Acum este 19 Apr 2024, 21:25

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Acest subiect este inchis, nu puteti modifica mesaje sau sa scrieti raspunsuri viitoare.  [ 1525 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 153  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 14 Ian 2013, 10:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Iun 2010, 20:10
Mesaje: 5296
Locatie: Pascani
Nume forum:1
Buna dimineata, Monica.
Buna dimineata, gargarite harnicute.
Monica cescutele si dantelaria ta imi aduce aminte de bunica si de vitrina ei. Multumesc.
Nasica, multumesc pentru cafea.
Iulia, multumesc pentru micul dejun.
Va invit si eu la o cafea.



Eu una am nevoie de o portie dubla, dupa o noapte de insomnie. In ultima perioada asa ma distrez.
Va doresc o zi si o saptamana asa cum va doriti.
Va pupa,


Of, Rralluca, bunicutii mei sunt la Lumina, dar ades ma sfasie dorul de ei, cand imi amintesc ca ei stau la baza valorilor morale si crestine ce le port cu mine.

Ma-nvata sa zic si eu Inger, Ingerasul meu
Si sa cred in Dumnezeu.
[...]
De-aia oricand eu sarut
Mainile ce m-or crescut.




As mai saruta si astazi mainele acelea obosite, dar nu mai am decat amintirea lor. De aceea imi indemn copiii sa nu uite sa le sarute mainile bunicilor lor.

_________________
Ralluca - Gargarita-Suras-de-Primavara


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 14 Ian 2013, 13:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Mar 2008, 18:55
Mesaje: 2270
Nume forum:1
Buna ziua, Monica,
Buna ziua, dragi gargarite.
Va doresc sa aveti o saptamana plina de realizari, colegelor mele "intru suferinta" mult succes in semestrul al doilea, iar mamicilor si bunicutelor numai note foarte bune de la printii si printesele lor.
Cu drag,


Marieta, acum cand am citit mesajul tau mi-am dat seama ca urarea mea catre Nico se referea la trimestru (c-asa era cand profesam eu), deci, rectific repede, dorindu-va la amandoua un semestru bun, cu elevi indragostiti de cunoastere.
Iti inaintez un zambet de inger ca sa ai o zi frumoasa:



_________________
Marieta - Gargarita-Ikebana-Gingasa


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 14 Ian 2013, 14:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Feb 2010, 11:56
Mesaje: 4526
Locatie: Italia
Nume forum:1
Bine v-am gasit dragele mele.
Monica, un salut calduros si pentru tine.
Desi v-am urmarit zilnic, la fel ca si Mona, parca mi-a lipsit ispiratia si am preferat sa ma rasfat cu minunatele voastre postari. Recunosc ca si astazi simt ca nu pot lega doua cuvinte astfel incat ma retrag nu fara a va lasa o narcisa pe care sa va asezati cat timp va beti ceiutul sau cafeaua.



Va doresc o saptamana cu spor.


Alia, sunt superbe narcisele acestea. Am adunat mai multe in gradinita de la firma, iar atunci cand infloresc parca soarele coboara pe pamant. Si daca tot am devenit lauda-ma gura, afla ca si la lalele am acelasi piticut in colivia proprie. Imagineaza-ti o astfel de lalea cand i se deschid toate inflorescentele de pe o tija. Acum, incearca un exercitiu de imaginatie si vezi cu ochiul mintii cum arata o zona cu astfel de lalale.
Banuiesc ca intelegi ca vorbele tale au creat deja magia de care avem nevoie ca sa visam la primavara.
Iti multumesc pentru salutul plin de caldura pe care ti-l intorc cu tot dragul.

_________________
Alia - Gargarita-Oaza-Plina-de-Speranta


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 14 Ian 2013, 14:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Ian 2006, 23:15
Mesaje: 3387
Locatie: Suceava
Nume forum:1
Draga Alia, de cele mai multe ori ajunge doar prezenta unui inger, nu mai sunt necesare si cuvintele lui. Asa ca, inger drag, atata vreme cat iti simtim prezenta in Gradina, cuvintele sunt de prisos.
Draga Mona, ce-am scris mai sus este valabil si pentru tine, scumpa mea.

P.S. Multumesc pentru narcisa, Alia. Foarte confortabila.

_________________
Iulia - Gargarita Iulie

Răcoarea serii
peste fânul din car
odihnesc stele...


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 14 Ian 2013, 15:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Mar 2008, 11:54
Mesaje: 775
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Buna ziua, dragele mele. Poposesc si eu alaturi de voi ca sa beau o cafea tripla. Am ajuns la capitolul dinti si ne chinuie tare, asa ca in ultima vreme noptile sunt albe la noi.
Draga Monica, multumesc pentru gandul bun si pentru ingerii trimisi asupra casei mele. Ca noutati, sotul meu s-a intors acasa, doar pentru a creste copiii impreuna. Am acceptat de dragul copiilor, care au nevoie de tata. Incerc sa fiu calma si senina, sa ma dedic copiilor mei si sa asigur un climat placut si cald in casa. Ma bucur ca Dumnezeu imi permite sa ma trezesc in fiecare dimineata si ca trimite cate o raza de soare in casa prin fiecare zambet al copiilor si prin faptul ca tati nu mai pare doar musafir acasa, ci sta mai mult cu baietii si se implica mai mult in treburile casei.
Multumesc Domnului pentru fiecare secunda din viata mea si va multumesc si voua, dragele mele ca existati si ca faceti acest loc atat de placut, o oaza de liniste si seninatate.

O calda imbratisare pentru toate.


Uf, Ioana, drumurile vietii sunt tare intortocheate.



Ieri, o cunostinta imi povestea ca sotul ei, se pare, ca este intr-o relatie cu o tanara ce pe FB nu ezita sa trimita tot felul de aluzii. As fi vrut sa ii aplic testul lui Socrate*, dar era prea inversunata. I-am spus ca, in opinia mea, ea doar s-a prins intr-un joc in care o alta tanara tanjeste dupa sotul ei, iar sotul tanjeste dupa linistea dinaintea banuielii.
M-a sunat dupa pranz sa ma intrebe ce trebuie sa faca. I-am spus ca eu mi-as lua copilul si sotul si as pranzi in oras, chiar in locatia unde isi face respectiva veacul.
Astazi, la prima ora a diminetii m-a sunat sa imi multumeasca ca nu am lasat-o sa-si traiasca acel cosmar in continuare.
Nu stiu ce s-a intamplat si chiar nu ma intereseaza amanunte, dar banuiesc ca increderea acordata jumatatii ei a dus la o mediere.

Ma bucur ca pot sa ii acorzi sotulu tau creditul de a fi un bun tata pentru ca pe langa echilibrul interior ce il recapeti, este posibil sa primesti cu mult mai mult din aceasta intelepciune.

Iti doresc liniste in casa si pace in suflet.


*In Grecia antica Socrate (469-399 DC), era foarte mult laudat pentru intelepciunea lui. Intr-o zi, marele filozof s-a intalnit intamplator cu o cunostinta care alerga spre el agitat si care i-a spus: "Socrate, stii ce-am auzit tocmai acum, despre unul dintre studentii tai?"
"Stai o clipa," ii replica Socrate. "Inainte sa-mi spui, as vrea sa treci printr-un mic test. Se numeste Testul celor Trei."
"Trei?"
"Asa este," a continuat Socrate. "Inainte sa-mi vorbesti despre studentul meu, sa stam putin si sa testam ce ai de gand sa-mi spui.
Primul test este cel al Adevarului. Esti absolut sigur ca ceea ce vrei sa-mi spui este adevarat?"
"Nu," spuse omul. "De fapt doar am auzit despre el."
"E-n regula," zise Socrate. "Asadar, in realitate, tu nu stii daca este adevarat sau nu. Acum sa incercam testul al doilea, testul Binelui.
Ceea ce vrei sa-mi spui despre studentul meu este ceva de bine?"
"Nu, dimpotriva..."
"Deci," a continuat Socrate, "vrei sa-mi spui ceva rau despre el, cu toate ca nu esti sigur ca este adevarat?"
Omul a dat din umeri, putin stanjenit.
Socrate a continuat. "Totusi mai poti trece testul, pentru ca exista a treia proba - filtrul Folosintei. Ceea ce vrei sa-mi spui despre studentul meu imi este de folos?"
"Nu, nu chiar..."
"Ei bine," a conchis Socrate, "daca ceea ce vrei sa-mi spui nu este nici Adevarat, nici de Bine, nici macar de Folos, atunci de ce sa-mi mai spui?"
Omul era invins si s-a rusinat.
Si astfel Socrate nu a aflat niciodata ca nevasta-sa s-ar fi putut sa il insele cu studentul respectiv.

_________________
Ioana - Gargarita-Gerbera-Rosie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 14 Ian 2013, 17:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1102
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Monica, rama ta e... (unde mi s-au ascuns oare superlativele?). Oare are pereche?


Letitia, eu mi-as pune-o la intrarea in casa si m-as duce periodic sa o sorb cu privirea.

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 14 Ian 2013, 18:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1102
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Cred ca asta, ca si cea cu irisi si nu numai, fac parte din categoria "rame pentru timpuri generoase".


Letitia, mai curand vremuri. Trebuie sa scotocim dupa ele in podurile bunicilor nostri, din vremurile tineretii lor sau sa visam ca vremurile noi vor readuce aceasta arta din nou in casa noastra.


_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 14 Ian 2013, 19:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Apr 2008, 14:35
Mesaje: 3542
Nume forum:1
Ce frumos creste copilasul acestei gradini, cand mainile protectoare si atat de dibace ale celei mai pricepute zanute, il ocroteste, il ingrijeste, da sfaturi atat de pretioase si cuvinte dulci de incurajare.
Multumesc zanuta buna pentru armonia ce imbina atat de frumos acordurile inimilor noastre.




Anca, eu cred mai curand ca un inger ce iubeste pacea inimilor este cel ce ma ajuta zilnic sa poposesc si aici.
Iti multumesc pentru cuvintele frumoase si il trimit si la tine.



_________________
Anca - Gargarita Pacea-Armoniei


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 15 Ian 2013, 07:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2009, 20:18
Mesaje: 8398
Locatie: VALCEA
Nume forum:1
Buna dimineata, Monica.
Buna dimineata, gargarite frumoase.
V-am adus cafeluta si va doresc mult spor in tot ce faceti. Eu astazi am liber la cusut.
Ieri am petrecut o zi frumoasa in adevaratul sens al cuvantului. Al meu fratior mi-a facut surpriza si avea totul scris, iar pe verisoara am imbracat-o exact cum ii placea, ii venea bine si se potrivea varstei. Cand am ajuns acasa m-am simtit foarte bine. Si incepand sa fac mancare, am fiert 6 ore si ceva la fasole. Cred ca era veche sau habar nu am de ce nu fierbea.
Va pup si va doresc o zi frumoasa.




Adelina, eu las fasolea (curatata de impuritati) la inmuiat (in frigider, ca sa nu fermeneze) o noapte, dupa ce o spal in doua-trei ape (cea de la piata este chiar murdara). A doua zi o pun la fiert in apa curata si arunc prima apa, dupa ce aceasta a fiert cam un sfert de ora. Continui fierberea tot in apa clocotita (o am pregatita intr-un alt vas) si daca mai este nevoie, adaug peste ea doar apa fierbinte. Uneori, ca sa fiarba mai repede adaug o lingurita de zahar sau un cartof. Daca nu fac ciorba, in care sa adaug cimbru, atunci cu acelasi efect (carminativ), adaug o lingurita de lingurita de bicarbanat de sodiu. Sarea o adaug la sfarsit. La fel si rosiile sau bulionul.

O revista sârbească se amuza zicând bulgarilor că, deşi sunt mari bobangii (de la bobul de fasole), habar nu au să gătească fasolea şi le dădea următoarea reţetă:
1. Se pune fasolea, aleasă şi spălată la muiat intr-un vas cu apă rece, pentru 5 – 6 ore.
2. Se pune fasolea la fiert într-o oală cu apă rece.
3. După ce fierbe 3 – 4 minute, se aruncă apa de pe fasole, se acoperă cu apă fierbinte şi se pune din nou la fiert.
3. Bis, bis. Se repetă operaţiunea de 3 ori!
4. A patra oară se aruncă şi apa cu fasole cu tot, iar în oală se pune o bucată zdravănă de carne care se va găti după preferinţe.

Iti multumesc ca ne-ai povestit de ziua ta frumoasa. Iti doresc cat mai multe la fel.

_________________
Gargarita-Doua-Frunzulite


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cafeneaua Gargaritelor 2013
MesajScris: 15 Ian 2013, 08:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Iun 2011, 15:26
Mesaje: 5543
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Buna dimineata, gargaritelor.
Buna dimineata, Monica.

Astazi nu pot spune decat multumesc.
Multumesc Monica, pentru tot ceea ce invat de la tine zi de zi.
Ioana draga, multa putere si incredere in Bunul Dumnezeu.
Adelina, ma bucur ca ai trecut cu brio peste toate indatoririle.Spor la cusut astazi. Am avut si eu 3 ore aseara si tare m-am mai bucurat cand am vazut ca panza se umple.
Va doresc o zi frumoasa, cu mult soare, plina de realizari.
Va sarut dragele mele prietene.


Elza, la inceputul acestei luni, mi-am zis ca este vremea rezolutiilor si planurilor pentru noul an. Am facut o lista lunga pe carnetel. Pe plan mental ca si pe planul fizic am zilnic nevoie de (muuult) antrenament. Pe plan emotional ce imi trebuie mie acum este mai multa rabdare, iar exercitiul meu zilnic din acest spatiu este un melanj de rabdare emotionala: sa va descopar si sa ma descopar vizavi de voi. Rezultatul este unul magic pentru mine.
Iti multumesc pentru urare si pentru clipa de ragaz ce mi-ai daruit-o.



_________________
Elza - Gargarita-Roua-Diminetii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Acest subiect este inchis, nu puteti modifica mesaje sau sa scrieti raspunsuri viitoare.  [ 1525 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 153  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania