Acum este 28 Mar 2024, 10:59

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Nesimtirea
MesajScris: 01 Ian 2010, 20:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Dec 2005, 17:37
Mesaje: 71
Nume forum:1
Nesimtirea este un virus redutabil, cu instalare rapida si efecte demolatoare. Ea se instaleaza in aproapele anonim, dar ii afecteaza mai mult pe cei din jur. Nesimtitul devine pe zi ce trece o prezenta constanta, greu de evitat si imposibil de strunit, in tren sau la opera, in autobuz sau la biserica, in parc sau la teatru, in Parlament sau la bloc, reprezentantii acestei categorii fondeaza un cult volatil, fara agenda si fara orizont. Religia lor este sfidarea celorlalti. Nesimtitul nu are un cod de reguli, dar se comporta ca si cum l-ar avea. Este invaziv pana la ubicuitate, pisalog pana la nevroza si vociferant pana la delir. Il vezi unde nu te astepti, il auzi peste tot, il adulmeci la fiecare colt de strada si pe fiecare culoar de vagon.

Am gasit aceasta caracterizare a nesimtitului pe net. O postez aici ca sa se recunoasca si sa nu mai indrazneasca sa intre in aceasta gradina.

_________________
Puiu Mic - Printre vinuri şi prieteni, cei mai vechi sunt cei mai buni.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 01 Ian 2010, 21:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Ian 2006, 23:15
Mesaje: 3387
Locatie: Suceava
Nume forum:1
Puiu Mic, jos palaria.



Dar eu ma tem ca i se va plimba limba prin gura cand va incerca sa citeasca si nu va intelege prea multe din definitia ta. Daca nu a fost in stare sa priceapa o gluma simpla si nevinovata, oare va intelege pompoasa definitie?
Eu ii urez succes daca mai da pe aici si, ca sa citez tot o gargarita de-a noastra, i-as trimite pupici dulci, dar mi-e ca da in diabet.

Ninsoare de pupici!

_________________
Iulia - Gargarita Iulie

Răcoarea serii
peste fânul din car
odihnesc stele...


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 01 Ian 2010, 21:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2007, 13:29
Mesaje: 222
Locatie: Canada
Pentru cine traieste de ani buni in strainatate (cazul meu), nesimtirea probabil ca este lucrul cu care te reacomodezi cel mai greu, cand revii in Romania. In Canada, nu prezenta ta este cea pe care o fluturi sub nasul celorlalti, ci realizarile tale. Acolo, oamenii de mici invata sa se menajeze unii pe altii, sa-si respecte spatiul vital fara intruziune. Nu dau muzica la maxim, nu-si uda gradina decat in orele indicate pentru cartierul respectiv, nu-si plimba cainele pe peluza ta, nu indreapta hornul gratarului spre gradina ta, daca vantul si-a schimbat directia, nu cauta prilej sa-ti fure randul la autobuz, nu-si pierd bunul simt ca sa se ratoieasca la tine fara motiv. Daca se intampla, este din greseala sau intr-un moment de absenta. De obicei se sesizeaza singuri c-au trecut peste acea linie invizibila si au intrat neinvitati in spatiul tau, iar atunci isi cer scuze, imediat.
Canadienii te atentioneaza prin modul lor de a fi ca nu trebuie sa incomodezi pe celalalt ca sa te poti, la randul tau, astepta sa nu fi incomodat.
Reciprocitatea functioneaza ca un cerc virtuos si daca, din greseala, se intampla ca acea fina granita sa fie incalcata, exista un intreg ritual de restaurare al echilibrului prin scuze formale, care nu doar sunt oferite, dar trebuie de asemeni acceptate. Astfel se inchide cercul, cand cel ofensat accepta scuzele ofensatorului.
Din pacate, in Romania, nu numai ca oamenii nu se scuza cand gresesc dar, daca le atragi atentia ca ceea ce fac te incomodeaza, tot ei sunt cei care se simt ofensati si iti riposteaza cu nesimtire ca tu esti vinovat de gunoiul din ochiul sau.
Imi pare rau ca am fost nevoita sa scriu cuvintele de mai sus, dar ele reprezinta o realitate a Romaniei de care ma izbesc, ori de cate ori revin in tara.

Puiu, definitia ta este prea blanda.

_________________
Didina - Nimic nu este mai bland sufletului decat rugaciunea prietenilor facuta Domnului pentru noi.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 01 Ian 2010, 22:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2004, 07:52
Mesaje: 190
Nume forum:1
Cand am fost in Luxemburg, am observat ca cei de acolo, cand intrau in magazine, salutau vanzatorii.
De la nesimtirea cu care te confrunti zilnic, aici, fata de bunul simt de acolo este cale lunga.

Si eu zic ca ai fost un domn in exprimare, Puiu.

_________________
Andreeat - O prietenie se naşte mai curand din contraste decat din asemanari.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 02 Ian 2010, 05:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2005, 03:17
Mesaje: 1982
Locatie: Slatina
Nume forum:1
Puiu Mic scrie:
Nesimtirea este un virus redutabil, cu instalare rapida si efecte demolatoare. Ea se instaleaza in aproapele anonim, dar ii afecteaza mai mult pe cei din jur.

Am gasit aceasta caracterizare a nesimtitului pe net. O postez aici ca sa se recunoasca si sa nu mai indrazneasca sa intre in aceasta gradina.
De acord cu tine, dar poate sunt eu in afara discutiei caci din ultima fraza nu am inteles ceva. In gradina noastra pe toti, asa cred eu, ne caracterizeaza simtul frumosului, goblenul.
Se poate sa ai dreptate si nu am fost eu atenta la ce ai vrut sa zici referitor la gradina noastra.

_________________
Rodica - Gargarita Raza-De-Soare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 02 Ian 2010, 11:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2004, 07:52
Mesaje: 190
Nume forum:1
Rodica este mai bine ca nu ai realizat cand un nesimtit a intrat in gradina noastra. Daca statea mai mult, spune Ramona, s-ar fi imbolnavit de diabet.

In rest, ai dreptate: In gradina noastra pe toti, asa cred eu, ne caracterizeaza simtul frumosului, goblenul.
Si ca sa o parafrazez pe Alexa (in dauna nesimtirii), adaug si eu cu tot dragul vizavi de un om cu bun simt si simt al frumosului, asa cum esti tu, Pupici dulci.

_________________
Andreeat - O prietenie se naşte mai curand din contraste decat din asemanari.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 02 Ian 2010, 12:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2005, 03:17
Mesaje: 1982
Locatie: Slatina
Nume forum:1
Andreea Tomita scrie:
Rodica este mai bine ca nu ai realizat cand un nesimtit a intrat in gradina noastra. Daca statea mai mult, spune Ramona, s-ar fi imbolnavit de diabet.
Andreea, iti multumesc ca m-ai lamurit. Mai bine ca nu am realizat.
Daca mai intra stim noi sa ne aparam de intrusi.
Pupici dulci si de la mine pentru toti.

_________________
Rodica - Gargarita Raza-De-Soare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 02 Ian 2010, 21:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iul 2006, 16:33
Mesaje: 13343
Nume forum:1
Puiu Mic, mi-a placut definitia ta. Si eu sper ca viespiile sa stea departe de gradina noastra. Daca nu place armonia noastra pentru ce mai viziteaza gradina?

_________________
Nico - Gargarita-Paunita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 02 Ian 2010, 22:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Noi 2006, 07:31
Mesaje: 355
Nume forum:1
Daca nu place armonia noastra pentru ce mai viziteaza gradina?
Pentru a scuipa venin, Nico.

Noi, gargaritele, doar printr-un exercitiu de imaginatie putem intelege mintea acestor fiinte. Este limpede ca frustrarea genereaza invidie si, de aici pana la sentimentul acut de inferioritate (vizavi de cheia egalitatii stabilite pe acest forum) nu este nici macar un pas. Ce genereaza toate aceste resentimente? S-a vazut din plin, de fiecare data, din pacate.

Prietenia, iubirea, compasiunea, respectul sunt necunoscute acestor gen de oameni, iar conduita lor le caracterizeaza mereu orice actiune. Totul este interes meschin, marcat de barfa ordinara si de lipsa de bun simt, cu aere de superioritate, de grobianism. Regretabil, copiii le vor semana ca, ce semeni, aia culegi.

Sunt pe acest forum de cativa ani buni, dar mi se pare ca apartin acestui spatiu de cand ma stiu. Citesc cum sufletul celor ce populeaza aceasta gradina, emana bucurie, blandete si frumusete.
Asa cum zicea Rodica, Daca mai intra stim noi sa ne aparam de intrusi..

_________________
Cornelia - Adevarata prietenie este ca sanatatea; valoarea ei este rar apreciata, pana cand ai pierdut-o.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania