Acum este 28 Apr 2024, 09:49

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Concurs noiembrie 2013 - Toamna in retete
MesajScris: 21 Noi 2013, 11:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Reteta 7 - Torta sarata cu ceapa si pancetta afumata

Ingrediente:
pasta sfoglia
2 cepe
pancetta afumata cubulete
2 oua
frunze de radicchio
250 g ricotta

Se prajesc cubuletele de pancetta si se pun deoparte; in aceeasi tigaie se pune ceapa taiata solzi (in aceeasi tigaie pentru a prinde mirosul de afumat). Tot in aceeasi tigaie se caleste si radicchio taiat marunt.
Intr-un bol se amesteca totul cu ricotta si ouale, lasand deoparte putin din ceapa pentru decorare.
Se intinde pasta sfoglia, se gaureste cu furculita si se toarna compozitia deasupra.
Se coace in cuptor la 180 grade pentru 20-30 minute.






_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Concurs noiembrie 2013 - Toamna in retete
MesajScris: 21 Noi 2013, 11:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Reteta 8 - Paste integrale cu broccoli si migdale

Ingrediente:

paste integrale
broccoli
oregano
10 migdale
busuioc
patrunjel
ulei de masline

Se pun in paharul de la blender 2-3 linguri de ulei de masline, migdalele, patrunjelul, busuiocul si oreganul si se mixeaza totul pana devine aproape o crema. Se pune in tigaie si se incalzeste bine crema. Se adauga broccoli fierti inainte si se amesteca 2-3 minute.
Se fierbe pasta si se toarna peste broccoli si crema.

Pofta buna!








_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Concurs noiembrie 2013 - Toamna in retete
MesajScris: 21 Noi 2013, 11:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Reteta 9 - Londoneza

Ingrediente – foto L-1:
- pentru blat: 300 g unt (1 ½ pachete); 150 g zahar alb sau brun (sau 75 g fructoza); 6 galbenusuri; 350 g faina; 2 pliculete de zahar vanilat;
- pentru stratul din mijloc: 1 – 1 ½ borcane mici (400 ml) cu gem de caise, prune, capsuni, etc. sau marmelada;
- pentru bezea: 6 albusuri; 300 g zahar (sau 150 g fructoza); 250 g nuci pisate; 2 pliculete de zahar vanilat;

Observatie: eu am folosit atat zahar obisnuit, cat si zahar brun, din trestie de zahar, de aceea londoneza a iesit mai creola in al 2-lea caz. De asemenea, am folosit marmelada de 3 feluri: gutui, caise si coacaze.

Mod de preparare:
- Se prepara blatul astfel: se amesteca untul cu zaharul, se intercaleaza pe rand cele 6 galbenusuri, faina si zaharul vanilat. Blatul este ca o crema groasa – foto L-2, care se pune in tava cu hartie de copt prin intindere cu ajutorul unui cutit sau cu mana uda – foto L-3 si L-4;
- Se unge blatul cu gem sau marmelada – foto L-5;
- Se prepara bezeaua astfel: se bat cele 6 albusuri spuma, se adauga zaharul, nucile pisate si zaharul vanilat – foto L6. Se intinde bezeaua peste prajitura – foto L-7 si se da la cuptor, la foc mediu, pentru 30 – 35 minute pana se rumeneste frumos deasupra.
Foto L-8 – londoneza creola, respectiv foto L-9 – londoneza blonda.

In final, va prezint londonezele blonde si creole – foto L-10.




















_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Concurs noiembrie 2013 - Toamna in retete
MesajScris: 21 Noi 2013, 12:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Reteta 10 - Floare cu gem de gutui

Ingrediente pentru o tava de circa 28/30 cm de diametru:

500 g faina manitoba (faina 0) sau faina 00
3 linguri de zahar
2 oua
60 g unt
180 ml lapte cald
25 g drojdie de bere
coaja de lamaie

gem de gutui
zahar pudra

Preparare:

Se topeste untul si se incalzeste laptele.
Pe masa de lucru, se pune faina si se adauga: zaharul, drojdia sfaramata, ouale, untul topit si laptele cald. Cu o furculita, incepeti sa amestecati toate ingredientele. Framantati energic pana cand devine un aluat omogen si elastic.
Lasati la crescut pentru o ora, pana se dubleaza de volum.
Impartiti aluatul in 4 parti egale.
Intindeti fiecare parte in foaie rotunda si groasa circa 3/4 mm.
Puneti primul disc pe o bucata de hartie de copt, ungeti-l cu gem de gutui, puneti deasupra al doilea disc si faceti in acelasi mod, pana cand terminati discurile. Nu ungeti deasupra ultimul disc.
Taiati discurile ca in imagini, incercand sa nu taiati partea centrala. Impartiti discurile intai in 4, apoi in 8 si pe urma in 16.
Ridicati doua felii taiate si efectuati prima rasucire din centru catre extern si pe urma a doua rasucire. Procedati la fel cu toate feliile.
Uniti varfurile interne de 2 felii ca in fotografie si bagati dedesubt celelalte 2 varfuri externe astfel incat sa obtineti o forma rotunda, ca de petala.
Lasati la crescut o alta ora.
Inainte de a o pune la cuptor se presara centrul cu zahar.
Se poate unge cu ou sau lapte.
Se da la cuptor la 180 C pentru circa 25 minute.
Se pudreaza cu zahar pudra doar petalele.

Pofta buna!




















_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Concurs noiembrie 2013 - Toamna in retete
MesajScris: 21 Noi 2013, 12:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Reteta 11 - Gem rapid din gutui si mere

Ingrediente:

- o ceasca rondele gutuii
- o ceasca rondele mere
- o ceasca zahar tos
- zeama si coaja de la o lamaie

In fiecare dimineata poti avea un gem proaspat, de sezon. Pentru o toamna cat mai frumoasa si mai aromata va sugerez un gem rapid din fructe de sezon. Pana te inviorezi, pregatesti micul dejun si aerisesti, gemul este gata. Nu trebuie sa il pazesti sau sa il spumuiesti, se face in masina de facut paine.
Se spala bine fructele, se stoarce lamaia intr-un castron si fructele curatate, taiate cubulete sau facute rondele cu o lingurita speciala, se masoara cu o ceasca si se pun in zeama de lamaie, pentru aroma si culoare. Apoi toate fructele se pun in forma, peste care punem zaharul si coaja de lamaie. Masina mea are program special de gem, termen de preparare aproximativ o ora. Masina te anunta cand gemul este gata. Se lasa sa se racoreasca si se serveste dupa preferinta, in combinatiile dorite. Gemul rapid cu gutui si mere are un gust dulce acrisor cu aroma si miros de toamna.
Va doresc o toamna frumoasa.




















_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Concurs noiembrie 2013 - Toamna in retete
MesajScris: 21 Noi 2013, 12:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Reteta 12 - Ciorba de linte cu carnati

Ingrediente: dupa ochi, am pus o ceapa, un morcov, frunze de telina, linte si carnati (foto 1).
Nu uitam de sare si un cub de knor pe parcursul copturii. Am spalat lintea si am pus-o la foc in apa impreuna cu ceapa tocata, frunzele de telina taiate marunt si morcovul dat prin razatoare (foto 2).
Pe la jumatatea copturii, am adaugat carnatul prajit un pic in ulei pentru a-i da gust mancarii (foto 3). Am adaugat cubul knor si am dres de sare. Focul se opreste cand este totul fiert. Simplu si foarte bun.
Se poate face mai zemoasa sau mai uscata dupa cum va place. Mie imi place cu cat mai multa zeama, sa pun paine in farfurie.








_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Concurs noiembrie 2013 - Toamna in retete
MesajScris: 21 Noi 2013, 12:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Reteta 13 - Risotto cu hribi

Ingrediente:

orez
o jumatate de pahar de vin alb
un catel de usturoi
hribi
ceapa
supa de verdeata

Se spala hribii si de taie feliute.
Intr-o tigaie, se pune un catel de usturoi zdrobit cu mana intr-o lingura de ulei si se lasa sa dea gust uleiului. Cand incepe sa se rumeneasca, se scoate din tigaie si se adauga hribii. Se lasa sa se moaie.
In alta tigaie, se pregateste un risotto clasic. Se prajeste o ceapa taiata fin, se adauga orezul si se prajeste un pic in ulei pana cand devine transparent. Se adauga vinul si se lasa la evaporare. Se adauga un polonic de supa si se amesteca continuu pana cand se absorbe toata supa. Se continua asa pentru 15-18 minute circa. La jumatatea coacerii, se adauga hribii si se coace totul impreuna.
La final, se stinge focul si se adauga parmezan si un cub de unt si amesteca energic.
Se serveste cu patrunjel tocat deasupra.












_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Concurs noiembrie 2013 - Toamna in retete
MesajScris: 21 Noi 2013, 12:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Reteta 14 - Tarta cadoul toamnei

Ingrediente: 500 gr. faina de castane, 4 pere, 400 g unt, 1 ou, 250 g zahar, 200 g ciocolata amara (img 1)

Intr-un castron amestecam faina de castane cu zaharul, oul si untul moale (nu topit). Framantam totul cu mana. Se acopera cu pelicula si se da la frigider pentru 15 minute.
In acest timp, curatam perele de coaja si le taiem felii subtiri si topim ciocolata in baie de aburi (img 2). Scoatem aluatul de castane de la frigider, intindem 3/4 di el pe un disc de hartie pentru copt ca apoi cu acesta sa tapetam o tava de copt rotunda. Adaugam perele, ciocolata si acoperim cu un alt disc de aluat de castane, unind marginile celor doua discuri pentru a evita ca ciocolata sa iasa in timpul copturii (img 4).
Se da la cuptor pentru circa 30 minute la 180°.
Se serveste rece, cu cacao si zahar pudra pe deasupra.










_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Concurs noiembrie 2013 - Toamna in retete
MesajScris: 21 Noi 2013, 12:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Reteta 15 - Compot de "ananas"

Anul acesta am decis, avand in vedere ca mai am tot felul de compoturi din anii precedenti, sa fac si ceva deosebit, la care se incadreaza, zic eu, urmatoarea reteta.

Compot de "ananas"

Ingrediente: 5 kg dovleac alb (eu am folosit dovleac pentru placinte), 200 ml otet, 2 l apa, 2 kg zahar, 1 l concentrat de ananas (am folosit praf pentru ceai instant), 1 conservant.

Dovleacul se curata si se taie cubulete (1).
Se pune pe foc intr-o cratita cu apa cat sa-l acopere plus otetul si se fierbe aproximativ 20 minute (eu l-am controlat din cand in cand, sa nu se inmoaie prea tare (2).
Se ia de pe foc si se prepara siropul din apa, zahar, concentrat; se pune dovleacul in sirop si se mai pune pe foc 5 - 10 minute, sa dea in clocot (3); se adauga conservantul dizolvat.
Se pune in borcane si se capseaza (4).








_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Concurs noiembrie 2013 - Toamna in retete
MesajScris: 21 Noi 2013, 12:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Reteta 16 - Risotto cu dovleac

Ingrediente: Un dovleac, doua cepe potrivite, un morcov, carnat proaspat (optional), orez (dupa ochi, caci eu nu prea obisnuiesc sa stau cu cantarul langa mine), o felie de unt, parmezan ras, ulei, sare. (fig 1)
Pentru inceput am pregatit ingredientele: am scobit dovleacul, iar pulpa am fiert-o in apa cu sare. Ceapa am tocat-o fin, morcovul l-am dat prin razatoare, iar carnatul l-am scos din pielita si l-am desfacut in bucatele mici. (fig 2)
Intr-o oala am pus la calit in ulei, ceapa si morcovul, iar dupa cateva minute, orezul si carnatul. Se amesteca mereu pentru a nu se prinde de oala. Am adaugat bucatile de dovleac fierte, scurse si strivite cu furculita, iar cu polonicul se ia din zeama in care am fiert dovleacul si se toarna peste orez. Iar de aici incepe calvarul, caci nu te mai poti misca din loc. Se amesteca continuu, iar cand isi trage zeama, se mai adauga un polonic (fig. 3).
Si tot asa pana la sfarsit (gustati si vedeti cand orezul s-a fiert). Nu uitati de sare. Se stinge focul si de adauga untul si parmezanul ras dupa gust.
Mi-am dorit ca dovleacul sa-l folosesc drept bol pentru orez (fig 4), asa de frumusete, insa de obicei il tai felii si-l fierb. De asemenea se pot adauga si ciuperci in reteta.










_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania