Acum este 25 Apr 2024, 22:46

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Acest subiect este inchis, nu puteti modifica mesaje sau sa scrieti raspunsuri viitoare.  [ 1525 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104 ... 153  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 19 Sep 2013, 20:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Mai 2012, 13:50
Mesaje: 283
Nume forum:1
Bine v-am regasit gargarite cu suflet frumos.
Mi-a fost tare dor de voi, dar din pacate timpul nu mi-a permis sa stau pe net si din pacate nici sa cos la minunatul goblen pe care il am inceput.
Acum ca iuresul verii a trecut, sper sa imi pot relua lucrul la goblenasul meu si sa pot incepe sa rescriu pe forum.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 20 Sep 2013, 08:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2005, 09:28
Mesaje: 3243
Locatie: bihor
Nume forum:1
Buna dimineata, Monica. Ce mai faci azi? Sa stii ca am cautat sa vad vreo imagine cu chipul tau, dar nu am gasit. Mi-ar placea sa cunosc si chipul unei persoane de la care invat atatea lucruri.
Sa ai o zi cu soare in suflet!

Tot cautand prin diferite topice, am dat si de o veche gargarita, Cristina Dosinescu. Oare ce s-a intamplat de nu mai coase cu noi?

Pe Gargaritele prezente la cafenea le salut si le doresc o zi frumoasa.

Milkusor, bine ai revenit!

Zoica, cafeaua de ieri a fost pe placul meu.


Simona, m-ai amuzat cu cererea ta. Eu arat cam asa



sau asa:



In viata m-am ghidat dupa ceea ce emana fiecare persoana, modul cum a rezonat cu mine si ce si cat am invatat de la acea persoana.
Am prietene al caror chip nu l-am vazut niciodata, dar sunt mult mai apropiate sufletului meu decat multe alte persoane ce ma inconjoara si ma numesc prietena lor.
Iti doresc o zi binecuvantata cu soare in suflet si tie.

P.S. Din motive obiective, Cristina a fost nevoita sa se axeze pe alte coordonate in viata ei. Oricum, ea ramane o gargarita tare draga inimii mele.

_________________
Simona - Gargarita-Margareta-cu-Petale-de-Argint


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 20 Sep 2013, 08:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 15:26
Mesaje: 5546
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Buna dimineata, gargaritelor.
Buna dimineata, Monica.

Astazi a fost parca mai bine la gradinita, speram ca de luni sa fie si mai bine. Aseara nu vroia sa mearga acasa, dimineata plange sa nu il las. Se va obisnui el.
Monica draga ai dreptate. Dureaza putin pana se obisnuieste cu situatia. In viata lui au fost cam multe schmbari in ultima perioada.
Am savurat cu placere ceiutul. A fost chiar aromat.
Lenuta, cred ca nici o mama nu vrea sa isi vada copilul plangand.
Zoica draga, cafeluta ta este si pe gustul meu.
Am pus cafeluta pe foc, asa ca va astept la cafenea curand.


Elza, experientele vietii ne intaresc pruncii pana la urma, ii ajuta in urmatorii pasi in viata, iar la momentul cand ne bucuram de aceste roade ei sunt deja maturi, iar noi niste mamici carora li se umfla inima de mandrie (mai sa sparga pieptul).
Experienta lui Andrei a fost cumva si experienta baiatului meu. Acum, la maturitate umbla hai-hui prin lume, de unul singur (ce frica imi era, mic fiind, cand ii mai acordam inca putina libertate, in fiecare zi) incercand sa descopere geografic istoria lumii. Numai WhatsApp-ul ma anunta in ce colt a lumii a ajuns. Sa nu crezi ca ma simt foarte confortabil in aceasta situatie, dar il incredintez si eu zilnic entitatilor de lumina in frunte cu Sfanta Treime si-mi spun ca fiecare trebuie sa-si traiasca experientele.

Ma bucur ca ai simtit aroma ceaiului. L-am facut cu drag.
Sa stii ca nu refuz cafeluta ta.

_________________
Elza - Gargarita-Roua-Diminetii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 20 Sep 2013, 09:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2262
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Buna dimineata, gargarite dragi si Monica.

Noi incepem ziua cu o veste asa si-asa: facem varsat de vant. De ce asa si-asa? Ma bucur ca-l fac acum cat sunt micuti, dar ma gandesc ce greu le va fi in perioada urmatoare. Initial, speram sa fie doar o alergie alimentara, cu toate ca ei nu prea au facut asa ceva si doar Mirela era vizata. Insa am descoperit doua bubite si la Matei si este clar.

Va pupacesc cu drag,

_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 20 Sep 2013, 14:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 15:26
Mesaje: 5546
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Monica, asa e. Uite asa trec anii, iar noi parintii in 3 dimensiuni: bucuria prezentului, nostalgia trecutului si teama viitorului.
Milkusor, ma bucur sa te revad la cafenea.
Oana, nici nu au inceput bine gradinita si deja sunt probleme? De fapt Andrei ia paracetamol si sirop de tuse de marti. In fiecare seara I-am facut frectie si l-am pus cu piciorusele in apa fierbinte cu sare. Colectivitatea si problemele ei.
Sanatate multa le doresc.

Va invitam de dimineata, la o cafeluta. Imi cer scuze, pentru ca o ofer atat de tarziu, insa abia acum am si eu un moment de respiro.



Va doresc inca de pe acum, un week-end linistit si placut.


Elza, eu nici acum nu am un moment de respiro, dar cafeaua am bifat-o alaturi de ceai.

Teama de viitor cand te gandesti la pruncii tai? Niciodata! Mereu am visat doar alei pline de flori pentru piciorusele lor. Tot asa sa fie si pentru printul tau.

_________________
Elza - Gargarita-Roua-Diminetii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 20 Sep 2013, 18:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iul 2006, 16:33
Mesaje: 13343
Nume forum:1
Buna seara dragi Gargarite.
Buna seara Monica.
Ce atmosfera placuta la cafenea. Imi face mare placere sa revad Gargarite tare dragi sufletului meu.
Reusesc sa scriu si eu aici cateva cuvinte printre planificari si multe alte hartii. Imi pare rau ca nu apuc sa las o urma prin fiecare topic prin care trec, dar sa stiti ca citesc fiecare cuvant si vad evolutia fiecarui model in parte.
Elza, te inteleg perfect, caci si eu sunt in exact aceeasi situatie. Dimineata plange micutul ca nu vrea la gradinita, iar dupa amiaza este vesel si spune ca maine merge iar. Sper din suflet sa se obisnuiasca repede si sa simta bucuria de a merge la gradinita si a fi cu ceilalti copii. Educatoarele ii sunt dragi si deja se vad primele lucruri si prima poezioara invatate de la ele.
Oana, iti doresc si le doresc puiutilor tai sa treceti cat mai usor peste aceasta perioada. Asa este, intr-un fel este bine ca au facut acum boala, dar ti se rupe sufletul cand le vezi suferinta. Las cate un pupic pe fiecare manuta.
Va invit la un ceai si va doresc o seara cat mai placuta.




Nico, pare cu bucatele din penajul tau de paunita au ramas pe vasele de pe masa. Ce frumos!

Pe micutul tau il inteleg. Am o amintire (probabil traumatizanta de mi-a ramas in memorie dupa atatia ani) de pe la 3 ani cand am evadat printr-o gaura din gard de la gradinita si am hoinarit cateva ore prin cartier pana mi-am gasit casa. Imi aduc aminte de sentimentul de inima franta si alienare cand eram lasata ca un pachet in gradinita cu care nu rezonam pentru ca era altfel decat acasa unde era o curte plina de copii si animale.
Plangeam si seara cand imi aduceam aminte ca urmeaza sa merg a doua zi la gradinita si singurul meu confesor ce ma intelegea era Haiduc, cainele curtii. Noaptea, Mitza, pisica mea, ma alina si ea. Nu adormea pana ce nu incetau lacrimile.
Nu imi aduc aminte daca m-am obisnuit vreodata cu gradinita sau daca mama m-a mai dus la gradinita toata perioada (chiar o sa o intreb), dar stiu ca prima zi de scoala a fost o bucurie (poate unde era vizavi de casa noastra), dar asta nu inseamna ca nu am evadat odata si de acolo.
Concluzionand, acest pas nou ramane traumatizant pentru mugurul ce se desparte de cei dragi, de rutina lui zilnica. Mi se strange si acum inima cand citesc ce scrieti voi aici, la fiecare inceput de an scolar.
Pup manutele micutului tau si ii doresc integrare usoara.

_________________
Nico - Gargarita-Paunita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 21 Sep 2013, 06:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2005, 09:28
Mesaje: 3243
Locatie: bihor
Nume forum:1
Buna dimineata, Monica.
Iti multumesc pentru imagini, prima m-a amuzat de numa'.
Sa stii ca majoritatea prietenelor mele sunteti aici, multe pe care va stiu doar cu numele sau doar dintr-o imagine; poate nu voi reusi sa va intalnesc personal vreodata, dar ce mai conteaza cand sunteti prezente zilnic in viata mea.
Va imbratisez cu drag pe toate.

Oana, Elza, sanatate copiilor!
Nici Maria nu sta prea bine. Vremea asta nestatornica ne da batai de cap. Are nasul infundat si cred ca incepe sa tuseasca un pic. Am inceput cu ceva preventiv si sper sa fie bine.
Sa aveti o zi rodnica!


Simona, a doua imagine este motto-ul meu cand imi da tarcoale vreo boala sau un necaz, - buruiana rea ce reuseste sa invinga toate vicisitudinile vremii. Cu alte cuvinte, nu ma doboara nimic, atata timp cat eu nu permit acest lucru.
Imaginea cu tufa mica de toporasi am luat-o din curtea unei bisericii. Cumva a reusit sa se dezvolte intre rosturile pavimentului si a si inflorit. Din clipa in care am vazut-o m-am recunoscut si de aceea mi-am facut o fotografie. Hi, hi!
Ii doresc micutei tale sa ramana sanatoasa si nu uita ca ii pup manutele harnicute.

_________________
Simona - Gargarita-Margareta-cu-Petale-de-Argint


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 21 Sep 2013, 09:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2262
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Elza, copiii au intrat in contact cu virusul la cresa unde au fost inainte de gradinita. Deja ma linistisem ca nu mai fac, cica le trecuse perioada in care puteau sa faca (dar se pare ca doamnele asistente s-au cam inselat), de asta nu eram siguri ca este varsat de vant. Si eu ma asteptam la o raceala, ceva, dar nu. Si chiar ma bucuram ca ei merg cu placere la gradi, fara plans, fara scandal si acum trebuie sa facem pauza. Asta este.

Astazi este zi de curatenie; am facut aseara ceva de mancare pe week-end.

_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 21 Sep 2013, 18:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Mai 2012, 13:50
Mesaje: 283
Nume forum:1
Elza, Simona va multumesc. Mi-ati lipsit tare mult, de-abia astept sa ma reapuc de cusut.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 22 Sep 2013, 09:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12491
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Buna dimineata dragele mele!
Eu m-am intors din vacanta si cu greu am inceput munca. M-as fi ascuns pe nava numai sa nu cobor. Dar nu se poate. Asta e!
Sper ca sunteti toate bine si va voi posta fotografii in topicul dedicat.
Pup dulce.

_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Acest subiect este inchis, nu puteti modifica mesaje sau sa scrieti raspunsuri viitoare.  [ 1525 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104 ... 153  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania