Acum este 19 Apr 2024, 21:22

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 99 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea - Ramona
MesajScris: 20 Apr 2015, 20:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Iul 2007, 17:00
Mesaje: 1075
Nume forum:1
Pricopie Ioana scrie:
Ramona, imi place mult colectia ta. Nu stiu cum de mi-a scapat pana acum. Probabil ca in fuga mea prin gradina am omis sa intru si pe la tine. Pofticioasa imi place la nebunie, ma bucur sa o vad lucrata.

Ca un raspuns la dorinta ta ca Dumnezeu sa-ti fie prieten, iti pot spune cu mana pe inima ca Dumnezeu este prietenul tuturor, daca vede in inima omului credinta si pocainta adevarata. Iti spun asta ca o pacatoasa ce a simtit iertarea Domnului, prin toate lucrurile pe care El le-a trimis in viata mea (de exemplu, Stefi al meu este una din minunile trimise de Dumnezeu).

Te imbratisez cu mult drag si te admir sincer.
Ioana, mi-au dat lacrimile citind cele scrise de tine. Sa iti traiasca puii nazdravani, iar tu sa fii pazita de toti sfintii, parintii si ingerii.
Elena Jitca scrie:
Ramona este foarte frumoasa Colectia ta. Amurg de vara il am si eu in Ladita insa asteapta cumintel sa-i vina randul.
Spor la lucru in continuare.
Te imbratisez cu drag.
Helen, iti urez sa ii vina randul cat mai repede cu putinta, iar tu sa ai un ac cu adevarat cu aripi.
Mona J scrie:
Ramona, felicitari pentru acest tablou sensibil.
Te imbratisez cu drag.
Mona, eu te imbratisez cu drag si imi doresc ca acolo unde esti, in spatiul acela mult ozonat, puiul tau sa fi crescut sanatos si frumos.
Ivan Ioana Adina scrie:
Ramona, dupa cum spune si Ioana, Dumnezeu este alaturi de noi si ne este prieten. Trebuie doar sa credem in El si vom vedea asta.
Noua bijuterie din colectie este superba. Te felicit pentru realizarea ei.
Te pup si te imbratisez cu drag.
Nadina, iti multumesc pentru re-asigurare. Iti doresc ca Dumnezeu sa iti fie aproape in fiece clipa a vietii tale. Nu te-am mai vazut de mult prin gradina. Imi doresc sa iti fie bine oriunde ai fi.
Frunza Nicoleta scrie:
Ramona, mi-ai adus lacrimi in ochi. Aproape ca ti-am simtit durerea, dar sa stii ca Dumnezeu ne este prieten si, desi nu intelegem, fiecare lucru are un rost al sau. Cu fiecare zi ce trece sunt tot mai convinsa de acest lucru. Imi pare rau pentru suferinta ta, nu imi gasesc cuvintele, dar sufletul meu este aproape de tine.
Imi place pofticioasa si stiu ca ai lucrat-o cu mult drag.

O calda imbratisare,
Nico, iti multumesc din inima pentru empatia venita din adancul inimii tale si pentru cuvintele atat de aproape de dorintele-mele-sperante. Esti o persoana binecuvantata daca il simti pe Domnul nostru langa tine.
Flutur Mariana scrie:
Draga mea Ramona, suflet mare şi frumos, ce minunat înger ne-ai adus.
Am vrut să te felicit, încă de la minunatul amurg, dar parcă am simţit că va urma ceva atât de pur, suav, minunat şi îngeresc.
Crezi că Domunl Nostru mare, iubitor şi drept, nu te iubeşte sau nu te va ierta?
Nu ar avea cum să facă aşa ceva, când tu eşti o parte din el. Eşti iubire şi dumnezeire.
Eşti copilul lui. Iar un părinte îşi iubeşte copilul cu bune şi rele şi cu micile sau marile greşeli ce le face.
Iar micuţa ta fetiţă este plină de strălucire şi lumină.
Lumina dragostei, a iubirii de oameni, se oglindeşte în fiecare punct ce l-ai cusut şi lăsat în urma acului tău.
Iar tu eşti o parte din Dumnezeu, o parte bună ce are menirea ei. Menirea de a-i face pe cei din jurul tău fericiţi.
Eu, de exemplu, nu te cunosc personal, dar îmi eşti tare dragă şi te iubesc ca pe o soră mai mare şi împreună cu tine aş suferi.
Crezi că este puţin lucru să dezvolţi în cineva necunoscut astfel de stări? Doar îngeri pot şi persoanele iubite de Dumnezeu.
Cu mult drag şi dor de tine, te strâng în braţe aproape de inima mea.
Pupici pe inimioară, înger drag.
Marina,mi-au izvorat lacrimile, doar citind cuvintele tale. Mi-ai alinat angoasele, dar si suferintele ce rasar ades in unele nopti sau in unele zile sarace in iubire. Da, tu esti iubire si emani iubire cum cred ca si Domnul face pentru fiecare din noi.
Marina, nici eu nu te cunosc. Imi amintesc ca ai fotografii aici prin gradina, dar am retinut doar chipul ingerilor tai (sa iti traiasca si sa iti fie sanatosi!), iar pe tine te-am asimilat mereu cu fetita aceea minunata din avatar ce se sprijina intr-un leagan de trandafiri. Fie sa nu te schimbi niciodata, sa fii si tu toata inconjurata de iubire, iar trena iubirii tale sa ii inconjoare si pe printiii tai.
ganea alina scrie:
Ramona, draga mea, ce inger minunat ai adus!
Nu pot sa trec peste cele citite, insa cuvintele mi s-au oprit in gat. Simt la fel ca si Nico, iar Marina, un alt inger al acestei gradini, a zis mai mult decat as fi putut sa fac eu.
Te imbratisez strans si te mangai.
Alia, iti multurmesc. Pot doar sa iti spun ca iti doresc ca cei doi ingeri ai inimii tale sa aiba parte doar de tot ce este mai bun si mai frumos in viata.
LENUTA PATRASCU scrie:
Am citit fiecare pagina a acestui topic si nu pot sa spun decat: multumesc ca te cunosc si ca ma pot numi prietena ta, chiar daca doar virtuala.
Fiecare goblen lucrat are povestea lui, iar aceste povesti sunt pentru mine adevarate lectii de viata.
Ma rog Bunului Dumnezeu sa iti dea sanatate.
O calda imbratisare,
Lenuta, rezerva-mi mie intaietatea. Eu ma simt privilegiata sa fiu prietena ta Si eu ridic o rugaciune sa ai parte de sanatate si de impliniri alaturi de cei dragi tie, dar mai ales alaturi de baietii tai.
Popescu Rodica scrie:
Ramona, te felicit cu tot dragul pentru bijuteriile din colectie.
Cum spune Lenuta, fiecare poveste lasa in urma ei lectii de viata pline de iubire, prietenie, de dorinta de a indrepta lucrurile si de a face bine.
Toti facem greseli de care ne dam seama mai tarziu.

Imi place Pofticioasa ta si mi-am permis ca nasica a ei sa o declar fetita tuturor.
Cred ca fiecare dintre noi gaseste in ea fetita pe care si-ar dori-o.

Te imbratisez cu multa caldura si mi-as dori tare mult sa ne cunoastem.
Astept cu mult drag urmatoarea poveste.
Rodi, ai dreptate, toti facem greseli, dar uneori unii (si ma numesc si pe mine aici) facem erori incompatibile cu propria noastra constiinta. De aici vine probabil si durerea profunda ce ne macina.
Da, micuta pofticioasa este putin fetita tuturor, dar aerul jucaus este dat mai ales de titlul ales de tine.
Vasiliu Letitia scrie:
Povestea este trista, Ramona, dar Pofticioasa ta este adorabila.
Multumesc Letitia.
avram claudia scrie:
Ramona ai o colectie frumoasa. Felicitari!
Multumesc Claudia.
Alina David scrie:


Draga Ramona te felicit pentru acest minunat goblen.
Te imbratisez cu drag.
Dalina, un zambet pleaca spre tine.

_________________
Ramona - Gargarita-cu-Suflet-de-Poet


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea - Ramona
MesajScris: 21 Apr 2015, 12:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Iul 2007, 17:00
Mesaje: 1075
Nume forum:1
Intr-o seara citeam pe tableta mea, urmatoarele:

Ştii… timpul are un fel al său de a se mişca repede şi de a nu-ţi da răgaz să devii conştient de trecerea anilor.

Parcă mai ieri eram tânăra, abia căsătorita şi urcându-mă la bordul noii vieţi alături de partenerul de cuplu.
Apoi a venit iarna…
Într-un fel, parcă s-a întâmplat cu ani în urmă şi mă întreb unde s-au dus toţi aceşti ani.
Ştiu că i-am trăit pe toţi.
Am străfulgerări în care văd cum era odată, cu toate speranţele şi visele.
Dar iată că acum trăiesc… iarna vieţii mele şi sunt luată prin surprindere.
Îmi amintesc clar cum întâlneam oameni mai în vârstă decât mine de-a lungul anilor şi cum gândeam că aceşti oameni mai în vârstă, erau la ani distanţă de mine, astfel încât această iarnă părea atăt de departe, încât nici măcar nu mi-o puteam imagina prea bine.
Cum am ajuns aici atât de repede?
Unde s-au dus anii şi unde s-a dus tinereţea?
Dar iată-mă aici, prietenii mei sunt pensionari şi au încărunţit, se mişcă mai încet şi eu văd în ei persoane vârstnice.
Unii sunt într-o formă mai bună, alţii într-o formă mai proastă decât mine, dar la toţi constat o mare schimbare.
Nu mai regăsesc în ei pe cei de care îmi amintesc că erau tineri şi vibranţi, ci ca şi mine, vârsta lor începe să se arate şi acum suntem noi acei oameni mai în vârstă pe care îi vedeam şi în care nu ne imaginam că ne vom transforma.
Acum, în fiecare zi am sentimentul că şi a face un duş reprezintă o provocare pentru ziua respectivă, iar a trage un pui de somn după-amiză, nu mai înseamnă răsfăţ, ci obligaţie.
Dacă nu dorm din proprie voinţă, adorm pe locul în care mă aflu.
Astfel, intru în acest alt anotimp al vieţii mele, nepregătita pentru toate durerile şi junghiurile, pentru pierderea puterii şi a capacităţii de a merge şi de a face lucruri pe care mi-am dorit să le fac, dar nu am reuşit niciodată.
Cel puţin însă ştiu că iarna a sosit şi nu ştiu cât va dura… asta ştiu; că atunci când s-a terminat pe acest pământ, s-a terminat pur şi simplu.
Va începe o nouă aventură.

Da, am regrete.
Există lucruri pe care nu aş fi vrut să le fac, dar într-adevăr, sunt şi multe lucruri pe care mă bucur că le-am făcut.
Toate s-au întâmplat într-o singură viaţă.
Aşa că, dacă nu te aflii în iarna vieţii tale, lasă-mă să-ţi reamintesc că ea va sosi mai repede decât îţi închipui.
Viaţa este un dar pentru tine. Felul în care îţi trăieşti viaţa este darul tău pentru cei care vin după tine.
Adevărata avere este sănătatea.
Copiii tăi devin tu, dar nepoţii tăi sunt perfecţi.
Să ieşi din casă este bine, să te întorci acasă este mai bine.
Uiţi nume, dar… este bine, căci alţi oameni uită şi că te-au cunoscut vreodată.
Nu-ţi mai pasă de lucruri de care îţi păsa, dar cu siguranţă îţi pasă că nu-ţi mai pasă de ele.
Dormi mai bine pe un fotoliu cu televizorul zbârnâindu-ţi în faţă, decât într-un pat. Acesta se numeşte ,,pre-somn’’.
Ceea ce odată erau pistrui, acum sunt pete.
Ai trei mărimi de îmbrăcăminte în dulapul tău, dar două dintre ele nu le vei mai purta niciodată.
Dar “vechi” este bun în anumite sensuri: cântece vechi, filme vechi şi mai ales, prieteni vechi.
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce răspândeşti spune ce fel de viaţă ai trăit.
Astazi eşti mai bătrână decât ai fost vreodată, totuşi, eşti mai tânără decât vei fi de acum înainte.

Trăieşte-ţi bine viaţa! Bucură-te de azi!
(http://blog.revistarespiro.ro/articole-online/iarna-vietii-gandurile-unui-batran/)

Cuvintele de mai sus au revenit obsesiv in mintea mea pe masura ce o durere de spate imi strica echilibrul zilnic, tot mai des. Si atunci mi-am zis ca eu trebuie sa am o iarna a vietii frumoasa. Iata de ce am cusut frumusetea aceasta ce, cu toata ca este toata aproape gri, are o frumusete aparte.



In iarna vietii mele se simte aurul inimii mele, reflectat printre nourii gri, aur ce se imbina cu toata caldura pe care am adus-o si o aduc in fiecare zi sobei ce ardea si mai arde in caminul meu. Este o lumina aparte, ireala, pentru ca este lumina pe care ne-o da Domnul cand facem totul cu iubire.
Imi place sa cred ca toata neaua din tabloul meu reprezinta bogatiile trecute, prezente si viitoare, create de mainile mele, de munca mea, de vorbele mele, de inima mea. Exista o marturie ce nu se poate sterge si va ramane atata timp cat ultimul om care ma cunoaste, isi aminteste sau isi va aminti de mine si de faptele mele bune.
Apoi sunt copacii goi. Ei sunt batranii ce i-am iubit, ii iubesc si ii voi iubi, i-am ingrijit, ii ingrijesc, ii voi ingriji si pentru care m-am rugat, ma rog, ma voi ruga in fiecare seara ca Domnul sa le ierte pacatele, sa ii aseze la dreapta Lui si sa le dea odihna Lui vesnica.
Apoi sunt bradutii pudrati cu nea, ce pe cetinele lor aduna fire verzi parfumate, asemenea multimii de fiinte asupra carora m-am aplecat cu drag ori de cate ori au avut nevoie de mine.
Casuta aceea cu structura puternica sunt eu ce am mereu inima deschisa spre cei ce au nevoie de mine. Poate ca parte din mine este cam subreda, dar cei din afara sigur vor vedea un loc unde sa se opreasca, sa se odihneasca si sa isi ostoiasca suferinta.
Podul de-l treceti, cu siguranta ma veti gasi pe mine, in iarna mea frumoasa, Iarna de argint.

Nu ceea ce aduni, ci ceea ce răspândeşti spune ce fel de viaţă ai trăit.
Asa sa fie!

_________________
Ramona - Gargarita-cu-Suflet-de-Poet


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea - Ramona
MesajScris: 21 Apr 2015, 15:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2012, 10:08
Mesaje: 3680
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Draga Ramona te felicit si eu pentru intreaga ta colectie.

_________________
Adria - Gargarita-Gherbera-de-Cristal


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea - Ramona
MesajScris: 21 Apr 2015, 20:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2012, 19:05
Mesaje: 5455
Nume forum:1
Draga Ramona, felicitari pentru colectie si in special pentru ultimul model si povestea care il insoteste. Am vrut sa scriu mai multe cuvinte, dar nu reusesc sa le astern pe hartie deoarece cuvintele tale exprima atat de bine viata adevarata cu primaveri, cu veri, cu ierni argintii.
Felicitari pentru frumoasa ta iarna argintie.
Cu drag.

_________________
Gargarita-Regina-Noptilor-de-Vara


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea - Ramona
MesajScris: 02 Mai 2015, 11:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2012, 00:23
Mesaje: 403
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Ramona felicitari pentru colectia ta!

_________________
Prietenul este mana care sterge lacrima atunci cind viata doare.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea - Ramona
MesajScris: 24 Mai 2015, 21:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iul 2006, 16:33
Mesaje: 13343
Nume forum:1
Ramona, am citit cu nesat randurile asternute de tine si recunosc in ele unele din temerile pe care incep sa le am. Pe langa frumoasa poveste, iarna asternuta pe panza este minunata, iar cabana parca ma cheama la ea prin caldura pe care o emana. Felicitari!

_________________
Nico - Gargarita-Paunita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea - Ramona
MesajScris: 20 Iul 2015, 12:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Iul 2014, 23:32
Mesaje: 1487
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Ramona, imi place mult colectia ta. Nu stiu cum de mi-a scapat pana acum.
Dar mai ales imi place ce am citit. Cred ca esti un om foarte puternic si ai un suflet de aur. Am inteles acum de ce ti se spune, Gargarita-cu-Suflet-de-Poet.
Felicitari pentru... tot.

_________________
Gargarita-Dascalita-Gradinii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea - Ramona
MesajScris: 29 Aug 2015, 17:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1102
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Vin cu bucurie in iarna ta de argint pentru mirosul brazilor, prospetimea zapezii (in aer nu-mi dau bine seama daca miroase a cozonac sau a cafea) si sa intreb; ce mai faci Ramona?

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea - Ramona
MesajScris: 10 Apr 2016, 23:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Aug 2011, 10:29
Mesaje: 8970
Nume forum:1
Citat:
Nadina, iti multumesc pentru re-asigurare. Iti doresc ca Dumnezeu sa iti fie aproape in fiece clipa a vietii tale. Nu te-am mai vazut de mult prin gradina. Imi doresc sa iti fie bine oriunde ai fi.
Draga mea Ramona, iti multumesc pentru gandul bun. Sunt bine, sunt departe si totusi atat de aproape de voi, cele din gradina.
Am citit povestea ta si nu a putut decat sa ma impresioneze. Tare mi-as dori sa pot trece podul, sa ajung in Iarna ta frumoasa de argint.
Te imbratiseaza cu drag,

_________________
Gargarita-Cercetasa-de-Visuri
Gargarita Anului 2013


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 99 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania