Acum este 22 Mai 2024, 02:03

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lampa pentru goblen
MesajScris: 17 Oct 2009, 16:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Iun 2006, 08:00
Mesaje: 183
Nume forum:1
Lampa pentru goblen by Popescu Ioana (484 mesaje), la 03-10-2008

Eu nu am timp sa cos decat seara, cate o ora si nu stiu ce lampa sa-mi cumpar. Am vazut ca exista lampi speciale pentru cusut goblen, - au brate flexibile, unul pentru lupa, altul pentru bec si al treilea pentru agatat diagrama. Nu spun pe ce site am vazut ca poate nu am voie, dar oricum erau niste preturi astronomice, 3-4 milioane. As lua ceva mai ieftin, dar neaparat becul sa fie pe un brat flexibil. Lupa nu ma intereseaza. Voi ce lampi aveti? De unde le-ati cumparat?


Replica: Ioana, by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 03-10-2008

eu mi-am cumparat una, acum vreo luna si ceva. Diseara cand ajung acasa fac o fotografie sa iti arat. De fap, este un fel de lampadar, dar are si un brat flexibil (asta m-a interesat cel mai mult) si nu m-a costat mult. Doar 80 si ceva de lei. Am vazut si mai scumpe dar stii, bugetul nu prea imi permite. Cea cumparata de mine nu este speciala pentru goblen, dar isi face treaba si la goblen.

Replica: Adriana, by Popescu Ioana (484 mesaje), la 03-10-2008

astept fotografia. Drept sa-ti spun eu nu prea am buget nici de lampa ta, dar tot mai merge decat ce am gasit eu.

Replica: Ioana, by Roxana Deli (186 mesaje), la 03-10-2008

eu nu am lampa de goblen, dar am un lampadar care se armonizeaza si cu locul unde goblenez si imi da suficienta lumina. Este bine ca ai pus fiecare intrebare intr-un topic separat pentru ca asa vom putea face o trimitere mai usoara la gargaritele ce vor veni mai tarziu pe forum.

Replica: Gargarita de departe. by greta hirsch (115 mesaje), la 03-10-2008

Pe mine m-a salvat si de depresie si de dureri gobenatul. Depresia, din cauza ca am primit intr-o noapte 14 injectii cu cortizon (din cauza unei alergii puternice). 3 luni am stat noapte de noapte si am plins, nu mai reuseam sa vad nimic bun in viata mea. M-a ajutat sa vad ca iese ceva frumos din mina mea. La fel cind m-a lovit o masina pe trecerea de pietoni, nu am dormit o jumatate de an, de dureri. Asa ca goblenurile mele s-au nascut cu multe lacrimi, dar imi fac multa placere. Si mult mi-au alinat sufletul.

Replica: Greta, by STAICU LUMINITA (617 mesaje), la 03-10-2008

iti urez numai impliniri alaturi de Soldatica ta, si fie ca de acum inainte fiecare goblen sa se nasca din multa bucurie.
O gargarita mica mica de 1 an iti transmite pupici.


Replica: Greta, by Frunza Nicoleta (3287 mesaje), la 03-10-2008

m-au intristat lacrimile tale si sper ca de acum ele sa apara pe obrazul tau doar de prea multa fericire.

Ioana, eu cos la lumina neonului din bucatarie si este suficient pentru ochii mei. Cred ca o lampa de birou cu brat flexibil ar fi numai buna pentru goblenat.


Replica: Gargaritelor, by Popescu Ioana (484 mesaje), la 03-10-2008

vVa multumesc mult de raspunsuri. O sa-mi iau lampa, eu nu pot sta la masa sa cos, stau in pat sau in fotoliu. Trebuie sa am spatele sprijinit, altfel ma doare rau.

Greta, stiu despre cortizon. Ma bucur ca te-ai insanatosit. Eu mai lupt din cand in cand, la nevoie.
Vreau sa-mi postez fotografia cu goblenul terminat inainte de spalare. Unde postez, fac alt topic?

Replica: Pai cred by Frunza Nicoleta (3287 mesaje), la 03-10-2008

ca trebuie sa iti faci si tu colectie la sectiunea Femeia legenda. Acolo este galeria de goblenuri a Gargaritelor si acolo este si locul goblenului tau.

Replica: Gata! by Popescu Ioana (484 mesaje), la 03-10-2008

L-am postat la "Femeia legenda".


Replica: Ioana, by Zoica Maniu (230 mesaje), la 04-10-2008

eu nu sunt adepta multor lucruri in casa si de aceea am facut un melange ca si Roxana. Am ochit o lampa (lampadar) inalta, caruia i s-a facut o minima modificare, previzibila din constructie. Are doua brate. Unul fix, sus, iar in lateral, exista inca o lampa ce culiseaza pe bratul principal. Asa ca, atunci cand am nevoie de lumina pentru goblen, aduc bratul lateral spre canapea si il pozitionez spre mine. O lampa speciala pentru goblen mi-ar manca spatiul, ar fi inestetica in cadrul general al camerei (si ar fi cazul sa o strang cand nu lucrez) si ar fi un lucru in plus... de sters de praf.
Aceasta este parerea mea.

Ti-am admirat Noaptea la Colectie. Este o bucurie sa o privesti. Felicitari!

Replica: Ioana, by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 05-10-2008

imi cer scuze ca am intarziat cu fotografia.
Acesta este lampadarul meu



Replica: Adriana, by Zoica Maniu (230 mesaje), la 05-10-2008

eu nu vazusem ca si tu ai povestit despre un lampadar similar cu al meu. Cam la fel este si al meu, singura diferenta este in formatul abajurului si culoare.

Replica: Zoica, by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 05-10-2008

mie imi place culoarea portocaliu, asa ca si lampadarul este in nuante de portocaliu. Partea frumoasa e,ste cum ai spus si tu, ca nu trebuie strans dupa ce lucrez. L-am asezat intre canapea si fotoliu, locurile mele preferate pentru goblenat (ma pot uita si la TV).

Replica: Adriana, by Zoica Maniu (230 mesaje), la 05-10-2008

din imagine, am crezut ca lampadarul tau este maron cu nunate de galben. Si lampadarul meu este portocaliu-somon, si tot intre fotoliu si canapea se afla si tot asa, mai arunc un ochi la TV, care este exact in fata mea, cum stau pe fotoliu.


Replica: Zoica, Adriana, multumesc. by Popescu Ioana (484 mesaje), la 05-10-2008


Mi-am facut acum o idee despre lampa. Sa ma scuzati ca nu v-am raspuns prompt, dar fiul meu a monopolizat calculatorul. Abia acum a iesit afara. Va multumesc inca o data.

Replica: Copiii nostri, by Zoica Maniu (230 mesaje), la 05-10-2008

in fata computerului - nimic nou, Ioana.
A fost o idee buna acest topic in care s-a discutat numai despre lampa pentru goblen.
Exista multe informatii pe acest forum nesistematizate pentru ca fiecare am scris unde ne-a venit in acel moment si este greu pentru cineva care intra pentru prima oara pe forum, sa se descurce in acest hatis.
Sa ai o duminica buna in continuare.

Replica: Fetelor, by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 05-10-2008

eu cos si imi urmaresc si serialele (am vreo trei pe care nu prea le ratez). M-am obisnuit deja sa cos si sa urmaresc si un film in acelasi timp.

Zoica, poate ne arati lampadarul. [postat in alt topic]


Replica: Gargarita de departe. by greta hirsch (115 mesaje), la 05-10-2008

Si eu am acelasi lampadar, dar pe alb. Numai ca eu (adica barbatul meu) am pus becuri cu neon. Este adevarat ca sint scumpe, dar de cind am schimbat toate becurile din casa (acum patru ani) platesc un sfert pentru curentul pe care il consumam, fata de ceea ce plateam inainte. In plus lumina este mult mai puternica, si mai aproape de cea naturala. Sint si foarte rezistente, ma tin citiva ani buni.

Ultima oara cind m-am plins ca becurile nu mai dau destula lumina si ca mi-e greu sa cos, barbatul meu m-a trimis la oftamolog, si cu adevarat imi crescusera dioptriile, deci nu becurile erau de vina.

Si nici eu nu ma pot uita la serialele mele fara goblen in mina. De asta nici nu am simtit cind au crescut, eu in fond ma uitam la televizor.


Replica: Ai zis bine, Greta, by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 05-10-2008

cresc in timp ce ne uitam la televizor!


Replica: Eu cos cu astfel de lampa. by Cozea Rodica-Maria (693 mesaje), la 06-10-2008


_________________
Ioanap - Gargarita Quatro-Stagione
__________________________
Aici am gasit mereu prieteni.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Lampa pentru goblen
MesajScris: 17 Oct 2009, 16:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008, 11:00
Mesaje: 1489
Nume forum:1
Replica: RodiMar, by Zoica Maniu (230 mesaje), la 06-10-2008

nu te dor ochii? Pe mine ma apuca ameteala cand ma uit printr-o lupa. Este o lampa cu lupa, nu?

Adriana, o sa postez cand si-o face careva mila de mine sa mai aduca un aparat foto pe acasa. [postat ulterior in alt topic]


Replica: Rodimar, by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 07-10-2008

este mai usor cu lupa?


Replica: Daca by tanasa clementina (293 mesaje), la 07-10-2008

lucrezi cu lupa nu trebuie sa folosesti si ochelari? Interesanta lampa ta, RodiMar. Asa ceva mi-ar trebui mie. Stau cam prost cu vedera (+4). Dar tot nu ma las de goblenat.


Replica: Intradevar, by Cozea Rodica-Maria (693 mesaje), la 07-10-2008

lampa mea este cu lupa. Am cumparat-o acum vreo 2 ani de pe internet, dar nu mai stiu site-ul. Am dat cautare pe Google lampa cu lupa si, printre oferte, am gasit-o si pe aceasta. A costat cam 70 ron plus 10 % transportul prin curier. Lupa nu inlocuieste ochelarii, deci folosesc si ochelarii. Eu nu pot sa lucrez fara ea pentru ca imi solicit foarte mult ochii si la serviciu unde lucrez cu piese electronice mici. Lampa are brat flexibil si poti aranja distanta, in asa fel incat sa nu te apuce ameteala, Zoica. Lumina este data de un tub neon circular care incadreaza lupa. Daca puteti sa lucrati fara lupa este foarte bine, dar eu nu ma pot lipsi de ea. Cand am cumparat-o avea stecherul de al tip (folosit numai in anumite tari), dar in 10 minute mi l-a schimbat sotul cu unul obisnuit si mi-a si prelungit cablul cu acea ocazie. Asa ca, fetelor, faceti cum e stemai bine pentru ochii vostri.


Replica: Da by Stefania Crudu (183 mesaje), la 07-10-2008

fara dubii, - cand ai nevoie de ajutoare, iti aduci ajutoarele in casa, RodiMar.


Replica: Nu radeti! by Iordanoiu Elena Daniela (11 mesaje), la 08-10-2008

Si eu tot in pat pot lucra dar intinsa - poate si din cauza faptului ca sunt insarcinata? - dar eu folosesc o lanterna de miner, acel tip de lanterna care se pune pe cap si mai nou am cumparat acumulatori si lumina este focalizata doar acolo unde vreau eu. Arat ca toate visele dar este buna.


Replica: Daniela, by Doi na (598 mesaje), la 08-10-2008

ma doare burta de ras. Mi-am imaginat cam cum arati tu cu lanterna de miner pe cap, cu Iustina in burtica si lucrand goblen. Imi multumesc ca m-ai facut sa rad.
Iti urez sarcina usoara si spor la goblenat.


Replica: Cum by Ileana Miroiu (818 mesaje), la 08-10-2008

sa nu rad, Daniela?
Iustina? Frumos nume.


Replica: Elena si eu iti urez sarcina usoara! by STAICU LUMINITA (617 mesaje), la 08-10-2008

Foarte frumos numele Iustina. Are vreo semnificatie?


Replica: M-ai facut sa rad! by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 08-10-2008

Imi imaginez cum stai intinsa pe pat, cu goblenul pe burtica si cu lampa pe cap!
Ai si ajutoare! Pe Iustina!


Replica: Ma bucur. by Iordanoiu Elena Daniela (376 mesaje), la 09-10-2008

Buna,
Ma bucur ca am putut sa scot un zambet de la voi. Arat ciudat dar este OK, caci am lumina.

Iustina - ma ajuta lovind mereu, iar ca semnificatie a acestui nume, pe scurt: Sf. Iustina reprezinta fecioria fetelor si este cea care a luat apararea fecioarelor in fata vrajitorului Ciprian si a si castigat. Mai multe detalii le gasiti pe net.

Nu arat chiar asa de rau cu burtica mea micuta si lanterna, caci nu am luat in greutate decat 10 kg la 35 de saptamani, asa ca nu sunt atat de haioasa.

Toate bune si spor la goblenat.


Replica: Mai, by PENCU GEORGETA (129 mesaje), la 09-10-2008

mai, ce fetita mare ai! Cred ca nu mai ai rabdare sa o vezi, nu-i asa Elena? Eu am luat mai mult in greutate ca tine si, sa spun drept, cand eram insarcinata imi venea sa ma deschei la haina si sa arat tuturor cat de frumos este sa fii insarcinata. Vai de mine, a fost un sentiment ce nu imi iese din cap si ce sarcina frunoasa am avut cu voinicul meu de 4 Kg si 650 de grame. Iti doresc sa ai o nastere usoara, asa, ca a mea, de numai 2 ore, nu cu chinuri, nu cu vai. Si, nu in ultimul rand, sa stii ca nu am ras deloc cand ai spus ca goblenul il cosi in pat ca si eu tot intinsa crosetam. Asa ca mai, gargaritelor asa se poate. Oricum tare imi santeti dragi.

Hai, ca am scris cam mult. La treaba cu mine ca acum vine seful si ma urecheaza ca nu am terminat treaba.

Va sarut si va imbratisez cu drag,
Georgeta.

P.S. Nu am timp prea mult la dispozitie sa scriu pe forum, dar mai intru, asa, din cand in cand, si vai ce de putere imi dati!

Inca o data, mii de sarutari de la mine de la Bucuresti


Replica: Daniela, by olteanu rodica (1159 mesaje), la 09-10-2008

nu esti singura care lucreaza asa echipata. Eu am de la sotul meu, care merge la sfarsit de saptamana la pescuit, tot un fel de lanterna care se pune pe cap. Este haios, intradevar, dar de folos. Iti doresc sarcina usoara.

Replica: Daniela, by 0lteanu Emilia (587 mesaje), la 09-10-2008

sa ai o sarcina usoara in continuare si mai ales o nastere usoara. Este chiar bine ca nu te-ai ingrasat. Stii cum se spune: sa ai copil mare in scutece (acum sunt pampersi) nu neaparat in burtica.

Cat despre lampa de goblen, si eu lucrez in pat sprijinita de perne si cum nu aveam lumina buna, seara, mi-am agatat o lampa de carte, de aplica din perete, sa-mi cada lumina asa cum vreau eu pe goblen.

Nu arata prea estetic, dar ce nu face omul de dragul goblenului?!


Replica: Lasa, by Tudorancea Rodica (262 mesaje), la 09-10-2008

ca este mai bine la tine, Emilia.
La mine este un prelungitor ce vine din cealalta camera (pentru ca singura priza din dormitor nu mai functioneaza de mult) si in ea pun stecherul de la o lampa de perete ce imi bate drept in goblen. Asta o fac cand ma doare spatele de stat prea mult in picioare si nu mai pot lucra asezata la masa.

Daniela, ceas usor si copil sanatos!


Replica: Multumesc. by Iordanoiu Elena Daniela (376 mesaje), la 10-10-2008

Buna fetelor,

Multumesc pentru urari si incurajari si cum o sa imi ajunga si mie goblenurile o sa ma apuc de ele si o sa va trimit goblenul pe care o sa il incep. Cred ca o sa fie cel de iarna cu Mosul. O sa vedem

Toate bune si spor la treaba.


Replica: Mi-am luat lampa! Hip-hip-ura! by Popescu Ioana (484 mesaje), la 10-10-2008

Priviti-o! Se intoarce mai ceva ca mitza mea! Partea cu neonul la 180 grade, tija la 360 si se mai si frange cat vrei. Vad ca ziua, pot in sfarsit sa cos seara. Ziua nu am vreme. Mai, ce m-au innebunit goblenele astea!

Hopa! Am uitat sa pun fotografia. Urmeaza...

Replica: Fotografia by Popescu Ioana (484 mesaje), la 10-10-2008



Replica: Asta, by Maria Zanfir (584 mesaje), la 10-10-2008

da lampa. Ai comandat-o sau ai gasit-o intr-un magazin? Sa o stapanesti sanatoasa si la cat mai multe goblenuri.

Replica: Pentru Maria, by Popescu Ioana (484 mesaje), la 10-10-2008

Am luat-o de la ambient, 50 RON.

Replica: Nu-i scumpa, by Tudorancea Rodica (262 mesaje), la 10-10-2008

la cate stie sa faca. Sa te ajute sa cosi usor.


Replica: Aseara m-am dus si mi-am cumparat si eu lampa. by STAICU LUMINITA (617 mesaje), la 24-10-2008

Este ceva tot in genul Ioanei, adica are gatul flexibil si pot sa o pozitionez eu unde vreau.

De obicei, sotul achizitioneaza chestii din astea, dar aseara i-am facut o surpriza; mi-a zis ca am luat bine si ca este buna lampa.
Pupici.

Replica: Mi-ati dat si mie idei. by Bara-Toderici Mihaela Rada (249 mesaje), la 24-10-2008

Eu nu am facut pana acum niciodata goblen seara, doar ziua. Nici ziua nu prea puteam daca era foarte innorat afara, daca nu era lumina buna ma dureau ochii si capul si imi era cam frica. Primul lucru pe care mi-l spune oricine atunci cand ii zic ca fac goblen este: "Ai grija de ochii tai", dar cand ai o asemenea pasiune nu prea poti renunta, voi stiti.

_________________
Zoica - Gargarita-Gospodina


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Lampa pentru goblen
MesajScris: 21 Oct 2009, 15:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2005, 13:23
Mesaje: 2345
Locatie: Bacau
Nume forum:1
Fetelor, eu iar trebuie sa imi cumpar lampa si iar o iau de la capt cu cautatul prin magazine. O sa vad eu de ce ma voi lipi pana la urma.

_________________
Adriana - Gargarita-Bijuterie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Lampa pentru goblen
MesajScris: 21 Noi 2009, 18:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Noi 2005, 20:16
Mesaje: 174
Nume forum:1
Adriana, sa nu uiti sa ne tii la curent. Succes la cautat!

_________________
Anda - Toti oamenii te aud cand vorbesti; prietenii insa înţeleg ce spui, iar cei mai buni prieteni sunt cei care pricep si ceea ce n-ai spus în cuvinte.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania