Acum este 28 Mar 2024, 14:58

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Stativ - propunere pentru echipa Rogoblen
MesajScris: 03 Iul 2009, 11:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Ian 2006, 21:34
Mesaje: 172
Nume forum:1
Propunere pentru echipa Rogoblen, by angela draganoiu (428 mesaje), la 17-03-2009

Eu lucrez modele numai cu diagrama si sint mioapa, adica nu vad de aproape. De aceea sint nevoita sa duc diagramele la ochi de nenumarate ori ca sa pot urmari semnele.

Din aceasta cauza, va propun o tema de cercetare. As vrea sa faceti pentru cele ca mine, cu probleme de vedere, dar poate si pentru alte persoane, sa creati un stativ cu picior flexibil de la jumatate pe care sa putem pune diagramele, iar pe acest statitv sa gliseze, ca la arhitecti, o rigla cu care sa putem urmari randul cu semnele.

Acest stativ sa mai aibe, in partea de jos, o polita pe care sa ne punem atele, foarfecele, creioanele, cariocele, etc. si, poate, restul de diagrame.

Ceea ce spun eu seamana cu stativul pentru portativ al muzicienilor.

Va multumesc anticipat.
Nota Admin:
Angela, ceea ce vrei tu, nu apartine domeniului nostru. Daca s-a creat un prototip in firma noastra la un produs de lemn, el a fost ulterior realizat intr-un atelier de specialitate.
Noi, cu atele...

Problema pusa de tine a mai fost ridicata si anterior. Noi am gasit schita, am dat-o celor care se pricep si, mai apoi am cerut executarea unui prototip. Din pacate, produsul nu satisface minimele norme, asa ca am renuntat.
Am incercat sa importam din alte tari, mai intai din cele in care costurile ar fi putut fi mai mici. Intradevar preturile au fost mai mici, dar si produsul lasa de dorit.

Ultima varianta - importul din tari cu traditie nu este si o solutie pentru toti romanii. Cred ca ai citit cat a cost-o pe Raluca un astfel de gherghef (M).


Replica: Va multumesc by angela draganoiu (428 mesaje), la 01-04-2009

pentru raspuns. Sincera sa fiu n-am stiut de asta.

Sunt mioapa si, pentru ca nu pot lucra cu ochelari, ma supara faptul ca trebuie sa aduc la ochi diagrama de nenumarate ori si de multe ori pierd randul. L-am ruga pe sotul meu sa construiasca ceva similar, dar zice ca nu stie, ca nu poate, ca... pretexete, desi ii plac goblenurile mele si se fuduleste cu ele.

Poate unul dintre sotii gargaritelor este mai mester in asa ceva. Ar face fericite mai multe gobleniste.

_________________
Angela - Gargarita-Floare-de-Cires


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Stativ - propunere pentru echipa Rogoblen
MesajScris: 22 Aug 2010, 21:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2005, 16:24
Mesaje: 1764
Nume forum:1
M-am tot uitat pe forum si am vazut ca una din gargarite si-a comandat din America un stativ tare destept! Si vreau si eu unul. Daca nu ca acela, macar mai simplu. Echipa TTT poate sa ne ajute cumva? Daca nu poate fabrica in atelierele lor, poate aduc prin alta firma, stiu si eu...
Am gasit pe net stative si din lemn, dar si din metal, unele cu dotari pentru diagrame si lupe, altele aveau chiar si o veioza.
Interesant este faptul ca poti coase cu ajutorul lor fie stind pe scaun, fie stind in pat pentru ca sint reglabile pe inaltime.
Ar mai interesa pe cineva un astfel de stativ?

_________________
Tina - Gargarita-Delicatetea-Inimii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Stativ - propunere pentru echipa Rogoblen
MesajScris: 27 Sep 2010, 12:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Sep 2010, 16:23
Mesaje: 30
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Cristina, pe mine sigur m-ar interesa un astfel de stativ, cu atat mai mult cu cat si eu sunt mioapa. Sper sa avem noroc si sa gasim pana la urma solutia care sa ne usureze putin stradania, noua celor care nu avem vederea perfecta.

_________________
Semnatura atribuita, stearsa de user. V. Regulament.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Stativ - propunere pentru echipa Rogoblen
MesajScris: 09 Oct 2010, 18:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2005, 16:24
Mesaje: 1764
Nume forum:1
Carla, este o firma din Radauti care se ocupa cu comercializarea de goblenuri dar au si suporturi pentru sustinerea ramelor pe care le aduc de undeva din Anglia. Din pacate nu avem voie sa dau numele firmelor concurente, dar cu datele pe care le-am scris daca dai cautare pe Google sigur o gasesti. Eu deja am ochit doua modele, am si sunat la ei la firma si am cerut detalii care nu erau pe site. Cred ca vor fi o achizitie grozava.

_________________
Tina - Gargarita-Delicatetea-Inimii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania