Acum este 11 Mai 2024, 23:36

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Un defect al femeii
MesajScris: 13 Noi 2009, 09:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Feb 2009, 12:21
Mesaje: 104
Nume forum:1
Un defect al femeii by PENCU GEORGETA (129 mesaje), la 15-10-2008

Am primit si eu la randul meu aceste randuri. M-au fascinat cat adevar au in ele. Va rog sa il cititi si sa imi spuneti daca va da sau nu mai multa incredere in voi.

Un defect al femeii
Cand Dumnezeu a creat femeia, era deja in a sasea zi de lucru peste program, pregatind inca detaliile. Un inger a aparut si a spus:
- De ce iti ia asa de mult timp sa creezi asa ceva?
Dumnezeu a raspuns:
- Ai vazut planul pentru ea?
- Trebuie sa fie rezistenta la apa, dar nu din plastic, sa aiba peste 200 parti care sa se miste, toate care sa se poata inlocui, sa fie in stare sa functioneze cu diet coke si resturi de mancare, sa poata tine 4 copii deodata in brate, sa aiba un sarut cu care sa vindece de la genunchi zgariat la o inima zdrobita si sa faca totul doar cu doua maini.
Ingerul a fost uimit de aceste cerinte.
- Doar cu doua maini? Nici o sansa. Si astea sunt cerinte doar pentru modelul standard? Este prea multa munca pentru o zi. Asteapata pana maine sa termini!
- Dar nu o sa astept! a protestat Dumnezeu. Sunt aproape gata sa termin aceasta creatie atat de aproape de inima mea. Deja se vindeca pe ea insasi cand este bolnava. Si poate lucra si 18 ore pe zi.
Ingerul s-a apropiat si a atins femeia.
- Dar este atat de delicata, Doamne!
- Este delicata, este adevarata, dar am facut-o si puternica. Nici nu ai idee ce poate indura sau realiza.
- Va fi in stare sa gandeasca? a intrebat ingerul.
Dumnezeu a raspuns:
- Nu numai ca va fi in stare sa gandeasca, dar si sa comunice si sa infaptuiasca.
Apoi ingerul a observat ceva, a intins mana si a atins obrazul femeii.
- Se pare ca ai o eroare in modelul asta. Ti-am spus ca ai incercat sa pui prea mult in modelul aceata.
- Nu-i o eroare, l-a corectat Domnul. Este o lacrima!
- Dar la ce foloseste lacrima? a intrebat ingerul.
Domnul a raspuns:
- Lacrima este felul ei de a-si exprima bucuria, tristetea, durerea, dezamagirea, dragostea, singuratatea, supararea si mandria ei.
Femeile au puteri care ii uimesc pe barbati. Ele trec prin dificultati si poarta poveri, dar isi pastreaza bucuria, dragostea, amabilitatea.
Zambesc cand ar vrea sa tipe, canta cand ar vrea sa planga, plang cand sunt fericite si rad cand sunt nervoase; se lupta pentru lucrurile in care cred, se impotrivesc nedreptatii, nu accepta pe nu ca raspuns cand cred ca exista o solutie mai buna, se sacrifica pe ele pentru ca familiile lor sa aiba de ajuns.

Merg la doctor cu un prieten speriat, iubesc neconditionat, plang cand copii lor au succes si se bucura cand prietenii lor primesc recompense, sunt fericite cand aud de un nou nascut sau o nunta, inima lor se frange cand un prieten moare, jelesc la moartea unui membru din familie, totusi sunt puternice si cand crezi ca nu mai au nici o putere, pot cu o imbratisare si un sarut, sa vindece o inima franta.
Fara indoiala, femeia nu are decat un singur defect: Acela ca uita cat de mult valoreaza!
Cu drag,
Georgeta

Replica: Mare by Rosculet Adnana (276 mesaje), la 15-10-2008
defect!



Replica: Cat de adevarat. by Adriana Nicuta (4598 mesaje), la 23-10-2008


_________________
Georgeta - Gargarita-Ce frumoasa sunt eu azi!


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania