Acum este 19 Mar 2024, 13:52

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 291 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 30  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 19 Mai 2016, 19:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Iul 2012, 10:26
Mesaje: 2807
Locatie: Braila
Nume forum:1
Lenuta, Nico va multumesc pentru sugestii.
De ceva timp incerc sa-mi fac timp pentru a va prezenta cartile achizitionate in acest an.
Astazi a venit momentul.
Dintre acestea am reusit sa citesc Tatal celuilalt copil si In pielea unei jihadiste.
Vi le recomand.

Lectura placuta tuturor!


_________________
Gargarita-Simfonia-Florilor-de-Camp


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 20 Mai 2016, 13:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Ian 2013, 21:14
Mesaje: 4001
Locatie: Germania
Nume forum:1
Aura, pot sa iti zic ca ti-ai facut o frumoasa achizitie.
Vroiam sa te intreb ce parere ai despre cartea ,,In pielea unei jihadiste'' ? Eu am citit-o online.
Tot anul acesta am citit si ,,Numele trandafirului''. Mi s-a parut interesanta desi la inceput cu toate datele istorice pare mai complicat.
Lectura placuta!

_________________
Oksanna - Gargarita-Pasarea-Paradisului


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 26 Mai 2017, 14:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Feb 2017, 12:48
Mesaje: 1383
Locatie: Craiova
Nume forum:1
Va recomand cu drag Povestea Tamplarului de Jon Gordon (despre viata si strategii de succes).
Intr-un moment de profunda cumpana in viata profesionala, cand parea ca totul in jurul lui se prabuseste, Michael lesina pe strada si este salvat de un simplu tamplar, cu care in timp ajunge sa colaboreze si chiar sa se imprieteneasca. O impresionanta poveste despre ce inseamna succesul si despre strategiile care stau la baza lui, care ne invata ca oricine ne poate fi la un moment dat mentor si ca, daca suntem dispusi sa urmam niste reguli simple, ne putem schimba viata in bine.

Asemenea marilor antrenori, care te fac sa iti depasesti limitele si sa iesi din zona ta de confort, tamplarul (in realitate un priceput formator de vieti, cariere si echipe) il invata incet-incet pe Michael sa isi reevalueze prioritatile si sa isi abordeze munca si viata personala dintr-o perspectiva cat se poate de simpla.

Iubeste ceea ce faci! Ajuta-i pe cei din jur si manifesta-ti permanent grija fata de ei, aratandu-le ca iti pasa! Si, nu in ultimul rand, nu uita ca succesul trebuie impartasit. Doar asa vei putea primi inapoi inzecit tot ceea ce ai oferit.

_________________
Gargarita-Floare-de-Merisor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 26 Mai 2017, 18:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Sep 2016, 19:14
Mesaje: 266
Nume forum:1
De ziua mea anul acesta am primit toata seria Game of Thrones, este in italiana, dar decat nimic este bun si asa. Sunt la al treilea volum din 5. Dupa mine merita, bineinteles daca sunteti admiratoare a stilului fantasy.

_________________
Prietenii adevăraţi nu renunţă unul la celalalt. Aşteaptă-i să vină cu tine.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 07 Ian 2018, 15:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Iul 2012, 10:26
Mesaje: 2807
Locatie: Braila
Nume forum:1
Dragi gargarite, mi-am propus azi sa va impartasesc ce am mai citit eu in ultima vreme. Am descoperit un scriitor foarte aproape sufletului meu - Guillaume Musso, un scriitor francez contemporan. Te cucereste cu fiecare fila citita, iar suspansul atinge, de fiecare data, cote maxime pana la final, care este intotdeauna altul decat cel la care te-ai astepta. Pana acum am citit: Si dupa…(2003), Dupa 7 ani (2012), Maine (2013), Central Park (2014), Fata din Brooklyn (2016). Acum citesc romanul Fata de hartie, aparut in 2010.
Acelasi autor a scris: Ce-as fi eu fara tine? (2009 –urmează să primesc coletul săptămâna viitoare), Salveaza-ma (2004), Vei fi acolo?(2006), Chemarea ingerului (2011). Sper sa reusesc sa le achizitionez si pe acestea, desi cele aparute in 2004 si 2006 sunt mai greu de gasit.
De asemenea, anul trecut am citit cateva carti ale scriitoare britanice Jojo Moyes - lecturi de vacanță interesante, romantice. Romanele citite au fost: Înaine să te cunosc (2012), Un barbat si o femeie (2014), Dupa ce te-am cunoscut (2015), Fata pe care ai lasat-o in urma (2016). De curand am achizitionat: In cautarea unui destin (2005) si Ultima scrisoare de dragoste (2008). Sper sa le citesc cat mai curand si sa va impartasesc impresiile.
Mai am si alte carti cumparate, dar le voi prezenta dupa ce le voi citi eu.
Sper ca v-am oferit cateva repere de lectura care vor fi pe placul vostru. Astept parerile voastre, dragi gargarite.



Cateva din cartile pe care le am acasa, celelalte le-am imprumutat colegilor.

_________________
Gargarita-Simfonia-Florilor-de-Camp


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 08 Ian 2018, 10:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Mar 2008, 18:55
Mesaje: 2265
Nume forum:1
Dragi gargarite, interesante repere de lectura ne ofera Aura. Am citit toate romanele lui Jojo Moyes si mi-au placut. De scriitorul francez n-am auzit pana acum, dar o sa-i caut cartile.
Va recomand si eu cateva carti, toate aparute in aceeasi colectie a unei prestigioase edituri romanesti:
- Tash Aw - Harta lumii nevazute;
- Helene Gremillon - Confidentul; Tangou pentru Lisandra;
- Evgheni Vodolazkin - Laur; Aviatorul;
- Yoko Ogawa - Profesorul si menajera
- David Mitchell - Omul de ianuarie;
- Ludmila Ulitkaia - Imago;
- Anthony Doerr - Toata lumina pe care nu o putem vedea;
- Maureen Lindley - O fata ca tine;
- Isabel Allende - Amantul japonez;
- Irvin Yalom - Minciuni pe canapea.

Va urez spor la citit, dar si la cusut.

_________________
Marieta - Gargarita-Ikebana-Gingasa


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 18 Ian 2018, 20:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iul 2005, 01:47
Mesaje: 7931
Locatie: Tecuci
Nume forum:1
Tehnologia si întâlnirea cu o gargarita m-au ajutat sa fac rost de câteva cărți în format electronic, foarte obositoare, de altfel. Gargarita e Mariana, gargarita Orhidee iar cărțile: Doamnele de marți si Inainte să te cunosc. Pe astea două le-am inceput. Când voi dispune de "timp" o să le cumpăr, nu renunț la cititul clasic
V-am pupat.

_________________
Lenuta - Gargarita-Simfonia-Culorilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 19 Ian 2018, 08:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2016, 13:43
Mesaje: 721
Nume forum:1
Mai am cateva pagini si voi termina Necredincioasa scrisa chiar de eroina cartii, Ayaan Hirsi Ali, dupa o poveste adevarata. V-o recomand!

_________________
Gargarita-Diadema-Lalelelor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 04 Feb 2018, 12:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iul 2005, 01:47
Mesaje: 7931
Locatie: Tecuci
Nume forum:1


Astăzi este despre Bunici

_________________
Lenuta - Gargarita-Simfonia-Culorilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 05 Feb 2018, 13:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Feb 2010, 11:56
Mesaje: 4521
Locatie: Italia
Nume forum:1
N-am mai intrat de mult pe aici, intre timp am mai citit cate ceva.
Am citit (de doua ori) Paullina Simons: The bronze horseman si continuarile acestuia; Tatiana and Alexander si The summer garden. Am pus titlurile in engleza pentru ca nu dau de ele in romaneste. Oare n-au aparut pe piata din Romania? Eu le-am citit in italiana, am pierdut foarte multe nopti. Este cea mai frumoasa poveste de dragoste, loialitate, razboi si tot ce vreti. Va veti indragosti imediat. Sunt volume de 800-1000 pagini, eu as fi vrut sa nu se mai termine. Va recomand cu insistenta.
Am mai citit Ken Follett Stalpii pamantului.
Ultima de Dan Brown, Origin.
Vi le recomand cu caldura.

_________________
Alia - Gargarita-Oaza-Plina-de-Speranta


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 291 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 30  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania