Acum este 19 Mar 2024, 09:27

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Legenda Gargaritei (buburuzei)
MesajScris: 02 Dec 2011, 18:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2011, 11:07
Mesaje: 5626
Locatie: Romania
Nume forum:1


Una dintre cele mai indragite insecte, alaturi de fluture, este gargarita (sau buburuza).
Legenda spune ca daca o gargarita se asaza pe o fata tanara, nemaritata, aceasta se va casatori in locul unde va zbura simpatica insecta, dupa ce fata ii va fredona binecunoscutul cantecel:
“Buburuza, ruza/ Unde vei zbura / Acolo ma voi marita”.
Alte mituri spun ca buburuzele pot prezice vremea, astfel daca ele stau in roi, vremea va fi frumoasa, iar daca isi cauta adapost, va veni timpul rece.

Popularitatea acestor mici insecte a crescut considerabil, fapt observat in multitudinea de accesorii, produse handmade, pe care le infatiseaza. De la cercei la genti, de la magneti pentru frigider la pernite, accesoriile sau obiectele decorative care infatiseaza o gargarita sunt la mare cautare.

Gargarita (coccinella septempunctata) face parte din familia carabusilor si traieste aproape peste tot in lume, cu exceptia regiunilor reci. Este o insecta de talie mica, are corpul oval, alcatuit din trei parti: cap, torace si abdomen.
Atunci cand nu zboara, cele doua aripi sunt acoperite de alte aripi tari, care poarta numele de elitre, frumos colorate si stralucitoare. Practic acesta este farmecul unei buburuze: coloritul sau viu. Aripioarele pot fi rosii, portocalii sau galbene, iar petele negre sunt mici, in numar de 7, 10, 12, 14, 22 sau chiar 24. Exista si situatii in care buburuzele sunt negre cu mici pete rosii. Cu inaintarea in varsta, petele negre de pe aripile protectoare incep sa dispara.
Gargarita are sase picioare care prezinta multe articulatii, fiind asezate cate doua in fata, lateral si spate.

Cele mai apreciate buburuze sunt cele rosii. Probabil va intrebati de ce sunt gargaritele atat de viu colorate. Culorile vii avertizeaza eventualii pradatori ca nu sunt bune pentru a fi consumate, lasand impresia ca sunt otravitoare. Nu doar coloritul vioi le ajuta sa se apare de pradatori. In momentul in care se simt in pericol, pentru a se apara, gargaritele elimina un lichid galbui, uleios si urat mirositor, cu gust amar, care va indeparta inamicii.

Gargaritele adora locurile calde si foarte curate. De aceea ele prefera gradinile. Nu sunt insecte daunatoare, ci din contra, sunt foarte apreciate de catre gradinari deoarece se hranesc cu alte insecte mai mici sau paduchi de copac care sunt foarte daunatori pentru plante.
Tot o legenda spune ca buburuzele au aparut in Evul Mediu, intr-o perioada in care insectele daunatoare invadasera plantatiile, iar oamenii incepusera sa moara de foame. Fermierii incep sa se roage la Fecioara Maria pentru a-i ajuta sa scape de acele insecte daunatoare si mare le-a fost supararea atunci cand au observat ca in gradini au aparut alte insecte, mici, de culoare rosie si cu pete negre, crezand ca acestea vor face si mai mult rau culturilor. Insa acestea erau gargaritele care au inceput sa manance insectele care distrugeau plantatiile. De atunci, acestea sunt crescute, in special in Statele Unite, pentru ajutorul pe care il ofera gradinarilor.

Gargaritele se imperecheaza primavara. Femelele depun intre 50 si 400 de oua mici, de culoare galbena, din care ies, dupa 7 zile, larvele. Acestea mai au nevoie de inca 8 zile pentru a ajunge la stadiul de gargarita.

Stiati ca…

- atunci cand buburuza sesizeaza un pericol ea se preface ca este moarta, deoarece nicio pasare nu va manca o insecta moarta?

- cel mai mare inamic al gargaritei este randunica?

- in suedeza aceasta insecta poarta numele de “cheile raiului”, iar francezii o numesc “creatura Domnului”?

- lichidul lipicios si urat mirositor pe care il emana pentru a-si inlatura pradatorii provine din articulatii?

- pe toata perioada vietii o gargarita poate consuma peste 5000 de paduchi de copac sau alte insecte mici?

- gargaritele hiberneaza in locuri calde, unde se simt in siguranta?

- daca sunt infometate, buburuzele se pot manca intre ele?

- gargarita femela este mai mare decat masculul?

- aripile gargaritelor bat de aproximativ 85 de ori pe secunda atunci cand sunt in zbor?

- gargaritele nu vor zbura daca temperatura este mai mica de 13 grade C?

- aripile gargaritelor sunt atat de subtiri incat se poate vedea prin ele?

- gargaritele isi folosesc antenele pentru a simti si a mirosi?

- gargaritele va pot musca, insa muscatura acestora nu va irita pielea, deoarece nu este otravitoare pentru om?

- gargaritele nu suporta transpiratia palmelor, de aceea ele zboara imediat atunci cand le tineti in palme?

Nu este de mirare ca aceste insecte sunt atat de iubite si apreciate. Pe langa aspectul deosebit, acestea sunt de mare ajutor gradinarilor. Daca doriti sa oferiti unei personane dragi un cadou, nu ezitati sa ii oferiti un obiect care imita o gargarita. Iubitorii de handmade confectioneaza astfel de obiecte, accesorii sau chiar haine care au imprimate buburuze. Aceste obiecte sunt cu adevarat deosebite, deoarece buburuza nu este o insecta obisnuita. Ea este delicata, fragila, neastamparata si adora sa zburde in zonele calde sub razele soarelui.



Sursa: Descoperim lumea impreuna

_________________
Gargarita-Izvor-Nesecat-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Legenda Gargaritei (buburuzei)
MesajScris: 02 Dec 2011, 19:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Ian 2009, 18:04
Mesaje: 7274
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Dalina, eu personal iti multumesc pentru acest topic.
Stii ce nu am vazut aici? Cat traieste o gargarita.
Citat:
Legenda spune ca daca o gargarita se asaza pe o fata tanara, nemaritata, aceasta se va casatori in locul unde va zbura simpatica insecta, dupa ce fata ii va fredona binecunoscutul cantecel: “Buburuza, ruza/ Unde vei zbura / Acolo ma voi marita”.
Am zambit nostalgic la aceasta fraza. Vara aceasta cat am fost la tara la munca pe camp, m-au vizitat multe gargarite. Le-am cantat iar vreo doua gargarite chiar au zburat "acolo unde imi doream". Hi! Hi! Hi!

Te imbratisez cu drag.

_________________
Onuta - Gargarita-Zmeura-Dulce


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Legenda Gargaritei (buburuzei)
MesajScris: 02 Dec 2011, 21:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Sep 2010, 23:36
Mesaje: 455
Locatie: Bruxelles, Belgia
Nume forum:1
Foarte frumoasa si interesanta Legenda Gargaritei, am aflat o multime de lucruri noi despre aceasta gingasa insecta.
Te imbratiseaza cu drag,

_________________
Gargarita-Magia-Povestilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Legenda Gargaritei (buburuzei)
MesajScris: 02 Dec 2011, 21:45 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4552
Nume forum:1
Iata si legenda Clubului gargaritelor.

Clubul Gargaritelor este o comunitate ce s-a format in spatiul virtual al internetului.
De ce gargarite? Pentru ca, asa cum am vazut in filmul Sub soarele Toscanei, gargaritele se aseaza pe cei ce sunt predestinati sa primeasca iubire, indiferent de formele ei: iubirea aproapelui, iubirea de departe, iubirea prietenilor, iubirea iubitului, iubirea sotului, iubirea copilului, iubirea parintelui, iubirea lui Dumnezeu.
Si iar intrebarea: De ce gargarite? Pentru ca gargaritele isi aseaza iubirea in tot ceea ce ating. Incet, cu migala si cu multa daruire, o gargarita impunge de doua ori cu acul pentru a coase un milimetru dintr-un tablou numit goblen.

_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Legenda Gargaritei (buburuzei)
MesajScris: 02 Dec 2011, 22:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2007, 11:56
Mesaje: 901
Nume forum:1
Doruletz ne-a spus aceasta legenda, la inceputuri, cu alte cuvinte. Am dreptate?


Ma bucur ca nu ai uitat si nu ai uitat-o, Mariuta.

_________________
Mariuta - Gargarita-Oda-Gargaritelor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Legenda Gargaritei (buburuzei)
MesajScris: 04 Dec 2011, 21:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2011, 11:07
Mesaje: 5626
Locatie: Romania
Nume forum:1
Zmeurica dulce, ma bucur ca ti-a placut. Poate ne inviti la nunta.

Marie, si mie mi-a placut, de aceea am creat acest topic.

Draga Monica, fac o reverenta in fata ta pentru aceasta vizita. Multumesc pentru Legenda clubului gargaritelor. Ca sa fiu sincera am cautat Legenda clubului, dar nu am gasit-o, cred ca nu am cautat unde trebuie. Este minunat ceea ce ati creat. Acest spatiu virtual este o oaza de frumusete intr-o lume cenusie.

Doruletz Mic, nu te cunosc, dar iti doresc tot ce este mai frumos si mai bun, acolo unde esti.

Mariuta, este bine venita completarea ta. Noi, gargaritele nou venite trebuie sa stim ce au facut gargaritele veterane in aceasta gradina minunata.

Va imbratisez cu mult drag.

Stiati ca...
- o gargarita traieste mai mult de un an.
- este originara din Japonia

_________________
Gargarita-Izvor-Nesecat-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Legenda Gargaritei (buburuzei)
MesajScris: 08 Dec 2011, 13:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2011, 11:07
Mesaje: 5626
Locatie: Romania
Nume forum:1

_________________
Gargarita-Izvor-Nesecat-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Legenda Gargaritei (buburuzei)
MesajScris: 23 Ian 2012, 20:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Iul 2007, 17:00
Mesaje: 1075
Nume forum:1
Stiati ca o gargarita are standard 7 puncte negre pe elitre?

_________________
Ramona - Gargarita-cu-Suflet-de-Poet


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania