Acum este 16 Apr 2024, 06:31

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 83 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Trandafiri aurii - goblen lucrat de Irela
MesajScris: 23 Iun 2016, 21:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 15:46
Mesaje: 8133
Locatie: Cluj-Napoca
Nume forum:1
Povestea Trandafirului Auriu

Nimeni nu poate explica de ce a aparut asa ceva in marea trandafirie.
Habar nu avea cat de frumos era, dar toata lumea exclama in preajma lui doar Vai!
Intr-o zi, in locul despre care va povestesc, au poposit si cativa fluturi. Nu aveau deloc o reputatie frumoasa: luasera la rand toate gradinile de prin partea locului. Dintre toti inaripatii, cel mai colorat s-a indreptat glont spre trandafirul auriu. Doar un milimetru daca se mai apropia, i-ar fi sorbit nectarul dintr-o suflare.
Bobocul a apucat sa-l implore sa-l mai pasuiasca putin, pentru ca inflorise abia de o zi.
L-au impresionat pe fluture suspinele florii, asa ca, dupa ce si-a potolit foamea in vecini, s-a intors la noul sau prieten, cu gandul sa afle totul despre el.
A doua zi, ba chiar si in a treia cei doi pareau nedezlipiti. Ba povesteau, ba picoteau in bataia soarelui, ba mai pleca fluturele sa manance prin vecini. Desertul i-l servea bobocul auriu, putin din nectarul sau, doar cat sa stie fluturele cat de dulce e el, nu mai mult, altfel s-ar fi ofilit imediat.
Nu a trecut mult timp si fluturii au aflat despre o alta gradina, mult mai parfumata. Cu totii si-au luat zborul, cu tot cu prietenul bobocului auriu. Despartirea a fost dureroasa pentru frumosul trandafir, dar floarea era convinsa ca prietenia nascuta in acea vara va dura pentru totdeauna. Fluturele i-a promis ca o sa treaca in fiecare zi in vizita, chiar daca nu va putea zabovi prea mult!
In zilele ce au urmat trandafirul abia isi putea stapani lacrimile, de fiecare data cand isi dadea seama ca a mai trecut o zi si prietenul lui nu venit sa-l vada.
Fluturele nostru isi facea prieteni noi peste tot unde mergea cu marea sa familie si tuturor le spunea ca el nu e genul care sa zboare din floare in floare.
Lacrimile pe care le-a varsat trandafirul, l-au secat, pana la urma. Petalele bobocului frumos de odinioara cadeau una cate una.
Dar un alt future, care auzise de faimoasa prietenie din gradina de neuitat, a stat langa ce mai ramasese din frumoasa floare si nu dulceata nectarului demult secat l-a atras, ci duiosia cu care trandafirul ii povestea de vremurile bune.
Puternicul soare al unei dupa-amieze fierbinti a secat si ultima picatura de viata din trandafirul auriu. L-a jelit nu doar noul prieten, ci si paznicul si oamenii care veneau sa viziteze gradina. Cu totii ii simteau lipsa.
Nimeni nu stie daca prietenul inaripat al trandafirului a mai trecut pe acolo, in amintirea dulcilor clipe de odinioara.
Dar de atunci, oamenii isi amintesc cu drag despre prietenia dintre un fluture ca oricare altii si un trandafir auriu dintr-o mare de flori rozalii.
Trandafirul galben e simbolul prieteniei adevarate. Aceea in care exista compasiune, sprijin si iubire.

In urma cu doi ani, Salcia ne daruia un goblen in care eroii principali sunt frumosii Trandafiri aurii.



Pe atunci nu stiam povestea si nici ce simbolizeaza trandafirul auriu (galben).
Dar prietenia si sentimentele ce ne aduna in gradina noastra minunata m-au inspirat si Salcia a decis ca creatia ei sa poarte titlul propus de mine.

In numele prieteniei, in numele sentimentelor sincere ce ne reunesc in Gradina Gargaritelor, doresc sa dedic goblenul ce urmeaza sa il lucrez voua tuturor: gargaritelor de la TTT ce ne daruiesc goblenurile pe care le lucram si voua, prietenelor mele nevazute dar prezente zi de zi in viata mea.

Prezint panza, firele si imaginea pentru inscrierea in concurs a modelului Trandafiri aurii



Va imbratisez cu drag si va invit sa imi fiti alaturi pana cand voi transforma povestea in goblen.

_________________
Irela - Gargarita-Fulg-de-Floare-Mov
Gargarita anului 2014
Gargarita anului 2015
Gargarita anului 2016
Gargarita anului 2017
Gargarita anului 2018
Gargarita anului 2020


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri aurii - goblen lucrat de Irela
MesajScris: 23 Iun 2016, 22:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 15:46
Mesaje: 8133
Locatie: Cluj-Napoca
Nume forum:1
Nu am rezistat foarte mult dorintei de a incepe sa lucrez la frumosul model si dupa ce am pregatit panza am lucrat cateva puncte.
Doar cateva, dar sper ca suficiente pentru episodul de siguranta al lunii iunie:



Va imbratisez cu drag,

_________________
Irela - Gargarita-Fulg-de-Floare-Mov
Gargarita anului 2014
Gargarita anului 2015
Gargarita anului 2016
Gargarita anului 2017
Gargarita anului 2018
Gargarita anului 2020


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri aurii - goblen lucrat de Irela
MesajScris: 24 Iun 2016, 07:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2011, 21:23
Mesaje: 1572
Locatie: Tecuci
Nume forum:1
Foarte frumoasa si induiosatoare povestea trandafirului auriu. Recunosc ca nu stiam despre ea. Iti doresc mult spor, un ac cuminte si ascultator si mult timp liber pentru a ne putea incanta cu superbii trandafiri aurii.
Pupici.

_________________
Gargarita-Orhidee


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri aurii - goblen lucrat de Irela
MesajScris: 24 Iun 2016, 07:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2013, 17:46
Mesaje: 4732
Nume forum:1
Foarte frumoasa povestea.
Iti doresc mult spor.

_________________
Frumusica - Gargarita-Frumusica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri aurii - goblen lucrat de Irela
MesajScris: 24 Iun 2016, 08:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2010, 17:28
Mesaje: 5839
Locatie: Pitesti
Nume forum:1
Draga Irela, îți mărturisesc că serialele tale au un farmec aparte nu numai prin viteza de lucru ci și pentru că sunt insotite de o frumoasa poveste.
Îți mulțumesc pentru minunata istorioara ce însoțește serialul tau si îți promit ca voi fi alături de tine la fiecare episod postat pentru a mă bucura de parfumul trandafirilor aurii.
Te pup.

_________________
Gargarita-Poveste-Suava-si-Agera


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri aurii - goblen lucrat de Irela
MesajScris: 24 Iun 2016, 12:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Mar 2011, 14:34
Mesaje: 3819
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Frumoasa poveste.
Spor la lucru.

_________________
Nuti - Gargarita-Minune-de-Bunicuta


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri aurii - goblen lucrat de Irela
MesajScris: 24 Iun 2016, 14:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Ian 2013, 17:26
Mesaje: 978
Nume forum:1
Frumoasa poveste, iti multumim.
Acest goblen il am si eu in ladita, dar iti promit ca voi fi mereu in asteptarea unui nou episod.
Mult spor Irela!

_________________
Kina - Gargarita-Rochita-Randunicii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri aurii - goblen lucrat de Irela
MesajScris: 24 Iun 2016, 15:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 15:46
Mesaje: 8133
Locatie: Cluj-Napoca
Nume forum:1
Va multumesc mult pentru vizita si pentru mesajele frumoase.

Ma bucur ca va sunt pe plac povestile ce insotesc modelele pe care urmeaza sa le cos.
Adevarul este ca imi place sa pasesc in lumea de basm, sa spun o poveste despre ceva ce imi este drag, sa las imaginatia sa zboare pe taramul viselor si al basmelor cu printi si printese.
Poate ca odata, cand nu o sa mai pot sa cos goblen o sa pun pe hartie toate povestile cu zane, flori si fluturasi. Si cine stie, poate ca o sa ajung celebra si foarte bogata (hi hi hi).

Draga Kina, daca iti este in plan, daca iti face placere, daca iti permite timpul - te invit cu drag sa coasem alaturi povestea trandafirilor aurii.

Va imbratisez cu drag si va doresc ca sfarsitul de saptamana sa fie asa cum il doriti.

_________________
Irela - Gargarita-Fulg-de-Floare-Mov
Gargarita anului 2014
Gargarita anului 2015
Gargarita anului 2016
Gargarita anului 2017
Gargarita anului 2018
Gargarita anului 2020


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri aurii - goblen lucrat de Irela
MesajScris: 27 Iun 2016, 09:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Dec 2011, 21:29
Mesaje: 6867
Locatie: Mangalia
Nume forum:1
Draga Irela vin cu mare drag de fiecare data in topicele tale.
Acest model ni-l prezinti alaturi de o poveste foarte frumoasa.
Ai un stil deosebit de a coase fiecare model in parte si se vede si se simte bucuria de a aseza inca o noua poveste pe panza.
Abia astept sa vad continuarea alaturi de noi episoade.
Te imbratisez cu drag.

_________________
Gigik - Gargarita-de-la-Malul-Marii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Trandafiri aurii - goblen lucrat de Irela
MesajScris: 08 Iul 2016, 10:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 15:46
Mesaje: 8133
Locatie: Cluj-Napoca
Nume forum:1
As fi vrut sa ajung acolo unde primul trandafir auriu impodobeste panza.
Dar, pentru ca intotdeauna intervine un "dar", am reusit sa ajung doar in apropiere.
Imi doresc (si de obicei cand imi doresc mult ceva se si implineste) ca saptamana viitoare sa va incat cu primul trandafir auriu.
Pana atunci va prezint:

Episodul de siguranta al lunii iulie:



Destul de mititel ca inaltime, dar a acoperit latimea panzei,

Noile episoade fac parte din categoria cos si acolo si acolo:







Pentru aceasta saptamana doar atat.

Va imbratisez cu drag si va doresc ca sfarsitul de saptamana sa va aduca relaxarea de care aveti nevoie dupa o saptamana de munca.

_________________
Irela - Gargarita-Fulg-de-Floare-Mov
Gargarita anului 2014
Gargarita anului 2015
Gargarita anului 2016
Gargarita anului 2017
Gargarita anului 2018
Gargarita anului 2020


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 83 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania