Acum este 19 Mar 2024, 10:18

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Antigoblen-istii
MesajScris: 10 Iul 2009, 09:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1095
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Antigoblen-istii by Vasiliu Letitia (1466 mesaje), la 03-06-2008

Credeti sau nu, dar sunt minoritate. Va admir pe cele care aveti sustinere, la care sotii sau copii apreciaza ce lucrati, ca sunt mici opere de arta si nu doar "ate innodate". Daca ar fi sa urmez sfatul Adinei (spunea intr-un topic ca merge cu valul) ar trebui sa renunt. Dar eu sunt Sagetator, deci, nici gand. Si totusi, aveti vreo idee cum se pot impaca sotii cu goblenul?



Replica: Daca by Grigorita Carmen Laura Tereza (1264 mesaje), la 03-06-2008

nu le place goblenul, inseamna ca nu le place ce-i frumos, iar asta inseamna ca au un suflet rau. Mai mult cred ca nici nu trebuie sa spun.

Replica: Ba by Anisoara Nichita (234 mesaje), la 03-06-2008


din contra, - Tereza. Sotului meu ii place tot ce este frumos, inclusiv goblenul, dar pe perete. Nu sa il lucrez eu. Inainte de a lucra goblen, faceam totul impreuna, inclusiv ne uitam la meciuri sau chiar mergeam cu el pe stadion. Cand m-am apucat de goblenat, mi-am creat lumea mea, iar sotul meu s-a simtit tradat. Nu o data am fost pe punctul de a lua foc datorita remarcilor lui. Acum s-a obisnuit, iar de cand avem nepotica, el incearca sa profite si chiar ma intreaba daca nu poate sa iasa el la plimbare cu ea, ca eu sa... goblenez.

Replica: Anisoara by Grigorita Carmen Laura Tereza (1264 mesaje), la 03-06-2008

si sotului meu ii place goblenul, chiar si copiilor. Ce nu-i place in schimb, este ca petrec prea mult timp lucrand. Eu nu pot sta degeaba, cum sunt alte femei, - daca nu dau din maini, nu ma simt bine, ma apuca o stare de nervi. Sotul meu chiar m-a ajutat, mi-a facut rame, mi-a cumparat linie si creion, este atent la ceea ce lucrez. Si lui ii place ce iese, are insa o nemultumire: i se pare ca tablourile mele nu au luminozitate ca ale matusei mele. Dar se inseala. Oricum, ma sustine, chiar daca asta inseamna sa cheltui bani multi pe ele.

Replica: Antigoblen-istii by Racovita Adriana (3988 mesaje), la 04-06-2008


Nu prea am cunoscut multi, ca sa ma exprim asa. Sunt intradevar multi care nu se vad lucrand goblen, li se pare dificil, greu de lucrat, dar le admira, le plac. Si pe mine m-a luat "valul" destul de tarziu. Pana nu am inceput sa lucrez nu stiam ca foarte multi oameni lucreaza sau cumpara goblen. Chiar si in cercul de cunostinte, am ramas surprinsa de cate lucruri stiau unii dintre ei despre arta goblenului. Chiar daca nu lucrau personal un goblen, fiecare avea o mama, un frate (nu glumesc!), un prieten, o matusa, etc care "gobleneaza". Si la servici am fost placut surprinsa ca unii colegi stiau cum se lucreaza un goblen (colegii mei sunt in totalitate de gen masculin si discutiile lor se invart in jurul masinilor) si ma intreba de fiecare data ce lucrez si cum lucrez.

Replica: Pentru Carmen Laura Tereza by Adina Jigaranu (165 mesaje), la 04-06-2008

Recunosc, n-am lucrat la vreun goblen in viata mea. Asta inseamna ca am un suflet rau? Tot ce se poate, in familia mea mama este cea care are rabdare sa stea fixa intr-un loc ore intregi si sa chitabuseasca. Eu n-am. Peste ani si ani (cat mai multi sper) cand o sa imi pazesc nepoteii in curte, poate. Dar sufletul n-o sa se schimbe, sa stii.

Replica: Cred by Laura Brasoveanu (908 mesaje), la 04-06-2008

doar ca Tereza a generalizat prea mult. Hai sa ii dam credit ca la cate activitati are pe cap si mai are timp sa intre si pe forum si sa si lucreze, contratimp, goblen.
La mine anti-goblenistii stau in bucatica lor, iar eu in bucatica mea (adica merg la vecinica si lucrez cu ea, rar imi mai reiau locul de goblenat de odinioara).
Recunosc ca mai am parte si de o vorba buna de genul: ce frumos iti iese goblenul, mama. Nu fiti imediat invidioase pe mine ca trebuie sa va spun si partea frumoasa. Cand vad goblenul inramat pe perete, intreaba: Pe asta cand l-ai mai lucrat?

Replica: Multumesc, Laura, by Grigorita Carmen Laura Tereza (1264 mesaje), la 04-06-2008


tu ai inteles perfect. Eu am spus la modul general. Nici eu nu am lucrat pana acum goblen, dar mi-a placut de cand am vazut pentru prima oara. Aici e vorba de rabdare foarte multa, ceea ce nu multa lume are in ziua de azi.

Replica: Antigoblenistii by Frunza Nicoleta (3224 mesaje), la 04-06-2008


Am intalnit si eu persoane care au spus ca este pierdere de vreme, ca nu ar putea face asa ceva, ca nu inteleg cum pot sa ma chiorasc in panza aceia minuscula, dar cand vad rezultatul le place.
Chiar tatal meu era sceptic la inceput, dar cand a vazut ce poate iesi a ramas uimit si acum chiar vine si ma intreaba ce mai cos. Cel mai mult i-a placut Iconita.

Replica: Te cred... by Laura Brasoveanu (908 mesaje), la 04-06-2008

Are un ceva Iconita. Nu-mi dau seama de unde vine (de fapt nu mai am forta sa stau in fata computerului pentru ca mi-e somn), dar are... magie.

Replica: Nu cred by Maria Nistor (4936 mesaje), la 07-06-2008

ca sunt antigoblenisti cu argumente. Cand un lucru nu vine inteles, se dezapreciaza; eu nu am intalnit pana acum si nici nu le doresc sa ne intalnim.

Replica: Lucrez mai by Gina Necula (132 mesaje), la 08-06-2008

departe de anti-goblenisti. Nu imi place sa primesc afronturile lor, exprimate intr-o forma sau alta.
Pupici!

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Antigoblen-istii
MesajScris: 05 Ian 2014, 12:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2011, 11:07
Mesaje: 5626
Locatie: Romania
Nume forum:1
Am citit cu interes acest topic. In jurul meu am intalnit multe persoane care nu aprecieaza goblenul. Altele in schimb cand afla despre pasiunea mea inclusiv doi doctori mi-au spus ca stau foarte bine cu nervii daca cos asa ceva. Cu asta nu prea ma laud ca uneori Emanuel imi face nervii creti.
In schimb am mare, mare noroc. Si sotul si copii aprecieaza foarte mult ceea ce fac. Din acest punct de vedere sunt o fericita. Sotul ma indeamna de multe ori sa-mi fac cate o comanda, ca stie ca mie nu prea mai imi vine randul la cadouri ca eu ma gandesc la ceilalti. A invatat multe lucruri despre goblen si gargarite. Ma distreaza cand vine seara acasa si imi spune ca astazi la un control a avut o discutie despre goblenuri. Uimeste doamnele cu informatiile care le detine. Si pentru ca in calculator are fotografii cu operele nevestei, se mai si lauda cu ele. Si uite cum o zi stresanta de servici, devine mult mai relaxanta pentru ca se simte in aer spiritul gargaritelor.

_________________
Gargarita-Izvor-Nesecat-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Antigoblen-istii
MesajScris: 05 Ian 2014, 22:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Ian 2013, 21:14
Mesaje: 4001
Locatie: Germania
Nume forum:1
In ceea ce priveste goblenul, eu am vazut intamplator la o verisoara de a mea. Ea isi facea studiile la o Scoala Profesionala. Pe langa croitorie faceau si goblen. Am incercat sa fac si eu atunci, dar nu prea mi-a iesit. Pe urma am inceput sa fac singura chiar daca nici nu stiam sa aranjez diagramele. Imi place goblenul deoarece pentru mine este ca un puzzle cu piese mici si vreau cat mai rapid sa vad imaginea finala.
Pe unde am fost tot le-am aratat si altora ce am lucrat sau ce lucram la vremea respectiva. Cam 85 la suta nici nu au idee ce este. Intotdeauna am fost curioasa de reactia persoanelor, caci unii erau cu adevarati uimiti.
Nu consider ca este nevoie de rabdare. Atunci cand iti place ceva iti doresti sa petreci cat mai mult timp facand acel ceva.
Din partea sotului, zic eu, am sustinere. Imi intelege pasiunea si chiar se mandreste cu asta.
Este mai dificil pentru persoanele care nu sunt sustinute. Dar daca va place nu renuntati. Este o arta si merita dusa mai departe.

_________________
Oksanna - Gargarita-Pasarea-Paradisului


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Antigoblen-istii
MesajScris: 06 Ian 2014, 09:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2005, 09:28
Mesaje: 3240
Locatie: bihor
Nume forum:1
Cand imi voi gasi cuvintele potrivite, voi posta cu siguranta. Spun cu o mica durere in inima acest lucru.

_________________
Simona - Gargarita-Margareta-cu-Petale-de-Argint


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania