Acum este 19 Apr 2024, 08:40

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Broderie Top Terra Trade la Targul de obiecte bisericesti 20
MesajScris: 10 Iul 2009, 11:02 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4571
Nume forum:1
Broderie Top Terra Trade la Targul de obiecte bisericesti 2007 by Admin TTT (3903 mesaje), la 28-04-2007

Sectia Broderie a fost mai putin popularizata in paginile acestui site, motiv pentru care in aceasta sectiune va voi prezenta ultimele noutati.
Saptamana care urmeaza firma noastra va fi prezenta la Targul de obiecte bisericesti. Este un eveniment pentru ca se organizeaza pentru prima oara un astfel de targ in Romania.
Firma noastra va fi prezenta cu modele de goblen (motive religioase), goblenuri cusute si inramate, vitralii pentru lacasurile de cult, produse personalizate (calendare, huse pentru sticle, lumanari) si broderii pentru vesminte preotesti si alte obiecte de cult.
Daca restul produselor va sunt deja cunoscute, iata, panoplia de broderie unde sefa este Salcia (cum o numeste Robotica).
Mai intai, va prezint pe mult-rabdatorul nostru coleg de la Sectorul Vitralii ce a suportat supliciile muncii de manechin masculin, proband vesmintele preotesti.



Replica: Combinatie by Admin TTT (3903 mesaje), la 28-04-2007

Pe spatele vesmantului este aplicat un model de goblen care a fost inserat prin broderie digitala (motivul crucii).



Replica: Acoperamant,by Admin TTT (3903 mesaje), la 28-04-2007

Crucea centrala este realizata prin broderie cu fir auriu. S-au folosit o multitudine de pasi, dar cel mai de efect, ramane cel ce imita plasa fina de aur.



Replica: Alt mod by Admin TTT (3903 mesaje), la 28-04-2007


de insertie a goblenului lucrat pe vesmant.



Replica: Acoperamant by Admin TTT (3903 mesaje), la 28-04-2007


Auriul si argintiul se combina in mod fericit cu pietrele Swarovski.



Replica: Combinatie by Admin TTT (3903 mesaje), la 28-04-2007


de doua nuante de auriu.



Replica: Imprimare by Admin TTT (3903 mesaje), la 28-04-2007

si broderie.



Replica: Combinatie, by Admin TTT (3903 mesaje), la 28-04-2007

pasmanterie auriu inchis, perlute aurii si broderie cu fir auriu.



Replica: Leit-motiv by Admin TTT (3903 mesaje), la 28-04-2007

Fecioara (broderie digitala)



Replica: Fecioara Maria by Admin TTT (3903 mesaje), la 28-04-2007

broderie digitala (nuante diferite de auriu).



Replica: Doamne! by Doruletz Mic (1005 mesaje), la 28-04-2007

Cat sunt de frumoase! Nu-mi imaginam ca pot fi atat de frumoase.
Felicitari si succes la targ! Unde se tine?



Replica: Aplica, by Admin TTT (3903 mesaje), la 29-04-2007

brodata cu fir auriu si argintiu, piatra rosie.
Targul se va desfasura in perioada 3-5 mai 2007, la Romexpo, Bucuresti.



Replica: Cruce by Admin TTT (3903 mesaje), la 29-04-2007

realizata cu fir auriu si argintiu pe catifea bleumarin.



Replica: Si by Admin TTT (3903 mesaje), la 29-04-2007

multitudine de alte zeci de aplice. Va promit ca voi mai posta, in aceasta sectiune si alte imagini.



Replica: Sunt by Bica Nistor (1241 mesaje), la 29-04-2007

niste lucrusoare facute cu dragoste si talent. Felicitari!



Replica: Maini by Admin TTT (3903 mesaje), la 29-04-2007

delicate.
Multumim, Bica.



Replica: Si by Georgeta Petrea-Manta (141 mesaje), la 29-04-2007


cu credinta, Bica! Si eu va felicit.



Replica: Multumim pentru felicitari! by Admin TTT (3903 mesaje), la 29-04-2007

Mai jos, masinute harnice.
Multumim, Geta.



Replica: Deosebite lucrari by Valery Antemie (768 mesaje), la 29-04-2007


Ati avut o idee buna sa scrieti despre ce faceti la broderie. Succes in continuare.



Replica: Trimisa de Letitia by Admin TTT (3903 mesaje), la 30-04-2007


Buna Monica
Si eu iubesc broderia si ma bucur ca abordezi acest subiect. Pentru tine si pentru cine mai vrei tu uite cateva modele ca mie-mi plac foarte mult chiar daca tehnicile de lucru sunt diferite.
Cu drag, Letitia

Multumim, Valery.


Replica: Bafta multaby cucos catalina (1614 mesaje), la 30-04-2007


Frumos! Sa ai norocul sa pleci shi in pelerinajul din Grecia, Monica.



Replica: Gargarita Catalina, by Admin TTT (3903 mesaje), la 30-04-2007

daca azi am avut norocul sa vad banutii aceia albi, printre lalelele involte - nu-mi mai trebuie nimic.
Sper sa ajung si eu in zilele targului la expozitie ca sa stau de vorba pe indelete cu toate prietenele firmei. Si-au anuntat sosirea si nu vreau sa ratez aceasta intalnire. Stiu ca vor fi colegele mele la stand, dar, ma gandeam sa-mi iau si eu o zi concediu si sa ma bucur de aceste intalniri.
In attach: Sfantul Petru, pregatit pentru TOB.



Replica: Succes! by Roxana Deli (173 mesaje), la 01-05-2007

Meritati sa aveti un stand plin de vizitatori numai dupa ceea ce am vazut aici, la broderie. Sunt lucruri asa de delicate si frumoase. Avem nevoie intr-o lume gri. Imi pare rau ca nu pot ajunge la targ si eu. Va urez succes din plin!
Pentru Monica: mi se intampla des ca atunci cand scriu in numele meu (pe acest forum) sa imi apara ca este scris de cel/cea ce a scris inainte. Mai tarziu, cand deschid din nou browserul observ ca este corect. Ai idee de ce?



Replica: Multumiri pentru urari! by Admin TTT (3903 mesaje), la 01-05-2007

Pentru cine nu va ajunge la targ, vom face suficiente fotografii si le vom posta aici, pe Forum.
Referitor la problema expusa de tine: mi s-a intamplat si mie si am intrebat si eu la randul meu pe cei care ar trebui sa stie. Raspunsul a fost: cache, delay s.a din care nu am inteles mare lucru. M-am multumit cu faptul ca pana la urma, toate informatiile sunt corecte.
Postez un nou tablou inramat pentru acest eveniment (Sfintii Imparati). L-am ales tocmai pentru ca urmeaza Constantin si Elena pe 21 mai.



Replica: Bafta! by Andrei Stancu (193 mesaje), la 02-05-2007

Vin sa ne intalnim. Si nu singur! Imi aduc si fetita! Deosebit, tabloul cu sfintii!

Replica: Broderie by angela draganoiu (429 mesaje), la 02-05-2007


Va urez sa aveti mult succes si multe comenzi la Targ. Sunt atit de frumoase lucrurile pe care le faceti incat uneori cuvintele sunt prea mici.

Replica: Promisiune onorata by Admin TTT (3903 mesaje), la 02-05-2007

Am promis ca voi reveni cu imagini. Astazi Echipa de la Rogoblen a aranjat standul. Postez in continuare, imaginile promise.
Floare de Cires, iti multumim mult!
Vitrina de mai jos ti-o dedicam. Pe fundal bej-roscat si auriu sunt etalate produsele de la broderie, - aplice de goblen, aplice imprimate, aplice pictate pentru vesminte bisericesti, unele finisate prin broderie.
In final au mai aparut cateva modificari. Le postez maine seara dupa ce ne intoarcem de la Bucuresti.



Replica: Targul de obiecte bisericesti, Bucuresti 2007 by Admin TTT (3903 mesaje), la 02-05-2007

Dupa ce s-au capitonat peretii cu catifea grena, se monteaza bannerele, pe sectiuni.



Replica: Targul de obiecte bisericesti, Bucuresti 2007 by Admin TTT (3903 mesaje), la 02-05-2007

Vitrina pentru obiecte personalizate: huse si lumanari. Pe etajera - tafta auriu cald.



Replica: Targul de obiecte bisericesti, Bucuresti 2007 by Admin TTT (3903 mesaje), la 02-05-2007


Vitrina cu produse personalizate: etichete sticle, huse sticle, pernute catifea, felicitari, PC pad-uri, cani. Ulterior vitrina a suferit modificari.
Fundalul pentru toate aceste produse: plasa aurie.



Replica: Targul de obiecte bisericesti, Bucuresti 2007 by Admin TTT (3903 mesaje), la 02-05-2007

Vitrina cu produse personalizate in lucru: calendare, cani (inclusiv cana cu surprize), glob de sticla, puzzle-uri, pernute din tafta, ceas, brelocuri....
Pe etajere - satin cald, auriu.



Replica: Targul de obiecte bisericesti, Bucuresti 2007 by Admin TTT (3903 mesaje), la 02-05-2007

Se pozitioneaza pe panoul central goblenurile lucrate si inramate la S.C. Top Terra Trade srl.



Replica: Targul de obiecte bisericesti, Bucuresti 2007 by Admin TTT (3903 mesaje), la 02-05-2007

Vitrine reconfigurate - produsele personalizate.



Replica: Targul de obiecte bisericesti, Bucuresti 2007 by Admin TTT (3903 mesaje), la 02-05-2007

Montare plasa aurie - pe panoul central.



Replica: Targul de obiecte bisericesti, Bucuresti 2007 by Admin TTT (3903 mesaje), la 02-05-2007


Standul cu vitralii - in pregatire.
Gata! Este aproape miezul noptii. Peste numai cateva ore plecam din nou la Bucuresti.
Promit sa revin cu noi fotografii si noutati.



Replica: Mi-au dat lacrimile by Cristina Sandu (144 mesaje), la 02-05-2007

de atat frumusete. Nu credeam ca se mai face asa ceva in Romania. Felicitari si BAFTA!

Replica: Sambata by Oana Stancu (355 mesaje), la 03-05-2007


ajung si eu. Am vazut niste pernute ce au imprimate (brodate) rugaciuni. Succes, Rogoblen sau succes Top Terra!

Replica: Ash vrea sa gasesc by cucos catalina (1614 mesaje), la 03-05-2007


cuvintele potrivite, dar nu pot decat sa va transmit admiratzia shi respectul pentru ceea ce reushitzi voi sa exprimatzi in imaginile postate. Felicitari Top Terra!



Replica: Broderie by angela draganoiu (429 mesaje), la 03-05-2007

Monica, multumesc pentru dedicatie. Sunt onorata de atentia acordata desi sunt un simplu muritor, admirator al lucrurilor frumoase si al oamenilor care se daruiesc creeand frumos. Sa aveti noroc in toate!

Replica: Targul de obiecte bisericesti, Bucuresti 2007 by Admin TTT (3903 mesaje), la 03-05-2007


Prima zi.
Oficial targul trebuia sa se deschida la ora 12. Ei, bine, s-a deschis la ora 9 si iata un motiv pentru care nu am reusit sa ne odihnim picioarele, astazi, decat dupa ora 7 cand ne-am urcat in masina ce ne-a purtat spre Focsani.
A fost o zi plina cu extraordinar de multi vizitatori in jurul standului nostru, toti dornici de informatii, incantati ca pot achizitiona modele de goblen la preturi promotionale si placut surprinsi de toate produsele noi: vitraliile, broderiile, felicitarile etc.
Au plecat cu bratele pline de materiale publicitare sau promotionale.
Noi ne-am cunoscut mai bine cu ceilalti expozanti, am schimbat impresii si am legat prietenii. Inclusiv cu grecii ce au venit cu o multitudine de produse de la Muntele Athos.
Am dat interviuri pentru ziare si pentru televiziuni.
Dar, mai mult decat atat, ne-am simtit pentru o zi purtati in alta lume. A sacrului, a divinului. Muzica bizantina, straluciri de aur pur si argint patinat, parfum de tamaie, smirna, dangat de clopot si oameni deosebiti.



Replica: Targul de obiecte bisericesti, Bucuresti 2007 by Admin TTT (3903 mesaje), la 04-05-2007


Moment de respiro: se scot, - repede, repede alte modele de goblen la vanzare, adica, se completeaza stocul.

P.S. Pentru Angela: nu esti doar un simplu muritor. Asta suntem cu totii. Tu esti una din membrele dragi ale forumului nostru, esti prietena noastra. Asa am simtit noi si de aceea te-am si botezat Floare de cires.

P.S.S. Multumiri si lui Andrei pentru vizita facuta. Pentru printesa lui vom realiza un ceas personalizat saptamana viitoare.



Replica: Targul de obiecte bisericesti, Bucuresti 2007, by Admin TTT (3903 mesaje), la 04-05-2007

Si finalul - se strage casa de marcat si cititorul de bare, se verifica stampila, ecusoanele se aseaza in posete. Cearcanele, rod ale orelor de stat in picioare si cu atentia constant treaza, cu amabilitatea pe buze si cu maini dibace si rapide, care sa multumeasca pe toata luma sunt mascate de zambetul ce inca nu are voie sa dispara pentru ca mai sunt cativa vizitatori prin preajma. Ne-am incheiat ziua, fericiti, ca echipa de la Rogoblen, constituita ieri din sase salariati si azi, din tot atatia, si-au indeplinit sarcinile de servici si de suflet.

P.S. Multumim, Catalina pentru cuvintele frumoase. Aceleasi multumiri si celorlalte forumiste ce ne-au scris pe acest forum sau pe adresa de mail.

Pe maine seara!


Replica: Ce lucru deosebit by Tudorancea Rodica (218 mesaje), la 04-05-2007

si targul si standul vostru, si efortul vostru. Bafta sa aveti!

Replica: Bafta by Adelina Felicia Agachi (85 mesaje), la 04-05-2007

si de la mine. Frumos.

Replica: Mereu by Cornelia Suteu (272 mesaje), la 04-05-2007


am stiut ca sunteti o firma serioasa. Inca de la prima colaborare cu dvs. Va felicit! Am fost si eu ieri la targ, v-am vazut, v-am observat, am vazut cum ati aranjat standul. Este deosebit. Face o nota aparte fata de restul. Se vede ca faceti mai mult arta decat comert. Am vazut si pe cei care fac parte din stuff-ul dvs. Sunteti profesionisti. Mi-a placut si va felicit. Eu sunt persoana ce a cumparat Cina. Pentru ca se simte pretul promotional.
Succes in continuare.

Replica: Bafta by Gina Necula (132 mesaje), la 04-05-2007

si pupici la mari si mici!

Replica: Aveti si horbote pentru botez? by Cristina Sandu (144 mesaje), la 04-05-2007


Pentru ca vrea sa cumpar de la targ. Succes!

Replica: Va trimit un trandafir by Pusa Antonie (26 mesaje), la 04-05-2007


pentru tot ce ati facut voi ca sa va arate ca va pretuiesc. Succes in continuare.
Pusika



Replica: A doua zi la Targul de obiecte bisericesti, Bucuresti 2007 by Admin TTT (3903 mesaje), la 04-05-2007

O zi plina din toate punctele de vedere: vizitatori, prieteni ai Rogoblenului, multe, foarte multe comenzi pentru obiectele personalizate, interviuri (BBC), intalniri cu personalitati.
In aer s-a resimtit, la primele ore ale diminetii aceeasi pace calda din Mireasa Domnului. Ne simtim zbuciumati de acest maraton, dar peste numai cateva ore ne vom regasi in incinta standului nostru drag. Maine, la ora 17 ne vom desparti cu nostalgie de acel loc care ne-a fost timp de cateva zile loc de intalnire cu atatia oameni deosebiti.
Pentru cei care ne-au scris e-mailuri - cum la ora aceasta nu mai am cum sa raspund fiecaruia in parte, scriu aici pentru toti: Targul se desfasoara la Romexpo, Pavilionul nr. 2. Nu exista momente de respiro (adica perioade cu mai putin vizitatori).



Replica: De la Letitia by Admin TTT (3903 mesaje), la 05-05-2007


Draga Monica
Ma bucur pentru succesul vostru la targ si va felicit ca realizati atatea lucruri minunate. Am fost alaturi de voi prin intermediu fotografiilor. Broderiile sunt deosebite.
Cu drag, Letitia


Replica: Felicitari ROGOBLEN! by Zircu Vali (182 mesaje), la 05-05-2007


Replica: Cronica Romana, 4 mai 2007, by Admin TTT (3903 mesaje), la 06-05-2007

Veniti sa luati... icoane!
Targul International de Vestminte, Icoane si Obiecte Bisericesti, primul si singurul targ de acest fel din Romania, si-a deschis portile ieri, in Complexul Expozitional Romexpo, in acordurile traditionalei muzicii bizantine. Numarul vizitatorilor a depasit cu mult asteptarile organizatorilor, dar si ale expozantilor, iar vanzarile au fost pe masura.

Misiunea Targului, de a reuni intr-un singur spatiu firmele si organizatiile care se ocupa cu producerea, comercializarea si intretinerea obiectelor de cult, cu proiectarea si constructia lacasurilor de cult, a fost indeplinita, fiind prezente firme de profil din tara si din strainatate. La TOB sunt prezenti cei mai importanti fauritori de obiecte bisericesti din Romania, Grecia, Rusia, Italia, Austria. Sunt expuse icoane din aur si argint, icoane pe lemn si sticla, icoane in miniatura, clopote si candelabre, vesminte sfinte, vitralii si mozaicuri, carti si reviste religioase, CD-uri cu muzica bizantina, Potire, Acoperaminte, Broderii. La mare cautare printre vizitatori au fost icoanele din ceramica , brelocurile si mataniile, iar preturile au fost modice. Daca doriti sa achizitionati o matanie nu trebuie sa cheltuiti mai mult de 3 lei, iar pentru un breloc 8 lei. Icoanele din ceramica variaza intre 5 lei si 50 lei, iar daca doriti sa achizitionati un papirus, acesta este intre 3,5 si 8 lei, in functie de marime. Pentru o icoana cu argint, trebuie sa scoateti din buzunar de la 60 la 350 lei. La targ au fost prezenti si reprezentanti ai primului magazin virtual de obiecte bisericesti, OrtodoxMall, deschis de 6 luni, dar care a reusit sa numere peste 20.000 de vizitatori. Atractia targului a fost reprezentata de obiectele personalizate, cu teme religioase, prezentate de firma Top Terra Trade. Puteti achizitiona pentru copii cani cu teme religioase, cu rugaciuni pentru cei mici, puzzle-uri, pernute. De asemenea, daca vreti sa faceti un cadou si nu sunteti hotarati, aici aveti ocazia sa achizitionati goblenuri, huse sau chiar sticle de vin cu mesaje religioase si personalizate.
De asemenea, pentru ca in orice biserica instrumentarul liturgic este nelipsit: potire si lingurite pentru impartasanie, sfantul disc, copia, chivotul, acoperaminte pentru sfintele vase, epitaf - un covor sfant asezat pe sfanta masa, fara de care nici o liturghie nu ar fi posibila, vestimentatia liturgica - atat pentru ierarhi cat si pentru preoti: stihar, felon, epitrahil, manecute, mitra arhiereasca, sacosul, omoforul, mantia, bedernita, toiagul arhieresc, engolpionul aceste elemente nu au lipsit de la targ. Si materiile prime folosite pentru slujbele bisericesti (tamaie, smirna, ceara pentru lumanari) sau Cartile de cult (Octoihul, Mineiul, Molitfelnicul, Liturghierul) au fost din belsug si pe alese. Nu trebuie uitate turnatoriile de clopote cu o lunga traditie mai ales in vestul tarii, unde know-how-ul provenea de la marile turnatorii din Germania si Austria. Printre expozantii TOB se afla reprezentanta celei mai mari turnatorii de clopote din lume - Pyatkov&Co din Rusia si cea mai veche turnatorie de clopote din lume (1596) - Grassmayr din Austria.
Grecii sunt prezenti cu decoratiuni interioare crestine, materiale pentru vesminte, icoane din aur si argint de mari dimensiuni.
Exponatele sunt in valoare de cateva milioane de euro, iar unele fac parte din patrimoniul national. Targul mai poate fi vizitat pana maine, iar pretul unui bilet este de 3 lei.

Sorina Bratu



Replica: Cool! by Gigi Hanta (92 mesaje), la 06-05-2007

Replica: Broderie by angela draganoiu (429 mesaje), la 08-05-2007

Felicitari pentru succesul de la Targ. Am vazut cate ceva la TV si chiar un colt cu Rogoblen.

Replica: Ieri nu a functionat site-ul by Oana Stancu (355 mesaje), la 08-05-2007

si nu am avut cum sa va scriu. Am fost si eu la targ cum am promis. M-a impresionat tot targul (expozanti, produse) si am fost incantata ca v-am cunoscut. O lume cam ca din poveste!



Replica: De la Letitia by Admin TTT (3903 mesaje), la 10-05-2007


Chiar daca modelul pe care ti-l trimit este foarte incarcat, dupa gustul meu, imi place foarte mult. Tie nu?
Week-end placut!
Letitia




Replica: Mie mi se pare ca este imprimat si nu brodat. by Oana Stancu (355 mesaje), la 19-06-2007


Seamana cu o batista chinezeasca.

Replica: Brodeza sefa by Admin TTT (3903 mesaje), la 04-07-2007


Killer verifica ultimele produse: acoperamantele pentru Sfintele Vase. De vesmintele preotesti s-a ocupat putin mai inainte.



Replica: Inseamna ca by cucos catalina (1614 mesaje), la 05-07-2007

s-a inzdravenit? Este baiat mare, Killer!
Sa fii sanatos, puiule shi sa nu ne mai sperii.
Itzi trimit suculetz sa-l bei cu paiul.



Replica: Multumesc, Catalina! by Admin TTT (3903 mesaje), la 09-07-2007

Sunt bine acum. Am si castigat cateva privilegii datorita bolii prin care am trecut. Acum, daca vreau, ma urc in poala care mi se pare mai primitoare. Nu-i asa ca sunt smecher?



Replica: Eshti! by cucos catalina (1614 mesaje), la 09-07-2007

Shi sa mai traieshti inca 5 vietzi!


Replica: La voi chiar se fac vesminte preotesti? by Margareta Romascanu (164 mesaje), la 11-07-2007


Impreuna cu inca doua persoane vreau sa cumpar un vesmant preotesc si am vazut ca fata de alte firma aveti un pret mai bun. Vrem sa cumparam pentru preotul din parohia noastra. Dar faceti?



Replica: Broderie by Vasiliu Letitia (1466 mesaje), la 22-08-2007

Unele firme ofera si panze pentru broderie.



Replica: Dar, nu cumva, aceasta expusa de tine este o panza pentru macrame? by Laura Brasoveanu (908 mesaje), la 22-08-2007



Replica: Broderie by Vasiliu Letitia (1466 mesaje), la 23-08-2007

Nu, Laura, - este o panza pentru broderia perforata. Te-au derutat bridele.



Replica: Broderie by Vasiliu Letitia (1466 mesaje), la 24-08-2007


Un model mai deosebit de broderie.



Replica: Matusa mea avea un astfel de milieu cu doua ingerasi fata in fata by Ileana Miroiu (780 mesaje), la 25-08-2007

Se calca tare greu broderia sparta.



Replica: Chiar by Vasiliu Letitia (1466 mesaje), la 26-08-2007


daca vremea capsunilor a trecut...



Replica: Frumoase capsunele tale, Letitia! by Bica Nistor (1241 mesaje), la 27-08-2007


Cate capsunele am lucrat eu in tinerete... si lalele...



Replica: Ceva mai deosebit by Vasiliu Letitia (1466 mesaje), la 21-09-2007



Replica: Eu am vazut aici, la broderie by Valery Antemie (768 mesaje), la 26-09-2007


o fata de masa deosebita, brodata pentru Italia. Are motive pentru Craciun. Asta vara m-a operat un medic de-al nostru, roman, stabilit la Dusseldorf si chiar nu am gasit ceva deosebit sa ii dau cadou. Dupa externare, m-a vizitat in fiecare saptamana acasa, a facut si terapie cu mine si ma simt cam obligata, moral. Ma gandesc sa-i dau in dar o astfel de fata de masa pentru Craciun. A vazut-o si vecina mea care-i nemtoaica si ea crede ca nu se poate face asa ceva in Romania!?!
Ma gandesc ca altceva nu as avea ce sa-i iau si Craciunul este o sarbatoare mare si in Germania.
Interesant produsul postat de tine, Letitia. La ce o folosi? Tot vesmant?



Replica: Sunt superbe. by Mariliv Livia (8 mesaje), la 12-11-2007

Nu poti sa te opresti asupra uneia dintre ele. Nu ma pricep absolut de loc. Sa-mi fie sau nu jena? Cred ca da. Nu stiu sa brodez, nu stiu sa cos chilim. Timp sa invat nu mai este. Pacat.
Livia M.

Replica: Draga Livia, by Vasiliu Letitia (1466 mesaje), la 12-11-2007

de ce sa-ti fie jena, este oare cineva care le stie pe toate? Pentru ceea ce-ti place iti vei face timp. Omul cat traieste invata.

Replica: Tapiserie florala by Ileana Miroiu (780 mesaje), la 20-11-2007



Replica: Tot un fel de broderie by Andrei Stancu (193 mesaje), la 25-11-2007


templu din scoici.



Replica: De by Ramona Marculescu (161 mesaje), la 10-04-2008

mult vroiam sa scriu aici despre vesmantul primit de la voi. O vecina in varsta a fost cu ideea, eu am cautat, v-am gasit. Banii i-am strans prin cheta enoriasilor si acum am niste pustoiace de vreo 70-80 ani, noi prietene - pentru ca le-am ajutat sa il imbrace cu vesminte noi pe parintele din parohie!
Mi se parea normal sa va multumesc, chiar daca este cam tarziu.

Replica: M-a amuzat expresia by Amalia Avramescu (150 mesaje), la 10-04-2008

pustoiace de vreo 70-80 ani
Niste lucruri deosebite si efort sustinut pentru a atinge anumite standarde. Felicitarile mele, Rogoblen!

Replica: Iata ce by Puiu Mic (203 mesaje), la 02-06-2008

am gasit despre TTT.

pustoiace de vreo 70-80 ani

Este o expresie comuna la noi.



Replica: TOB, by Puiu Mic (203 mesaje), la 02-06-2008

Iar in spatele domnului ce povesteste despre valoarea fondului de marfa de la targ, este standul TTT (cel cu grena). Cine a fost la ei la targ, il recunoaste. Pro TV - Prime Time

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania