Acum este 29 Mar 2024, 07:18

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 72 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cavalcada - goblen lucrat de Micia
MesajScris: 12 Mai 2017, 16:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Sep 2016, 19:14
Mesaje: 266
Nume forum:1
O sa va prezint aici Cavalcada mea. Este a cincea Cavalcada pe care o incep si pe care sper sa reusesc sa o termin. Pot sa va spun ca este un model care imi place extraordinar de mult, dar pe care nu am reusit inca sa il termin. Celelalte patru cavalcade pe care le-am inceput au avut toate o soarta tragica.

Prima am inceput-o in anul doi de facultate, o colega de camera a vazut-o si m-a batut la cap pana i-am facut-o cadou. A lucrat ce a lucrat la ea si cand s-a terminat anul de scoala ne-am despartit si am plecat fiecare in vacanta. La inceputul anului trei ne-am reintalnit si mi-a zis cu nonsalanta ca a aruncat goblenul (prea mult de buchisit). Cand a vazut ca m-am inverzit la fata (in facultate de, ca studentii, nu prea aveam bani si ca sa imi pot cumpara goblene renuntam mereu la ceva) s-a oferit sa imi cumpere alt set.

A doua cavalcada (cadou de la fosta colega de camera) am inceput-o in anul trei de facultate. La sfarsitul anului ca de obicei am pregatit bagajele si le-am trimis acasa cu cateva saptamani inainte. Din nefericire geanta in care era Cavalcada mea nu a ajuns la destinatie. Ce s-a intamplat cu ea nu am aflat nici in ziua de astazi.

A treia cavalcada am cumparat-o din primul meu salar si a ars. Impreuna cu colectia mea de CD-uri adunate in facultate, cu toate cursurile mele din facultate, toate fotografiile mele de cand eram mica (s-au salvat foarte putine) si cu tot ce mai aveam eu in camera intr-un incendiu cauzat de vecinul de la etajul superior.

Cu a patra cavalcada aproape am reusit sa ajung la final. Am lucrat-o in Italia, in perioada in care lucram ca badanta. Cand eram aproape de final am fost chemata sa inlocuiesc o fata care trebuia sa se intoarca pentru trei saptamani acasa, m-am dus si bineinteles mi-am luat goblenul cu mine. Am terminat cele trei saptamani si cand mi-am pregatit bagajul sa ma intorc acasa am avut surpriza de a fi controlata in valiza si goblenul meu a fost confiscat pe motiv ca l-am cusut in perioada in care lucram pentru familia respectiva si deci le apartinea. Nu era terminat, lipsea un coltisor in dreapta jos. Daca fata care s-a intors la lucru acolo l-a terminat, nu stiu sa va spun, sincer ma indoiesc. Asta se intampla in 2008-2009, nu imi aduc aminte exact, si astazi in 2017 astept inca sa fiu platita pentru cele trei saptamani lucrate.

Dar cum eu sunt incapatanata si pentru ca vreau sa am Cavalcada lucrata si inramata in casa mea, am cumparat al cincilea set. Am inceput-o anul trecut si am lucrat la ea in magazinul sotului, cand mergeam pe la el. Saptamana trecuta am adus-o acasa pentru ca vin rupta de oboseala de la servici si in jumatatea de ora in care ma odihnesc mai cos cateva puncte. In pat nu pot lucra la Cina (rama prea mare si greu de manevrat).

Fotografia de control:



Stadiul actual si cartele cu ate:



Cu ajutorul lui Dumnezeu sper sa o termin, sa o inramez si sa o vad in sfarsit pe perete.

P.S. Cartele cu ate nu sunt intr-o stare prea buna pentru ca le-a ros Rusty, pisicul meu.

_________________
Prietenii adevăraţi nu renunţă unul la celalalt. Aşteaptă-i să vină cu tine.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cavalcada - goblen lucrat de Micia
MesajScris: 14 Mai 2017, 11:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2013, 17:46
Mesaje: 4730
Nume forum:1
Draga Micia, mult spor iti doresc sa ajungi la final.
Sa fie intr-un ceas bun de aceasta data.

_________________
Frumusica - Gargarita-Frumusica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cavalcada - goblen lucrat de Micia
MesajScris: 14 Mai 2017, 19:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iul 2012, 16:47
Mesaje: 1590
Locatie: iasi,romania
Nume forum:1
Dragă Micia, îmi pare rău de cele întâmplate, dar mă încântă faptul că ești o luptătoare. Toate acele sus și la cusut cu ele!

_________________
Gargarita-Floare-de-Colt


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cavalcada - goblen lucrat de Micia
MesajScris: 14 Mai 2017, 21:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Iul 2014, 23:32
Mesaje: 1487
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Mult spor! Sa fie cu noroc de data aceasta!

_________________
Gargarita-Dascalita-Gradinii


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cavalcada - goblen lucrat de Micia
MesajScris: 15 Mai 2017, 09:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 15:46
Mesaje: 8120
Locatie: Cluj-Napoca
Nume forum:1
Micia draga, sunt alaturi de tine si Cavalcada ta pana cand o sa ajungi sa pui ultimul punct pe panza.

Te imbratisez cu drag si iti doresc spor din plin.

_________________
Irela - Gargarita-Fulg-de-Floare-Mov
Gargarita anului 2014
Gargarita anului 2015
Gargarita anului 2016
Gargarita anului 2017
Gargarita anului 2018
Gargarita anului 2020


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cavalcada - goblen lucrat de Micia
MesajScris: 18 Mai 2017, 16:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2005, 09:52
Mesaje: 1097
Locatie: Timisoara
Nume forum:1
Draga Micia, goblenul tau pe langa frumusetea lui are si o poveste interesanta. Imi pare rau ca pentru tine a fost dureroasa, dar iti admir perseverenta (oare ma pot molipsi si eu?).
Iti doresc spor si sa-l termini cu bine.

_________________
Letitia - Gargarita-Blue


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cavalcada - goblen lucrat de Micia
MesajScris: 24 Iun 2017, 10:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Feb 2017, 12:48
Mesaje: 1383
Locatie: Craiova
Nume forum:1
Este frumos modelul, Micia. Felicitari pentru perseverenta. Hai cu episoade noi!
Doamne-ajuta s-avem spor!
Te-mbratisez cu drag.

_________________
Gargarita-Floare-de-Merisor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cavalcada - goblen lucrat de Micia
MesajScris: 25 Iun 2017, 09:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Iul 2012, 10:26
Mesaje: 2809
Locatie: Braila
Nume forum:1
Draga Micia, sunt convinsa ca vei duce pana la capat acest proiect. Noi suntem aici sa te sustinem.!
Mult spor, gargarita draga!

_________________
Aura - Gargarita-Simfonia-Florilor-de-Camp


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cavalcada - goblen lucrat de Micia
MesajScris: 24 Iul 2017, 10:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2011, 21:23
Mesaje: 1572
Locatie: Tecuci
Nume forum:1
Draga Micia, ma bucur ca nu te dai batuta. Aici ai deja o galerie mare si multa sustinere. Sa ai spor in conturarea cavalcadei!
Pupici.

_________________
Gargarita-Orhidee


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Cavalcada - goblen lucrat de Micia
MesajScris: 04 Sep 2017, 11:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Sep 2016, 19:14
Mesaje: 266
Nume forum:1
Dupa ceva timp revin cu un nou episod din cavalcada mea. E lucrat mai mult noaptea la servici, am dat gata o diagrama si incep sa se vada caiutii.



O zi buna tuturor!

_________________
Prietenii adevăraţi nu renunţă unul la celalalt. Aşteaptă-i să vină cu tine.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 72 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania