Acum este 29 Mar 2024, 07:22

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 3021 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 303  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 30 Oct 2009, 23:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2005, 19:44
Mesaje: 1881
Nume forum:1
Eu cred ca am fost inteleasa total gresit, nu am zis ca sa numere nimeni toata ziua pur si simplu la concursul cu indici sa se alature si lucratoarele de goblen punctand la sfarsitul luni. Poate o gargarita alege un model mai mic pe care il lucreaza in decurs de o luna si posteaza dupa placul inimi si vine punctat cand il termina sau cand ajunge la jumatatea lui si atunci o sa fie si mai simplu la ce sa stea sa tot numere patratelele? Binenteles modelul trebuie sa fie in serial, aici as puncta sa fie obligatoriu chiar daca postat si mai rar pentru a nu fi neantelesuri adica eu am un model lucrat si vin si il arat la sfarsitul luni pentru a fi punctat. Eu in ce vroiam sa zic chiar daca nu am specificat, dar observ ca nu s-a inteles motiv pentru care revin. Eu nu am fost niciodata contrara ca cineva sa participe la concursuri daca nu lucreaza goblen si nici nu am de gand. Indiciile sa fie postate proportionat cu cine lucreaza goblen incat sa se dea posibilitati egale la fiecare de a castiga. Luni in urma nu se lua deloc in considerare ce se lucra si nu vad acum dupa ce s-a facut si intr-un fel si in celalalt de ce sa nu fie o cale de mijloc.
Putem sa luam reper si pe Rodica cate puncte reuseste sa faca maxim intr-o luna si sa se posteze duble indicii, adica punctajul ei dublat aproximativ sau triplat in asa fel incat sa poata castiga si cine lucreaza. dar cu sanse egale si cine ne tine companie. Asta nu inseamna ca cine lucreaza nu poate sa gaseasca si indicile sau invers cine gaseste indicii sa inceapa un serial.

_________________
Maria-Venus - Gargarita-Venus


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 31 Oct 2009, 03:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Feb 2009, 08:25
Mesaje: 440
Locatie: Moreni, Dambovita
Nume forum:1
Parerea mea este ca, daca se ofera cineva ca moderatoare, aceasta sa hotarasca criteriile de baza ale concursului, iar celelalte gargarite sa poata face mici ajustari, fara schimbari radicale.
Daca exista cineva care vrea sa faca schimbari radicale in regulament sa le faca, dar sa preia si rolul de moderatoare.
Daca va intrebati de ce nu ma ofer eu moderatoare am si explicatia. Atunci cand am moderat eu un concurs au aparut discutii carora a trebuit sa le fac fata cu cat mai multa diplomatie desi tonul din multe mesaje era departe de a fi diplomat.
Eu una n-as mai modera un concurs de seriale cu punctari din 10 in 10 cm pentru ca am fost pusa in situatia ca unele episoade postate pentru concurs sa aiba 7-8 cm sau sa fie lucrat in mai multe regiuni si sa-ti fie imposibil de numarat exact punctele lucrate.
Conflictele iscate pe tema concursului lasa moderatoarei un gust amar si aceasta se simte de multe ori intre ciocan si nicovala.
Pupici

_________________
Lenus - Gargarita-Ingerul-de-langa-noi


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 31 Oct 2009, 06:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2005, 03:17
Mesaje: 1982
Locatie: Slatina
Nume forum:1
Eu sunt o fire care nu poate lasa lucrurile nelamurite.
S-a tot pus problema goblenatului din placere.Toate lucram din placere, dar cand a fost un concurs, este si normal sa lucrezi pentru concurs.
Niciodata nu s-a pus problema moderatului din placere.
Logic ca s-a oferit o sansa si in acest fel de a castiga un goblen.
Daca firma ne-a oferit aceasta posibilitate sa castigam un goblen nu inteleg de ce atata zarva si discutii de parca am da din buzunarul nostru.
Daca intri pe forum si scrii la fete in topice, este bine.
Daca intri pe forum si postezi ce lucrezi, nu este bine.
Eu ma simt cu totul impacata. De cand am intrat pe acest forum am respectat intocmai regulamentul. Am lucrat, am scris atunci cand am simtit ca trebuie in topicele fetelor, am respectat termenii in concursuri, dar mi-ajunge.
Cu ce am gresit sa fiu atacata?
De trei luni am lucrat in acelasi ritm. Nu am castigat odata si gata, a doua luna am lucrat si eu acolo un episod doua.
Am fost constanta din prima clipa de cand am intrat pe acest forum.
Pe cine deranjeaza atat de mult prezenta mea? Mai bine zis, de ce va deranjeaza atat de mult prezenta mea?

_________________
Rodica - Gargarita Raza-De-Soare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 31 Oct 2009, 16:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Apr 2006, 11:36
Mesaje: 3681
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Imi pare rau ca s-a ajuns aici cu concursul. Cred ca nimeni nu are nimic personal cu alta gargarita si nici nu se simte deranjata cu nimic. Mie imi face o deosebita placere sa fiu alaturi de voi, cu sau fara concurs. Acum nu pot sa spun ca premiile nu m-au atras, dar cred in acelasi timp ca acesta este farmecul unui concurs: competitia si rasplata acordata prin castigarea lor. Dar si sustinerea voastra a contat foarte mult pentru mine asa ca profit de ocazie si va multumesc din nou.
Va pup si va imbratisez.

_________________
Dani - Gargarita-Blandetea-Lumii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 31 Oct 2009, 17:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2007, 23:48
Mesaje: 2651
Nume forum:1
Rodica, nu cred ca are cineva cu tine personal (ca daca ar avea ceva, ar avea de-a face cu mine!). Vor un altfel de concurs, doar. Numai ca nici celalalte gargarite nu si-au cristalizat ideile si propun un amestec.
Fetelor, daca va ganditi ca sa faceti un concurs in care sa ma includeti si pe mine, ar trebui sa fie unul care sa tina, nu o luna ci, o... ora. O sa scriu la Cafenea de ce. Doar o Provocare m-ar mai putea prinde.
Asa ca, incercati sa realizati ce este mai bun pentri voi. Eu voi veni sa va sustin cu drag, ca de fiecare data. Si, nu uitati! Nimic nu este mai minunat ca o inima de gargarita.

_________________
Bica - Bunica-de-Gargarita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 31 Oct 2009, 22:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Noi 2007, 23:15
Mesaje: 2524
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Cu sau fara concurs aici va fi casuta gargaritelor. Intr-adevar concursurile insufletesc acest forum si il fac mai interesant, dar stiu ca si fara concurs gargaritele adevarate vor lucra in continuare si ne vor incanta cu multe seriale, chiar daca acestea vor fi mai rare. Spunem mereu ca ar trebui sa fie un "altfel" de concurs, dar nu sunt idei concrete in acest sens.

Nu are nimeni nici o idee?

_________________
Cristina - Gargarita Trestia-cu-Doua-Flori


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 01 Noi 2009, 00:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2005, 13:40
Mesaje: 2636
Nume forum:1
Mie mi se pare ca Onuta si Lenus au venit cu idei concrete la inceputul acestui topic. Nu este chiar totul stabilit, dar este ceva, este un punct de plecare.

_________________
Mona - Gargarita-Gingasie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 01 Noi 2009, 16:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Ian 2009, 18:04
Mesaje: 7274
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Intrebata de gargarite daca nu incepem un nou concurs sau daca nu am vreun regulament provizoriu pentru concurs, pe ultima suta de metri am incercat sa creez un Regulament provizoriu cu ideea pe care v-am spus-o la inceputul topicului.
As ruga gargaritele care nu prea au fost de acord cu aceasta idee, sa fie mai intelegatoare si sa se gandeasca si la celelalte. O sa repet si de unde a venit aceasta idee. Doua luni la rand concursurile au avut ca tema principala modelele in serial; au fost premiate gargaritele care au lucrat cel mai mult. M-am gandit ca ar fi corect ca si gargaritele care nu au timp indeajuns pentru goblenat, sa aiba sansa sa castige; de aici si ideea de concurs cu fotografii si indicii. Am observat ca unele gargarite erau mahnite ca daca nu va mai exista un concurs cu episoade, implicit nu vor mai avea ocazia sa vada seriale cat mai active. Gresit! (parerea mea). Consider ca o gargarita care lucreaza si vrea sa ne incante privirea cu episoade din serialul ei, cu sau fara concurs, ne arata.

Ilinca Moruzeanu scrie:
Dragele mele, Gargarite,

Este adevarat ca aceste concursuri, din ultimele doua luni, ne-au ignorat pe cele care nu lucram constant sau nu avem cum sa participam din cauze diverse.

O replica a unei gargarite, care personal mi-a dat de gandit, si intr-adevar, are mare dreptate Ilinca.

Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva cu vreun cuvant din ce am scris mai sus, dar asta am simtit. M-as simti vinovata si consider ca nu as fi corecta fata de celelalte gargarite daca continuam a 3-a luna consecutiv cu un concurs in care una din teme (importanta) sa fie timpul liber acordat goblenului.

Iata regulamentul provizoriu:

La acest concurs pot participa gargaritele care au la activ un serial cu un goblen sau cele ce au realizat cel putin un model de la TTT. Concursul se va desfasura pe parcursul lunii noiembrie.
Zilnic, pe forum voi posta diverse indicii (vor fi indicii ca si pana acum: jocuri de cuvinte/litere, imagini distorsionate cu personalitati, ghicitori, probleme, melodii, etc.). Va veti da seama la momentul respectiv care este indiciul (in fata lui va aparea scris Indiciu:). Voi trebuie sa le descoperiti si sa le aduceti in topicul principal al concursului. (ex: In topicul x, indiciul y, raspunsul este z). Va fi punctata gargarita care raspunde prima corect.
Atentie!
Se vor lua in considerare doar raspunsurile care vor fi postate in topicul Concurs – noiembrie 2009 . Fiecare indiciu va avea 5 puncte.
Daca la unul din indicii este nevoie de ajutor, veti primi ajutor indiciu, dar punctajul va scadea cu 1 punct, la fiecare ajutor (Exemplu: daca postez un indiciu, nu gasiti raspunsul corect, apoi treptat postez alte 2 ajutoare la indiciul respectiv, punctajul va scadea, nu va mai fi de 5 puncte, ci de 5 – 2 = 3 puncte).
O gargarita nu poate raspunde corect de doua ori consecutiv. Daca gargarita X, raspunde corect la indiciul y, automat, la urmatorul indiciu pe care-l va gasi, nu are dreptul sa posteze nici un raspuns. Daca aceasta regula este incalcata, gargarita va fi descalificata.
Se vor acorda 10 puncte pentru indiciul special “Ghici ce goblen lucrez?”. Un goblen adaugat in Ladita de zestre va aduce gargaritei 5 puncte la tabel.
La fiecare sfarsit de saptamana se va afisa un tabel cu punctele acumulate pana in acel moment de fiecare gargarita.
La sfarsitul lunii, primele doua gargarite care au acumulat cele mai multe puncte vor fi declarate castigatoare.

Pana la data de 12 noiembrie gargaritele sunt invitate sa trimita pe adresa concursului 5 fotografii care sa reprezinte tema X. Fotografiile trebuie sa fie proprii si sa nu apareti voi in imagine. Pe 13 noiembrie acestea vor fi postate pe forum cu denumirea 1, 2, 3, etc., asadar nu se vor cunoaste autorii.
Gargaritele care participa la concursul de fotografii au dreptul sa voteze, dar nu-si pot vota propriile creatii. In cazul in care aceasta regula este incalcata, persoana respectiva va fi descalificata. Votul va fi de forma: Locul I – foto nr. x, Locul II – foto nr. y, Locul III – foto nr. z, Locul IV – foto nr. q, Locul V – foto nr. w. Asadar, fiecare gargarita care voteaza acorda cate 5, 4, 3, 2, 1 puncte la fotografii. Nu se va mai putea vota cand in topicul deschis pentru fotografii va aparea “stop vot” (acesta va fi pe 16 noiembrie).
In perioada 16 – 27 noiembrie, gargaritele sunt invitate sa trimita alte 5 fotografii care sa reprezinte tema Y. Fotografiile trebuie sa fie proprii si sa nu apareti voi in imagine. Pe 28 noiembrie acestea vor fi postate pe forum cu denumirea 1, 2, 3, etc., urmand apoi sa inceapa votarea. Aceasta parte din concurs urmeaza acelasi procedeu scris la paragraful anterior doar ca data de “stop vot” va fi pe 30 noiembrie.
La sfarsitul lunii se vor anunta autorii fotografiilor, si se vor aduna punctele de la ambele concursuri de fotografii. Primele doua gargarite care au acumulat cele mai multe puncte vor fi castigatoare.
Mentiune: tema a doua pentru concursul de fotografii va fi data pe 15 - 16 noiembrie.
Daca la sfarsitul concursului vom avea egalitate de puncte, voi face o extragere la sort filmata, pentru a afla castigatoarea. (filmarea va fi postata pe forum), in format avi., sa poata fi vazuta de fiecare gargarita.
Daca o gargarita va fi clasata in primele doua la ambele concursuri (cel cu indicii si cel de fotografii), aceasta va fi declarata castigatoare absoluta; dar isi va pastra doar locul I/II de la concursul de fotografii, urmand ca la concursul cu indicii sa fie castigatoare cea de pe locul III.

Teme pentru concursul de fotografii:
- Zi/ Noapte de noiembrie
- Vedere din orasul meu
- Florile mele (ideea lui Dani)
- Peisaj urban
- Peisaj rural
- Abstract
- Amintiri din copilarie
- Animale de casa
- Credinta
- Motiv pentru zambet
- Apus/ Rasarit de noiembrie
- Banii nostri

Acestea sunt doar cateva idei. Puteti propune si voi altele, iar daca celelalte gargarite sunt de acord, o putem pune in aplicare.
Voi da startul la concursul lunii noiembrie daca/si cand am acordul vostru.

_________________
Onuta - Gargarita-Zmeura-Dulce


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 01 Noi 2009, 16:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Feb 2009, 08:25
Mesaje: 440
Locatie: Moreni, Dambovita
Nume forum:1
Eu sunt de acord cu regulamentul Onutei si propun ca prima tema pentru concursul de fotografii "Florile mele".
Eu una chiar mi-am dorit un concurs de genul celui propus de Onuta.
Pupici.

_________________
Lenus - Gargarita-Ingerul-de-langa-noi


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu incepem un nou concurs?
MesajScris: 01 Noi 2009, 17:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Noi 2007, 23:15
Mesaje: 2524
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Onuta, desi imi plac enorm de mult concursurile cu seriale, cred ca afirmatia ta de a da o sansa si celor care nu au timp pentru goblenat mi se pare foarte buna si sunt de acord cu regulamentul provizoriu postat de tine.

De asemenea asa cum a specificat de multe ori si Adminica, doresc ca gargarita care castiga concursul de fotografii sau de indicii sa isi ia angajamentul sa ne prezinte in serial goblenul castigat, chiar daca serialele vor fi rare, iar pasul lucrat mai mic.

Propun ca tema pentru prima parte a concursului de fotografii: Vedere din orasul meu.

_________________
Cristina - Gargarita Trestia-cu-Doua-Flori


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 3021 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 303  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania