Acum este 28 Mar 2024, 10:54

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 28 Oct 2010, 12:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2007, 13:29
Mesaje: 222
Locatie: Canada
Primesc ieri (eram la serviciu) telefon de la matusa mea (femeie simpla de la tara) care este la mine, in Canada.
- Didi, sun-o pe prietena ta si spune-i ca este o nesimtita!
- De ce?
- Mi-a dat reteta cu shake-ul pe care il bea ea, dimineata si cu care m-a servit si pe mine si acolo zice ca trebuie sa folosesc 1 lingurita de fulgi de cocosh. Chiar asa proasta ma crede?
Am inchis si am sunat-o pe amica mea. Am chestionat-o referitor la reteta si m-am lamurit. Era vorba de fulgi (din nuci) de cocos.
O sun pe matusa mea si ii explic ce este cocosul si nu apuc sa termin ca aud:
- Tot nesimtita este! Ce nu putea sa puna o liniuta sub s ca sa nu ma fac eu de ras in fata ta?

Va scriu si voua reteta:
- 2 banane bine coapte
- 1 lingurita cu varf fulgi de cocos
- 1 lingurita cacao
Fulgii de cocos se macina fin. Se pun toate ingredientele in blender si se mixeaza pana rezulta o compozitie omogena. Se da la frigider cateva minute si apoi se consuma. Daca folositi gheata, compozitia va fi mai rece si se va tine mai bine.

Daca vrei shake, adaugi lapte (1 cana) si o lingurita cu miere de albine.

_________________
Didina - Nimic nu este mai bland sufletului decat rugaciunea prietenilor facuta Domnului pentru noi.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 29 Oct 2010, 14:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Noi 2007, 20:52
Mesaje: 159
Locatie: Germania
Nume forum:1
Didina, draga de ea! Asa am fost si eu.
Cand am ajuns prima oara in Germania imi era frica sa intru in magazinele ce aveau usa cu celula. Ma gandeam la o mie de accidente ce mi se puteau intampla (ramaneam inchisa in magazin, se bloca usa intre mine si perete etc.).
Iar in magazine stateam cu orele ca sa ma familiarizez cu produsele care erau de ordinul miilor. Nu intelegeam de unde diferenta de pret. Unele nici nu stiam ce sunt.
La fructe era cel mai comic. Asteptam sa nu fie nimeni in jur si degustam din fructe, in fiecare zi altele. Dupa vreo cinci ani, directorul de unde faceam cumparaturi si cu care ma imprietenisem, radea si facea glume pe seama mea cum degustam eu fructe. Nici nu in visele mele cele mai rele nu-mi imaginam ca ma urmaresc camere de luat vederi in timp ce eu degustam fructe.

Off-topic: am facut reteta ta si nu-i rea daca vrei sa eviti zaharul, dar si sa-ti satisfaci si pofta de dulce.

_________________
Valery - Cei care nu ne sunt partasi la fericire, nu ne sunt prieteni statornici nici la nenorocire.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 29 Oct 2010, 20:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2009, 16:28
Mesaje: 1745
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Va prezint nesimtirea vecinului care locuieste cu un etaj mai sus. Am ajuns sa ii cunosc toate lenjeriile si mare parte din garderoba. Ca sa nu mai spun jucaria preferata a familiei de pensionari este bormasina.





Doamna nu se deranjeaza sa isi usuce rufele in balcon sau sa ridice sarmele. Au fost zile in care am avut geamul acoperit de nu se vedeau decat 20 de centimetri si i-am tras hainele de cateva ori de pe sarma.

_________________
Dina - Gargarita-Sinceritate


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 30 Oct 2010, 19:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Iul 2007, 17:00
Mesaje: 1075
Nume forum:1
Doamne, Dina, ce i-as face pentru ca toate zoaiele de la rufele lor sunt pe geamul meu! Cu spray din acela care nu mai iese, i-a picta rufele de fiecare data si daca m-ar intreba ceva, i-as spune ca nu pot sa-i raspund de ce am zoaie pe geamurile mele, dar si fiindca ma doare capul de la bormasina.
Nesimtirea trebuie taxata, altfel te omoara.

Didina, mai avem mult pana ce noi, romanii, vom invata ce inseamna sa fim civilizati. La momentul actual am sentimentul ca ne balcanizam si ne manelizam, din ce in ce mai mult, din pacate. As scrie eu mai mult, dar stiu ca ma sterge Admin.

Valery, primul meu contact in strainatate cu dusul. Ma uitam la el si nu intelegeam de ce nu functioneaza. M-a descurcat barbatul meu care dupa ce a fixat pe un mini panou de langa el, temperatura apei, a intrat sub dus si acesta a inceput sa functioneze.

_________________
Ramona - Gargarita-cu-Suflet-de-Poet


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 30 Iun 2011, 21:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 31 Mar 2009, 06:10
Mesaje: 594
Locatie: Brăila
Nume forum:1
Doamne, cat de tampit trebuie sa fii sa te intorci din drum sa ii spui unui parinte ca are copilul cu probleme si sa mearga cu el la medic?
Dupa cum ati observat (probabil) si am si spus, Irina are strabism, Este accentuat, dar se va rezolva in urma uneia sau a doua operatii. Am mers cu ea pe la oftalmolog de pe la 6 luni ca sa stim ce este de facut. Deci, nu am stat pe o ureche.
Acum vreo sapamana sau doua, eram cu copila in brate si mergeam catre casa. Ma opreste o cucoana (care avea si ea un strabism destul de grav), cucoana care s-a si intors un pic din drum si imi spune: sa nu va fie rusine ca are copilul Sindrom Down. Initial am crezut ca nu vorbeste cu mine si ca nu aud bine. Ma uit in jur, vad ca pe alee eram doar eu si ea si ii spun: Poftim? Iar ea repeta. Eu ii spun: Doamna, copilul meu are strabism, nu Sindrom Down, Doamne fereste! Iar ea spune: Bine, bine nu conteaza, dar sa mergeti cu ea la doctor, eventual, daca va permiteti mergeti la Bucuresti.
Asa m-a sacait treaba asta si am ajuns asa de nervoasa acasa.
Ca sa puna capac, seara iesim la plimbare. Asta mica s-a uitat mai atent la o jucarie a unui baietel care era oarecum intr-o parte si mai in spatele ei si i-a fugit ochisorul. Si copilul acela, care era cu bunica si mama, a inceput a strige cat il tinea gura: Uite ce fel se uita! Uita-te ce ochi are! Si tot continua. Trecusem eu cu mult de ei si ala nu mai termina. Dar niciuna dintre cele doua care erau cu el, mama si bunica, nu l-au potolit si nu i-au explicat de ce Irina mea s-a uitat asa.
Ieri, merg la biserica sa o impartasesc. Intru sa cumpar lumanari, iar tanti de la lumanari si sare pe mine sa ma intrebe daca am mers cu ea la medic pentru ochi.
O s-o iau razna. Mama imi zice sa ma obisnuiesc, insa tot mi se pare aiurea sa aud chestii din astea. La urma urmei, chiar daca era Doamne feri de hranit cu furtunelul nu mi se pare corect sa fie considerata o ciudatenie a naturii, ca nu e. Si ma mai enerveaza ca multi nu-si vad de borsul lor, dar il verifica des pe al tau.

_________________
Gargarita-Lie-Ciocarlie-Voiosie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 01 Iul 2011, 08:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2255
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Da, Lori, stiu cum e. Cel mai enervant este ca tu iti vezi linistit de viata ta si unii/unele care nu "are" ce face, incep sa se intereseze de tine.

Lasa ca trece, este bine sa adopti strategia mamei tale, sa nu bagi in seama.

Pupici.

_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 01 Iul 2011, 08:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2007, 23:48
Mesaje: 2651
Nume forum:1
Lori, calmeaza-te ca nu este vina ta ci a societatii plina de ignoranta si experientele lor anterioare.
Cu alte cuvinte, persoanele despre care vorbesti gandesc si redau ceea ce sunt ele. Isi exprima spaimele lor, spaime pe care le-au trait in familie, intre prieteni.
Persoane atotstiutoare (v. sindromul Down), persoane lipsite de educatie si care transmit mai departe aceeasi crasa nesimtire1 (v. cazul celor doua ce puteau explica copilului ca trebuie sa taca si motivele pentru care trebuie sa taca), persoane ce au vazut ce inseamna lipsa de implicare a familiei (v. cazul femeii de la biserica) si cate alte exemple vei avea parte.
1Este de bun simt innascut sa nu te holbezi la o persoana cu o problema fizica. Stiu de la bunii mei si cum Doamne s-au pierdut astfel de informatii pretioase in dauna bunului simt(?!). Dimpotriva, persoanele cu probleme fizice trebuie ajutate, incurajate pe termen lung si sustinute.
Exista o zicala ce zice ca oamenii destepti nu dau sfaturi. Cred ca dai sfaturi cand ai trecut efectiv printr-o experienta similara si ai a comunica informatii benefice ce-l pot ajuta intradevar ajuta pe celalalt.
Nu te amari! Stiu toate etapele pe care le vei avea de trecut cu Irinuca pentru a rezolva aceasta problema (o colega de-a fetitei mele a avut aceeasi problema cu a fetitei mele) si nu vor fi usoare pentru tine, mai ales. Pana atunci, ignora cat poti astfel de situatii si taxeaza-le exact cum sunt: nesimtire.
Pup pe Irinuca pe ochisorii ei dulci, iar pe tine te imbratisez cu drag.

_________________
Bica - Bunica-de-Gargarita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 01 Iul 2011, 10:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Aug 2006, 04:27
Mesaje: 3102
Locatie: Romania
Nume forum:1
Lori, draga mea, incearca sa te obisnuiesti cu ideea. Lumea este tare rea, uneori chiar si personele la care te astepti cel mai putin pot fi rele.
Cunosc problema, si eu am patit la fel cu Tonita. De multe ori mergeam acasa si plangeam pe infundate fara sa ma vada Tony.
Incearca exact cum a zis si Bica sa ignori. Iti dau eu sfaturi, cum se spune "Stan patitul ".
Stiu ca este tare dureros, inca mai ma dor replicile acide primite din partea lui x si y, dar consider ca eu stiu ce este cel mai bine pentru puiutul meu.
Asa ca tu stii ce este cel mai bine pentru Irinuca.
Va pupam dulce si fug ca s-a trezit un soricel mic care striga mama, mama.

_________________
Alexa - Gargarita-Minune-de-Mama


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 01 Iul 2011, 13:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Feb 2009, 13:16
Mesaje: 292
Nume forum:1
Lori, ceea ce descrii tu este lipsa celor 7 ani de acasa. Eu le-as intoarce spatele unor astfel de persoane.
Alexa, sa stii, chiar nu ma gandeam in ceea ce il priveste pe Toni (cand purta ochelari cu bandaj la el), ca se vor gasi nesimtiti sa-l faca si sa te faca sa suferi.
Imi pare rau ca exista atata rautate in aceasta lume si ca aceasta ne poate atinge.
Pup manutele micutilor vostri si ii strang in brate.

_________________
Prietenia este firul de aur care leaga inima intregii lumi.


Ultima oara modificat de Admin pe 01 Iul 2011, 13:21, modificat 1 data in total.

Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Nesimtirea
MesajScris: 01 Iul 2011, 16:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12474
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Draga Dina bine ca chilotii nu sunt asa de lungi. Sau poate da, ca sunt de baba. Fac si eu haz de necaz. Nu te supara, te rog.
Draga Lori, te inteleg perfect. Sora mea are aceeasi problema la ochiul stang.
Pup dulce.

_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania