Acum este 19 Apr 2024, 07:08

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfantul Apostol Matei - goblen lucrat de Irela
MesajScris: 20 Feb 2017, 11:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 15:46
Mesaje: 8134
Locatie: Cluj-Napoca
Nume forum:1
Fiul lui Dumnezeu, Unul fără de păcat, Care a venit pe pământ cu asemănare omenească să mântuiască pe oamenii cei păcătoşi, trecând prin Capernaum, a văzut un om şezând la vamă care se chema Matei şi a zis către dânsul: Vino după Mine! Vameşul, auzind aceasta nu numai cu urechile trupeşti ci şi cu cele sufleteşti, îndată s-a sculat de la vamă şi, lăsând toate, a urmat pe Hristos; apoi Domnul a intrat în casa lui, iar Matei i-a făcut ospăţ. Acolo s-au adunat la Matei vecinii lui, prietenii lui şi mulţi cunoscuţi, vameşi şi păcătoşi şi au şezut împreună cu Hristos şi cu ucenicii Lui. Deci s-a întâmplat să fie acolo farisei şi păcătoşi; aceştia şezând împreună cu păcătoşii au zis către ucenicii Lui: Pentru ce dascălul vostru mănâncă şi bea cu păcătoşii şi cu vameşii?

Iar Domnul, auzind cuvintele lor, a zis către dânşii: Nu trebuie doctor celor sănătoşi, ci bolnavilor, că n-am venit să chem la pocăinţă pe cei drepţi, ci pe cei păcătoşi.
Din acea vreme Sfântul Matei s-a făcut ucenic şi următor al lui Hristos şi s-a învrednicit a fi cinstit între cei doisprezece apostoli.

Sursa:http://www.doxologia.ro/viata-sfant/viata-sfantului-apostol-evanghelist-matei


Dragele mele prietene, am simtit ca trebuie sa incep sa cos icoana Sfantul Apostol Matei.
Astazi de dimineata am pregatit pentru cusut panza si firele si pentru inscrierea in concurs:



Va imbratisez cu drag,

_________________
Irela - Gargarita-Fulg-de-Floare-Mov
Gargarita anului 2014
Gargarita anului 2015
Gargarita anului 2016
Gargarita anului 2017
Gargarita anului 2018
Gargarita anului 2020


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfantul Apostol Matei - goblen lucrat de Irela
MesajScris: 20 Feb 2017, 13:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Mar 2016, 21:10
Mesaje: 853
Locatie: Germania
Nume forum:1
Mult spor draga Irela!
Sunt sigura ca acul tau va zbura pe panza doar ca aceasta icoana sa fie gata cat mai repede.
Te imbratisez.

_________________
Ancuta - Gargarita-de-Safir


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfantul Apostol Matei - goblen lucrat de Irela
MesajScris: 21 Feb 2017, 08:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iul 2012, 16:47
Mesaje: 1590
Locatie: iasi,romania
Nume forum:1
Irela, stau cumintica alaturi de tine si te voi urmari cu mare drag. Eu am lucrat numai motive religioase, deci le iubesc. Spor la acusor si astept un prim episod. Singurul model care nu tine de motivele religioase a fost Idila lebedelor, pe care am facut-o cadou unei verioare, cadou de nunta. Aripi la acusor iti doresc.

_________________
Gargarita-Floare-de-Colt


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfantul Apostol Matei - goblen lucrat de Irela
MesajScris: 21 Feb 2017, 08:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2011, 21:23
Mesaje: 1572
Locatie: Tecuci
Nume forum:1
Draga Irela, ma bucur ca am prins topicul tau la inceput de drum, caci altfel iar ajungeam la final cu felicitarile. Este prima data cand vad aceasta icoana in serial si sincer sunt foarte nerabdatoare sa vad primele episoade. Asa ca, iti doresc sa ai ochisori odihniti, timp liber din belsug si ajutoare de nadejde intruchipate de blanitele tale colorate, carora le trimit scarpinici si multe alintaturi pe blanita.
Te imbratisez cu drag.

_________________
Gargarita-Orhidee


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfantul Apostol Matei - goblen lucrat de Irela
MesajScris: 21 Feb 2017, 10:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 15:46
Mesaje: 8134
Locatie: Cluj-Napoca
Nume forum:1
Va multumesc mult dragele mele pentru vizita si pentru mesajele de sustinere si va rasplatesc cu un mic episod.

Episodul 1 - Episod de siguranta luna februarie 2017:



Mariana draga, nici eu nu am vazut icoana Sfantul Apostol Matei in serial, dar am vazut ca modelul a fost cusut de catre Geta.
Iata ce ne spune Geta:
Georgeta Petrea-Manta scrie:
Voua, dragele mele, va daruiesc acum pe Sfantul Apostol Matei (cod 12.04, culori 37 si dimensiune: 20 x 30 cm).



Pot adauga ca este unul din goblenurile ce se lucreaza singur.
Icoana pe care o cos, o sa o donez bisericii care se construieste in apropiere de blocul in care locuiesc, biserica ce a primit hramul Sfantul Apostol Matei.
Il rog pe Bunul Dumnezeu si pe Sfantul Apostol Matei sa ma ajute sa duc la bun sfarsit ce am inceput si atunci cand o sa fie finalizat darul meu sa bucure inima fiecarui enorias care paseste pragul bisericii.

Va imbratisez cu drag si va doresc spor din plin la tot ceea ce faceti.

_________________
Irela - Gargarita-Fulg-de-Floare-Mov
Gargarita anului 2014
Gargarita anului 2015
Gargarita anului 2016
Gargarita anului 2017
Gargarita anului 2018
Gargarita anului 2020


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfantul Apostol Matei - goblen lucrat de Irela
MesajScris: 23 Feb 2017, 04:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iul 2012, 16:47
Mesaje: 1590
Locatie: iasi,romania
Nume forum:1
Scumpa mea Irela, te voi urmări cu atenție și să ne aduci episoade frumoase. Aripi la acusor!

_________________
Gargarita-Floare-de-Colt


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfantul Apostol Matei - goblen lucrat de Irela
MesajScris: 26 Feb 2017, 18:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 15:46
Mesaje: 8134
Locatie: Cluj-Napoca
Nume forum:1
Acest sfânt era fiul lui Alfeu şi frate cu Iacob, iar de către ceilalţi evanghelişti se numea Levi al lui Alfeu. Pentru aceea, vrând să acopere viaţa lui de vameş pentru cinstea apostoliei, l-au numit cu nume puţin cunoscut, adică Levi a lui Alfeu. Iar Sfântul Matei în Evanghelia sa, scriind însuşi despre sine, din multă smerenie, arată pe faţă tuturor numele său, numindu-se Matei şi povestind înaintea tuturor viaţa sa de mai înainte, neruşinîndu-se a-şi mărturisi păcatele sale.

Iar după primirea Sfântului Duh, Sfântul Matei, mai înainte decât toţi ceilalţi evanghelişti, a scris Evanghelia în limba evreiască, pentru evreii care crezuseră, şi a scris-o după opt ani de la Înălţarea Domnului, propovăduind această Evanghelie prin multe ţări. Căci a străbătut Pârtia şi Midia, binevestind pe Hristos. Apoi a înconjurat toată Etiopia, unde îi căzuse soarta, ţară pe care a luminat-o cu lumina înţelegerii Sfintei Evanghelii. Iar mai la sfârşit, fiind povăţuit de Sfântul Duh, a venit în ţinutul mâncătorilor de oameni, la o seminţie neagră la chip şi cu nărav de fiară şi a intrat într-o cetate ce se chema Mirmenia, unde, întorcând către Domnul câteva suflete, le-a pus episcop pe Platon, următorul său, şi a zidit o biserică mică. Iar el s-a suit pe un munte, care era în apropiere şi a petrecut pe acest munte în post, rugându-se lui Dumnezeu cu sârguinţă pentru întoarcerea acelui neam necredincios.

Sursa: https://doxologia.ro/viata-sfant/viata-sfantului-apostol-evanghelist-matei

Episodul 2:



Episodul 3:



Va imbratisez cu drag si va doresc spor la tot ce faceti.

_________________
Irela - Gargarita-Fulg-de-Floare-Mov
Gargarita anului 2014
Gargarita anului 2015
Gargarita anului 2016
Gargarita anului 2017
Gargarita anului 2018
Gargarita anului 2020


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfantul Apostol Matei - goblen lucrat de Irela
MesajScris: 26 Feb 2017, 19:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2013, 17:46
Mesaje: 4732
Nume forum:1
Frumos ai avansat. Mult spor iti doresc.

_________________
Frumusica - Gargarita-Frumusica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfantul Apostol Matei - goblen lucrat de Irela
MesajScris: 26 Feb 2017, 19:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Mai 2011, 14:30
Mesaje: 6080
Nume forum:1
Draga Irela, ne-ai prezentat episoade frumoase si consistente.
Mult spor in continuare!

_________________
Leana - Gargarita-Cununa-Spicelor-de-Grau


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfantul Apostol Matei - goblen lucrat de Irela
MesajScris: 27 Feb 2017, 17:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12474
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Spor la treaba draga Irela! Abia astept sa o vad terminata. Pup dulce.


_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania