua mea anul trecut o orhideea alba cu flori mari de la iubitul meu. I-au cazut florile destul de repede, dat fiind ca era si decembrie si frig, si ele sunt pretentioase la schimbarile bruste de temperatura. Si i-a luat cam 8 luni sa ii de-a o tija cu flori, si o "amenintam" mereu cand le udam ca o s-o pun separat ca este lenesa si nu face flori. Si pana la urma s-a saturat sa ma auda vaicarindu-ma si a facut 3 flori superbe. Si cu asta mi-a inchis gura.

Aaa! Si le place berea! Le sterg frunzele cu o carpa moale imbibata in bere. Capata un luciu frumos si le hraneste foarte bine. Aveti grija insa, sa nu se scurga lichid intre frunze. Daca se scurge, pune-ti un servetel sa absoarba surplusul, deoarece riscati sa se usuce. Nu le place apa intre frunze.

Daca imi aduc aminte si alte detalii, le postez cu drag.
Pupici.

_________________
Gargarita-Orhidee


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Prietenia este orhideea sufletului - pasiune pentru orhidee
MesajScris: 13 Oct 2016, 07:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2011, 21:23
Mesaje: 1572
Locatie: Tecuci
Nume forum:1
Draga Marieta iti ramasesem datoare cu o imagine. Imi cer scuze pentru intarziere.



Am pus 2 batonase la ghiveci, pe margine, sa nu atinga radacinile.
Trebuie sa le ud zilele astea si cred ca am sa le pun iar sa aiba putere pentru iarna.
Sper sa nu se supere Admina pentru imagine. Daca nu am facut bine, imi cer iertare in avans.
Pupici.


_________________
Gargarita-Orhidee


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 127 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania