Acum este 28 Apr 2024, 10:32

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 170 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Treptele copilariei - goblen cusut de Oana si Anca
MesajScris: 07 Sep 2009, 09:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2262
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Treptele copilariei - goblen cusut de Oana by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 18-02-2009

Nu am mai avut rabdare sa inceapa concursul, am prins un pic de timp de cusut si am si inceput. Pentru inceput, va prezint ghergheful, creatie a sotului meu. Imi vine cam greu sa cos cu el, fiindca nu am mai cusut pe acest tip de gherghef si mi se pare greu in mana. Dar cred ca o sa ma obisnuiesc pana la urma.

Este un gherghef de la TTT, putin modificat de sotul meu dupa propria imaginatie.



Replica: Prezentare generala goblen by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 18-02-2009


Are niste culori foarte frumoase (34 la numar), foarte deschise, cred ca va fi o provocare sa-l cos. Nu stiu cat de des o sa va arat ce am cusut, dar macar din cand in cand sper sa pot posta cate ceva.


Replica: Oana, by Stefanescu Elena (2698 mesaje), la 18-02-2009


am cazut dupa scaun. Ai pus panza pe gherghef si nu arati nici un punct nimic?
Lucrezi o minunatie de goblen. Mult spor sa ai!
O zi buna.


Replica: Oana, by Sorescu Minerva (2095 mesaje), la 18-02-2009


calatorie placuta pe Treptele copilariei. Si mie mi-a placut acest goblen, m-a atras si ca tema, dar... cum spun fetele, mai vreau macar o mana-n plus.

Spor din plin!

Replica: Oana, by Maria Nistor (4999 mesaje), la 18-02-2009

iti urez mult spor, sa ai timp sa lucrezi acest minunat goblen. Te astept cu un nou episod.

Replica: Am lucrat un pic, by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 18-02-2009

foarte mic, dar nu m-am prins la timp sa descarc pozele, si erau deja descarcate cand m-am gandit sa va arat ce am lucrat.

Va arat in curand.

Replica: Oana, by Adriana Nicuta (4407 mesaje), la 18-02-2009

sa ai aripioare la ac! Ti-ai ales un model foarte frumos si sigur iti va destepta amintiri din anii copilariei.

Replica: Oana, by Tender Rose (252 mesaje), la 18-02-2009

daca ai stii cat ma intereseaza ceea ce urmeaza sa lucrezi...
Abia astept primul episod.

Replica: Inca un serial, by Frunza Nicoleta (3270 mesaje), la 18-02-2009

pe care il voi urmari cu mare interes. Astept primul episod. Cred ca nu este un model prea simplu, dar sigur il vei coase cu placere. Si cred ca toate ne vom aminti de anii copilariei la fiecare episod. Aripioare la ac, Oana.

Replica: Primul episod by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 18-02-2009

Fata de ce este aici, am mai lucrat putin in seara asta, dar nu este semnificativ.



Replica: Oana, by Sorescu Minerva (2095 mesaje), la 18-02-2009

un imbold!

Replica: Uraaaaa! by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 18-02-2009

50 de puncte!

Replica: Oana, by Stefanescu Elena (2698 mesaje), la 18-02-2009

Mergi la clubul gargaritelor, ca acolo tinem "scorul".
Pupici.

Replica: Oana, by Adriana Nicuta (4407 mesaje), la 19-02-2009

aripioare la ac!

Replica: Oana, by tanasa clementina (1296 mesaje), la 19-02-2009

un goblen minunat, ne duce cu gandul la anii copilariei.
Este bine si cate 50 de puncte lucrate, poti face un calcul cam in cat timp il poti termina. Iti urez spor mult si timp.

Replica: Un nou episod., by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 21-02-2009

Am terminat prima culoare de pe prima plansa. Astazi am mai lucrat cate ceva de dimineata. Sper, pana in seara sa mai avansez cate un pic.

Incep deja sa ma obisnuiesc cu plansele si cu culorile, desi inca este greu.
Va pup si o sambata usoara.



Replica: Oana, by Stefanescu Elena (2698 mesaje), la 21-02-2009

ai inceput cu asa o culoare deschisa? Mult spor.
Sambata frumoasa!

Replica: Sa ai by Adriana Nicuta (4407 mesaje), la 21-02-2009

aripioare la ac, astazi!

Replica: Elena, by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 21-02-2009


fiindca in partea aceasta de goblen culorile sunt deschise, nu am avut incotro.

In plus, culoarea aceasta era ceva "mai mult" si am ce folosi ca reper pentru celelalte culori.
Si mie mi se pare dificil sa cos cu culori asa deschise, dar asta e!

Replica: Oana, by Petroi Ana-Maria (1254 mesaje), la 23-02-2009

iti urez sa ai aripioare la ac, si calatorie placuta pe Treptele copilariei!

Replica: Oana, by Adriana Nicuta (4407 mesaje), la 01-03-2009

pentru ca goblenul tau ne intoarce in anii copilariei si martisorul ne va aduce aminte de cele pe care le faceam la scoala.



Replica: Adriana, by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 01-03-2009

multumesc pentru martisor...

Amintirile mele din copilarie legate de martisor o au in centrul lor pe mama, care pe 28 sau 29 februarie era "fortata" sa ma ajute sa pregatesc martisoare pentru a doua azi la scoala: pentru colegi, pentru profesori, unul special pentru doamna invatatoare sau pentru doamna diriginta, etc. Mama lua intotdeauna atele, si dintr-o cutie care avea acest scop precis (de a pastra peste an martisoarele primite pe 1 martie), se scoteau martisoarele. Degetele aratatoare imi erau pe post de "suport de fundita", iar mama le folosea ca sa lege fundita de la martisor, impreuna cu martisoarele care trebuiau reconditionate de anul trecut. Colectionam martisoarele acelea (sigur, vi le amintiti) care aveau o piatra colorata. In mintea mea de atunci, acele pietre erau cele mai pretioase, si intotdeauna martisoarele cu piatra erau date celor la care tineam cel mai mult.
As vrea ca Treptele copilariei sa devina pentru fiecare dintre voi un prilej de a va reaminti de cei mai frumosi ani.

Un martisor si de la mine, si o primavara cat mai frumoasa!
Cu drag,
Gargarita-Floare-Calatoare



Replica: Si, by Silvia Agache (137 mesaje), la 01-03-2009


la mine se intampla la fel, Oana.
Cand au aparut primele martisoare invelite cu plastic dur, acela a fost saltul urmator. Cele mai deosebite erau acelea.
Faceam si o lista cu numele celor carora trebuia sa le dau martisoare. Floricele nu prea ne permiteam ca nu le gaseam si, daca le gaseam nu erau pentru buzunarele noastre.
Multumesc ca ne-ai dat drumul la amintiri, in topicul tau.

Iti urez sa ti se implineasca visul referitor la casa voastra noua si sa urci cu spor Treptele.

Replica: Oana, by Adriana Nicuta (4407 mesaje), la 03-03-2009

si acum mai pastrez o pietricica de la un martisor. De fapt, am o cutiuta cu comori. Pastrez in ea lucruri mici si nesemnificative la prima vedere, dar pentru mine inseamna mult si sunt incarcate de amintiri. Acolo este si pietricica de la martisor. Are mai bine de 15 ani si am primit-o de la o profesoara din scoala generala.

Replica: Am by Busuioc Carmen (22 mesaje), la 04-03-2009

la povesti despre copilaria mea, de imi trebuie cateva zile numai sa le scriu pe cele mai importante.
Frumoasa propunere, Oana si merge fest la ce goblen lucrezi. Goblenul, juri ca este o copilarie de poveste.

Replica: Sunt bucuroasa by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 05-03-2009

ca propunerea mea v-a dat "apa la moara" si ca va prilejuieste reintoarcerea la copilarie. Eu cred ca la finalul acestui goblen, va iesi o lucrare care va avea cate putin de la fiecare, fiind astfel plin de dragostea gargaritelor pentru frumos. Si voi avea si eu cateva fire de par alb, daca nu ma vopsesc intre timp.

In continuare, episodul 3. Merge greu, fiindca sunt multe culori si trebuie sa fiu foarte atenta sa nu gresesc.



Replica: Da, by Silvia Har (678 mesaje), la 05-03-2009

se simte o gradatie de culori minunata, Oana! Mii de aripioare la ac!

Replica: Da, Silvia, by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 06-03-2009

culorile sunt minunate, putin spus. Imi place ca si tema si ca si model, dar, asa cum am spus, mi-am cam iesit din mana la multe culori si mi se pare destul de greu de cusut. Poate pe masura ce avansez, va fi mai usor, ma voi obisnui mai bine cu culorile.

Replica: Culori de vis by Frunza Nicoleta (3270 mesaje), la 06-03-2009

are acest model. Merita fiecare impunsatura insa, chiar daca nu este prea usor. Trec si eu pe aici si de fiecare data imi aduc aminte de copilarie. Si ce poate fi mai frumos?

Aripioare la ac, Oana!

Replica: Oana, by Sorescu Minerva (2095 mesaje), la 07-03-2009

sa ai parte de zile-nsorite! Goblenul este tare frumos, dar necesita lumina multa, la cusut.

Replica: Foarte frumos iese. by Donea Ancuta (19 mesaje), la 07-03-2009

Mult spor in continuare!

Replica: Va fi foarte frumos la final. by Adriana Nicuta (4407 mesaje), la 07-03-2009


Sa ai aripioare la ac!

Replica: Oana, by Adelina Felicia Agachi (85 mesaje), la 09-03-2009


nuantele (ca nu le pot numi culori) sunt superbe! Spor din plin!

Replica: Multumesc, by Stefania Crudu (183 mesaje), la 10-03-2009


ca ma lasi sa vad cum imi urc treptele copilariei.

Replica: Tare by Malin Antonia (79 mesaje), la 12-03-2009

delicat, goblenul tau, dar cred ca este si greu.

Replica: Oana, by Maria Nistor (4999 mesaje), la 13-03-2009

nu ne m-ai aduci nici un episod?

Replica: Oana, by Sorescu Minerva (2095 mesaje), la 13-03-2009

am trecut sa te intreb: pe ce treapta a copilariei ai ajuns? Cu meditatul si bineinteles, ma refer la meditatia goblenistica.

Replica: La cererea publicului, by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 13-03-2009

un nou episod. Nu prea am cusut in ultima vreme, doar foarte putin. Dar imi place ce iese si sunt sigura ca si voua o sa va placa. Fotografia nu este prea reusita, din pacate.



Replica: Da, Oana, by Frunza Nicoleta (3270 mesaje), la 13-03-2009

imi place ce se contureaza si inca foarte mult. Aripioare la ac sa ai!

Replica: Oana, by Stefanescu Elena (2698 mesaje), la 13-03-2009

mult spor iti doresc. Abia astept sa vad cum prinde viata, goblenutul tau.
O seara frumoasa!

Replica: Oana, by Sorescu Minerva (2095 mesaje), la 13-03-2009

pare a fi o dantela si ai atatea nuante pe centimetru patrat! Este o minunatie ceea ce lucrezi tu aici.
Iti doresc sa ai mult spor, se pare ca ai nevoie mult de asa ceva. Se vede ca este un goblen dificil, dar si tare frumos.

Replica: Oana, by Zoica Maniu (230 mesaje), la 13-03-2009

dantelaria ta, pastelata va fi o poezie.
Spor la lucru ca merita sa il lucrezi.

Replica: Oana, by Adriana Nicuta (4407 mesaje), la 14-03-2009

motoras si aripioare la ac! Ai nevoie de multa rabdare sa il cosi, dar iese ceva minunat.

Replica: Oana, by Maria Nistor (4999 mesaje), la 14-03-2009

Culorile sunt o incantare, o sa fie minunat modelul tau. Spor din plin!

Replica: Oana, by tanasa clementina (1296 mesaje), la 15-03-2009

nu ne mai arati nimic? Viteza la ac!

Replica: Nu am by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 15-03-2009


mai lucrat prea mult, Clementina, astfel incat nu prea am ce arata. Intru pe forum doar ca sa vad ce mai scrieti si sperand ca mai prind vreun indiciu. Din pacate, sunteti mult mai rapide ca mine, si nu prea imi reuseste.

Nu-i nimic, oricum ma bucur sa fiu cu voi si sa vad ca numarul gargaritelor este din ce in ce mai mare si ca avem si noi aparitii printre noi.

Va doresc o saptamana usoara.

Replica: Oana, by Rosculet Adnana (276 mesaje), la 15-03-2009


goblenul tau mi-a adus aminte cum cutreieram prin poieni si culegeam floricele ca sa le fac coronita.
O seara buna, succes la concurs si spor la ac ca sa urci repede treptele.

Replica: Oana, by Stefanescu Elena (2698 mesaje), la 17-03-2009

si mie imi pare bine ca apar cat mai multe gargarite si ma bucur ca sunt vanate indiciile.
Multi pupici.

Replica: Oana, by Doruletz Mic (1024 mesaje), la 21-03-2009


din amintirile copilariei mele: prima tricicleta. Mai tineti minte ce fericite eram? Cum incercam sa ne plimbam si papusile (pe rand) pe ea? Cum ne era mai simplu sa azvarlim papucii cat mai departe si sa pedalam cu picioarele goale?
Prima mea tricicleta avea cadrul din metal, rotile la fel, iar scaunul pentru sezut era din lemn. O primisem de la o prietena mai mare a mamei careia ii crescusera copiii.
Din visul meu de copil a ramas doar amintirea picioarelor goale ce pedalau usor pe o tricicleta rosie, cu vopsea scorojita.

P.S. Ai mai urcat vreo treapta?


Replica: Oana, by Stefanescu Elena (2698 mesaje), la 22-03-2009

lucrand la goblen, te-a luat dorul de copilarie? Cred si eu, la cat este de frumos!
Iti aduc si eu o poza sa vezi doi ochisori frumosi si timizi.




Replica: Doruletz, by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 22-03-2009

din pacate nu am mai urcat nici o treapta. Saptamanile acestea a fost agitatie la servici, am ajuns destul de tarziu acasa si nu prea am avut chef de cusut. Ma simt si vinovata. Treptele ma asteapta sa le urc, iar eu... Voi recupera, fiti fara grija. Sa mai creasca un pic ziua si sa nu mai fie asa mohorat afara.

Replica: Oana, by Sorescu Minerva (2095 mesaje), la 24-03-2009

nu-ti face probleme, n-ai de ce sa te simti vinovata. Urca treptele fara graba si savureaza pe cat de mult, momentul. Asa ai sa retraiesti clipele de sub colbul vremurilor...

Replica: Oana, by Mocanu Didina (154 mesaje), la 27-03-2009

sentimentul meu, la acest moment, este ca acest goblen este cel mai delicat prin pastelurile folosite la realizarea lui. Nu ma indoiesc ca nu este usor, dar satisfactia ta va fi ma masura acestei poezii de goblen. Spor la acusor!

Replica: Oana, by Laura Brasoveanu (938 mesaje), la 05-04-2009


sa iti fie urcusul usor pe treptele copilariei.
Iti zambesc!

Replica: Laura, by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 06-04-2009

ma bucur ca te simti bine si ca esti din nou cu noi. Cand am vazut cine a mai scris o replica la mine, am zis "Oare s-a intors Laura?" si am dat fuga la topicul tau. Intr-adevar, tu erai.
Toata puterea din lume sa treci si peste aceste momente grele si sa te bucuri din plin de goblen si de viata.
Si eu iti zambesc si te imbratisez, virtual, de la Iasi, acolo, oriunde esti.
Te pup,
Oana

Replica: Oana, by Stefanescu Elena (2698 mesaje), la 07-04-2009

nimic nou? Vreau sa mai vad un episod din urcusul tau.

Replica: Din pacate, by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 10-04-2009

Elena, timpul meu a fost foarte limitat si poate, de-abia de acum incolo sa-mi gasesc linistea necesara ca sa mai lucrez. A fost o perioada foarte agitata si la servici si in viata personala si nu prea am mai avut ragazul sa cos. Sper ca in curand aceasta situatie sa fie rectificata si sa ma pot reapuca de cusut.

Nici pe forum nu am mai avut timp sa intru ca altadata, dupa cum poate ati observat.

Va pup si va imbratisez pe toate.

Replica: Oana, by Stefanescu Elena (2698 mesaje), la 10-04-2009

iti doresc sa-ti gasesti linistea de care ai nevoie si toate problemele sa se schimbe in bucurii. Te imbratisez.
Multi pupici de la mare.

Replica: Oana, by tanasa clementina (1296 mesaje), la 10-04-2009

iti doresc sa apara si soarele pe strada ta. Multa bafta!

Replica: Oana, by Maria Nistor (4999 mesaje), la 10-04-2009

iti asteptam episoadele cu mult drag atunci cand ai sa poti. Sper sa se rezolve toate problemele repede si bine.

Replica: Cer by Ella B (786 mesaje), la 11-04-2009

senin si flori multe in viata ta. Te astept cu noua treapta la pastelatul tau, Oana.

Replica: Printre picaturi by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 16-04-2009

am reusit sa mai lucrez cate ceva si sa fac si fotografii. Va arat si voua.

Am terminat o plansa si am inceput-o pe urmatoarea. Mai sunt 15.

Este frumos si iese minunat, dar este foarte migalos; trebuie sa schimb atele foarte des si nu prea pot coase "pe de rost" ca la alte goblenuri. Cred ca acesta va fi pus pe un piedestal, ca este foarte greu si foarte solicitant.



Replica: Cred by Mona J (709 mesaje), la 16-04-2009

ca o sa iasa o minunatie. Am vazut ca are si multe culori, pe langa faptul ca sunt foarte deschise si mi-ar placea daca ai putea sa pui si o fotografie mai apropiata, un detaliu. Oricum, iti multumim ca imparti aceasta experienta cu noi. Astept cu nerabdare urmatorul pas.

Replica: Da, Mona, by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 16-04-2009

o sa pun si o fotografie mai de aproape. Culorile sunt combinate, si deschise si mai inchise. Inspre margini sunt deschise, mai in interior sunt mai inchise. Combinatiile sunt foarte frumoase, in special la verde (verdele este, in general, slabiciunea mea la goblen), dar si la maron. Ce nu-mi place este ca are foarte mult alb si tare bine ar fi daca as gasi o solutie ca sa nu trebuiasca sa-l cos tot (ma refer in special la cel de pe margini, ca in interiorul goblenului nu am de ales). Astept sugestii.

Replica: Oana, by Bica Nistor (1380 mesaje), la 16-04-2009


va iesi o poezie de goblen. Da, si mie mi-ar placea sa vad lucrul mai de aproape ca sa vad cum se imbina diferitele tonuri de pastel.

Sugestii ca sa nu fie necesar sa cosi albul? O panza alba de la Zweigart, data viitoare.

Replica: Revin by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 16-04-2009

cu o imagine de aproape. Din pacate, nu este chiar asa clara, dar sper sa va puteti da seama de ce "chinuiala" este acolo.



Replica: Oana, by Stefanescu Elena (2698 mesaje), la 16-04-2009

din chinuiala de care spui, va iesi un goblen extraordinar.

Replica: Oana, by Stefanescu Elena (2698 mesaje), la 16-04-2009

cred ca dupa sarbatori vei avea mai mult spor.

Replica: Oana, by Stefanescu Elena (2698 mesaje), la 18-04-2009

Paste fericit! Fie ca Lumina cea Sfanta sa va adune in familie si sa ciocnesti un ou rosu cu cei dragi.

Replica: Hristos a inviat! by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 21-04-2009

Multumesc, Elena pentru urari. Am vazut ca ai petrecut frumos sarbatorile si ca ai ajuns la concertul de la Mamaia. Noi am petrecut Pastele cu familia sotului meu, a fost foarte frumos si foarte bine. Ne-am odihnit, am si mancat, dar in principal ne-am odihnit.

Va pup pe toate,
Gargarita-Floare-Calatoare

Replica: Este foarte frumos by Adriana Nicuta (4407 mesaje), la 22-04-2009

si merita "chinuiala". Aripioare la ac!

Replica: Ce mai fac treptele copilariei tale? by Olariu Ioana (1238 mesaje), la 28-04-2009

Replica: Onuta, by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 28-04-2009

am mai lucrat putin, dar tot ma iau cu unele-altele si nu mai reusesc sa fac fotografii.

Replica: Frumos.by Iordanoiu Elena Daniela (292 mesaje), la 01-05-2009

Abia astept sa il vad terminat. Ac cu aripi!

Replica: Un nou episod by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 03-05-2009

Am mai avansat putin, incet, dar sigur.

Va pup si o duminica frumoasa in continuare.



Replica: Oana, by Stefanescu Elena (2698 mesaje), la 03-05-2009

ai avansat si se vede! Mult spor in continuare.
O dupa amiaza placuta.

Replica: Multumesc, Elena. by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 03-05-2009

Replica: La cat by Mona J (709 mesaje), la 03-05-2009

de multe nuante de culori apropiate sunt pe un loc atat de mic, cred ca avansezi greu. Dar aceasta face bucuria mai mare, cand reusesti sa razbesti si sa ai in fata o mica minunatie creata cu mana ta; si al tau asa o sa fie!

Replica: Oana, by Olariu Ioana (1238 mesaje), la 03-05-2009

ai avansat un pic, dar destul sa se observe. Aripioare la ac in continuare.

Replica: Oana, by FLOREA CAMELIA (89 mesaje), la 03-05-2009

ti-ai ales un model deosebit pentru ca si tu esti o persoana deosebita. Aripioare la ac si sunt sigura ca din mainile tale va iesi o minunatie de goblen. Te astept cu noi episoade.

Replica: Oana, by Mona J (709 mesaje), la 04-06-2009

nu ne mai arati nimic?

Replica: Din pacate, by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 04-06-2009

nu am mai lucrat mare lucru. Sunt foarte agitata, ne mutam si nu prea mai am timp de nimic altceva decat sa car dintr-o parte in alta toata casa.
Va arat ce am lucrat cand ne linistim un pic.

Replica: Noi by Mona J (709 mesaje), la 04-06-2009

avem rabdare. Este multa munca si bataie de cap atunci cand te muti.

Replica: Un nou episod, by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 14-06-2009

lung asteptat. Motivul pentru care am intarziat asa mult acest nou episod este faptul ca a fost o perioada foarte agitata; ne-am mutat si lucrurile abia incep sa se aseze pentru noi. Sper sa va placa acest nou episod. Parca de cand nu am mai cusut, a devenit mai usor. Ma apropii de final si cu plansa a doua, dupa care o iau in sus.



Replica: Atunci, by Maria Nistor (4999 mesaje), la 14-06-2009

asteptam cate un episod mai des, daca ai incheiat cu mutatul. Este o incantare.
Spor din plin!

Replica: Este frumos, Oana. by Olariu Ioana (1238 mesaje), la 14-06-2009

Pe cat este de dificil, pe atat este de frumos.
Iti doresc motoras la ac.

Replica: Poate by Mona J (709 mesaje), la 15-06-2009


partea centrala o sa fie un pic mai usoara pentru ca ce ai cusut pana acum mi se pare extrem de complicat, dar si frumos. Bravo tie pentru rabdare la buchiseala!

Replica: Fetelor, by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 24-06-2009

am hotarat sa expun tot aici imagini din excursia la Bran. Ca sa reiau, saptamana trecuta am fost in interes de servici la Bran, in judetul Brasov (am fost interpret pentru o doamna din State cu ocazia a doua evenimente organizate de fundatia la care lucrez). Nu am mai cusut de multisor, dar a fost asa o perioada de nebuna incat nu prea mi-a stat mintea la asa ceva.
Mai jos este imaginea castelului asa cum se vedea de la camera in care am stat. Ca o paranteza, am stat la un hotel super (nu stiu daca este voie sa dau nume; celor interesate le pot furniza numele acestuia), de 4 stele, cu o piscina extraordinara, cu mancare foarte buna si cu un personal extraordinar.
Nu era chiar asa aproape, am dat eu zoom la camera la maxim.

Este permis, Oana.


Replica: A doua fotografie by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 24-06-2009

este cu castelul asa cum se vede de la baza, inainte sa intram in complexul muzeal (sunt multe multe tonete cu tot felul de chestii care iti iau ochii-si banii-daca nu esti suficient de cumpatat).


Replica: In continuare, by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 24-06-2009

doua fotografii facute pe drumul spre intrarea in castel (se urca o panta de aproximativ 500 m), un loc foarte frumos si foarte linistit (cand nu sunt grupuri care mai de care, mai vesele).
Prima imagine:



Replica: A doua imagine by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 24-06-2009

Cam asta a fost. Nu am facut foarte multe fotografii. Asa cum am zis, - am fost destul de ocupata. Dar sper sa fie suficiente ca sa va faceti o idee despre cat de fain este acolo si de cat de faina este toata zona.
Cel mai mult mi-a placut linistea de acolo. Hotelul nu este chiar in Bran, este cumva la marginea satului si este o zona foarte linistita. Au acolo tot ce vrei, de la hipermarket, la farmacie, lucru foarte benefic si foarte util. Un minus este faptul ca farmacia era inchisa duminica si tocmai ma durea ficatul si nu aveam nimic la mine.
Va pup,
Gargarita-Floare-Calatoare



Replica: Oana, by Bica Nistor (1380 mesaje), la 24-06-2009

multumesc ca mi-ai reimprospatat memoria. Am vizitat de multe ori Branul. Chiar si acum vreo trei ani in urma si amintirile imi sunt proaspete.

Replica: Oana, by Olariu Ioana (1238 mesaje), la 25-06-2009

imi plac mult locurile vizitate de tine, si multumesc ca le imparti cu noi.

P.S. Iertare, nu m-am abtinut si am furat o fotografie de a ta pentru a o folosi ca imagine pentru desktop. Imi place verdele, indiferent de nuanta, iar in fotografiile tale le-am gasit pe aproape toate.
Pupici.

Replica: Oana, by Frunza Nicoleta (3270 mesaje), la 25-06-2009


multumesc pentru excursia virtuala pe care mi-ai oferit-o. M-a racorit verdele din pozele tale.

Replica: Oana, by Adriana Nicuta (4407 mesaje), la 25-06-2009

superbe imagini ne-ai aratat. Uitasem de frumusetea acestei zone.

Spor si la goblenat!

Replica: Am reusit, by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 05-07-2009

sa avansez putin cu lucrul la Treptele mele si va arat si voua cum arata in acest moment. Mai am de cusut cu o culoare, si putin de completat, ca sigur mi-au ramas puncte de facut. Sper sa reusesc sa ma mobilizez si sa lucrez mai mult de acum. Ne-am mutat la casuta noastra, mai avem de lucru, dar oricum ne-am mai linistit de acum.
O duminica placuta in continuare.



Replica: Dupa nuantele care se vad by Rosculet Adnana (276 mesaje), la 05-07-2009

cusute, cred ca va fi o splendoare pastelata, Oana. Spor mult in continuare.
Ma bucur ca ati ajuns in casuta voastra. Cred ca te simti minunat in casa ta.

Replica: Acum, by Mona J (709 mesaje), la 05-07-2009

ca sunteti in casa noua, cred ca de abia astepti sa vezi terminat goblenul tau. Cred ca are si locul pregatit in casa, nu?
Mult spor iti doresc.

Replica: Oana, by Adriana Nicuta (4407 mesaje), la 05-07-2009

ce spor vei avea de acum! Ma bucur ca te-ai asezat la "casa ta", cum spune bunica mea. Sa fiti sanatosi si sa o umpleti (vreo 2-3) cu copii!

Replica: Episodul 9 by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 07-07-2009

Am terminat si a doua plansa, cu niste mici greseli, dar nu sunt esentiale. Sper sa va placa.
Ma duc sa ma uit la ceremonia pentru Michael Jackson.



Replica: Oana, by Malin Antonia (79 mesaje), la 09-07-2009

tu pictezi o simfonie de pasteluri!

Replica: Oana, by Popescu Ioana (478 mesaje), la 11-07-2009


astept cu interes postarile tale pastelate, si nu numai. Si eu ti-am furat o fotografie cu drumul spre castel.

Replica: Am mai cusut un pic, dar, by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 12-07-2009

nu asta vreau sa va arat, cel putin, deocamdata. Voiam sa va arat o fotografie facuta ieri dupa amiaza, cand a dat o ploita calda la Iasi. In fata geamurilor noastre, doi porumbei se racoresc. Mi s-au parut foarte dragalasi si asa ca vi-i arat si voua.



Replica: Frumoasa fotografia, by tanasa clementina (1296 mesaje), la 12-07-2009


Oana. Surprinsa intr-un moment parca regizat de tine.

Replica: Oana, by Bica Nistor (1380 mesaje), la 12-07-2009


sincer, mi-ai facut o mare placere.
Cred ca au venit sa iti aduca tie si sotului tau, urari bune pentru noul vostru cuib.

Replica: Bica, by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 13-07-2009


in toate locurile pe unde am stat (de fapt, in cele doua locuri in care am locuit), mereu am avut porumbei prin preajma. In primul loc, veneau si se asezau pe antena de televizor, si stateau acolo. In al doilea, aveau un loc, fie intr-un copac din fata balconului, fie pe o sarma de pe acolo.
Mai in gluma, mai in serios, am zis ca sunt aceeasi care ne urmaresc peste tot pe unde mergem.

Replica: Si ei au nevoie de racoare ca si noi. by Frunza Nicoleta (3270 mesaje), la 14-07-2009


Frumoasa fotografie. Multumesc, Oana.

Aastept sa vad cum se contureaza Treptele copilariei. Iese o splendoare.

Replica: Treptele by Olariu Ioana (1238 mesaje), la 14-07-2009

copilariei prind din ce in ce mai mult contur, din ce in ce mai frumos.

P.S. Frumoasa si imaginea cu porumbeii.

Replica: M-au incantat, by Zircu Vali (193 mesaje), la 14-07-2009


turturelele tale. La fel ca tinerii indragostiti, mereu impreuna.
Spor la trepte!

Replica: Oana, by Zabava Cristina (151 mesaje), la 15-07-2009

arata foarte bine ghergheful tau si vad ca este destul de mare.
Iar modelul, incepe sa aiba forma.
O intrebare as avea si eu, acum cand ma uit cum lucrezi la margine: cand incepi, si esti la margine, este mai greu cu acul decat la mijlocul panzei, nu?
Dar ce vreau eu de fapt sa stiu este: lasi un rand pe fiecare parte sau panza este destul de mare ca sa lasi chiar si mai mult?

Replica: Cristina, by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 15-07-2009


la ce anume te referi, ca nu inteleg prea bine? Este vorba de marginea standard a panzei, sau de modelul in sine, care pe margine vine lucrat cu alb?

Replica: Oana, by Zabava Cristina (151 mesaje), la 15-07-2009

vreau sa stiu daca iti va mai ramane vreun patratel liber pe margini cand termini modelul.

Replica: Sigur. by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 15-07-2009

Orice panza, de la orice goblen TTT are pe margini 3 cm de panza care ramane nelucrata pentru a usura munca celor care inrameaza goblenele si pentru a permite celui/celei care lucreaza sa fixeze panza pe gherghef. Sper ca te-am lamurit, mai astept intrebari, daca o sa mai fie.
Bine ai venit, daca nu ti-am urat inca!

Replica: Multumesc. by Zabava Cristina (151 mesaje), la 15-07-2009

Multumesc frumos. Este o comunitate foarte stransa si calduroasa aici, din cate vad.
Si chiar ca sunteti niste gargarite! Toata ziua vad activitate pe forum.

Si multumesc frumos. Da, asta doream sa stiu.
Nu am lucrat niciodata decat cu panza imprimata, asa ca o sa fie o adevarata noutate cea in patratele.
Si este o adevarata usurare, sa aud ca ramane spatiu pentru gherghef.

Deocamdata, alte intrebari nu am.
Astept sa imi vina comanda, si abia astept!
Nu stau asa departe de Focsani, asa ca sper sa-mi vina pe la o vineri, ca sa ma apuc de el in weekend! Merg la munte vezi tu, si deja ma vad cu panza si cu acusorul in mana. Ce bine ca iti dau toate necesare in set!

Replica: Va prezint stadiul by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 23-07-2009

in care sunt in prezent cu treptele. Dupa mai bine de o saptamana in care nu am mai lucrat, am, cred, patru culori lucrate pe a treia plansa. Sper ca va place.
Va pup si acusoare harnice.



Replica: Oana, by Mona J (709 mesaje), la 23-07-2009

ne bucura fiecare nou episod pe care ni-l arati. Acum, ca ai lucrat cu culori mai inchise, cred ca ti-a fost putin mai usor, nu?
Mult spor in continuare.

Replica: Da, by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 23-07-2009

este mult mai usor si chiar merge destul de repejor.
Multumesc pentru urare.

Replica: Episodul 11 by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 26-07-2009

Am mai lucrat aproape doua culori. Este bine cand am mai mult timp de goblenat si, desi ieri am avut destul de multa treaba prin casa, mai dupa amiaza am avut timp si am si cusut un pic. Inca o data, recunosc beneficiile diagramelor mai mici ca si numar de patratele, dar mai mari ca si scris. Desi sunt mai multe la numar, mi se pare ca lucrez mai repede la ele (este doar o iluzie, stiu!).
O duminica frumoasa in continuare.



Replica: Oana, by Ionita Victorita (692 mesaje), la 26-07-2009

se contureaza foarte frumos. O simfonie de culori care imi incanta ochii.
Mult spor in continuare.

Replica: Frumos, Oana. by tanasa clementina (1296 mesaje), la 26-07-2009

Ce pacat, intradevar, ca nu avem timp suficient pentru goblenat.
Dar, fir cu fir se aduna si ne trezim ca acusica este gata.
Ac sprinten iti doresc.

Replica: Doamne, by Tudorancea Rodica (262 mesaje), la 27-07-2009

Oana ce model greu ai! Mi-a trebuit ceva timp ca sa inteleg ce ai mai lucrat. Nunatele sunt apropiate si nu este usor sa le distingi, dar si sa le mai lucrezi! Ac sprinten!

Replica: Am by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 29-07-2009

mai facut cativa pasi mai micuti, dar incet-incet ii dau de capat. Fotografia este cam intunecata pentru ca este facuta fara blitz. Cu blitz, constatasem ca se pierde ceva din culori, asa ca am lasat fotografia ca atare. Pana acum a fost bine, ca am cusut relativ mult cu o culoare. De acum urmeaza partea interesanta.
Va pup si va urez o zi usoara.



Replica: Oana, by Macovei Natalia (116 mesaje), la 29-07-2009


se anunta vremuri interesante pentru tine la aceste trepte. Rabdare si timp!

Replica: Da, da, by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 29-07-2009

Natalia, chiar se anunta vremuri interesante. Asa cum am zis, este cel mai complex model de pana acum, sper sa am rabdare si mai ales timp sa lucrez la el. Rabdarea vine, cand vad cat de frumos ramane in urma la ceea ce am lucrat. Cred ca este o chestie valabila pentru toata lumea.

Replica: Oana, by Maria Nistor (4999 mesaje), la 29-07-2009


ai facut o alegere super cu modelul tau. Este o splendoare.

Spor din plin!

Replica: Oana, by Adriana Nicuta (4407 mesaje), la 29-07-2009


de acum se dezvaluie goblenul tau. Spor la cusut!

Replica: Adriana, by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 29-07-2009

abia astept sa incep sa lucrez fetitele si apa aceea. Sotul meu se uita intr-o zi la fotografia goblenului si a ajuns la concluzia ca "este fain". Ce avea sa spuna, ca doar si de "gura" lui l-am luat!

Replica: Episodul 13 by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 16-08-2009

Am mai terminat o plansa si am inceput-o pe a patra. Va arat si voua. Va asigur ca in realitate este mult mai frumos decat in fotografie. O duminica placuta in continuare.



Replica: Cu by Olariu Ioana (1238 mesaje), la 16-08-2009

cat creste mai mult, cu atat este si mai frumos.
Aripioare la ac iti doresc in continuare.
Pupici.

Replica: Oana, by Dosinescu Cristina (139 mesaje), la 17-08-2009

sa ai spor la minunatia ta. Eu cred ca nu m-as incumeta inca la un model cu peisaj.

Replica: Din ce by Mona J (709 mesaje), la 17-08-2009

in ce mai frumos. Aripioare la ac in continuare!

Replica: Ce de culori! by Adriana Nicuta (4407 mesaje), la 17-08-2009

Este un curcubeu. Spor la goblenat!

Replica: Oana, by Maria Nistor (4999 mesaje), la 18-08-2009

este ceva deosebit de frumos. Superb. Mult spor si astept noi episoade.

Replica: Ieri, by Oana Sandulesei (289 mesaje), la 18-08-2009

a fost zi de facut mancare, plus ca am ajuns si destul de tarziu de la servici fata de programul normal. Recuperez eu zilele urmatoare. Fetelor, stau si ma minunez tot timpul cat de fain poate sa iasa, imi plac mai ales siluetele fetitelor care deja se contureaza din cateva puncte. Va fi de vis!
Va pup si va urez spor la treaba!

_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Treptele copilariei - goblen cusut de Oana
MesajScris: 24 Sep 2009, 08:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2262
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Episodul 14 by Oana Sandulesei (311 mesaje), la 14-09-2009

Va mai arat si eu ce am lucrat in ultima luna. Mentionez ca nu doresc sa fie punctate pentru concurs, m-am gandit ca doriti sa vedeti cam in ce stadiu sunt cu acest goblen.


Replica: Episodul 15 by Oana Sandulesei (311 mesaje), la 14-09-2009

In acest stadiu sunt acum. Am schimbat pe gherghef rotund pentru ca nu ma mai descurcam cu cel patrat. Il voi folosi la alte goblene putin mai mici.



Replica: Doamne, Oana! by Flori M (371 mesaje), la 14-09-2009

Ce culori de vis!

Replica: Cu fiecare by Perhinschi Anca (344 mesaje), la 14-09-2009

treapta ce inaintezi, incepe sa se vada splendoarea acestui goblen. Ma asteapta si pe mine in ladita de zestre acesta frumusete, dar numai sa termin Paradisul.

Cafeluta, - cand vei veni din nou la Radauti (eu sunt din Darmanesti). Faptul ca am ceva probleme cu XP, nu ma lasa sa instalez messangger, dar se rezolva cand vine tehnicul acasa, adica pe la inceputul lunii octombrie si tot atunci vom lua legatura.
Pupici.


Replica: Oana, by Bica Nistor (1418 mesaje), la 15-09-2009

este exact ca in copilaria mea, cand mama mea ma imbraca cu rochita cea mai frumoasa, imi punea palarioara cu flori pe care o luase de la targ bunica, special pentru mine si ma amintea (cum zicea ea) Tu, copchila, sezi pe tapsanul cu flori, tot dreapta si curata ca amu' merem la vale. Noi, copiii, ne luam cu joaca sau ne apucam sa adunam flori, iar rochitele noastre, cusute la masina Singer de o tzatza (a se citi matusa) din deal, se prafuiau pe la poale, motiv ca mama sa ne scuture praful de pe poale si de pe chilotei, tot bodoganind.

Replica: Bica, by Oana Sandulesei (311 mesaje), la 16-09-2009

ce amintiri frumoase. Mai mult nu pot spune.

Replica: Imi by Onuta O (1311 mesaje), la 16-09-2009

place tare mult ce vad.
Spor si timp liber cat mai mult iti doresc.
Pupici.


Replica: Oana, by Adriana Nicuta (4557 mesaje), la 17-09-2009

culorile sunt minunate.
Aripioare la ac!


Replica: Cat mi-e dor de concediu, by Oana Sandulesei (311 mesaje), la 18-09-2009

cand aveam timp sa goblenez cat voiam eu. Saptamana aceasta am fost asa ocupata seara (ba cu treburi prin casa, ba cu treburi de la servici de facut acasa) incat nu am reusit sa cos decat cateva atisoare, aseara. Foarte putin, fata de cat as fi vrut. Si sambata se anunta ocupata, voi avea de facut curat ca am mai imbunatatit una, alta prin casa, si uite asa trece saptamana. O sa fur totusi macar cate o ora de cusut si zilelor astora.


Replica: Oana, by Adriana Nicuta (4557 mesaje), la 18-09-2009

stiu cum e. Si eu am ajuns sa fur timp pentru goblenat!


Replica: Oana, by olteanu rodica (1093 mesaje), la 19-09-2009


sigur vei pune mana repede pe goblen cand vei avea timp. Important este sa fii sanatoasa. Doar asa le vei face pe toate.
Pupici.

Replica: Rodica, by Oana Sandulesei (311 mesaje), la 19-09-2009

aseara, cat fierbea mancarea, am mai facut cateva atisoare. As fi avut de lucru la calculator, dar pur si simplu nu a mai mers. Mereu zic si eu ca atata timp cat suntem sanatosi, toate se pot face, doar cu putina rabdare.
Sper si astazi, printre picaturi sa mai fac cate ceva la Treptele mele.
Va pup si o zi spornica.


Replica: O minunatie acest model. by Radeanu Teodora (30 mesaje), la 19-09-2009

Astept un nou episod, sa vad cat de superb se contureaza in continuare. Ac cu aipioare!


Replica: Imi place mult by tanasa clementina (1359 mesaje), la 20-09-2009

cum iese. Cat de mult ne dorim, intradevar, sa avem atat timp cat vrem noi pentru goblenat...

_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Treptele copilariei - goblen cusut de Oana
MesajScris: 04 Oct 2009, 12:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2262
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Am vrut sa va arat cum mai arata Treptele mele, chiar daca nu pot participa cu ele la concurs. Nu cred ca as mai avea timp de inca un goblen, avand in vedere ca si la asta lucrez cand si cand.

O duminica placuta in continuare!


_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Treptele copilariei - goblen cusut de Oana
MesajScris: 04 Oct 2009, 13:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Noi 2008, 14:22
Mesaje: 267
Locatie: Neamt
Nume forum:1
Oana, dar multe culori mai sunt acolp pe cm2 si foarte interesant incepe sa se contureze!

Sper sa ai cat mai mult timp liber ca sa poti lucra la goblen.
Sa ai si o duminica placuta, astazi.

_________________
Cristinel - Gargarita-Tenismena


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Treptele copilariei - goblen cusut de Oana
MesajScris: 04 Oct 2009, 13:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2262
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Da, Cristina, sunt ceva culori pe cm2. Cu unele ate, nu am cusut mai mult de 10 puncte pe aceasta diagrama. Cred ca partea aceasta de jos este mai greu de cusut, fiindca este iarba si sunt multe culori. In sus parca nu mai este asa greu (sau m-am obisnuit eu cu el).

_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Treptele copilariei - goblen cusut de Oana
MesajScris: 04 Oct 2009, 13:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Noi 2008, 14:22
Mesaje: 267
Locatie: Neamt
Nume forum:1
Oana, este posibil sa te fi obisnuit tu cu modelul, dar si eu consider ca partea din jos este partea mai dificila.
Si apropo de asta, tu cum preferi sa lucrezi, in general? De la culoarea mai inchisa spre cea mai deschisa, sau ca aici, incepi un colt si mergi mai departe pana cand il termii?

_________________
Cristinel - Gargarita-Tenismena


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Treptele copilariei - goblen cusut de Oana
MesajScris: 04 Oct 2009, 14:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2262
Locatie: Iasi
Nume forum:1
La modelul acesta, fiindca este cel mai complex de pana acum, am ales o noua varianta. Lucrez pe grupe de culori, in functie de culorile de pe diagrama.
Dar si in acest caz, lucrez de la culoarea mai inchisa spre cea mai deschisa, pentru a proteja lucrul cat de cat. In plus de asta, eu m-am obisnuit sa lucrez diagramele pe rand, nu pe toate in acelasi timp, cum am mai vazut la alte fete. Ce mai fac eu: nu ma opresc niciodata la marginea diagramei, continui sa lucrez un pic si pe diagrama invecinata, astfel ca locul unde aceasta se termina nu mai apare asa bine definit. Eu lucrez foarte strans, si s-ar vedea urat.

_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Treptele copilariei - goblen cusut de Oana
MesajScris: 04 Oct 2009, 14:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Ian 2009, 18:04
Mesaje: 7274
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Oana, oricum ai lucra, vei avea o minunatie de goblen. Iti doresc aripioare la ac in continuare.
Pupici.

_________________
Onuta - Gargarita-Zmeura-Dulce


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Treptele copilariei - goblen cusut de Oana
MesajScris: 04 Oct 2009, 14:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Noi 2008, 14:22
Mesaje: 267
Locatie: Neamt
Nume forum:1
Oana, multumesc frumos ca mi-ai spus.
Asa voi incerca sa fac si eu cand voi avea un model mai complicat.

_________________
Cristinel - Gargarita-Tenismena


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Treptele copilariei - goblen cusut de Oana
MesajScris: 04 Oct 2009, 15:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2007, 17:52
Mesaje: 2262
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Multumesc Onuta, nu am mai vorbit de mult.
Duminica frumoasa!

_________________
Oana - Gargarita-Floare-Calatoare


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 170 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania