Acum este 19 Apr 2024, 05:26

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Acele
MesajScris: 04 Iun 2009, 16:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Mai 2007, 07:32
Mesaje: 2
Nume forum:1
Acele by Babanau Gabriela (2 mesaje), la 02-08-2007

De ce se inegresc acele in timpul cusutului? Lucrez de mult timp si am foarte multe modele lucrate si mereu acelasi lucru, - acul se inegreste spre a rugini. Va multumesc si astept un raspuns.


Replica: Acele, by angela draganoiu (421 mesaje), la 02-08-2007

se inegresc din cauza transpiratiei de pe mina care in contact cu otelul face o reactie chimica si se distruge stratul cu care este acoperit acul pentru a fi alunecos. Acele, in general, sint facute din sirma de otel inoxidabil, dar sint acoperite cu un strat care sa le permita alunecare atunci cind se coase cu ele.


Replica: Bine ai venit pe Forum, Gabriela!, by Doi na (536 mesaje), la 02-08-2007

Eu am avut un ac de aur de la strabunica mea si tot si-a schimbat culoarea. L-am pierdut sau l-a luat cineva - nu stiu, dar, mi-aduc aminte ca nu mai stralucea la fel dupa un timp. Bunica l-a primit cadou la nunta unor boieri. Un fel de marturie. In Ardeal exista obiceiul ca atunci cand pleaca nuntasii, dupa nunta sa le dai o prajitura impachetata frumos. Bunica a primit o torta mica impachetata in poleiala argintie, legata cu o panglicuta mov, iar in panglicuta era infipt acul.

_________________
Gabrielab - Cel mai bun serviciu pe care ti-l face un prieten este sa-ti fie alaturi atunci
cand gresesti.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania