Acum este 19 Mar 2024, 05:48

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 291 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 30  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce mai cititi?
MesajScris: 04 Noi 2009, 09:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2252
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Ce mai cititi? by Hainal-Roman Oana (107 mesaje), la 04-03-2008
Va propun aceasta tema de discutie, intrucat tocmai am terminat de citit ceva si sunt cam in pana. Cititul a devenit o parte importanta din viata mea in ultima vreme.

Eu va propun "Mostenitoarea taramului pierdut", scrisa de Kiran Desai, o carte despre India anilor 1980-1990, cu framantarile sociale care au loc in aceasta perioada si emigratia indienilor inspre SUA in speranta unei vieti mai bune.

Astept orice fel de sugestii, in special literatura.

Va pup si va urez spor in toate.
Oana H.

Replica: Oana, by Milos Cosmina Elena (688 mesaje), la 04-03-2008
spre rusinea mea, in ultima vreme nu am mai citit nimic. Nu am avut starea de spirit necesara.
Era o vreme cind "mincam"cartile, dar acum...

Replica: Ce am citit eu, by camelia constantin (65 mesaje), la 04-03-2008
de curand a fost Flori la mansarda sau cam asa s-ar traduce, de V.C. Andrews. Este o carte care pe mine m-a impresionat teribil. Este prima dintr-o serie de cinci, s-a facut si un film dupa prima. Pot spune ca am recomandat-o la toti prietenii mei, si nu prea imi sta in fire asta. Imi place sa citesc si am citit destul de mult, din diverse genuri, dar aceasta a fost una din cele mai teribile lecturi. Astept sa imi spuneti daca ati citit-o vreuna si ce.

Replica: Dupa by Doruletz Mic (1032 mesaje), la 04-03-2008
Diavolul se imbraca la Prada, pauza. Si asta a fost demult.

Replica: Ce mai cititi? by Frunza Nicoleta (3287 mesaje), la 04-03-2008
Ultima carte a fost "Profetia familiei Romanov" de Steve Berry. Pentru cei ce indragesc thriller-ul istoric.

Replica: De by Marian Topala (541 mesaje), la 04-03-2008
la Codul lui DaVinci, tot ce am citit ulterior, chiar nu merita mentionat.

Replica: Ce mai cititi? by Frunza Nicoleta (3287 mesaje), la 04-03-2008

Super carte, dar mi-a placut mai mult "Ingeri si demoni".

Replica: Citit, by Marian Topala (541 mesaje), la 04-03-2008
si asta. Aici te incita mai mult stilul policier care este mai pregnant. Important este ca inveti si ceva locuri faine despre Roma si nu sunt putine.

Replica: Mie mi-au placut amandoua, by camelia constantin (65 mesaje), la 05-03-2008
dar mi-a placut mult si Povestea numarului 13 de Diane Setterfield.

Replica: Deja by Hainal-Roman Oana (107 mesaje), la 05-03-2008
am pregatit lista. Cred ca voi incepe cu A treisprezecea poveste, continuand cu familia Romanov. Mi-a atras atentia si Sotia calatorului in timp, care pare si ea o carte interesanta.

Multumesc pentru sugestii. Am intrat astazi intr-o librarie si mi-a ramas o particica din suflet acolo, pe rafturile pline de carti care de care mai aratoase si mai interesante.
Cu drag,
Oana H.

Replica: Citesc by Gina Necula (132 mesaje), la 05-03-2008
Traiesc din nou scrisa de Ileana, Principesa de Romania.
Ciudata mai este istoria! Adevarat ca invingatorii scriu istoria. Ceea ce scrie Principesa, schimba mult datele istoriei pe care o cunosteam.
Am citit si Codul lui DaVinci (in fata computerului ca sa vad fiecare pictura la care se face referire) si Ingeri si demoni. - dar mai acum trei, patru ani, in urma. Diavolul se imbraca la Prada, am vazut intai filmul si cum ceva nu rezona, am citit cartea care este de nota 10. Imi place si Cartarescu.
Pupici mari si mici,
Gina

Replica: Gina, by Margareta Romascanu (164 mesaje), la 05-03-2008
scuze, pentru ca semnatura ta cu pupici, m-a dus mai tot timpul la impresia ca esti o tinerica cam superficiala, dar ceea ce citesti si modul cum pui problema istoriei, dovedeste exact contrariul. Felicitari! Si eu am citit-o acum cativa ani si m-a socat un lucru: Oare de ce aceasta femeie nascuta in Austria poate vorbi atat de frumos despre Romania, in timp ce atatia romani isi defaimeaza tara in care traiesc?

Replica: Ce mai cititi? by Frunza Nicoleta (3287 mesaje), la 09-03-2008
"Parfumul" de Patrick Suskind este o carte super, la fel si "Portretul lui Dorian Grey" de Oscar Wilde. Te fac sa te gandesti mai mult la viata ta si sa ai grija ce iti doresti pentru ca atunci cand ti se intampla s-ar putea sa nu iti placa.

Replica: Acum citesc, by camelia constantin (65 mesaje), la 11-03-2008
Totul sub cer de Matilde Asensi. Este interesanta, mai ales ca eu nu prea stiu nimic despre China (istorie, obiceiuri, traditiI). Imi place mult, dar nu am citit foarte mult din ea. Se pare ca va fi una din cartile pe care nu le poti lasa deoparte. Din pacate, am mai patit si asta, - adica sa nu pot termina o carte. Din fericire, - de foarte putine ori.

Replica: Citesc by Laura Brasoveanu (942 mesaje), la 12-03-2008
Bridget Jones: La limita ratiunii. Mi-a cedat-o o prietena care sustine ca s-a amuzat copios. Eu nu ma prea amuz. Oare de ce? A mai citit-o cineva?



Replica: Citesc acum, by Golesteanu Eliza (72 mesaje), la 27-03-2008
Insemnari zilnice ale Reginei Maria. Primul volum cuprinde anii 1918-1919.
Trebuie sa va spun ca regina a fost o persoana deosebita. Insemnarile ei, zilnice sunt exhaustive - raman putine probleme neacoperite. Problema comunicatiilor cu care Romania se confrunta dupa primul razboi mondial este unul din punctele atinse intrunul din capitole. Maria, ce se ocupa in egala masura si de multiple activitati de stat, dar si casnice este marcata de lipsa de stiri (posta, telefonul erau in disfunctionalitate constanta). Suferintele ei legate de ispravile tanarului Carol (viitorul Carol al doilea) - un alt capitol ce rescrie istoria unei mame.
In ceea ce priveste zona politicului vorba unui clasic roman: Nimic nou! Sau, de la Caragiale incoa, istoria politicului se scrie de pe aceleasi coordonate si parca si cu personaje identice. Regina este uluita de mizeria acestei zone. Iar modul in care prezinta aceasta categorie (coruptie, voracitate) - zau daca mi se pare ca citesc istorie.

Deosebite sunt capitolele unde o regasim pe regina cu partile ei cele mai frumoase: dragostea fata de copii, caini, flori, lucrarile ei de arta, in calatorii.
Este o carte pe care o recomand celor ce doresc sa-si redescopere istoria cu partile ei mai putin cunoscute si cu oamenii ei valorosi.

Am citit cartea mentionata de tine, Laura, dar nu m-am amuzat nici eu. Poate pentru ca fiecare avem alte preferinte si prioritati.
O mai tanara colega ce a primit-o cadou de la mine (nu tin carti pe care nu as dori sa le recitesc) spune ca aceasta carte a fost pentru ea un deliciu.

Replica: A citit-o cineva? by Valery Antemie (768 mesaje), la 30-03-2008
Credeti ca merita? Mi-au recomandat-o doua persoane pana acum:
Bucuria de a trai. Descifrarea secretului si a stiintei fericirii
Yongey M. Rinpoche este calugarul budist caruia revistele Time si National Geographic i-au acordat titlul de "Cel mai fericit om de pe pamant" in urma unor experimente care inregistrau activitatea sa neuronala in stare de meditatie. Beneficiind de o introducere scrisa de Daniel Goleman, Bucuria de a trai pune bazele stiintifice ale capacitatii noastre de a atinge iluminarea, relaxarea si fericirea cu ajutorul meditatiei.

P.S. Sa stii ca eu m-am amuzat cu La limita ratiunii. Poate unde simteam nevoia sa ma relaxez, neaparat.

Replica: Ce mai cititi by Serban Birtalan (348 mesaje), la 02-04-2008
Un automobilist este oprit de un politist.
Agentul ii spune ca a depasit limita de viteza, ii cere permisul si citeste:
- Ooo, domnul Lucian Blaga. Poftiti carnetul inapoi si va rog sa ma scuzati.
Soferul:
- Dar ce s-a intamplat?
Politistul:
- Eeeeh! Mai citim si noi!


Replica: A citit cineva by Serban Birtalan (348 mesaje), la 03-04-2008
Secretul craniilor de cristal?

Replica: Si eu am citit by crisan lucia (1 mesaje), la 03-04-2008
Parfumul, dar sunt vreo 15 ani de atunci. Este una dintre cele mai bune carti pe care le-am citit in ultimii ani. Cred ca o sa o citesc din nou.

Replica: Bine ai by Doruletz Mic (1032 mesaje), la 03-04-2008
venit pe forum, Lucica! Mai ai o tiza pe aici (Lucia Marina), asa ca trebuie sa va dam un nume de gargarita repede, repede ca sa nu va incurcam.
Un cos de flori pentru tine pentru iti place Parfumul.



Replica: Bine ai by Lucia Marina (220 mesaje), la 03-04-2008
venit si de la mine, Lucica. Doruletz, sa stii ca eu am doua nume: Gargarita Eden (nasa=Anca) si Gargarita Viteza (nasa-Steluta). Lucrezi goblen, Luciva?
Iti postez si eu o floare de bun venit.



Replica: Ce mai cititi? by Serban Birtalan (348 mesaje), la 13-06-2008



Replica: Ce mai cititi? by Marian Topala (541 mesaje), la 24-07-2009
Intr-o zi, vecinul nostru de bloc si-a luat un aparat de aer conditionat. Era un zaduf ingrozitor, dar noi n-aveam aparat de aer conditionat si nici bani ca sa ne cumparam unul. Sufeream de caldura si de invidie.
Aveam insa o biblioteca.
Ne-am uitat in ea si am scos cugetarile lui Seneca.
Am citit de acolo o pagina-doua despre bine si sensul vietii si, desi cald tot ne era, nu l-am mai invidiat pe vecin.
Ceva mai tarziu, vecinul si-a deschis un boutic si a inceput sa umble imbracat la costum la patru ace.
Noi - tot cu blugi.
Nu-i nimic - ne-am zis linistiti, citind un capitol din Etica lui Spinoza.
Apoi vecinul a aparut deodata intr-un Megane argintiu.
Noi n-aveam nici bicicleta, dar l-am dispretuit citind din Phaidon al lui Platon.
Mai tarziu, vecinul a schimbat Meganul pe Mertan.
Nu ne-a pasat, caci si noi il schimbaseram deja pe Platon cu Aristotel.
Si-a luat si un 4x4, cel mai mare de pe strada. Noi l-am luat pe Marcus Aurelius, care ne-a facut sa zambim impacati.
A mai trecut o vreme si vecinul si-a luat nevasta noua: blonda, frumoasa, tanara.
Noi - tot cu cea veche, dar am luat Evanghelia dupa Ioan.
Vecinul si-a imbracat soata cu o garderoba intreaga si cu blanuri, basca bijuteriile.
Noi ne-am imbracat spiritul citind din Eclesiast.
In fine, vecinul s-a mutat intr-o vila la sosea cu gard mare, bodigarzi si piscina.
Am rezistat si de data aceasta eroic citind Richard III.
A urmat o a doua vila - la munte. Dupa ce am vazut-o, ne-am consolat cu Macbeth.
O a treia - la mare: am recurs la Invierea lui Tolstoi, al carei efect l-am consolidat cu Ghilgames, Ghandi si Declaratia de iubire a lui Gabriel Liiceanu. Ne-am simtit cu mult mai bine.
L-au dat la televizor la o emisiune foarte populara.
Ne-am stapanit emotia cu o portie de Caragiale.
L-au dat a doua oara cu mare succes: am fi suferit daca nu ne-ar fi ajutat Ananda Coomarasvamy, Cartea lui Iov si Cazul Wagner al lui Nietzsche.
Asa a trecut ceva mai mult timp. Vecinul isi lua case, masini, iahturi, gagici.
Noi raspundeam cu Balzac, Thomas Mann, Hegel, Berdiaev.
Lupta era stransa, dar echilibrata.
In sfarsit, intr-o zi l-au aratat cu catuse la maini, umflat de PNA.
Am rasfoit atunci fericiti Apocalipsul.
Dar peste vreo doua saptamani, vecinul nostru era eliberat si chiar si-a anuntat candidatura pe listele unui partid majoritar.
Scarbiti, ne-am uitat in biblioteca.
N-am mai vazut nimic. Ne-am uitat pentru a doua oara. Nu ne-a venit sa credem. Pentru a treia oara ne-am uitat cu atentie. Acelasi rezultat: citiseram toate cartile.
Si atunci ne-a cuprins invidia...

_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 17 Ian 2010, 17:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Noi 2007, 20:52
Mesaje: 159
Locatie: Germania
Nume forum:1
Cum ochii nu ma mai ajuta de mult sa cos goblen (dar ma bucur de goblenele voastre, aici) spuneti-mi si mie ce mai cititi?


_________________
Valery - Cei care nu ne sunt partasi la fericire, nu ne sunt prieteni statornici nici la nenorocire.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 17 Ian 2010, 21:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iul 2006, 16:33
Mesaje: 13343
Nume forum:1
Simbolul pierdut de Dan Brown. Inca nu imi pot da cu parearea despre carte ca abia am inceput-o. Dar pana acum tot ce am citit de Brown mi-a placut. Si este acelasi personaj din Codul lui DaVinci si Ingeri si demoni.

_________________
Nico - Gargarita-Paunita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 17 Ian 2010, 21:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Ian 2006, 23:15
Mesaje: 3387
Locatie: Suceava
Nume forum:1
Crima si pedeapsa a lui Dostoevski acum, desi literatura mea preferata este cea englezeasca (romanele de dragoste in stilul Jane Austen, surorile Bronte). Am inceput-o cu ceva vreme in urma, de anul trecut, dar avand in vedere ca este carte de duminica si atunci, cand apuc...
Unde mai pui ca e stesi cam sumbra, dar parca nici nu o pot lasa din mana cand ma apuca cititul. Este ceva in ea care ma intriga si ma atrage in acelasi timp.

Pagini line va doresc si ninsoare de pupici.

_________________
Iulia - Gargarita Iulie

Răcoarea serii
peste fânul din car
odihnesc stele...


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 17 Ian 2010, 21:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Mai 2008, 20:41
Mesaje: 4977
Locatie: Braila
Nume forum:1
Iulia si mie imi place tare mult cum scrie Jane Austen. Din pacate nu prea gasesc carti scrise de ea. Tocmai ce am terminat astazi "Familia Watson" (ca tot este duminica si nu pot lucra). Este exact in stilul ei. Merge pe aceeasi idee ca si "Ratiune si simtire" si parca am regasit ceva si din "Mandrie si prejudecata". Daca nu ai citit-o, ti-o recomand.

_________________
Sonia - Gargarita Lumina-si-Mirt


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 17 Ian 2010, 21:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iul 2006, 16:33
Mesaje: 13343
Nume forum:1
Si mie imi place la nebunie Jane Austen. Cartea de referinta - Mandrie si prejudecata. O citesc cam o data pe an, este perfecta din punctul meu de vedere. Am citit si Familia Watson si mai este Persuasiune.

_________________
Nico - Gargarita-Paunita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 17 Ian 2010, 21:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Ian 2006, 23:15
Mesaje: 3387
Locatie: Suceava
Nume forum:1
Multumesc, Sonia. Le-am citit. Scrie foarte frumos Jane Austen. Din cate stiu eu The Watsons face parte din categoria operelor neterminate ale autoarei, alaturi de Lady Susan si Sanditon. Alaturi de Persuasiune pe care a mentionat-o Nico, ar mai fi Mansfield Park, Emma, Northanger Abbey. Ar trebui sa fie prin librarii. Spor si la citit.

Ninsoare de pupici

_________________
Iulia - Gargarita Iulie

Răcoarea serii
peste fânul din car
odihnesc stele...


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 17 Ian 2010, 22:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Mai 2008, 20:41
Mesaje: 4977
Locatie: Braila
Nume forum:1
Nu am citit "Northanger Abbey", dar intentionez sa o caut.

_________________
Sonia - Gargarita Lumina-si-Mirt


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 18 Ian 2010, 10:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Dec 2009, 20:44
Mesaje: 938
Locatie: Deva
Nume forum:1
Eu as veni cu o propunere din literatura franceza a secolului al XVIII-lea: Laclos, Legaturi primejdioase. Este un roman epistolar foarte interesant si indraznet pentru epoca in care a fost scris.

_________________
Gargarita Gratia-Fanteziilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce mai cititi?
MesajScris: 18 Ian 2010, 12:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Aug 2006, 04:27
Mesaje: 3102
Locatie: Romania
Nume forum:1
Eu citesc acum o carte de Ted Andrews, Cum sa citesti psihicul prin atingere pentru ca imi place sa aflu cat mai multe. Imi place sa percep dincolo de realitatea imediata a lucrurilor.
Iar Tony citeste Fratii Grimm, Povesti


_________________
Alexa - Gargarita-Minune-de-Mama


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 291 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 30  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania