Acum este 29 Mar 2024, 13:23

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Acest subiect este inchis, nu puteti modifica mesaje sau sa scrieti raspunsuri viitoare.  [ 1369 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 ... 137  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 06 Feb 2014, 10:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Mai 2011, 14:30
Mesaje: 6042
Nume forum:1
Buna dimineata, Monica!
Buna dimineata, dragi gargarite!

Draga Dalina, bezelele, ceainicul si floricelele tale sunt diafane si iti multumesc.
Eu mi-am luat deja portia de energie si voiosie citind impresiile gargaritelor dupa intalnirea de la Iasi. Felicitari fetelor si la cat mai multe intalniri frumoase va doresc.
Totusi, las si eu o cafeluta cu lapte si aroma de portocale pentru doritoare si va urez tuturor o zi minunata, prin intermediul unor panselute zambitoare care au facut deja ochisori:






Sa ai o zi binecuvantata cu zambete, Leana!

_________________
Leana - Gargarita-Cununa-Spicelor-de-Grau


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 06 Feb 2014, 10:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Aug 2011, 10:29
Mesaje: 8970
Nume forum:1
Buna dimineata dragi gargarite.
Buna dimineata Monica.

Va multumesc tuturor pentru toate bunatatile. Eu deja m-am saturat de sesiune, dar mai este putin. Sper sa scap cu bine, desi marti mi s-a dovedit inca o data ca spiritul de echipa nu mai exista si fiecare lupta pentru el.
Aduc si eu o cafeluta:



Va doresc o zi frumoasa, cu spor in toate.


Nadina, nu te necaji ca a disparut spiritul de echipa. Daca tu ai observat acest lucru, tot tu, cu rabdarea picaturii chinezesti, vei reusi sa il refaci. Nu te teme! Din experienta mea, eforturile acestea ne innobileaza sufletul si este tot ce conteaza pentru noi.
Iti doresc sa ai parte doar de succes precum baiatul meu ce tocmai a aflat rezultatul de la ultimul examen din aceasta sesiune.

_________________
Gargarita-Cercetasa-de-Visuri
Gargarita Anului 2013


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 06 Feb 2014, 18:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 31 Mar 2009, 06:10
Mesaje: 594
Locatie: Brăila
Nume forum:1
Bine v-am regasit, dragi gargarite!
Dupa multa vreme imi odihnesc si eu aripioarele in cafeneaua parfumata. Nu am scuze pentru absenta mea indelungata, dar ma bucur ca v-am regasit la fel de vesele si de harnicute.
In linii mari, noi suntem bine, eu am cam tras chiulul de la goblenat in ultima vreme si cand m-am reintors la vechea pasiune mi-am dat seama ca am ceva legaturi de rudenie cu Mesterul Manole (cred ca sunt sora-sa) pentru ca, ce lucram astazi, desfaceam maine.
Despre mine, ce sa zic? Am reusit sa ma transfer si sa am postul meu in Braila, dupa dosare, plimbari pe la directori si ISJ, am scapat si de corvoada asta. Am 15 pui de clasa pregatitoare, intr-o scoala micuta, dar noua si linistita.
Am mai pus vreo 2 kilograme de sunculita pe mine, iar acum ma chinui sa le dau jos. Merg la gimnastica medicala, pentru ca mi s-a cam deformat coloana si imi da dureri. M-am mai plimbat pe la Bucuresti prin doctori cu fel de fel de probleme, dar una peste alta, se pare ca o sa mai sacai lumea cu prezenta mea ceva vreme de aici incolo (sper sa fie cat mai multa).
Copila mea creste, se face tot mai iseata, mai cocheta, mai incapatanata si mai alintata (este de bine ce zic de ea, ca ea-i toata bucuria, mandria si bogatia mea). Incerc sa o fac sa isi intinda aripile, macar sa observe ca le are, nu mai zic sa si zboare, iar ea refuza. Daca as putea sa le fac pe toate in locul ei ar fi cea mai fericita.
Seara frumoasa, noapte linistita si spor la acusoare ori de cate ori le puneti in functiune.

Monica-Adminica, salutari, imbratisari si pupicei de la noi, un an plin de bucurii si de reusite si un munte de sanatate.


Lori, la aceasta ora tarzie a noptii cand iti raspund (mai am un ceas si ceva si ajung acasa; sper!) m-am incarcat de buna ta dispozitie molipsitoare. Iti multumesc si iti doresc inmiit sanatatea pe care mi-ai trimis-o tu mie (banuiesc ca se va schimba cumva relieful ca sa facem loc la atatia munti).
Nu uita sa pupi manutele printesei mofturoase (daca nu s-ar alinta in fata mamei, atunci in fata cui sa o faca?).

_________________
Gargarita-Lie-Ciocarlie-Voiosie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 06 Feb 2014, 21:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Feb 2011, 15:36
Mesaje: 1741
Nume forum:1
Buna seara, Monica!
Buna seara, dragele mele!

Intotdeauna intru cu drag aici, ma bucur ca sunteti bine sanatoase si pline de viata.
Cred ca la sfarsitul unui an, daca cineva ar vrea sa scrie o carte cu povesti de viata reala, ar putea sa se inspire de aici.
Nadina, nu esti singura care trece prin asa ceva, aceeasi problema o are si fetita mea.
Imi povesteste cum ii ajuta pe toti, iar ea daca cere ajutor ii intorc spatele. Dar cel mai rau este ca sunt colegi pe care ii duce si ii aduce de la facultate cu masina ei pentru un multumesc.
Asa ca draga mea, trebuie sa fiti tari si sa va ganditi ca viata este o lupta.
Pupici.


Gaby, avem niste copii superbi si asta este tot ce conteaza. Ce am pus noi in inima lor, nimeni nu schimba, si asta este important. Viata va tria ce este mai bun si mai bine pentru ei.

_________________
Gargarita-Punte-spre-Iubire-si-Pace


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 07 Feb 2014, 07:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Aug 2011, 10:29
Mesaje: 8970
Nume forum:1
Buna dimineata dragi gargarite.
Buna dimineata Monica.

De mult timp nu am mai fost atat de matinala, dar astazi se pare ca somnul nu a mai vrut sa stea pe la mine.
Monica, spiritul de echipa a disparut de mult, dar speranta tot mai exista. Tind sa cred ca de o perioada, nici speranta nu mai exista. Mi-as dori sa il pot reface, dar cred ca rabdarea picaturii chinezesti nu ma caracterizeaza.
Lori, ma bucur sa te revad la cafenea, la fel de vesela ca de obicei.
Gaby, oare de ce nu ma mira situatia fetitei tale? Poate pentru ca invatam in aceesi Universitate si peste tot este la fel.
Va aduc un ceai sanatos si ceva dulce:





Va doresc o zi frumoasa, plina de realizari.


Nadina, eu am doua exemple langa mine.
Fetita mea dispusa sa accepte picatura chinezeasca, dar care a sfarsit prin a-si pierde rabdarea. Dupa cativa ani se pare insa ca asist la un reveriment.
Baiatul meu care nu suporta ideea de a fi un martir pe altarul unei cauze pierdute, revine ciclic, in speranta ca se mai poate salva ceva.
In fond, voi sunteti viitorul, dar tot voi va construiti viitorul. Eu va doresc macar un viitor asa cum am avut eu la varsta voastra.

_________________
Gargarita-Cercetasa-de-Visuri
Gargarita Anului 2013


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 07 Feb 2014, 08:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Iun 2010, 20:10
Mesaje: 5285
Locatie: Pascani
Nume forum:1
Buna dimineata Monica, gargarite harnicute.
Lori ma bucur sa te revad in gradina.
Nadina, ce deliciu ne-ai adus dis-de-dimineata. Yammy!

Am gustat din toate bunatatile aduse si cred ca trebuie sa maresc usa. Hi, hi, hi!
Astazi se anunta o zi frumoasa, ceva mai calda. Acum la Pascani cred ca sunt in jur de - 2grade si ceva ceata.
Va servesc micul dejun.



Va pupacesc si sa aveti o zi asa cum va doriti.

Citat:
Am gustat din toate bunatatile aduse si cred ca trebuie sa maresc usa.
Rralluca, tu vorbesti de funie in casa spanzuratului. Uf!

_________________
Ralluca - Gargarita-Suras-de-Primavara


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 07 Feb 2014, 09:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Dec 2011, 21:29
Mesaje: 6819
Locatie: Mangalia
Nume forum:1
Buna dimineata, Monica!
Buna dimineata, dragele mele!
Ma bucur sa vad atata zumzet prin gradina.
Nadina, Gaby, din pacate, astia sunt oamenii din ziua de azi, se gandesc numai la binele lor si atat, nu se mai gandesc si la cei din jurul lor.
Rar gasesti oameni care sa aiba macar acel minim de bun simt, dar si eu cred ca totusi se va mai schimba ceva in bine.
Eu am fost patita cu locul meu de munca. Am intrat in concediul de crestere a copilului, iar fata care mi-a tinut locul pentru un an (ca atat am ales sa stau acasa) a considerat ca i se cuvine ei acest post si m-a sapat pe la spate.
Dar Dumnezeu este sus si are grija de toti. Eu mi-am gasit imediat alt loc de munca si chiar mai bun, acolo cred ca ma cam plafonam.
Eu am trecut peste acest incident, dar in acele momente mi-a fost foarte greu, plangeam mai tot timpul, insa sotul si copiii mei erau alaturi de mine.
Deci concluzia este ca totul se rezolva prin credinta si ganduri bune fata de semenii tai si nu sa-i sapi groapa altuia.
Asa ca sa trecem la lucruri mai bune, eu va las o cafeluta sa va revigorati, sa fiti bine dispuse intreaga zi si sa aveti zambetul pe buze.



Monica, am gasit niste modele interesante de cescute si am tinut neaparat sa ti le arat si tie.







Ce parere ai?


Gigik, de cate ori am trecut prin situatii ca cele descrise mai sus, m-am zbuciumat ca si tine. Privind insa in urma, realizez ca tot ce s-a intamplat, s-a intamplat in final in beneficiul meu. Am simtit ca mai urc o treapta, ca devin mai implinita si mai buna pe masura ce socurile s-au asternut in calea mea. Uneori ma gandesc daca nu ar fi cazul sa le si multumesc unora pentru ca, in incercarea de a-mi sabota linistea sufleteasca, m-au ajutat sa cresc.
Sunt macar multumita ca inima mea a acceptat sa ii ierte.


Referitor la bijuteriile aduse de tine, asa cum am mai spus (cred ca in Cafeneaua de anul trecut), le admir pentru frumusetea lor incontestabila, dar nu mi le doresc in casa. Prefer sa citesc o carte decat sa spal cu periuta de dinti un astfel de bibelou pe toate canturile acelea finute (ca asa faceam altadata cu toate portelanurile si cristalurile din dulapurile mele, inainte de fiecare Paste si Craciun).
Am avut un prieten ce ma servea cu cafea in cestile lui de Rosenthal. Imi tremura mana ori de cate ori luam ceasca de pe masa, dar el imi spunea sa gust clipa si sa nu ma gandesc ca exista riscul de a se sparge, pentru ca in fond, portelanurile asa sfarsesc toate.

_________________
Gigik - Gargarita-de-la-Malul-Marii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 07 Feb 2014, 09:49 
Conectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 15:26
Mesaje: 5507
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Buna dimineata, gargaritelor.
Buna dimineata, Monica.

Inca nu putem spune ca este week-end, mai avem inca putin. Si uite asa a mai trecut o saptamana, la fel va trece si urmatoarea.
Dalina, este de bine daca ai primit calculatorul.

Nadina, nu te necaji, esti abia la incept de drum. Rautati gasesti la tot pasul, depinde de tine cum treci peste ele, depinde de tine cum ii faci pe cei din jur sa isi schimbe atitudinea. Exact cum spune Monica, usor, cu rabdare, si vei obtine rezultate bune. Iti spun asta din experienta. Ceea ce povestesti tu, este ceea ce am trait si noi la randul nostru, pe vremea studentiei, este ceea ce traim astazi, la locul de munca, unde suntem in permanentata competitie cu cei din jurul nostru, insa trebuie sa stim cum sa tratam situatia si sa canalizam energia noastra pozitiva catre cei care isi folosesc timpul libe, pentru o lupta proprie, care oricum in final va fi in detrimentul lor.

Lori, este bine ca lucrurile s-au aranjat. Noi te asteptam mereu, cu noi lucrari, atat goblenistice cat si minunatiile ce le realizezi tu, din hartie.

Gigik, orice sut in fund, este un pas in fata. Parca asa era zicala aia.

Acestea fiind spuse, daca mai vreau astazi sa ma vad din teancul de dosare si vreau sa scap de cele cateva zeci de mailuri ce a intrat in inbox de dimineata, ar fi bine sa ma apuc de treaba.

O zi frumoasa, va doresc.




Elza, ca si tine, am avut o zi plina, atat de plina incat si acum (cu doua ore inainte de miezul noptii) nu o pot considera terminata. Eu oricum o bifez ca fiind inca una din zilele mele frumoase.
Iti doresc un weekend dupa inima ta.

_________________
Elza - Gargarita-Roua-Diminetii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 07 Feb 2014, 09:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2012, 19:05
Mesaje: 5455
Nume forum:1
Buna dimineata, dragi gargarite,
Buna dimineata Monica,

Ce de-a bunatati am gasit la cafeneaua noastra draga!
Rralluca ne-ai pregatit un adevarat festin pentru micul dejun. Eu suplimentez cu o cafea si un ceai.
Va doresc o zi frumoasa in care sa nu uitati sa traiti, sa va bucurati de tot ce va inconjoara, de familiile voastre dragi, de echipa TTT care ne rasfata si ne surprinde minunat zi de zi, de Monica care este alaturi de noi in fiecare zi cu o vorba buna, un sfat.
Va imbratisez cu mult drag.





Va astept cu drag la casuta:




Helen, pe la ora 16 imi venea sa fug si sa ma ascund intr-o casuta ca a ta (au venit catre mine atatea indatoriri si obligatii incat mi-am pierdut busola). In plus, Rocky latra ca un disperat (venise cineva strain in firma). Dupa ce s-a saturat de latrat, a mers sa bea apa si apoi s-a culcat in cosuletul lui. Privindu-l mi-am dat seama ca uitasem sa respir in ritmul meu, asa ca mi-am restabilit prioritatile.
Da, am simtit ca ma echilibrez, exact cum spui, neuitand ca trebuie sa ma bucur si de acest volum urias de munca.

P.S. Declin oferta ta pentru ceaiul de macese. Pot sa beau ceai de pelin neindulcit, dar nu pot sa beau unul de macese pentru ca mi se pare cumplit de dulce.

_________________
Gargarita-Regina-Noptilor-de-Vara


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 07 Feb 2014, 10:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2011, 11:07
Mesaje: 5626
Locatie: Romania
Nume forum:1
Buna dimineata, draga Monica.
Buna dimineata, dragi gargarite.

Va multumesc pentru festin.
Lori ma bucur ca te-ai intors.
Nadina, esti la inceput de drum. Intareste-te pentru viitor si nu mai baga in seama. Eu am trecut de multe ori prin asta si daca era sa ma imbogatesc la fiecare lacrima varsata si nopti nedormite, eram milionara in euro acum. Hi, hi, hi! Fii tu insati si daca faci ceva, fa cu gandul la Dumnezeu si cu inima deschisa. Restul lasa-i in pace ca nu poti schimba tu lumea, daca nu vrea.
Gaby, oare cu cine seamana fetita ta? Cunosc eu o gargarita deosebita pe la Codlea. O stii si tu cumva?
Helen, vreau eu casuta.
Elza, am calculator, dar cu timpul stau cam rau.
Rralluca, am luat micul dejun alaturi de tine. Sarut-mana pentru masa.
Gigik, locul tau nu era acolo. Mai bine ca s-a intamplat asa.



Va imbratisez cu drag si ma duc sa termin curatenia in afumatoarea mea. Soba in care am incalzirea centrala a dat rateuri si a trebuit sa facem un morman de moloz prin casa si ceva frig. Asa ca dupa ce meseriasii si-au facut treaba, eu curat de doua zile si poate maine termin si eu. De cusut nici vorba zilele acestea.
Sa aveti o zi frumoasa si linistita.


Dalina, eu m-am asezat la masa cu fluturasii tai din poveste si nu mai plec de acolo.

_________________
Gargarita-Izvor-Nesecat-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Acest subiect este inchis, nu puteti modifica mesaje sau sa scrieti raspunsuri viitoare.  [ 1369 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 ... 137  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania