Acum este 19 Mar 2024, 08:07

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 127 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Prietenia este orhideea sufletului - pasiune pentru orhidee
MesajScris: 04 Iul 2016, 10:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2011, 21:23
Mesaje: 1572
Locatie: Tecuci
Nume forum:1
Dragi gargarite, dupa cum spuneam, draga de Monica, nu putea sa-mi nimereasca citatul mai bine de cum a facut-o. Tind sa cred ca toate lucrurile au rostul lor si nimic in viata nu este intamplator, fiecare clipa fiind planuita atent de catre Cel de Sus.
Am 15 orhidee acasa, una dintre ele este "mamica" pentru a treia oara. Deja unul dintre puiutii transplantati are o tija florala.

Ea este mamica. Am cumparat-o cu banii castigati din orele suplimentare. "Plangeam" dupa ea in fiecare zi cand veneam acasa de la servici si treceam prin fata florariei. Era amarata tare, avea doar 2 floricele care incepeau a se usca si am zis ca trebuie sa o cumpar. Si numai bine, ca m-a rasplatit cum putea ea mai bine: a facut pui. Acum este la al treilea.



Ea este vetarana mea, cred ca o am de 3 ani si de atunci sta mereu inflorita. Cum simte ca se usuca florile, deja ii da o tija florala noua. Cred ca a stat mai bine de 6 luni inflorita cel mai mult timp. Acum are 3 flori in varf si o tija noua cu foarte multi boboci. Cand o sa inceapa sa se deschida o s-o fotografiez iar.



Ea este ultima achizitie.



Ea este o orhidee - mini, doar ca numai mini nu mai este, ca ii place asa tare la mine de a crescut mai mare. Hi, hi, hi!



Ea este trimisa de sora mea din Italia, a rezistat cu bine drumului, a pierdut cativa boboci, dar acum si-a revenit in forta. Are multe tije cu flori, este una dintre "cracoase" cum le alint eu.







Restul nu mai au flori deschise, au boboci noi. Cand o sa inceapa sezonul infloririi o sa le imortalizez cu mare drag si o sa va impartasesc si voua bucuria noilor flori.

_________________
Gargarita-Orhidee


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Pasiune pentru orhidee - Mariana
MesajScris: 04 Iul 2016, 13:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2015, 11:03
Mesaje: 770
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Draga Mariana,

Ma bucur ca ne-ai impartasit pasiunea ta pentru orhidee. Sunt foarte frumoase si iti doresc sa te bucuri de ele cat mai mult timp.
De anul trecut am inceput sa colectionez si eu minunatele orhidee. Am vreo 6 ghivece si nu vreau sa ma opresc aici pentru ca am observat ca nu sunt greu de ingrijit. Cumparasem una la reducere cand mai avea doar 2 frunzulite amarate, restul se uscasera si acum are si ea o tija florala. Sunt curioasa ce culoare are.
Cred ca florile simt cand sunt iubite. Pe mine m-a uimit o violeta de Parma pe care o luasem intr-o stare destul de deplorabila. Avea frunzele pe jumatate uscate semn ca fusese udata si pe frunze si de cand am inceput sa ma ocup de ea si-a revenit si a inflorit aproape continuu probabil ca sa ma rasplateasca ca am salvat-o.

Felicitari pentru pasiunea ta si astept fotografii noi.
Te pup.

_________________
In prezenta unui prieten poti gandi cu voce tare.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Prietenia este orhideea sufletului- pasiune pentru orhidee
MesajScris: 08 Aug 2016, 12:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2011, 21:23
Mesaje: 1572
Locatie: Tecuci
Nume forum:1
Am revenit cu fotografii noi:



Ea este veterana, inflorita. Are 27 de floricele momentan si cativa bobocei.











Sa aveti spor in toate!
Pupici.

_________________
Gargarita-Orhidee


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Prietenia este orhideea sufletului- pasiune pentru orhidee
MesajScris: 15 Aug 2016, 08:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Aug 2011, 10:29
Mesaje: 8970
Nume forum:1
Sunt foarte frumoase. Sa te bucuri mult timp de acum inainte de ele.
Cu drag,

_________________
Gargarita-Cercetasa-de-Visuri
Gargarita Anului 2013


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Prietenia este orhideea sufletului- pasiune pentru orhidee
MesajScris: 18 Aug 2016, 09:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Dec 2011, 21:29
Mesaje: 6784
Locatie: Mangalia
Nume forum:1
Draga Mariana tinand cont ca si eu sunt iubitoare de orhidee, ti le-am admirat pe fiecare in parte.
Sunt toate frumoase si se vede ca le alinti, ca sunt pline de flori.

Cu drag,

_________________
Gigik - Gargarita-de-la-Malul-Marii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Prietenia este orhideea sufletului- pasiune pentru orhidee
MesajScris: 22 Aug 2016, 07:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2011, 21:23
Mesaje: 1572
Locatie: Tecuci
Nume forum:1
Draga Nadina, draga Gigik, va multumesc ca ati vizitat topicul meu cu floricele.

Pentru voi aduc astazi noi imagini.

Pe ea am primit-o cadou anul trecut de ziua mea de la prietenul meu, doar ca frigul de afara nu prea i-a placut si faptul ca a fost achizitionata de la Galati si zdruncinata in masina pana la Tecuci, si-a pierdut florile destul de repede. Pana saptamana trecuta a fost botezata "lenesa" pentru ca intarzia sa faca si ea o tija cu flori sa ma pot bucura de toate orhideele inflorite in acelasi timp. Acum m-a rasplatit cu o superba floare alba, mare, asemenea celor pe care le avea atunci cand a ajuns la mine.



El este unul dintre puii care i-a facut mamica, care acum are o timida floricica.



Si nu cea din urma! Ea, in realitate, este galbena, dar blitul i-a distorsionat culoare naturala.


_________________
Gargarita-Orhidee


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Prietenia este orhideea sufletului- pasiune pentru orhidee
MesajScris: 22 Aug 2016, 23:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Mar 2016, 21:10
Mesaje: 845
Locatie: Germania
Nume forum:1
Sunt superbe. Marturisesc ca am si eu aceasta pasiune pentru orhidee, le ador si am si eu vreo 12. Se vede ca le iubesti.
Sa ai parte de ele!
Pupici.

_________________
Ancuta - Gargarita-de-Safir


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Prietenia este orhideea sufletului- pasiune pentru orhidee
MesajScris: 23 Aug 2016, 07:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Mai 2011, 14:30
Mesaje: 5982
Nume forum:1
Draga Mariana, ti-am admirat si eu colectia de orhidee si iti multumesc ca ne-ai impartasit aceste frumuseti. Sunt deosebit de frumoase.
Te felicit si am sa urmaresc periodic topicul tau pentru a admira si alti puiuti.

_________________
Leana - Gargarita-Cununa-Spicelor-de-Grau


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Prietenia este orhideea sufletului- pasiune pentru orhidee
MesajScris: 05 Sep 2016, 09:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2011, 21:23
Mesaje: 1572
Locatie: Tecuci
Nume forum:1
Dragi gargarite iubitoare de flori, va invit sa postati imagini cu frumusetile voastre ce va incanta privirile in fiecare zi de la fereastra. Ce spuneti?
Pupici multi.

_________________
Gargarita-Orhidee


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Prietenia este orhideea sufletului - pasiune pentru orhidee
MesajScris: 05 Oct 2016, 20:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Feb 2005, 10:41
Mesaje: 1911
Nume forum:1
Foarte frumoase.
Sa ne spui si noua ce le faci de sunt asa harnice la inflorit.

_________________
Cosmina - Gargarita-cu-Gargarita-mica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 127 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania