Acum este 28 Mar 2024, 10:53

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 131 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Colectia mea - Danuta
MesajScris: 09 Oct 2011, 03:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Feb 2010, 21:34
Mesaje: 2128
Locatie: Morelia, Mexic
Nume forum:1
De mult timp vreau si eu sa-mi deschid topicul de Colectie. Dintr-un motiv sau altul, il deschid abia acum. Este o Colectie saracuta, sa nu credeti ca am prea multe goblenuri lucrate. In plus, mi-au ramas trei modele lucrate in tara, nu am reusit sa le fac fotografii pana acum.
In rest, ce pot sa spun, cand mi-a intrat bine in sange microbul goblenatului, deja aveam sot, doi copii, casa, animale si serviciu, asa ca timpul meu a devenit putin mai limitat, dar cred eu ca in mare masura acest aspect face sa iubesc si mai mult goblenul. Putinele minute pe zi dedicate acestuia le gust la maxim si ma relaxeaza enorm, ca sa nu mai mentionez si faptul ca datorita voua, gargaritelor dragalase, ma ambitionez si mai mult sa cos.

Si dupa acest "mic" discurs, care sper eu, nu v-a plictisit prea mult, deschid mica mea colectie cu ultimul model lucrat, Vela in amurg. Pe acesta l-am lasat mult timp in stand-by. In ultima vreme l-am lucrat in paralel cu Simfonia. Sper sa va placa.



Spatele:



Mentionez ca a doua imagine este mai apropiata ca ton de cum arata goblenul in realitate. In prima fotografie a iesit cu un ton cam stins.

_________________
Gargarita-Leoaica tanara, iubirea


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea- Danuta
MesajScris: 09 Oct 2011, 03:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Feb 2010, 21:34
Mesaje: 2128
Locatie: Morelia, Mexic
Nume forum:1
Aceste doua modele fac parte din setul Metamorfoze, dupa cum puteti vedea sunt Primavara si Iarna.
Aceasta din urma am lucrat-o in trei fire si a fost ultimul model lucrat in acest fel. Sunt absolut convinsa ca lucrul cu doua fire confera oricarui model finetea care caracterizeaza arta goblenatului. In plus, se coase mai repede si usor.
Ceea ce ma nemultumeste la aceste modele este faptul ca au iesit destul de strambe marginile, nu prea se observa in imagine, dar mai ales Iarna este stramba de tot. Am sa incerc sa le umezesc, sa vedem daca asa obtin vreun rezultat favorabil. Accept orice sugestie cu privire la aceasta tema.



Spatele:


_________________
Gargarita-Leoaica tanara, iubirea


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea- Danuta
MesajScris: 09 Oct 2011, 04:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Feb 2010, 21:34
Mesaje: 2128
Locatie: Morelia, Mexic
Nume forum:1
Urmatorul model este o fetita la care am lucrat cu drag, mai ales la rochita ei. In schimb, atunci cand am inramat-o, m-am cam suparat pentru ca mi-a luat mult din margini domnul de la inramari. In fine, asta e.
Cu dumneavoastra, La cules de mere!



Aceste modele le-am lucrat cu cativa ani buni in urma. Foisor de vanatoare, tabloul mai mic, l-am cusut in timp record pentru mine, mai putin de o luna, cand am fost penultima oara in Romania si eram insarcinata cu Albert.
Montana, primavara am lucrat-o acum 10 ani, daca nu ma insel. Mi-a placut cum arata impreuna, de aceea am si hotarat sa le inramez la fel. Si asa arata ele in sufragerie, langa usa spre terasa. Sper sa va placa.



Foisor de vanatoare



Montana, primavara


_________________
Gargarita-Leoaica tanara, iubirea


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea- Danuta
MesajScris: 09 Oct 2011, 07:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12474
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Felicitari, draga Danuta.
De unde saracuta? La cat mai multe.
Pup dulce.


_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea- Danuta
MesajScris: 09 Oct 2011, 08:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Aug 2011, 10:29
Mesaje: 8970
Nume forum:1
Felicitari pentru colectie, Danuta.
Toate sunt lucrate ingrijit si cu hainute pe masura. La cat mai multe in colectie.
Te pupa,

_________________
Gargarita-Cercetasa-de-Visuri
Gargarita Anului 2013


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea- Danuta
MesajScris: 09 Oct 2011, 10:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Feb 2010, 11:56
Mesaje: 4521
Locatie: Italia
Nume forum:1
Foarte frumoase, Danuta.
Foisorul de vanatoare il am si eu in ladita si cred ca va fi urmatorul la cusut.
Imi place foarte mult si Montana, primavara, ii sta foarte mine impreuna cu foisorul.
La cat mai multe, draga mea.

_________________
Alia - Gargarita-Oaza-Plina-de-Speranta


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea - Danuta
MesajScris: 09 Oct 2011, 17:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Feb 2011, 21:35
Mesaje: 5547
Nume forum:1
Imi place colectia ta. Felicitari, Danuta!
La cules de mere este superb.
La cat mai multe!

_________________
Rodi - Gargarita-Ocean-de-Iubire-si-Emotii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea - Danuta
MesajScris: 09 Oct 2011, 17:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Noi 2009, 19:21
Mesaje: 8027
Locatie: Tulcea
Nume forum:1
Ai o colectie foarte frumoasa, Danuta. Felicitari!
Imi plac im mod special peisajele tale.
Te pup.

_________________
Eli - Gargarita-Nufar-cu-Maini-de-Aur


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea - Danuta
MesajScris: 09 Oct 2011, 18:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Mai 2011, 07:34
Mesaje: 1064
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Danuta, ai o colectie foarte cocheta.
Am lucrat si eu din Metamorfoze doar Toamna si mi-a iesit, la fel ca si tie, stramba. Eu am lucrat-o in trei fire si cred ca asta si-a adus un imens aport la strangerea panzei pe diagonala. Cred ca se intampla asta si pentru ca modelele sunt foarte mici si efectul este mai intens decat la altele de dimansiuni mai mari. Imi place insa cum arata inramata, ca nu s-a acoperit prea mult din cusatura. Tu probabil astepti sa le lucrezi pe toate patru intai si apoi sa le duci la inramat, nu-i asa?
Te pup si te felicit pentru ce ai realizat pana acum.

_________________
Arina - Gargarita-Focul-Saruta-Lumina


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea - Danuta
MesajScris: 10 Oct 2011, 20:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Feb 2010, 21:34
Mesaje: 2128
Locatie: Morelia, Mexic
Nume forum:1
Ovidia, Nadina, Alia, Rodi, Eli si Arina, va multumesc de vizita si pentru comentarii. Sper ca de acum inainte sa aduc modele si mai interesante la Colectie.

Arina, ai dreptate. Cu siguranta, faptul ca este cusut la trei fire a facut ca sa se strambe si mai mult panza. Aceeasi problema am avut-o si cu celelalte modele lucrate, chiar daca nu asa de tare. De cand lucrez cu doua fire, nu am aceasta problema. Si da, ai dreptate ca vreau sa le inramez pe toate la fel. As vrea eu sa le inramez deja pe cele doua lucrate, dar daca dupa aceea nu le mai pot inrama la fel pe restul? In plus, mi-as dori ca pe perete sa le asez ca in imaginea de control a setului, adica doua sus si doua jos. Tu ai Toamna in Colectie? Am sa te vizitez, sa stii.

Ah, mai am putin si termin Simfonia, mi se par eterne aceste momente, abia astept sa o aduc aici.

Va pupacesc pe toate, frumoaselor.

_________________
Gargarita-Leoaica tanara, iubirea


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 131 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania