Acum este 19 Apr 2024, 23:01

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lupa ca accesoriu - pro sau contra
MesajScris: 18 Iun 2009, 08:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Aug 2007, 09:39
Mesaje: 7
Lupa ca accesoriu - pro sau contra by catrinescu iuliana (19 mesaje), la 24-11-2007

Va propun un nou subiect: "Lupa ca accesoriu -pro sau contra". Daca exista fete care lucreaza cu ea as vrea sa ne impartaseasca si noua, daca doresc acest lucru, avantajele si dezavantajele acestui accesoriu precum si recomandarea lor.
Ar mai fi la acest capitol, gherghefele si acele speciale.
Va astept!


Replica: Mai am pana voi lucra cu lupa, by Ramona Marculescu (141 mesaje), la 25-11-2007


asa ca nu pot sa raspund inca la aceasta intrebare.


Replica: Lupa, ace, gherghef... by Hainal-Roman Oana (107 mesaje), la 25-11-2007

Eu personal nu folosesc lupa. Am vazut persoane care o folosesc, iar tatal meu, inainte de Revolutie, atunci cand inca mai lucra goblen, folosea o lupa imensa. Pe vremea aceea, cine voia sa lucreze goblen, se inspira mai mult din reviste de pe-afara (Germania, in special). Modelele erau foarte mici, iar tata, ca sa poata lucra folosea aceasta lupa super groasa. Se fixa cu un suport de masa (cam cum se fixeaza masina de carne) si se lucra cu ajutorul ei.

Cat despre ace, in orasul meu de bastina, cineva a deschis un magazin de goblenuri si accesorii. Daca e cineva interesat de site-ul lor, il pot da, eventual pe private. De la ei am luat ace speciale pentru cusut goblen, cu urechiusa lunga si subtirele, cu varful nu foarte ascutit. Acele costa in jur de 1,5 lei unul, dar merita pe deplin.

Ghergheful l-am luat tot de la acest magazin, este un gherghef rotund clasic, dar cu un alt sistem de prindere care il face mai stabil. Eu nu am reusit sa invat sa cos cu gherghef de marimea goblenului, am mana mica. Mie mi se pare OK sa cos asa, nu se deplaseaza foarte tare goblenul, se prinde foarte bine, mai ales dupa ce se lucreaza un pic la el. Cam asta ar fi.
Cu drag,
Oana


Replica: Pai, by Cornelia Suteu (272 mesaje), la 27-11-2007


eu cam aveam nevoie si mi-am cumparat o lupa. Vad mai bine cand impung cu acul printre gauri. Altfel, cu ochelarii nu prea ma mai descurc. M-am obisnuit cu ea sa stea intre mine si goblen, dar nu mi-a fost tare usor.
Ace de care spui tu se gasesc la multe mercerii in Bucuresti. Mai ales la cele cu staif, prin centru. Sunt si la Braila - cand am fost acum o luna in vizita la niste prieteni, amica mea mi-a aratat goblenul ei atunci am vazut acul. Si-l luase din orasul ei.
Sunt eu de moda veche sau m-am obisnuit eu cu acele cu care lucrez? Mi se pare acul acela chiar un moft. Ce risc? Sa ma impung in buricul degetului?
Gherghef folosesc, dar nu rotund ca raman semne pe panza.
Gata, imi vin vrabiile la masa si casca gura la mine sa le dau de mancare! V-ati prins: mi-a sosit familia la masa!




Replica: Slava, by Manaila Carmen (105 mesaje), la 28-02-2008


Domnului, nu am nevoie de lupa la lucru si sper sa raman asa ca sa pot lucrat cat mai multe goblene, dar o folosesc la sfarsit doar ca sa caut punctele sarite (punctele pe care nu le-am lucrat). Mi-a fost utila la Mesteceni, toamna unde esti obligata sa lucrezi cu mai multe ate deodata. Cum bejul este culoarea de fond, dar exista si galben foarte deschis pe langa el - nu a fost usor...

_________________
Iulianac - Prietenia este unicul leac ipotriva unei sorti vitrege si este pururi alinare a sufletului.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania