Acum este 29 Mar 2024, 07:00

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 153 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Colectia mea - Doruletz
MesajScris: 05 Mai 2009, 17:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Noi 2008, 17:02
Mesaje: 437
Nume forum:1
Numele meu este Dorina Voineag, dar nimeni nu ma stie strigata altfel decat Doruletz Mic.
Incerc sa creez si eu o colectie cu ceea ce imi este cel mai drag mie, din ceea ce am lucrat.
Mai intai, goblenurile neinramate.
Biciclistele are o anume delicatete ce m-a atras in mod deosebit.


_________________
Doruletz Mic - Gargarita-Romantica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea, Doruletz
MesajScris: 05 Mai 2009, 17:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Noi 2008, 17:02
Mesaje: 437
Nume forum:1
Si imaginea de control:


_________________
Doruletz Mic - Gargarita-Romantica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea, Doruletz
MesajScris: 05 Mai 2009, 18:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iul 2006, 16:33
Mesaje: 13343
Nume forum:1
Chiar by Frunza Nicoleta (3018 mesaje), la 29-04-2008
ca este delicat, Doruletz, ca si tine. Felicitari! Abia astept sa vad ce ai mai lucrat
Am observat ca aproape toate goblenele cusute arata mai bine decat imaginea de control.

Este by Maria Nistor (4682 mesaje), la 29-04-2008
foarte frumos. Felicitari! Te asteptam cu noutati.

Biciclistele, by Bica Nistor (1118 mesaje), la 30-04-2008
esti tu, Doruletz si te reprezinta. As vrea sa ghicesc: care dintre cele doua esti tu?

Bravo! by Racovita Adriana (3713 mesaje), la 30-04-2008
Era si timpul sa ai si tu colectia ta. Dar vad ca ne "dai" cu masura. Asemena Bicai as vrea sa stiu, care din cele doua esti tu?
Pupici.

Caruta by Doruletz Mic (971 mesaje), la 30-04-2008
cu flori. De cum l-am vazut am stiut ca trebuie sa il cos. A fost dragoste la prima vedere. In realitate, griul este mai albastrui. Difera datorita luminii la care a fost fotografiat.

Bica si Adriana, eu sunt numai cu sufletul intre cele doua bicicliste. Ma bucur de intalnirea lor, de trandafirii urcatori din spatele lor, de felul cum sunt imbracate. Ma incanta faptul ca nu sunt grabite si ca nu le pasa ca nu sunt incaltate.
Nu vi se intampla ca atunci cand coaseti un goblen sa traiti parte din viata ce ia nastere in acel goblen?

Adriana, nu ma certa, te rog. Aseara cand imi rezervasem timp pentru Colectia mea, a ciocanit la usa mea Primavara! A sosit fratele meu din strainatate. A fost o surpriza pe care acum, nu ma pot concentra sa o explic in cuvinte. Nu prea am dormit asta-noapte, de dimineata am plecat la cumparaturi, gatesc de cateva ore, coc prajituri si imi pregatesc bagajul pentru ca plecam cu totii la muntele nostru. Fratele meu, m-a suplinit si acum este plecat cu pomana la morminte. In numai doua ore ne-am propus sa punem totul in masina si sa plecam.
Am vazut propunerile pentru noile topice: maci, irisi si invitatia la ceai (cu cescutele voastre, minunate). Am vazut ca au venit multe gargarite noi pe forum, dintr-o data. Salutati-le si din partea mea.

Maine, cand voi imbratisa brazii mei dragi, o sa-i rog sa va trimita si voua putere din seva lor.


_________________
Nico - Gargarita-Paunita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea, Doruletz
MesajScris: 05 Mai 2009, 18:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 20:05
Mesaje: 157
Nume forum:1
M-am by Laura Brasoveanu (906 mesaje), la 30-04-2008
prins de ce le-ai cusut pe amandoua: aceeasi tehnica a prelucrarii goblenului la ambele, cromatic - idem si mai exista un let motiv: florile si, la urma, roata.
Abia astept sa vad daca mai ai ceva lucrat sau le asezi pe acestea doua, unul langa altul.

Va vand un pont fetelor: la Top Terra exista acum si passepartout catifelat. Luni o sa sun sa cer amanunte. Am de inramat niste papirusuri si le-am cerut informatii. Am intrebat si ce mai au nou si atunci mi-au spus de pass, dar cea care mi-a raspuns nu stia amanunte.
Mi-am adus aminte pentru ca ma intrebam in ce fel isi va inrama Doruletz aceste doua modele.

Sunt by Frunza Nicoleta (3018 mesaje), la 30-04-2008
superbe amandoua. Si se potrivesc. Ai dreptate, Laura.

Sunt by Bica Nistor (1118 mesaje), la 30-04-2008
ca niste acuarele, Doruletz. Frumoase ca tine.

Diafane, by Rosculet Adnana (214 mesaje), la 30-04-2008
ca tine, Doruletz. Si descrierea te caracterizeaza.
Da, si mie mi se intampla sa creez povesti in jurul goblenului pe care il lucrez. Mi s-a intamplat sa il si visez, - gata cusut(!), cand eu abia il incepusem.

Ei, by Silvia Har (571 mesaje), la 30-04-2008
cate nu visez eu cat cos un goblen... Uneori visez ca il lucrez pe urmatorul!
Doruletz, esti previzibila. Numai tu puteai face o astfel de asociere si traire vizavi de un goblen. Cred ca in alta viata ai fost poet.
Multumesc pentru vorba buna pusa la brazi. Si eu imbratisez copacii. Se zice ca aduc energii in noi de care avem nevoie.

Felicitari! by Maria Nistor (4682 mesaje), la 01-05-2008
Ai fost promta! Nu am asteptat asa mult noutatile. Un alt model frumos.
Eu cred ca daca am avea o gargarita cu studii in domeniu, am avea portretul fiecarei gargarite pe acest forum, - ceva tip caligrafia, in functie de modelele pe care le alegem. Felicitari si te asteptam.

Multumesc by Doruletz Mic (971 mesaje), la 04-05-2008
ca ati venit sa imi vedeti colectia si mai mult decat atat, va multumesc pentru trairile voastre alaturi de ceea ce am lucrat. Asta inseamna ca intr-adevar ati incercat sa ma intelegeti.
Va multumesc pentru ragazul pe care mi l-ati acordat, scriind pentru mine, aici.

Va anunt ca pana la plecarea fratelui meu, intentionez sa inramez Caruta cu flori si sa i-o dau cadou. Inainte de a si-l pune in bagaje o sa va fac o fotografie.
Laura, multumesc pentru pont. Interesant, dar la Caruta, sigur nu merge pass catifelat. Fratele meu are o garsoniera cu interior modern si va fi nevoie de o rama fina si un pass simplu, in ton cu tabloul. Dupa ce termin de citit ce ati scris aici, o sa merg la Inramari sa vad ce combinatie este cea mai fericita.
Maria, m-ai facut sa zambesc! Tu care ai deja o caracterizare atat de frumoasa, facuta de Victoria...

Tare by Martis Liliana (87 mesaje), la 10-05-2008
delicate. Sa nu uiti ca ai promis ca vedem si noi inramat.

Iata by Doruletz Mic (971 mesaje), la 28-05-2008
o imagine recuperata pentru voi. Caruta cu flori, inramata la Rogoblen. Imi pare rau ca rama este atat de inchisa in fotografie. In realitate este un verde inchis, iar passepartoutul este un crem dulce. Ambele culori se regasesc in tablou.


_________________
Laura - Invata sa ai mereu un zambet ascuns in inima pentru un prieten.
E asa ciudat ca mai gasim timp pentru ura
Cand viata toata, abia e-o picatura.
Ca nu culegem flori si nu zambim,
Noi, care, atat de repede, murim.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea, Doruletz
MesajScris: 05 Mai 2009, 18:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Noi 2008, 17:02
Mesaje: 437
Nume forum:1
Va readuc by Doruletz Mic (971 mesaje), la 28-05-2008
in amintire istorisirea mea referitoare la Naluca pentru ca este anecdotica apostrofarea Dor, tu nu vezi bine!
[...]
O intereseaza goblenul si ades, imi ridica goblenul la care lucrez si il priveste, parca cu ochi critic. Lucrez Gingasie pastelata si, intr-o seara m-a intrebat daca in spatele perdelei este gradina Domnului. Eu i-am raspuns ca este posibil, ca fiecare poate interpreta functie de cum simte lucrul acesta si ca de pilda eu cred ca dincolo de geam este o pajiste englezeasca. M-a privit parca cu repros si m-a admonestat: Dor, tu nu vezi bine!

P.S. Am dat luminozitate mai mare la imagine si a aparut o mica deviere de culoare.


_________________
Doruletz Mic - Gargarita-Romantica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea, Doruletz
MesajScris: 05 Mai 2009, 18:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2005, 13:23
Mesaje: 2345
Locatie: Bacau
Nume forum:1
Ce frumos este by Racovita Adriana (3713 mesaje), la 29-05-2008
si lasa loc imaginatiei.
Nu te supara, dar cine este Naluca?

Felicitari! by Maria Nistor (4682 mesaje), la 29-05-2008
Este un model pe care l-am privit des. Acum vazandu-l lucrat, este o gingasie, in toata regula.

Bine by Frunza Nicoleta (3018 mesaje), la 29-05-2008
i se mai potriveste Gingasie pastelata! Este atat de gingas, iar ce se ascunde dupa perdea, cine stie? Nu ma surprinde deloc ca l-ai lucrat si ca este unul din preferatele tale

Adriana, despre Naluca a povestit Doruletz la Bijuterie de pret, prietenia.

Va multumesc by Doruletz Mic (971 mesaje), la 29-05-2008
ca m-ati vizitat, va multumesc pentru cuvintele voastre si ma scuzati ca aduc doar picaturi. Nu vi se pare ca s-a scurtat timpul? Simt ca nu mai am timp sa fac toate lucrurile pe care mi le propun. Asa ca am hotarat, in sinea mea, sa fac numai cat pot, dar putin din fiecare.

Adriana, Naluca este totuna cu Fur Elise. Istorioara o gasesti in Preferinte muzicale.

Greu by Maria Zanfir (501 mesaje), la 30-05-2008
de lucrat perdeaua, dar foarte frumoasa. Pe Dragoste si Primavara nu le aduci si pe ele la Colectia ta?

Maria, by Doruletz Mic (971 mesaje), la 30-05-2008
pe cele daruite, le-am dus in alt topic. Dintre cele daruite, am cateva portrete, dar cel mai drag ramane Dragoste.
Multumesc ca m-ai vizitat.

Ultimul, by Tender Rose (248 mesaje), la 31-05-2008
Gingasie pastelata (da, Nico si numele praca ii este predestinat) este pe sufletul meu. Caruta seamana cu acuarelele frantuzesti ce le gasesti de vanzare pe malul Senei, la pictorii ocazionali.
Da, Doruletz. Timpul s-a scurtat si fizic sustin oamenii de stiinta, iar pentru o femeie ce lucreaza goblen este chiar dramatic.

Pentru tine Doruletz, by Lamaita Ghilaciu (136 mesaje), la 16-11-2008



Replica: Doruletz, by Popescu Ioana (484 mesaje), la 16-11-2008
cat ma bucur ca Lamaita a readus topicul tau la viata.! Era sa ratez niste opere de arta. Ce bine a surprins Laura asemanarea dintre cele doua goblene! Si eu le-am vazut tot ca pe o pereche. Sa ai in continuare o zi frumoasa, Doruletz, asa cum este sufletul tau.

Replica: Pentru tine, Doruletz. by Veronica Ene (179 mesaje), la 02-01-2009



Replica: Doruletz, by Silvia Har (697 mesaje), la 03-01-2009
iti urez o... insula in acest an.



Replica: Gargaritelor by Doruletz Mic (1032 mesaje), la 04-01-2009
dragi, va multumesc pentru toate gingasiile voastre. Sa fie si la voi la fel de frumos cum este in inima voastra.

_________________
Adriana - Gargarita-Bijuterie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea, Doruletz
MesajScris: 01 Noi 2009, 19:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Noi 2008, 17:02
Mesaje: 437
Nume forum:1
Am adus ultima mea iubire: Picuri de ploaie. M-am intrebat tot timpul daca in centru este o silueta sau doar un boboc al unei margarete. Si, daca este o silueta, oare a cui este silueta?
Am lucrat cu atata placere fundalul pentru ca era cald afara. Aseara, cand am adaugat ultimele puncte, am simtit o bucurie care m-a incalzit.



P.S. Monica, stiu cat esti de ocupata, dar te rog sa te uiti putin pe topicul meu pentru corectura. Poate mai poti aduce si goblenurile lipsa. Iti multumesc mult.

Misiune indeplinita.

_________________
Doruletz Mic - Gargarita-Romantica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea, Doruletz
MesajScris: 01 Noi 2009, 19:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Ian 2009, 18:04
Mesaje: 7274
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Doruletz, Picuri de ploaie este foarte frumos. Mi-a luminat privirea.
Sunt curioasa daca si Cosmina l-a inceput sau, poate l-a si terminat?!

Felicitari!

_________________
Onuta - Gargarita-Zmeura-Dulce


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea, Doruletz
MesajScris: 01 Noi 2009, 19:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2005, 13:23
Mesaje: 2345
Locatie: Bacau
Nume forum:1
Doruletz, am ramas cu ochii lipiti de geam la silueta aceea...

Felicitari!

_________________
Adriana - Gargarita-Bijuterie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea, Doruletz
MesajScris: 01 Noi 2009, 22:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Feb 2009, 08:25
Mesaje: 440
Locatie: Moreni, Dambovita
Nume forum:1
Doruletz, nu pot sa spun decat ca modelul este superb si executia pe masura.
Nu-mi pot lua ochii de la vaza albastra plina cu margarete sau daca mi-i iau o fac numai ca sa privesc pe fereastra.
Sper sa adaugi noi frumuseti aici la colectie cat de curand.
Felicitari din toata inima!

_________________
Lenus - Gargarita-Ingerul-de-langa-noi


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 153 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania