Acum este 04 Mai 2024, 13:07

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Acest subiect este inchis, nu puteti modifica mesaje sau sa scrieti raspunsuri viitoare.  [ 1369 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 ... 137  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 26 Ian 2014, 16:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Ian 2013, 21:14
Mesaje: 4001
Locatie: Germania
Nume forum:1
Buna ziua, dragele mele.
Buna ziua, Monica.
Sa stiti ca v-am simtit lipsa deoarece de cateva zile nu am putut deschide pagina. Tot cautam in stanga si in dreapta diverse modalitati. In final am gasit un alt calculator si aici merge. Am decis sa profit de ocazie si va scriu rapid. Nu am prea mult timp la dispozitie si de asta vreau sa rasfoiesc rapid ce ati mai facut intre timp. Acum o sa mai lipsesc o perioada caci ne mutam si pana o sa ne transfere si internetul o sa mai dureze. Sper sa nu fie chiar asa mult.
Daca la unii a ajuns iarna la noi inca nu. Bucurati-va de zapada si transmite-ti si in Germania macar putin.
Va imbratisez cu drag si sa aveti o duminica placuta in continuare.




Oksanna, eu iti trimit, dar oare ajunge? Daca nu ajunge, te asteptam la noi unde inotam in troiene de nea pufoasa si curata.

_________________
Oksanna - Gargarita-Pasarea-Paradisului


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 26 Ian 2014, 18:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2011, 11:07
Mesaje: 5626
Locatie: Romania
Nume forum:1
Buna seara, draga Monica.
Buna seara, dragi gargarite.

Va multumesc pentru bun-bun cum spune Emanuel.
La noi s-a instalat iarna destul de bine si sincer o prefer in locul vremii de saptamana trecuta cu ceata, frig si mult noroi.
In toamna la noi pe drum s-au facut lucrari pentru canalizare care nu se stie in ce deceniu vor fi gata si avem un drum de plans. Inoti in noroi pana la gradinita. Acum prefer sa inot in zapada ca este mai bine si mai frumos.
Pe Valea Prahovei oricum prefer iarna, nu pentru ca sunt fan al acestui anotimp ci pentru faptul ca nu se mai vad gunoaiele lasate de turisti.
Drumurile din zona nu sunt curatate de utilajele de dezapezire. Pe la ora 10 nici DN1 nu arata prea grozav. Bine ca avem inca electricitate si culmea, culmilor - internet. Asta nu se stie pana cand.
Astazi chiar daca am spus ca nu iesim din curte, totusi am facut-o, spre fericirea copiilor, spre Schitul Lespezi (1661, pictat de Parvu Mutu) care este in celalalt capat al orasului, la Posada. Varul sotului este preot acolo si nu avea enoriasi la slujba de duminica. Ne-am suit frumos in buburuza noastra de teren si am plecat la slujba. O portiune de drum am facut-o pe jos prin padure, prin nameti, dar a fost foarte frumos si am ajuns cu bine. La biserica mai erau doi barbati care cantau in strana. Am trait o experienta unica. Nu cred ca mi se mai intampla asa ceva vreodata. Parca am plutit in biserica la slujba. M-am simtit ca un fulg. Parca slujba era tinuta pentru ingeri si pentru noi.
Asa arata iarna la Comarnic:





Monica la voi cum este? Am vazut la televizor ca aratau cod rosu in Vrancea.
Va doresc o seara linistita si fara viscol.

Va imbratiseaza de la munte, din nameti,

Citat:
M-am simtit ca un fulg.
Dalina, te invidiez.
Pupici pe mainile minunilor tale.

_________________
Gargarita-Izvor-Nesecat-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 26 Ian 2014, 18:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Ian 2013, 21:14
Mesaje: 4001
Locatie: Germania
Nume forum:1
Foarte frumos, Dalina. Aveti parte de o iarna ca in povesti. O sa ma bucur si eu de zapada voastra caci noi inca nu avem.

_________________
Oksanna - Gargarita-Pasarea-Paradisului


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 26 Ian 2014, 18:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2011, 11:07
Mesaje: 5626
Locatie: Romania
Nume forum:1
Draga Oksanna, deschide usa sau geamul ca o trimit si la tine.



Adevarul este ca numai in povesti vezi asa iarna. Eu care sunt o friguroasa, m-am indragostit de ea.
Te pup.

_________________
Gargarita-Izvor-Nesecat-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 26 Ian 2014, 18:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Ian 2013, 21:14
Mesaje: 4001
Locatie: Germania
Nume forum:1
Multumesc, Dalina. Asa brad si incarcat de zapada nu il gasesti oriunde. Am deschis si usa si geamul asa ca o astept.

_________________
Oksanna - Gargarita-Pasarea-Paradisului


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 26 Ian 2014, 20:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2011, 21:49
Mesaje: 1972
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Buna seara , dragi gargarite!
Buna seara, Monica!

Am revenit la cafenea, dupa plimbarea mea prin zapada.
Ningea usor, cand am intrat in parcul expozitiei care era pustiu si parea incremenit.
Zapada de pe alei usor batatorita scartia la fiecare pas.



Gradina botanica:



Va aduc si putina atmosfera de sarbatoare, - la noi parca vin sarbatorile de iarna.
Cativa braduti "plantati" de municipalitate cu tot cu ghiveci si impodobiti cu luminite au asteptat cuminti zapada.
De cativa ani a aparut o traditie la noi in Iasi unde decoratiunile de sarbatori sunt lasate pana pe 24 ianuarie, de ziua Unirii, asa ca au picat bine pentru zapada binecuvantata.
Am avut impresia ca parca se pregateste sa vina Craciunul.




Sorina, neaua ramane pentru mine un simbol cu multiple semnificatii, iar cele dezvaluite de tine, imi intaresc credinta ca ramane o binecuvantare a sezonului.
Iti multumesc pentru fotografii.

_________________
Sorina - Gargarita–Declaratie-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 27 Ian 2014, 05:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Feb 2011, 21:35
Mesaje: 5568
Nume forum:1
Buna dimineata, Monica!
Buna dimineata, dragi gargarite!

Dragi gargarite nu vreau sa va intristez, va spun numai ca mi-a fugit somnul. S-a facut ora 5.04 si Mos Ene nu vrea sa vina la mine. Sa fie de vina cafeaua pe care am baut-o aseara pe la ora 18? Am mai baut asa tarzaiu si nu a avut un asemenea efect, - grijile, gandurile si dorinta de a zbura cat mai mult prin gradina. Ma tem ca in cursul zilei sa nu fiu un zombilica.
Va las cafeluta la fereastra si incerc sa dorm putin.



P.S. Zapada este de la fereastra mea.
Va imbratisez cu mult drag.

Citat:
Sa fie de vina cafeaua pe care am baut-o aseara pe la ora 18? Am mai baut asa tarzaiu si nu a avut un asemenea efect; grijile, gandurile
Grijile, gandurile mai curand, Rodi.
Iti doresc sa nu se mai repete ca sa nu ne mai faci scularea asa de dimineata. Hi, hi, hi!

_________________
Rodi - Gargarita-Ocean-de-Iubire-si-Emotii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 27 Ian 2014, 05:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Feb 2011, 21:35
Mesaje: 5568
Nume forum:1
Am uitat sa va las si o imagine din spatele blocului.

Foto realizate in 25.01.2013 cand inca mai ningea,



Foto realizate in 26.01.2013 cand ne acoperise destul de mult, se vede la gardulet.



Va imbratisez cu mult drag.

_________________
Rodi - Gargarita-Ocean-de-Iubire-si-Emotii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 27 Ian 2014, 09:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 15:26
Mesaje: 5554
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Buna dimineata, gargaritelor.
Buna dimineata, Monica.

Vai cata zapada! Dalina, zapada este cat Emanuel.
Rodi, Sorina, ma bucur ca ati adus cate putin si din iarna voastra. Imediat ce ajung la serviciu, descarc si eu fotografiile facute aseara de sot.
Am inceput saptamana bine, colegul care ma ia de acasa, inca nu a ajuns, asa ca ce credeti voi ca am facut eu de la ora 7 si pana acum? Am cusut. Asta da inceput de saptamana.
Rodi, buna cafeluta ne-ai lasat. Trebuia sa fi luat o carte sa citesti, poate venea Mos Ene mai devreme.

Va doresc o zi frumoasa.

Monica, sper ca situatia la Focsani nu este atat de grava, precum arata la televizor. Bine, imaginile erau din diverse localitati din judet.
Zi usoara iti doresc si tie si colectivului TTT.


Elza, in prima parte a vietii mele, invidiam persoanele care aveau insomnie. Ma gandeam ca sunt biecuvantate si, ca daca mie mi s-ar intampla asa ceva, as putea sa citesc o biblioteca municipala intr-un an. Numai ca in insomnie nu poti sa faci nimic coerent. Organismul vrea sa te odihnesti, dar creierul tau refuza. Cand il pui la treaba, el te tradeaza, in sensul ca nu reusesti sa te concentrezi. Am incercat sa-l pacalesc si mi-am facut o cafea la 2 noaptea. M-a lasat sa ma bucur jumatate de ora de revigorarea data de cafea si apoi iar a inceput sa ma sacaie.
Dupa o noapte de insomnie, fortele imi scad, nu ma pot concentra, iar somnolenta este constanta. Cu alte cuvinte, boala.

Iarna noastra ne-a adus multe neajunsuri in sensul ca abia se circula pe bulevarde, iar a te aventura pe celalalte strazi cu masina sau pe jos este chiar o aventura.
Recunosc ca lipseste si spiritul civic. Plecata de ieri dimineata de acasa, am sperat ca vecinii de bloc au facut o partie din fata scarii inspre strada. Gresit! Asa ca am luat o cazatura ca la carte. Picioarele-mi, in omatul afanat si inalt, au devenit carpe, iar zapada mi-a intrat peste tot (mai putin in chiloti, dar in rest nu ma vait). Iti dai seama ca la prima ora a dimineata am executat operatiunea partie, ca nu mai vreau o experienta similara cu cea de ieri.

Iti multumim pentru urari si iti dorim o zi fulg si tie.

_________________
Elza - Gargarita-Roua-Diminetii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2014
MesajScris: 27 Ian 2014, 10:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Mai 2011, 07:34
Mesaje: 1064
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Buna dimineata, dragi gargarite!
Buna dimineata, draga Monica!
Vin si eu cu micul dejun:






Arina, iti multumesc pentru micul dejun vesel si revigorant. Asa sa-ti fie si tie ziua!

_________________
Arina - Gargarita-Focul-Saruta-Lumina


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Acest subiect este inchis, nu puteti modifica mesaje sau sa scrieti raspunsuri viitoare.  [ 1369 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 ... 137  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania