Acum este 28 Mar 2024, 10:56

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Madame de Pompadour
MesajScris: 10 Iul 2009, 14:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Aug 2006, 03:00
Mesaje: 819
Nume forum:1
Madame de Pompadour by Ileana Miroiu (780 mesaje), la 07-11-2008

Femeia care a adus glorie cuvantului amanta
Madame de Pompadour a fost, fara indoiala, o persoana cu clasa. In vremurile pe care le traim acum, combinatia de cuvinte amanta regala te duce invariabil cu gandul la Camilla Parker Bowles si micul ei cerc de intelectuali, din care fac parte scriitoare semiobscure ca Jilly Cooper. Tocmai de aceea se impune sa fie amintit numele primei femei care a dat inaltime acestei profesii. Celebra amanta a regelui Ludovic al XV-lea a fost o femeie fermecatoare, nu doar frumoasa, ci intelingenta, cultivata si rasata. Desi a venit pe lume ca Mademoiselle Poisson (Doamna Peste), intr-o familie de conditie mijlocie, a sfarsit viata ca o mare doamna, una dintre cele mai influente femei ale Europei. Doua muzee occidentale, National Gallery si Wallace Collection, expun acum portretele Doamnei de Pompadour, aducandu-i, peste ani, un frumos omagiu femeii care a adus glorie cuvantului amanta.

Toti regii au avut amante
In general, amantele regilor au fost mentionate de cronicarii vremii, in treacat si in termeni de anecdota. In batranul Albion, amanta lui Eduard al IV-lea, Jane Shore, nu este decat un nume. Amanta lui Charles al II-lea, Nell Gwyn, este un pic mai mult, anume o imagine dulceaga de fata frumusica, sarmana, care vinde portocale la o taraba. Pe patul de moarte, regele, abia sufland, a zis: Sa n-o lasati pe biata Nelly sa moara de foame! Celelalte doamne care si-au plimbat nurii prin patul regal, domnisoarele Fitzerbert si Jordan, amantele lui George al IV-lea si respectiv William al IV-lea, au fost niste fete dragute, vesele, dar fara personalitate, care nu au lasat nici un fel de urma in istorie, nici buna, nici rea. Amantele regilor Eduard al IV-lea si Eduard al VII-lea au fost niste stele de societate, dar in sensul superficial al cuvantului. Nici una dintre toate onorabilele mentionate nu a ajuns nici macar la talia faimoasei Madame de Pompadour.

Genealogia impunea
Despre seratele mondene pretentioase, ce reunesc scriitori celebri, oameni de arta sau distinsi laureati in stiinte, batranele doamne din lumea buna obisnuiesc sa spuna Acest soiree are un aer a la Madame de Pompadour. Ce-i drept, saloanele amantei regelui Ludovic al V-lea au reunit artistii cei mai renumiti, scriitorii cei mai talentati. Ce a transformat o femeie de conditie obscura intr-o mare doamna, cum a evoluat Domnisoara Peste din suburbiile Parisului la Madame de Pompadour, este un mister a carui dezlegare i-a framantat pe multi. Secolul XVIII a avut o deosebita ingaduinta fata de aventurile galante ale puternicilor vremii. Pe vremea aceea, daca erai un cap incoronat, trebuia neaparat sa te insori cu un arbore genealogic. Sa-ti faci datoria fata de popor si sa aduci urmasi pe lume. Cat mai multi. Dragostea nu avea ce cauta in toata afacerea. Nici macar placerea. Din acest motiv, istoria Frantei este foarte bogata la capitolul amante. Cine n-a auzit de Madame de Montespan sau de Maintenon, amantele lui Ludovic al XIV-lea, zis si Regele Soare, sau de Madame du Barry, caruia regele Ludovic la XV-lea i-a fost fidel in ultimii ani ai vietii? Dar, nici una nu a fost atat de puternica, intelingenta si cultivata ca Madame de Pompadour.

Noroc aranjat
Ludovic al XV-lea a acces la tron in circumstante extraordinare. Cand regele Ludovic al XIV-lea a murit, nu mai traiau nici fiul sau, Delfinul si nici nepotul, Ducele deBourgogne. Astfel, mostenitorul Coroanei a devenit stranepotul regelui, Ducele de Anjou, un copil in varsta de doi ani. Si astazi psihologii se straduiesc sa descifreze ce se petrece in mintea unui copil care creste cu ideea ca va fi rege. In cazul lui Ludovic al XV-lea, s-a dovedit ca a iesit un natarau. Ludovic s-a casatorit la varsta de 15 ani, in 1726, cu o printesa poloneza, Maria Leczinska, una dintre acele regine ale Frantei al carui nume il afli din enciclopedie, altfel nici nu stii ca a existat. Ludovic si-a facut datoria si a adus pe lume o intreaga trupa de printi si printese de Bourbon. Dupa care a inceput sa caute cu privirea o femeie pe gustul sau. Si a fost norocos. La indemana sa se gasea distinsa doamna d`Etiolles, nascuta Peste. Cei doi s-au intalnit in 1745, la un bal dat in cinstea Delfinului. Cea care avea sa devina Aleasa inimii Regelui era imbracata in pastorita. Cat despre Rege, el purta un costum ce simboliza un copac. Intalnirea a fost posibila pentru ca prima miscare inteleapta facuta de domnisoara Peste a fost sa se casatoreasca cu d`Etoiles. Bietul domn d`Etoiles a fost parasit rapid de nevasta ambitioasa, care a devenit peste noapte Marchiza de Pompadour. Sigur, ascensiunea ei nu a fost lipsita de dificultati. Trebuia, mai intai de toate, sa fie prezentata oficial Regelui si Reginei. Cine avea sa faca acest lucru? Ce mai prostituata! a exprimat cu voce tare abatele d`Uzerches, minunandu-se la ea. Care tarfa va indrazni sa prezinte o asemenea femeie Reginei? a mai continuat el. Nici o vorba mai mult, abate! Eu o voi face! a declarat imprevizibila Printesa de Conti.

Mancaruri alese
Intr-un fel, civilizatia impusa de Pompadour a fost eleganta, in alt fel, si-a avut ciudateniile ei, uneori de neinteles. De pilda, pe vremea respectiva, era absolut interzis sa aplauzi la un spectacol daca se afla regele de fata. Se spune ca Rousseau prefera sa mearga la opera cand mergea si regele, ca sa poata asculta muzica in liniste. Mancarurile promovate la seratele distinse gazduite de amanta regelui erau sofisticate si bizare. Bucatarul sef al Doamnei, Benoit, servea niste delicatese-oribilitati, care se mai pastreaza si astazi pe lista de meniuri a restaurantelor pretentioase: Stomacuri de pescarus cu sos de arpagic sau Porumbite si testoase a l`impromptu.

O epoca infloritoare
Dupa venirea la putere a Doamnei de Pompadour s-au intamplat o serie de lucruri bune. In special in moda. Costumele greoaie si ridicole de la Curte au fost inlocuite cu altele mai usoare, gratioase, fermecatoare, inspirate chiar de rochiile purtate de amanta Regelui. In general, optiunile doamnei de Pompadour erau simplitatea, luminozitatea, intimitatea. Stilul de mobila al epocii Pompadour este luminos si gratios. Pentru ebenisti, o piesa de mobilier stil Pompadour este o comoara nepretuita. Portelanul de Sevres isi are, cel putin in parte, renumele datorat favoritei regale. Adevarata patroana a artelor, amanta regelui il sustine cu infocare pe Voltaire, si sprijina aparitia capodoperei fundamentale a vremii, Enciclopedia. Tot ea pune bazele Scolii Militare. Mai mult, incurajeaza pe Drouet si Boucher, si comanda portrete nenumarate. Iat-o pe Pompadour in toate stilurile. Imaginea inclina intre simplitate, bogatie si eleganta. Unul dintre portrete o infatiseaza ca Diana, zeita vanatorii. Seriile de portrete alcatuite de Boucher, Aurice Quentin de la Tour si Drouai, printre multe, multe altele, infatiseaza mai multe viziuni asupra aceleiasi femei, interesanta si puternica. Fie ca sta pe o banca, cu o carte in mana, fie ca este culcata pe sofa sau se afla in padure, ascultand pasarile cantatoare, farmecul ei este incontestabil. Ceea ce a tinut-o in pozitia de favorita a regelui a fost mai mult decat sexul. Pana la moarte ei, in 1764, a fost compania preferata a lui Ludovic al XV-lea. Este foarte improbabil ca ea si regele sa fi avut relatii sexuale dupa 1750. Ceea ce cauta Ludovic era conversatia, stralucirea si gustul ei desarvarsit. Este adevarat ca s-a culcat cu Regele, dar acest aspect este poate cel mai nesemnificativ in ceea ce priveste personalitatea Doamnei de Pompadour.

Replica: Am by Ileana Miroiu (780 mesaje), la 07-11-2008

primit aceste informatii cu multi ani in urma (cred ca era prin 1994) de la Monica intr-un newsletter. Inainte au mai fost si altele asemanatoare, dar brusc nu a mai trimis. Am intrebat-o de ce nu mai trimite informatii interesante ca cele dinainte si mi-a spus ca a fost apostrofata de clientele carora le trimitea astfel de mailuri, ca nu sunt interesate.
Vi l-am copiat asa cum l-am primit, la dorinta Mariei de a avea pentru fiecare goblen (cum este la Mainile) cate ceva interesant.
Imi pare rau ca nu am avut timp sa postez o imagine, dar va las pe voi.
Pupici si o zi buna.

Replica: Ileana, by Racovita Adriana (3988 mesaje), la 10-11-2008


mie mi-a placut. In urma cu ceva ani, eram in generala, profesorul de istorie (ii multumesc si acum pentru cate m-a invatat, si sper ca nu l-am dezamagit prea mult cand am ales matematica si nu istoria) mi-a spus ca "in spatele" unui barbat celebru este intotdeauna o femeie (sau doua..) si de multe ori ele au facut istorie. Asa am inceput sa citesc despre "amantele" regilor. Luiza de Lavalliere este una din celebrele amante a carei poveste m-a fascinat.
Asa ca, Ileana poate ne mai prezinti unul din mail-urile Monicai. Eu una astept cu nerabdare.

Replica: Sa by Ileana Miroiu (780 mesaje), la 10-11-2008
stii ca in weekend imi fac timp si mai caut.
Pupici.

P.S. Profesoara de mate?

Replica: Multumesc! by Racovita Adriana (3988 mesaje), la 11-11-2008

Da, tot profa de mate. Dar acum nu mai profesez in domeniu.

Pupici.

Replica: Toata by Ileana Miroiu (780 mesaje), la 11-11-2008


admiratia pentru tine, dar si pentru celalalte profesoare de mate: Nico, Greta, Georgeta. Am omis pe cineva?

_________________
Ileana - Gărgăriţa-Balsam-pentru-Suflet


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania