Acum este 29 Mar 2024, 08:32

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Oare cum sa le numesc?
MesajScris: 13 Iul 2009, 13:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1097
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Oare cum sa le numesc? by Vasiliu Letitia (1471 mesaje), la 29-06-2008
Anacronice sau nu, - m-au fascinat intotdeauna tesaturile. Dar noi stam la bloc, veti spune, repede. Uite ca avem alternative.



Replica: Si tu by Ileana Miroiu (780 mesaje), la 29-06-2008
esti fascinanta, Letitia! De unde le mai scoti?
Stii sa tesi la razboi?

Replica: Si daca vi se pare prea cald in casa... by Vasiliu Letitia (1471 mesaje), la 29-06-2008



Replica: Sa-ti povestesc ceva amuzant, Ileana. by Vasiliu Letitia (1471 mesaje), la 29-06-2008
Ma fascineaza tapiseria si cautand pe net gasesc informatii referitoare la tehnica, haute lis spunea autoarea. Alt model, basse lis. Deveneam tot mai curioasa si surpriza! De fapt indica tipul de razboi, haute lis = vertical si basse lis = orizontal.
Daca stiu sa tes? In razboi orizontal am incercat cu ceva timp in urma, dar stiu doar cateva operatiuni simple, nu stiu sa urzesc si nici cum se face navadirea pentru patru ite.
In haute lis voi incerca dupa ce voi invata sa-mi calculez necesarul de materiale.



Replica: Te felicit by Roxana Deli (173 mesaje), la 29-06-2008
pentru aceasta pasiune. Poate ca intr-o zi o sa ne dai lectii, Letitia.

Replica: Este by Patruleasa Jeni (182 mesaje), la 03-07-2008
atat de frumoasa tapiseria aceasta. Letitia chiar sunt pasionata de un astfel de model. Oare nu se mai gasesc batrane care sa stie sa teasa asa ceva?
Dar, (intrebarea urmatoare), nu ar trebui sa aiba in fata si modelul? De unde luam modelul?

Replica: O by Maria Nistor (4944 mesaje), la 04-07-2008
tesatura manuala.



Replica: Tesatura. by Maria Nistor (4944 mesaje), la 04-07-2008
Cred ca le cunoasteti. Un timp erau la moda. In zona la mine nu cred ca erau case fara asa ceva.



Replica: Doamne, by Racovita Adriana (3988 mesaje), la 04-07-2008
cate am si eu de la bunica! Ar putea deschide un muzeu la cate are. Mai are si acum razboiul, dar din pacate nu mai lucreaza la el. Cand eram mai mica tin minte cum ma jucam pe langa ea cand tesea si fiind destul de mare razboiul ocupa aproape o camera. Ce ii mai incurcam suveicile! Doar la "toale de cordele", cum le spun la tara o ajutam si eu. Era distractiv sa imbin culorile.
Uite cum redesteptati voi aceste amintiri!
Multumesc Letitia si Maria.

Replica: Titlul by Laura Brasoveanu (908 mesaje), la 04-07-2008
Oare cum sa le numesc? ma duce la gandul ca ti-ar fi drag sa tesi. Eu am scapat de acest gand. Nu pentru ca nu mi-ar placea, ci numai pentru ca nu am mijloacele si mai nou timpul si cadrul.

Replica: Super by Calinescu Ramona Nicoleta (901 mesaje), la 10-09-2008

Replica: Bunica mea, by Calinescu Ramona Nicoleta (901 mesaje), la 10-09-2008
este din Dorohoi. Saptamana trecuta am fost la ea, dar din pacate a renovat casa si avea razboiul strans, tare as fi vrut sa fac niste fotografii.
Tese si acum. In octombrie, la nunta mi-a adus o fata de masa tesuta recent de ea. Mama si matusa o cearta mereu ca este in varsta si tot tese, iar in plus are atat de multe tesute, incat nu are unde sa le mai puna.

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Oare cum sa le numesc?
MesajScris: 10 Ian 2011, 20:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2010, 19:42
Mesaje: 581
Locatie: botosani,com sulita
Nume forum:1
Uite o alta moldoveanca. Si eu sunt din Botosani. Vacantele mi le petreceam mereu la bunicii din partea mamei si la deal de ei locuiau strabunicii.
Amintiri frumoase, toate paca din cartile de basme.
Strabunica mea tesea la razboi, la fel si bunica. Eu eram mica pe atunci, ca prin vis imi aduc aminte de razboiul respectiv si de cum se tesea; cert este ca in prezent sunt destule carpete si covoare tesute de mainile lor.
Bunica mea mai traieste, are undeva printr-un soi de debara uitat razboiul. Eu i-am zis sa il tina acolo. As vrea sa fac un soi de muzeu al satului, sa pastrez traditia.
Imi place sa fac lucrurile cu mainile mele, desi sunt tare neindemanatica de felul meu, dar eu merg pe ideea ca nimeni nu se naste invatat,trebuie sa ne dam silinta. Asa am ajuns sa fac gablonturi-coliere, bratari, inele din margele.
Una dintre teme a fost o bratara la razboi de cusut. Mi-am confectionat dintr-o cutie de pantofi un fel de razboi de cusut (o sa incerc zilele urmatoare sa ii fac o fotografie sa va arat) si in cele din urma am facut o bratara, care dupa parerea mea este destul de rezistenta




Nota Admin:
Lora, te rog sa incerci sa scrii corect, cu pauza dupa semnele de punctuatie. Foloseste propozitii scurte.
P.S. Sunt tare frumoase descrierile tale.

_________________
Lora - Prietenia este floarea unei clipe si fructul timpului.


Ultima oara modificat de Admin pe 10 Ian 2011, 20:52, modificat de 2 ori in total.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Oare cum sa le numesc?
MesajScris: 10 Ian 2011, 22:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Mai 2010, 22:28
Mesaje: 988
Locatie: Spania
Nume forum:1
Dupa cum am vazut vorbiti de razboiul bunicii sau strabunicii, dar sa nu credeti ca sunt asa departate timpuri. Noi suntem trei surori si mama la toate ne-a facut ,,zestre'', adica a tesut la razboi si ne-a invatat si pe noi. In urma cu vreo zace ani am tesut si eu ''cuverturi'', cum le spunea mama. Pacat ca a muncit atata si acuma nu se mai folosesc. Sper sa nu se intample la fel si cu goblenurile noastre cand copiii nostri o sa fie mari.
Salutari din departare.

_________________
Gargarita-Frumusetea-Zorilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Oare cum sa le numesc?
MesajScris: 11 Ian 2011, 21:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Feb 2010, 11:56
Mesaje: 4521
Locatie: Italia
Nume forum:1
Ria, eu cred ca ce-i frumos si mai ales mostenit, nu are varsta, ca-i la moda sau nu. Eu am primit de la bunica mea o patura care cred ca se poate folosi si pe perete cum se facea odata si iti spun ca e lucrul cel mai de pret pe care il am. Poate pentru ca e facut de mainile ei, cine stie?
Inca nu i-am gasit locul in casa mea, sincer mai am de mobilat mai bine de jumatate din ea, dar stiu ca va avea un loc deosebit.
Daca imi amintesc, zilele acestea ii voi face o fotografie sa va arat si voua.
Pupici.

_________________
Alia - Gargarita-Oaza-Plina-de-Speranta


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Oare cum sa le numesc?
MesajScris: 11 Ian 2011, 21:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2010, 09:45
Mesaje: 3164
Locatie: Ischia - Italia
Nume forum:1
Ultima data cand am pus mana pe un razboi de tesut a fost acum zece ani.
Fiindca mama se pricopsise cu cativa saci de ghemuri de cordele (adica bucati de material taiate in fasii inguste, dar foarte lungi) de la o ruda, a zis ca ar fi pacat sa le arunce si asa a instalat razboiul de tesut intr-o camera.
Din acele cordele am facut impreuna cu mama foarte multi metri de presuri (toale, cum se zice la noi)
Din pacate, cu modernizarea locuintelor din sate (gresie, faianta etc.) aceste minunatii care ieseau din mainile oamenilor au disparut aproape complet.
Anul acesta fratele meu care e stabilit intr-o tara straina, mi-a cerut sa ii fac rost de anumite parti dintr-un razboi (suveica, ite, spata, tevi ) pentru a i le darui patroanei la care munceste el. Acea femeie a facut un muzeu taranesc.
O sa postez zilele acestea fotografii cu presurile pe care le-am facut cu mama mea si am sa arat si un covor pentru perete pe care l-a facut bunica mea.
Pupici,

_________________
Deea - Gargarita-Speranta-din-Zori


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania