Acum este 17 Oct 2018, 21:35

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ape si lacrimi
MesajScris: 31 Iul 2009, 12:22 
Neconectat

Nume forum: Ileana
Ape si lacrimi by Ileana Miroiu (807 mesaje), la 27-07-2008

Ma rog in seara aceasta ca napastuitii de ape, sa fie feriti de o noua furie.

Replica: Ape si by Puiu Mic (203 mesaje), la 27-07-2008

lacrimi

Replica: Un gand bun pentru ei. by Puiu Mic (203 mesaje), la 27-07-2008

Replica: Fara cuvinte... by Grigorita Carmen Laura Tereza (1264 mesaje), la 27-07-2008

Durerea lor este prea mare.

Replica: Numai by Maria Nistor (4968 mesaje), la 27-07-2008

asta nu lipsea. Si parinti mei sunt in zona afectata de inundati. Au fost fara curent electric trei zile, fara telefoane. Astazi au rezolvat problema curentului electric si am reusit sa vorbesc cu ei, - sunt bine, din fericire casa a fost ferita de ape pentru ca este o zona undenu a ajuns. Nu acelasi lucru s-a intamplat cu cea a vecinilor. Gandul meu este la ei.

Replica: Ape si lacrimi by Adriana Nicuta (4054 mesaje), la 28-07-2008

Ieri noapte am aflat despre ceea ce se intampla acasa. Am fost capoasa si nu am vrut sa activez roaming-ul pe telefon, asa ca cei de acasa nu au putut lua legatura cu mine. Bunica mea este in zona afectata de inundatii, iar drumul principal de legatura cu ea este plin de apa. Am vorbit cu ea la telefon, caci telefonul inca mai functioneaza, si sta cu sufletul la gura caci apa creste in continuare.

Stiu ca sunt foarte multi oameni afectati de inundatii si ma gandesc la ei, si sper sa nu mai fie si alte zone afectate.

Replica: Cod rosu inca cinci ani by Nicolae Orban (193 mesaje), la 28-07-2008

Cinci oameni si-au pierdut viata in acest weekend, luati de ape sau gasiti morti in casele peste care s-au prabusit maluri de pamant. Epoca inundatiilor, care a cuprins Romania cu patru ani in urma, are sanse sa continue cel putin cinci ani, pentru ca planul de combatere a dezastrelor a inceput sa fie pus pe hartie abia anul acesta.

Replica: Iti vine sa plangi, by Cozea Rodica-Maria (618 mesaje), la 28-07-2008

doar cand vezi la televizor ce dezastru este, dar ei bietii, oare ca-i in sufletul lor? Nu stiu cum as rezista sa vad realitatea, dar daca as vedea (ceea ce nu-mi doresc) cred ca m-ar marca pentru foarte mult timp, daca nu pentru toata viata. Nu cred ca mi-as gasi nici cuvinte sa-i consolez daca exista cumva cuvinte potrivite pentru asa ceva. Sa le ajute Dumnezeu sa treaca cat mai usor peste necazul lor si sa le dea puterea sa mearga mai departe. Unii sunt la o varsta cand nu mai au timp sa refaca ceea ce au pierdut chiar daca ar mai avea curajul s-o faca. Le doresc sa "rasara soarele" si pentru ei chiar de acum daca s-ar putea.

Replica: Nu cred, by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 28-07-2008

ca ii mai poate consola ceva RodiMar. Sa vezi agoniseala ta de o viata luata de apa in cateva minute este cumplit. Gandul meu este aproape de ei si sper sa fie cat mai putini cei afectati de aceste inundatii.

Replica: Imi tremura inima by Amalia Avramescu (150 mesaje), la 29-07-2008

cand ii vad, batrani si neputinciosi, cu agoniseala luata de apa, socati de ceea ce li se intampla.

Replica: Casele inpoi nu by Bratu Marta Renata (62 mesaje), la 29-07-2008

le mai aduce nimeni, saracii.

Replica: Eu by Grigorita Carmen Laura Tereza (1264 mesaje), la 29-07-2008

una nu as rezista sa trec prin asa ceva. Ar fi fatal pentru. mine. Nici nu vreau sa ma gandesc. Eu stau exact la malul garlei si, oricand as putea pati acelasi lucru. Am fost odata la un pas de inundatie. Pe mine numai auzul unei vesti proaste ma face sa tremur si sa-mi fie rau, dar asa ceva chiar m-ar omori.

Replica: Nu by Fanica Fina (81 mesaje), la 29-07-2008

stim noi cat putem duce, Tereza. Ades, oamenii spun asa, dar cand ajung in situatii limita, nu-ti vine sa crezi cat de puternici pot fi. Ma doare sufletul pentru bietii oamenii si de cate ori trec prin fata unei biserici ma gandesc la ei si il rog pe Domnul sa aiba grija de sufletele acelea necajite.

Replica: Si eu by Lamaita Ghilaciu (136 mesaje), la 30-07-2008

am aprins o candela prin care, de cate ori o vad, trimit un gand la Dumnezeu sa aiba grija de ei.

Replica: Este cumplit by Petroi Ana-Maria (1249 mesaje), la 30-07-2008

ceea ce se intampla din cauza apelor. Sunt niste fenomene ale naturii in fata carora oamenii nu au cum sa reactioneze, cum sa se apere si nici autoritatile nu le pot salva bunurile. Eu nu vreau sa ma gandesc ce este in sufletul Adrianei care a trecut prin aceste clipe de cosmar. O astept sa vina sa ne povesteasca ea mai multe.

Replica: La noi, by Ileana Miroiu (807 mesaje), la 30-07-2008

se aduna la Crucea rosie, ajutoare pentru sinistrati: paturi, asternuturi, conserve (cu termen de valabilitate mare), bani. Eu o sa cedez din paturile si asternuturile mele care sunt mai noi.

Replica: Ape si lacrimi by Adriana Nicuta (4054 mesaje), la 31-07-2008

Comuna Saucesti - Siretul, judetul Bacau.

Replica: Ape si lacrimi by Adriana Nicuta (4054 mesaje), la 31-07-2008

Replica: La noi exista o vorba: by Nicolae Orban (193 mesaje), la 12-08-2008

moartea intra numai cand i se deschide. Oamenii schimba calea apelor si iata rezultatul peste zeci de ani...
Am facut colete si le-am dus la Crucea Rosie. Le-am depus langa alte colete, intr-o camera. Nimeni nu m-a intrebat nimic, nimeni nu mi-a spus nimic. Oare ajung la cine trebuie aceste colete?

Replica: Sincer, by Adriana Nicuta (4054 mesaje), la 12-08-2008

am o retinere in aceasta privinta. Stii de ce? Pentru ca am vazut oameni carora apa nu le-a ajuns nici pana la 500 de metri de casa, dar ei erau la luat ajutoare. Cei care au fost inundati, - ori isi pazeau casele (ceea ce a mai ramas din ele) si incercau sa mai recupereze din lucrurile adunate de-a lungul vietii.

Sper din suflet sa reuseasca sa isi reconstruiasca ce au pierdut!

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 

Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa: