Acum este 15 Mai 2024, 00:28

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 3021 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220 ... 303  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 29 Dec 2013, 21:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 15:26
Mesaje: 5564
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Vicol Oxana scrie:
Nu putem sa le impunem anumitor persoane sa scrie niste mesaje doar ca asa este frumos sau doar ca asa este corect.
In nici un caz, nu am putea sa facem asta. Nu sunt pentru asta.

_________________
Elza - Gargarita-Roua-Diminetii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 29 Dec 2013, 21:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2009, 11:12
Mesaje: 632
Nume forum:1
Cu ani in urma, un tanar ii cerea mana iubitei pe o partie, dupa ce a desenat cu schiurile o inima uriasa in zapada.
Cu ani in urma am aflat cat poti suferi cand te desparti de sotul tau la doar 25 ani.
Cu ani in urma, adulmecam urmele Nalucei prin dragostea lui Doruletz Mic.
Cu ani in urma, Bica ne povestea exemple din viata ei si noi eram tot mai bogate.
Cu ani in urma, colectia exclusivista cu cai si-a inchis usa pentru ca cineva a fost ranit.
Cu ani in urma, o fata a citit un raspuns aiurea aici si a plecat in lume.
Cu ani in urma, am fost cu toatele la cea mai frumoasa petrecere mondena din Bucuresti, gratie unei gargarite.
Cu ani in urma, Adnana era muza sufletului nostru, zilnic.
Cu ani in urma, aflam cum poarta in inima o romanca din SUA, Pastele ortodox.
Cu ani in urma, o gargarita a plecat la Lumina si atunci am citit cele mai frumoase mesaje postate pentru ea.
Cu ani in urma, un tanar ii cerea mana iubitei in fata unei statui din Bucuresti.
Cu ani in urma, am aflat ca sotul unei gargarite scria pe forum de parca ar fi fost sotia lui, desi ea se ridicase de ceva timp la Lumina.
Cu ani in urma, un tatic, sot de gargarita, ne-a spus in direct de magia nasterii fetitei lui in ziua de Craciun.
Cu ani in urma, o ziarista de la un cotidian central era prietena noastra.
Cu ani in urma, am aflat ce au facut zanele TTT la TOB, Bucuresti.
Cu ani in urma, ne vizita Gargarelul Fotograf.
Cu ani in urma, trei gargarite, prietene din Italia faceau terapie si se intretineau lucrand goblen.
Cu ani in urma, o gargarita ne povestea cum facea voluntariat pentru batranii din creierii muntilor.
Cu ani in urma, o gargarita invatatoare si una educatoare predau tainele goblenului copiilor.
Cu ani in urma, aveam o gargarita doctor pe langa noi ce ne ghida sa ne trecem spaimele legate de boala.
Cu ani in urma, mamicile aveau povestile lor despre cei mici.
Cu ani in urma, aici era omul ce ne-a invatat sa zambim.

Cu ani in urma, aici uitam de timp.

Letitia, m-am prins in nostalgia ta.
Elza, scuza-ma, sunt off-topic, dar amintirile au navalit brusc. Daca astazi citesc forumul este pentru ca inca mai caut timpurile de atunci. Erau magice.

Va pup si va rog sa ma scuzati.

P.S. Observatia Letitiei vizavi de gargaritele cu vechime ce intra pe forum numai pentru concurs este corecta. Acelasi lucru l-am simtit si eu cand am vazut regula pentru noile gargarite si nu mi s-a parut tocmai corect. Dar asta ramane sa stabiliti voi, gargaritele frumoase ale acestei gradini.
Referitor la panza, am observat ca la Coasem pentru viitor s-a punctat in acest sens, fara a se face referire daca este o chestiune pentru forum sau numai pentru concurs. Am sesizat (si cred ca si voi sunteti de acord) ca nu intotdeauna panza schimbata din set face un serviciu goblenului cusut pe diagrama de la TTT. Dar cred ca aici, zanutele de la TTT ar trebui sa gandeasca o solutie pentru ca in fond este vorba de truda lor ce nu arata tocmai bine pe altfel de panza.

P.S.S. Oksanna, nici nu stii ce placere imi fac postarile tale. Te-as strange mereu la piept cu drag de te-as avea in fata, dar cum nu o pot face iti trimit imbratisarile mele incarcate cu bucuria de a fi intalnit un om special ca tine.
Sa stii ca ai mare dreptate in ceea ce scrii.

_________________
Adela - Gargarita-Vis-de-floare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 29 Dec 2013, 22:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 15:26
Mesaje: 5564
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Adela, ca sa o citez pe Dalina, cand citesc cuvintele tale, ma doare inima.

_________________
Elza - Gargarita-Roua-Diminetii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 29 Dec 2013, 22:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Ian 2013, 21:14
Mesaje: 4001
Locatie: Germania
Nume forum:1
Adela, mi-au placut povestioarele cu ,,Ani in urma". Dar de ce sa nu facem sa traim si in prezent frumos, sa apreciem unele lucruri mai importante, sa facem schimbari atunci cand este nevoie, sa aducem momente placute si frumoase in topicuri, sa cream o energie pozitiva ca sa ne putem refugia aici cand simtim nevoia?
Si mie imi place ca am cunoscut aici persoane minunate, doar ca as vrea sa va cunosc mai mult si in numar mai mare. Chiar daca o sa am nevoie de ceva timp o sa reusesc sa o fac.
Va multumesc pentru tot ce ati facut aici pe forum. Ati facut istorie aici. Felicitari pentru intreaga echipa. Iar eu sunt tare mandra ca am ajuns in aceasta gradina.
Va imbratisez si va pup.

_________________
Oksanna - Gargarita-Pasarea-Paradisului


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 29 Dec 2013, 23:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Mar 2012, 19:32
Mesaje: 5901
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Vasiliu Letitia scrie:
Recunosc, eu am nelamuriri;
1. La punctul 1, desi pare in regula, nu e. Da, este nevoie de timp pentru cine intra in gradina, dar ce te faci cu gargaritele vechi care si-au limitat activitatea doar la... concurs (nu cred ca vreti sa dau nume)? Sau este un nou job si n-am inteles eu?
2. La punctul 5, n-ar fi mai bine daca ati specifica faptul ca atele si panza sa fie din kit? Daca in kit sunt ate suficiente, eu consider asta un bonus, voi ati primit undeva bonus la bonus?
Ma gandesc ca poate o parere in plus conteaza, asa cum s-a mai punctat ca multe gargarite citesc, dar nu intervin.
Sunt de acord ca acest forum are mult mai multe avantaje si chestii interesante. Consider ca o persoana ce intra doar pentru concurs are doar ea de pierdut.

Referitor la punctul 2, nu sunt de acord. Introducerea unei asemenea reguli bazata pe ideea de bonus la bonus ar insemna ca o gargarita sa nu poata participa nici cu finutii castigati la concursul de denumiri, nici cu modelele castigate la concursurile de goblen din anii anteriori. In plus, un goblen cusut pe o altfel de panza decat cea din kit ar insemna sa nu existe deloc pe acest forum, nici macar in Colectia autoarei. Ar fi pacat zic eu, totusi modelul sa nu fie vazut desi este de la firma TTT.

Adela, m-ai facut sa ma intreb de ce oare nu am descoperit forumul mai demult. Mi-ar fi placut tare mult. Intr-o zi cand ma plictiseam am strabatut topice mai vechi si am gasit povesti magnifice. Recomand tuturor gargaritelor mai noi.

_________________
Vero - Gargarita-de-Aur-cu-Buline-Diamantate
Gargarita anului 2019


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 30 Dec 2013, 12:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12491
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Dragele mele chiar imi vine rad.
Acum cateva zile chiar am avut o discutie ca mi-as dori sa lucrez un model si nu este pe panza cu patratele cum vroiam eu, ci este numai pe Zweigart. La intrebarea daca imi schimba panza urmand sa cumpar eu culoarea fondului mi s-a dat raspuns negativ. Acum daca pana cand fac comanda nu o sa iasa si modelul in varianta normala si ma descurc eu sa il fac dupa pofta inimii, nu am dreptul sa il cos in concurs?
Am cred ca 100 de modele de la TTT sigilate, dar daca vreau ceva nu il pot coase in concurs tinand cont ca nici toate atele nici panza nu vor fi din kit?

_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 30 Dec 2013, 13:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Mar 2011, 14:34
Mesaje: 3819
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Dragele mele, gargarite, Adela are dreptate in multe privinte.
Inainte era mai multa armonie in aceasta gradina. Oare ce ne impiedica sa nu revenim la armonie si buna intelegere?
Cred ca este in puterea noastra sa pastram gradina frumoasa si sa aducem astfel un gram de multumire Monicai si TTT.
Ovidia, cu aceasta problema ne confruntam si noi, eu si Alexa. Alexa vrea sa lucreze din nou un model, dar nu-l poate achizitiona momentan. Are pinza din comert, dar ate din kit.
Se poate inscrie la concurs in aceste conditii? Pentru ca oricum Sfintul Stefan va fi lucrat si a doua oara.
Kituri de la TTT stiti foarte bine ca avem si noi multe, dar o promisiune facuta trebuie si indeplinita.
Va imbratisez cu drag, acum in prag de sarbatori.

_________________
Nuti - Gargarita-Minune-de-Bunicuta


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 30 Dec 2013, 15:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 15:46
Mesaje: 8141
Locatie: Cluj-Napoca
Nume forum:1
Dragele mele gargarite, cu toate ca mai este putin pana implinesc doi ani de cand am inceput sa zbor (haotic) prin gradina, ma consider inca nou venita.
Si nou venita o sa ma consider pana cand o sa inteleg tot ceea ce ne-a spus Adela.
Se discuta pro si contra regulilor din concurs.
Eu vin cu o propunere care este posibil sa nu fie pe placul nimanui.
Dar simt ca trebuie sa postez.
Haideti sa reinviem forumul cu povesti frumoase fara sa impunem reguli.
Haideti sa incercam ca o anume perioada concursul (anual de cusut) sa fie suspendat in favoarea povestilor despre noi insine, povestilor despre goblenurile noastre, despre ceea ce inseamnam noi in relatie cu minunata lume Rogoblen.
Haideti sa ne cunoastem. Haideti sa invitam gargaritele veterane la un interval regulat la cafenea.
Haideti sa nu mai coasem pentru bonus. Haideti sa ne aratam una alteia realizarile prin prisma bucuriei ca am realizat ceva minunat nu printr-o concurenta incrancenata de a aduna puncte.
S-a discutat despre Cafeneaua de suflet, unde posteaza putine gargarite.
Mi-ar placea ca postarile din anumite topice sa fie vizualizate doar de catre gargaritele inregistrate (Cafeneaua gargaritelor primeaza).
Eu sunt rezervata atunci cand este vorba sa ma destainui, pentru ca mesajele sunt vizualizate de catre o lume intreaga, iar sentimentele/trairile nu pot sa fie facute intotdeauna publice.
Dragele mele imi doresc ca aceste cuvinte sa nu supere. Daca totusi au suparat imi cer iertare (accept si votul de blam)
Si va imbratisez pe toate cu drag,

_________________
Irela - Gargarita-Fulg-de-Floare-Mov
Gargarita anului 2014
Gargarita anului 2015
Gargarita anului 2016
Gargarita anului 2017
Gargarita anului 2018
Gargarita anului 2020


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 30 Dec 2013, 18:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Mar 2012, 19:32
Mesaje: 5901
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Taut Mirela scrie:
Mi-ar placea ca postarile din anumite topice sa fie vizualizate doar de catre gargaritele inregistrate (Cafeneaua gargaritelor primeaza).
Eu sunt rezervata atunci cand este vorba sa ma destainui, pentru ca mesajele sunt vizualizate de catre o lume intreaga, iar sentimentele/trairile nu pot sa fie facute intotdeauna publice.
Dragele mele imi doresc ca aceste cuvinte sa nu supere. Daca totusi au suparat imi cer iertare (accept si votul de blam)
Si va imbratisez pe toate cu drag,
Nici eu nu prea scriu uneori din motivul ca oricine poate sa citeasca. Propun, daca este posibil, sa existe undeva un topic sau o sectiune de topice (asa cum este Femeia legenda in care fiecare gargarita are Colectia mea, sa fie o sectiune cu topice in care fiecare gargarita sa aiba de exemplu Gandurile mele - gargarita... ) si care sa nu poata fi citita decat de gargaritele inregistrate si autentificate (adica sa fie online). Cred ca ar fi mai usor pentru unele din noi sa ne deschidem.
Concursul nu mi-ar placea sa-l suspendam, deoarece, cel putin pe mine, ma ambitioneaza sa cos mai mult. Inainte lucram un goblen pe an, acum lucrez cam 4 - 5 goblene.

_________________
Vero - Gargarita-de-Aur-cu-Buline-Diamantate
Gargarita anului 2019


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 30 Dec 2013, 18:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 15:26
Mesaje: 5564
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Irela draga, suntem cateva care, facem ceea ce spui tu, incercam sa ne descoperim prin postarile noastre, prin ceea ce citim. Crezi ca daca am renunta o perioada la concurs, ar fi mai multe gargarite active? Categoric nu, le-am gasi din nou pe forum, la reinceperea concursului. Ma doare sa spun lucrul asta, dar este adevarul.
Cat despre gargaritele veterane, tare mult mi-ar place sa aflu mai multe despre ele. Ar trebui sa intre mai des, sa ne spuna mai multe povesti, sa primim lectia de magie de la ele. Sunt sigura ca anul ce va veni, ne va aduce multe surprize.
Eu inca mai astept pareri, si invit gargaritele nu doar sa citeasca, ci sa isi spuna si parerea, in beneficiul tuturor.
Suspendarea concursului nu stiu daca este cea mai buna idee, la mine a functionat ideea de motivare. Datorita concursului am reusit sa imi stabilesc niste limite pe care sa le ating, nu pentru un premiu, ci doar ca o ambitie.
Sunt ferm convinsa ca am coase si fara concurs, dar ideea aceasta cred ca atrage pe multe dintre noi, dovada este ca participam activ.

_________________
Elza - Gargarita-Roua-Diminetii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 3021 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220 ... 303  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania