Acum este 15 Mai 2024, 05:39

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Acest subiect este inchis, nu puteti modifica mesaje sau sa scrieti raspunsuri viitoare.  [ 1525 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124 ... 153  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 25 Oct 2013, 08:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Mar 2008, 11:54
Mesaje: 775
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Buna dimineata, Monica si voua, dragi gargarite!

In primul rand va multumesc tuturor pentru felicitari si incurajarile transmise lui Mihaita. Va multumeste si el si sa trimite un zambet mare de nazdravan.

Simona, sanatate multa micutei, sper sa se puna cat mai repede pe picioare.

Si noi ne luptam cu o laringita, rosu in gat, eruptie de dinti, tuse si muci din plin. Asta este "avantajul" intrarii in colectivitate (exceptand dintii, dar na, s-au gandit ei ca este bine sa iasa acum). Asa ca eu sunt precum un zombi, ca noaptea se foieste Stefi destul de mult. Si ca si cum nu ar fi fost suficient un bolnav in casa, mai nou ma incearca si pe mine durerea de gat si tusea.

Va doresc o zi frumoasa, calduroasa si insorita.

Cu drag,


Ioana ai grija de tine, imediat! Stii tu, daca femeia este bolnava toata casa este bolnava.
Il rog pe Sfantul Rafail sa presare pulberea sa fina de sanatate pe casa ta.



_________________
Ioana - Gargarita-Gerbera-Rosie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 25 Oct 2013, 10:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2010, 19:42
Mesaje: 581
Locatie: botosani,com sulita
Nume forum:1
Buna dimineata dragi gargarite.
Onuta si eu imi doresc o casuta pe pamant (mai mult de nevoie, ca nu pot urca). Sotul meu de cand ne-am cunoscut si a vazut ca am apartament la etajul trei tot spune ca el vrea casa pe pamant ca el 27 ani a trait asa. Am inceput noi a face casuta, dar valurile vietii deocamdata ne-au spus stop, vedem cu timpul ce ne va rezerva Dumnezeu.
Zilele trecute am vazut pe un site doi tineri actori care erau tare mandri ca si-au construit o casa bio si independenta de utilitati cu doar 15.000 euro. Casa arata cam ciudat, dar ideea pare destul de buna.
Ioana sanatate lui Stefi. Acum am auzit mai multe mamici ca is agitate din cauza puiutilor care au racit la gradi, dar al tau este mai cu mot (ii mai ies si dintii, saracutul! Trebuie sa ii fie tare greu).
Simona sanatate multa si printesei tale si insanatosire cat mai rapida.
O zi frumoasa va doresc tuturor si multa sanatate.

_________________
Lora - Prietenia este floarea unei clipe si fructul timpului.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 25 Oct 2013, 10:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Mai 2011, 14:30
Mesaje: 6132
Nume forum:1
Buna dimineata, dragi gargarite!
Imi pare rau sa aflu ca puiutii sunt bolnaviori. Multa sanatate va doresc tuturor.
De asemenea, va doresc o zi frumoasa si rodnica si weekend placut, in sarbatoare, mai ales pentru cei ce poarta numele Sfantului Dumitru.


_________________
Leana - Gargarita-Cununa-Spicelor-de-Grau


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 25 Oct 2013, 13:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iul 2006, 16:33
Mesaje: 13343
Nume forum:1
Buna ziua, dragi Gargarite.
Buna ziua, draga Monica.
Simona, Ioana, multa sanatate puiutilor vostri. Va astept cu vesti bune.
Va invit la refugiul meu sa va incalziti putin aripioarele la frumosul si blandul soare de toamna. Cafeaua este aburinda si va astepata.
Va doresc o zi linistita.




Nico, iti multumesc pentru invitatie.

_________________
Nico - Gargarita-Paunita


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 25 Oct 2013, 14:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2010, 17:28
Mesaje: 5839
Locatie: Pitesti
Nume forum:1
Buna ziua, dragi gargarite.
Buna ziua, draga Monica.
Draga Nico, este minunat refugiul tau, ar fi un model de goblen deosebit. Iti multumesc si pentru cafea, mi-a prins tare bine.
Va doresc tuturor o dupa-amiaza frumoasa, multa sanatate si spor in tot ceea ce faceti.
Va pup.

Citat:
Va doresc tuturor o dupa-amiaza frumoasa, multa sanatate si spor in tot ceea ce faceti.
Si la tine sa fie la fel.

_________________
Gargarita-Poveste-Suava-si-Agera


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 26 Oct 2013, 07:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2005, 09:28
Mesaje: 3243
Locatie: bihor
Nume forum:1
Buna dimineata, Monica, gargarite.
Am vesti bune de data asta. Am scapat de injectii, mai avem doar un pic de tuse. In schimb, avem ceas desteptator: de patru nopti, Maria se trezeste la ora 4, cu un chef de joaca si de urlat. Speram sa revina la programul ei normal cat de curand. Urmeaza o vizita la homeopat.
Va doresc o sambata cu pace si "La multi ani!" celor cu numele Sfantului Dumitru.

Va doresc tuturor o dupa-amiaza frumoasa, multa sanatate si spor in tot ceea ce faceti.
Simona, ce vesti bune!
Pupa manutele minunii tale si roag-o sa nu se mai scoale la ore asa de mici.

_________________
Simona - Gargarita-Margareta-cu-Petale-de-Argint


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 26 Oct 2013, 12:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Feb 2011, 21:35
Mesaje: 5578
Nume forum:1
Buna ziua, draga Monica.
Buna ziua, dragi gargarite.
Mi-am incantat sufletul cu bunatatile din cafeluta, pentru care multumesc fiecareia in parte.
M-am intristat sa vad ca raceala face ravagii printre micutii gargarei. Am trecut si eu prin astfel de perioade. Am ajuns cu Cezar la Spitalul Budimex pe la varsta de 2-3 ani. Avea perioade, la o luna-doua facea febra 39-40 si reuseam foarte greu sa ii stabilizam temperatura, (impachetari, antibiotice, algocalmin).
Dupa un set de analize facute la o clinica renumita in Bucuresti, ne-am speriat foarte tare, - suspect de leucemie. Asa am ajuns la Budimex, la un medic pediatru care nici nu s-a uitat pe analize, l-a consultat si nu m-a lasat sa ii spun ce au spus alti medici. Mi-a pus numai cateva intrebari: - Merge la cresa?; -Plange cand il lasati, cand il luati?: - Sunt copii care au siropul cu ei la cresa? Este agitat? Am raspuns ca merge la cresa, plange cand il las, dar mi se spune ca de cum plec tace, si mi s-a spus ca nu sunt copii bolnavi si de fel este agitat. In opinia doctorului am raspuns corect numai la prima intrebare, la celelalte am raspuns cu ce mi s-a spus, nu cu ce stiam sau cu ce credea educatoarea ca vreau sa aud.
Mi-a spus clar si raspicat: Acest copil este perfect sanatos, nu are nici un fel de leucemie, analizele au iesit proaste pentru ca facea infectie in gat din cauza plansului si a focarului care se afla in cresa. Urmariti daca plange si urmariti mamicile daca lasa tratamentul la ingrijitoare. Mi-a recomandat bronhovaxom sirop, timp de trei luni, primavara si toamna, pana se imunizeaza. Am urmarit si mi-am dat seama ca plangea mai tot timpul, in cresa mereu se auzeau plansete. Cand intrebam mi se spunea ca nu este al meu. M-am dus in cresa si ma mintea in fata ca nu plange, "plange ca a vazut ca veniti", in momentul in care m-am dus sa il iau, accesul era pana la scara interioara, am urcat dand femeia de servici intr-o parte, era congestionat la fata si avea febra foarte mare. Aproape toate mamicile lasau siropele. Din ziua urmatoare am renuntat la cresa si la servici. De atunci a mai racit, rosu in gat, dar nu a mai avut febra asa de mare si la intervale foarte mari de timp. Trebuie avut mare grija cand sunt in colectivitate. Poate si noi suntem vinovati pentru ca din cauza serviciului suntem nevoiti sa ii lasam cu siropelul la camin, poate si educatoarele ca accepta astfel de situatii. Una peste alta nu sunt de acord nici cu crescutul intr-un laborator.
La 6 ani a facut scarlatina, ca efect advers la antigripal facut in camin fara acordul meu. Un singur medic, al 5-lea, mi-a spus verbal ce este si mi-a dat tratament. Mi-a explicat ca este o boala eradicata in tara noastra si trebuie facute rapoarte la minister si conditii speciale de internare, mai ales ca a fost un efect advers la un antigripal mult mediatizat si dat gratuit. Doamne, m-am gandit cate persoane or mai fi avut astfel de efecte si li s-a spus sa taca sau mai rau. Pana la urma m-am multumit ca a fost singura care si-a dat seama ce este si apoi tratamentul a dat rezultate. Acum Cezar are 18 ani si este o mandrete de baiat, deh, este baiatul meu. Hi, hi, hi!
Doresc sanatate tuturor micutilor.
Cu speranta ca nu v-am plictisit cu povestioarele bolnavicioase, m-am gandit ca va ajuta, va las o cafeluta de pranz si cateva vitamine de toamna.



Va imbratisez cu mult drag.


Rodi, mi s-a ridicat parul pe maini cand am citit de efectul advers la vaccin. Nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva.
Iti multumesc pentru castane.

_________________
Rodi - Gargarita-Ocean-de-Iubire-si-Emotii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 26 Oct 2013, 19:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2012, 19:05
Mesaje: 5455
Nume forum:1
Buna seara, dragi gargarite,
Buna seara, Monica,

Va multumesc pentru bunatatile aduse la cafenea si doresc sanatate tuturor puiutilor.
Las o cafea gata pregatita si un ceai pentru doritoare.
Va pup si va imbratisez cu drag nu inainte de a va dori un sfarsit de saptamana cat mai placut in ton cu vremea de afara.

P.S. Monica ai avut dreptate. Cafeaua mea a fost mai mult un ceiut asa ca acum ma revansez cu o cafea adevarata.





Si toamna poate fi frumoasa prin culorile ei minunate



si prin decorurile ei:




Helen, eu spun ca natura da un ultim spectacol (poate cel mai frumos din punct de vedere cromatic) toamna, inainte de venirea iernii.
Iti multumesc pentru cafea, dar am preferat ceaiul, desi deja am in fata un ceai (combinatie de patlagina, cimbrisor si ghimbir).

_________________
Gargarita-Regina-Noptilor-de-Vara


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 26 Oct 2013, 20:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2011, 15:54
Mesaje: 3769
Locatie: Galaţi
Nume forum:1
Bine v-am regăsit, dragele mele.
Să stiţi că nu v-am uitat pe nici una dintre voi.
Atât cât am putut am fost alături de voi toate.
Am râs, am plâns, am şters năsucuri pline de nucişori, am răsuflat uşurată când a scăzut febra, am fost fericită alături de voi şi de toate reuşitele voastre.
Şi pentru asta vă mulţumesc din inimă, scumpele mele prietene.
Vă mulţumesc că mă faceţi să uit de restul şi pentru un infim moment să zâmbesc.
Vă mulţumesc că sunteţi voi.
Cu mult drag vă strâng în braţe şi sărut mânuţele îngeraşilor voştri.
Pupici pe inimioare.

_________________
Gargarita-Dulceata-Inimii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 26 Oct 2013, 20:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Mar 2008, 11:54
Mesaje: 775
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Buna seara, dragi gargarite si tie, zanuta Monica.

Pulberea Sfantului Rafail si-a facut se pare efectul numai asupra mea, caci astazi m-am simtit mai bine. Sincer, insa, as fi preferat sa-mi fie mie rau, dar sa-i fie bine lui Stefi. Din pacate, micutul de el tuseste de mama focului si nu stiu ce sa-i mai fac. I-am dat si ceiut indulcit cu miere si cu lamaie si medicamentele prescrise de doctorita si i-am facut si aerosoli. Astept acum efectul acestora, sper ca pana maine sa fie mai bine. Ma doare sufletul cand il vad pe puiul meu asa bolnavior. Multumesc lui Dumnezeu ca macar Mihaita a scapat de viroza asta urata.

Va doresc sanatate multa, voua si puilor vostri, si o noapte linistita.

Cu drag,


Ioana, ma bucur ca esti bine pe baricadele luptei pentru Stefanut.
La noi in familie este popular un siropel produs in India. Se numeste CoughEnd. Il preferam pe cel cu zahar pentru ca cel pentru diabetici este nesuferit la gust.
Efectul sau se cunoaste chiar a doua zi dupa prima administrare.
Din nefericire nu iti pot scrie si importatorul (este important pentru ca exista si variante mai putin eficiente) pentru ca ultima sticluta i-am dat-o aseara lui MMACI pentru unul din macii ei. Ma gandesc ca daca ingerul Rafael te-a vizitat, sa il rugam sa vina si la printisorul tau.

_________________
Ioana - Gargarita-Gerbera-Rosie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Acest subiect este inchis, nu puteti modifica mesaje sau sa scrieti raspunsuri viitoare.  [ 1525 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124 ... 153  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania