Acum este 16 Apr 2024, 05:53

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cat ocupa oare goblenul din viata noastra?
MesajScris: 05 Iun 2009, 18:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2007, 22:17
Mesaje: 92
Nume forum:1
Cat ocupa oare goblenul din viata noastra? by Golesteanu Eliza (67 mesaje), la 01-03-2008

Cat ocupa oare in viata noastra inchipuirea? Ileana Vulpescu

Vase with Daisies and Anemones. Summer 1887. Oil on canvas.


Replica: Si eu by Doruletz Mic (987 mesaje), la 01-03-2008

indragesc anumite lucrari ale lui Van Gogh, Eliza. Cel mai indragit imi este Fritilaria.
Nu stiu daca nu cumva este doar o intrebare retorica cea asternuta de tine, dar oricum, iti raspund: goblenul, pentru mine, imi ocupa timpul pe care... mi-l acorda el.



Replica: Pentru mine,, by Cozea Rodica-Maria (582 mesaje), la 01-03-2008


goblenul ocupa mult prea putin timp, fata de cat as dori eu. Compensatia vine din faptul ca imi ocupa o parte mare din suflet inundandu-mi-l cu frumusetea ce se asterne pe panza cu ajutorul mainilor noastre.

Replica: Ce cuvinte frumoase, Rodica, by Frunza Nicoleta (3137 mesaje), la 01-03-2008

Ai mare dreptate.
Nici eu nu am timp pentru goblen atat cat mi-as dori, dar savurez fiecare moment pe care il pot dedica.
Ma incanta atunci cand vad ce iese din mainile mele, cand modelul se contureaza.


Replica: Ocupa... by Lamaita Ghilaciu (136 mesaje), la 01-03-2008

tot timpul cat nu ma gandesc la boala sotului meu. Goblenul este tot timpul medicamentul sufletului meu, dar si a trupului meu biciuit odata de citostatice. Acum imi ocupa tot timpul cat imi pansez ranile sufletului.
Nu am scris cele de mai sus pentru a incepe o discutie vizavi de viata mea personala si va rog sa imi respectati aceasta afirmatie. Am dorit doar sa raspund sincer la intrebare.

Replica: Goblenul by stoicescu steluta (230 mesaje), la 02-03-2008

face parte din viata mea, ocupa un loc important in viata mea, este pentru mine un lucru foarte important de care nu m-as putea lipsi, la care nu as putea renunta vreodata. Nu m-as putea lipsi niciodata de bucuria satisfactiei pe care o am atunci cind in urma acului ramine desenat un peisaj sau un chip ori un orice alt model, mai ales atunci cind este gata. Timpul pe care mi-l ocupa este putin fata de cat as vrea. Mi-ar place sa-i dedic ceva mai mult timp insa nu reusesc oricit m-as stradui.

Replica: Pentru mine, by elena luncariu (26 mesaje), la 02-03-2008


goblenul este sufletul meu, gandurile mele secrete, iubirea, si din pacate chiar si suferinza. Cred ca fiecare goblen terminat si inramat are istoria lui de fericire sau de suferinza.

Replica: Ocupa by Silvia Har (599 mesaje), la 03-03-2008

momentele importante ale vietii mele, acele momente pe care vrei sa le imparti numai cu tine si cu goblenul tau. Prieteni stiu de ce...


Replica: Este ca un refugiu intr-o lume de vis, by Vasiliu Letitia (1426 mesaje), la 06-03-2008


personaje de vis, peisaje de vis. Fiecare goblen spune o poveste, uneori naiva sau romantica sau trista, fiecare spune povestea unor maini harnice si a unui suflet iubitor de frumos. Timpul? Niciodata timpul nu ajunge, dar intotdeauna se mai gaseste putin pentru goblen.


Replica: Goblenul by Ilinca Moruzeanu (107 mesaje), la 07-03-2008


este singur clipa dedicata sufletului meu. In rest, traiesc pentru altii, dar nu ma vait.


Replica: Bine ai by Laura Brasoveanu (908 mesaje), la 07-03-2008


venit, Ilinca pe forumul Gargaritelor! Frumoasa traire descrii referitor la goblen.
Toate ati explicat cat timp ocupa goblenul in viata voastra, dar oare nu cumva noi ocupam un timp in viata goblenului nostru?
Ilinca, florile de mai jos sunt pentru tine.


Replica: Goblenul by tanasa clementina (959 mesaje), la 08-03-2008


pentru mine este o mare pasiune de foarte mare vreme. In primi ani cand am inceput sa lucrez goblen, daca intr-o zi nu aveam timp sa lucrez catusi de putin deveneam foarte nervoasa, ba chiar ma certam si cu al meu sot. Cu timpul am devenit mult mai calma si aceasta tot datorita goblenului, deoarece goblenul este linistea mea sufleteasca, - aproape ca uit de toate cand lucrez.


Replica: Pentru by Maria Nistor (4810 mesaje), la 09-03-2008


mine timpul care il ocupa nu este asa de important, este, in schimb senzatia care o da, - de liniste, de placerea, de intoarcere acasa.

Replica: Goblenul by Parvu Irina (61 mesaje), la 10-03-2008

imi ocupa timpul cat le admir, in fiecare zi pe cele lucrate si asezate pe pereti, dar si timpul cat ma gandesc la ce urmeaza sa lucrez. Imi intregeste existenta alaturi de Alex, bebeul meu.



Replica: Goblenul, by angela draganoiu (421 mesaje), la 11-03-2008

alaturi de plante reprezinta o pasiune arzatoare. Si eu, ca tot romanul, sunt putin artista si de aceea goblenul si plantele fac parte din suflet, insa timpul pe care il dedic acestei pasiuni este limitat. Poate cind voi iesi la pensie sa am mai mult timp pentru lucru si plante. Cum pana atunci mai este destul nu pot decit sa lucrez si sa ma ocup de plante in putinul timp liber pe care il am la dispozitie.

Replica: In by Adela Aura Vlad (380 mesaje), la 12-03-2008

arta de a trai, imi traiesc clipa prin arta. Detaliind, goblenul ocupa momentele cand imi aplic arta de a trai... frumos.

_________________
Eliza - Prietenia este o carte fara sfarsit.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania