Acum este 20 Mai 2024, 12:57

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Vela in amurg - goblen lucrat de Onuta
MesajScris: 08 Iun 2009, 16:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Ian 2009, 18:04
Mesaje: 7274
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Vela in amurg - goblen lucrat de Onuta, o mica gargarita incepatoare, by Olariu Ioana (500 mesaje), la 06-04-2009

Rabdarea s-a sfarsit, astazi am primit goblenul (+ minunata surpriza, gargarita ce ma va ajuta sa trec de atele incalcite si o agenda, care deja este rezervata pentru a-mi scrie notite despre goblen); si, bineinteles, astazi il voi incepe. Sper ca fiecare episod sa fie cat mai placut, desi imi cam da batai de cap diagrama, sper sa ma descurc.

O zi placuta, gargaritelor si sa aveti spor la goblenat!



Replica: Mult spor. by Stefanescu Elena (2532 mesaje), la 06-04-2009

Astept sa vad cum se contureaza. Multi pupici.


Replica: Aripioare la ac! by Racovita Adriana (3858 mesaje), la 06-04-2009

Sigur te va ajuta gargarita primita!


Replica: Asteptam by Mona J (408 mesaje), la 06-04-2009
cu nerabdare primul episod.


Replica: Dar daca, by Olariu Ioana (500 mesaje), la 06-04-2009

goblenul este imprimat si spatele este dezastru, eu cum va arat primul episod?


Replica: Onuta, by Stefanescu Elena (2532 mesaje), la 07-04-2009

aduc eu o vela sa ne plimbam pana termini tu frumusetea ta.



Replica: Onuta, by Anca Lungoci (356 mesaje), la 07-04-2009

dar cine a vorbit despre spatele goblenului? Eu nu am auzit nimic.


Replica: Am sa incerc sa va arat cat am lucrat. by Olariu Ioana (500 mesaje), la 07-04-2009

Sper sa nu va sperie spatele goblenului. Este de groaza! In plus, nu am inteles cum se lucreaza cu diagrama. La mine, punctele de pe ea nu coincid cu imprimeul de pe goblen. Nu stiu de ce; sper ca la sfarsit sa nu-mi iasa altceva decat Vela.

Va pup si spor la cusut sa aveti.



Replica: Maine, by Olariu Ioana (500 mesaje), la 07-04-2009

la lumina zilei voi face o alta poza, si pe fata. Blitzul de la aparat taie culorile, iar lumina becului este prea mica.


Replica: Onuta, by Maria Nistor (4824 mesaje), la 07-04-2009
ai lucrat destul de mult, dar din cat vad eu, ai anumite zone unde nu ai respectat punctul de goblen. Catargul velei, de exemplu.


Replica: Oana, by Stefanescu Elena (2532 mesaje), la 07-04-2009

maine iti voi aduce cateva poze pentru a intelege cum trebuie ca lucrul sa iasa pe dos asa cum este si pe spate.
Sau poti cauta in topicul Roxanei Radu - Aproape de cer, acolo fetele o ajuta pe Roxi sa lucreze cat mai corect si frumos.
Usor, usor vei lucra ca o adevarata profesionista.
O seara buna.


Replica: Maria, by Olariu Ioana (500 mesaje), la 07-04-2009

la catarg m-am luat dupa diagrama, si a iesit ce a iesit; de aceea am si reinceput sa cos de sus, sa ajung la vela, ca apoi sa ma pot orienta pe goblen dupa diagrama, dar imi iese cu un punct inainte, nu stiu de ce, sper sa o scot intr-un fel la capat.

Elena, multumesc, astept pozele!


Replica: Onuta, by Stefanescu Elena (2532 mesaje), la 07-04-2009

daca te ajuta putem vorbi si pe mess si iti pot arata si la web cum lucrez eu.


Replica: Onuta, by Maria Nistor (4824 mesaje), la 07-04-2009

sper sa nu te supere observatiile mele. Eu am zis ca la catarg ai gresit punctul dupa cum vad eu pe spate. Daca ai un rand care nu iese poate ai gresit de la inceput. Modelul fiind imprimat te duce un pic in eroare, panza nefiind caroiata. Eu zic ca erai mai castigata cu un model normal cu diagrama. Te ajuta mult caroiajul panzei normale, in special cand gresesti. Gasesti mai repede de unde a plecat eroarea. Eu zic ca pentru inceput trebuie sa alegi ori imprimat, ori diagrama. Amandoua (impreuna) risca sa te duca in confuzie. Succes!


Replica: Onutza, by Bica Nistor (1194 mesaje), la 07-04-2009
de fericire ca a ajuns goblenul, nu ai luat cateva aspecte in calcul, dar, cu rabdare le dai de capat, asa cum spui si tu.
Iata un link care iti va fi de folos: Aproape de cer - goblen lucrat de Roxana (http://www.rogoblen.ro/forumtopic.jsp?CategoryID=1&SubcategoryID=3&TopicID=31589)
Sa stapanesti cu placere cadoul de la TTT.


Replica: Da, by Olariu Ioana (500 mesaje), la 07-04-2009

asa este, vreau sa lucrez pe diagrama, dar imprimeul ma duce in eroare; greseala mea, invatatura pe viitor. Lucrez cam "dezordonat" (ba orizontal, ba vertical), dar pana la sfarsit sper sa prind cateva tehnici.
Maria, nu am de ce sa ma supar, invat si din observatii.
Bica, ai dreptate, de cum l-am primit, l-am si intepat, m-a dus in eroare chenarul modelului, cred. Eh, o sa ma descurc eu. Multumesc pentru link.


Replica: O sa devii by Racovita Adriana (3858 mesaje), la 08-04-2009

o profesionista repede. Nu este usor sa lucrezi pictat, cel putin eu asa zic, dar si pictat si diagrama, te poti incurca. Daca in topicul Roxanei nu gasesti ceva, trebuie doar sa ne spui.
O zi buna si aripioare la ac!


Replica: Al doilea. episod, by Olariu Ioana (500 mesaje), la 08-04-2009

Am mai lucrat ceva si am si invatat sa lucrez fara noduri; nu mi-a iesit ca pe fata, dar totusi, este mai bine decat la inceput.



Replica: Si totusi, by Olariu Ioana (500 mesaje), la 08-04-2009

cum se coase, ca sa-mi apara pe spate ca pe fata? (exemplu Femeia trandafir lucrat de Maria). La mine iese un rand bine, aproape ca pe fata, al doilea rand, nu, al treilea ca pe fata si tot asa. De ce?


Replica: Onuta, by Bica Nistor (1194 mesaje), la 08-04-2009
uite ce scrie in informatiile privind modul de lucru de la TTT (le ai si tu in set, nu?):

Punctul de goblen se executa pe firul orizontal al panzei inaintand de la stanga spre dreapta, iar la intoarcere, de la dreapta spre stanga. Punctele vor avea aceeasi inclinatie. Pe fata lucrului punctul va fi inclinat de la stanga spre dreapta, iar pe dos, inclinatia va fi inversa.
Incearca asa si va iesi la fel si pe spate.
Succes!


Replica: Cam asa by Olariu Ioana (500 mesaje), la 08-04-2009
cos eu de la stanga la dreapta. Este bine?
Voi posta si o imagine, de la dreapta la stanga.



Replica: Si de la dreapta la stanga. by Olariu Ioana (501 mesaje), la 08-04-2009



Replica: Yupiiii, by Olariu Ioana (501 mesaje), la 08-04-2009

m-am prins de ce imi iesea mie asa, un rand bine, unu nu. Nu coseam corect la intoarcere. O sa va arat o imagine cum ma "intorceam".



Replica: Onuta, by Stefanescu Elena (2532 mesaje), la 08-04-2009

nu ai urmarit pozele ce ti le-am trimis? Daca mai ai nelamuriri striga dupa ajutor, fetele au un suflet tare bun si te vor ajuta sigur.


Replica: Le-am urmarit Elena, dar ma ratacesc si in tehnici. by Olariu Ioana (501 mesaje), la 08-04-2009

Si inca o intrebare: in imaginea de mai jos, am un rand cusut si trebuie sa ma intorc inapoi, si vreau sa incep de acolo de la 1. Care este al 2-lea punct unde trebuie sa intep acul?



Replica: V-am zapacit de tot nu? by Olariu Ioana (501 mesaje), la 08-04-2009

Sunt grea de cap, dar bine e steca am inteles, chiar si asa de este mai greut.
Va pup, aripioare la ac!


Replica: Onuta, by Flori M (313 mesaje), la 09-04-2009

cand cos de la stanga la dreapta pentru a face punctul, impung de sus in jos. Cand ma intorc (de la dreapta la stanga) impung invers. Apasa si pe PRODUS. Din giful animat iti dai seama cum se lucreaza de la stanga la dreapta si pe verticala.


Replica: Da, Flori, by Olariu Ioana (501 mesaje), la 09-04-2009

asta am inteles, doar ca ma intreb daca, nu exista vreun mod ca, la intoarcere (de la dreapta la stanga ) sa pot impunge acul mai intai sus apoi jos. Oricum, am reusit, si am si o portiune unde spatele mele arata ca fata.
Va pup.
Aripioare la ac.


Replica: Onuta, by Stefanescu Elena (2532 mesaje), la 09-04-2009

cand cosi de la dreapta spre stanga: varful acului iese de sub panza si il bagi sus, iar cand cosi de la stanga la dreapta: varful acului iese pe sus si il bagi pe jos.


Replica: Am o nelamurire: by Olariu Ioana (501 mesaje), la 09-04-2009

am lucrat dupa diagrama, ajungand la inceputul barcii; diagrama cu imprimeul au coincis; doar ca, iata, capatul barcii mele este departe de imprimeu; este posibil ca diagrama si imprimeul sa nu coincida?
Va atasez o imagine ca sa intelegeti mai bine. Repet: partea din stanga a barcii coincide cu imprimeul, dar capatul celalalt din dreapta - nu.
Va pup, si va voi arata si ce am mai lucrat azi. Nu stiu daca se vor observa particelele pe care le-am lucrat corect (adica sa fie ca pe fata).



Replica: Episod 3 , by Olariu Ioana (501 mesaje), la 09-04-2009



Replica: Onuta, by Maria Nistor (4824 mesaje), la 09-04-2009

o sa fie nevoie sa te orientezi pe teren: pe care din cele doua vrei sa le urmaresti. Parerea mea este ca ar bine sa alegi un model mai mic si mai simplu; posibil doar cu diagrama, - unde sa te antrenezi un pic si pe urma o sa vezi ca totul o sa vina de la sine. In mod normal cred ca se tine cont de diagrama insa daca ai plecat gresit de jos o sa gasesti mereu zone care nu vor corespunde.


Replica: Cred by Bica Nistor (1194 mesaje), la 09-04-2009

ca Maria are dreptate, Onutza.
Am si eu o rugaminte la tine. Nu mai posta imagini asa de mari ca eu nu le pot vedea. Am un monitor vechi si sunt nevoita, la imagini mari sa le salvez in computerul meu ca sa le vad oarecum in intregime.
Multumesc si spor la vela ta.


Replica: Iata ce am mai lucrat by Olariu Ioana (501 mesaje), la 11-04-2009



Replica: Si by Olariu Ioana (501 mesaje), la 11-04-2009

sunt bucuroasa ca docul arata macar putin a doc, iar barcuta, idem.



Replica: Onutza, by Stefanescu Elena (2532 mesaje), la 11-04-2009

usor, usor ii vei da tu de cap si vei lucra cu mult mai mult spor. Astept un nou episod.


Replica: Da, Elena, trebuie sa-i dau de cap. by Olariu Ioana (501 mesaje), la 11-04-2009

Bica, in caz de nici aceste imagini nu le poti vedea, sa anunti;
O imagine pentru voi: Paradisul gargaritelor!

Sa aveti spor la goblenat.



Replica: Oooo , by Stefanescu Elena (2532 mesaje), la 11-04-2009

ce superba imagine ai adus, Onuta. Super!


Replica: Onutza, by Bica Nistor (1194 mesaje), la 11-04-2009

ai reusit sa te descurci pana acum. Iti doresc tot sporul dinm lume.
Da, vad imaginile. Multumesc.
Multumesc si pentru Paradisul gargaritelor. Sa stii ca printre ele, te-am zarit si pe tine, Onutza.


Replica: Gargaritelor, am o intrebare. by Olariu Ioana (501 mesaje), la 12-04-2009

Voi goblenati duminica? Eu nu rezist sa nu pun mana pe ac; si toata lumea imi "sare in cap" ca este sarbatoare.


Replica: Eu nu cos by Mona J (408 mesaje), la 12-04-2009

duminica, mai ales astazi cand este o sarbatoare asa de mare. Intr-un fel este mai bine si pentru ochi sa mai aiba cate o pauza si sa se relaxeze.

Replica: Am gasit si "buba", by Olariu Ioana (502 mesaje), la 12-04-2009

De ce nu coincidea diagrama cu imprimeul, pentru ca lungimea imprimeului e de 12 cm, in loc de 13; iar cat tine de latime, nu stiu cat mai are ca nu am mai numarat.


Replica: Onuta, by Racovita Adriana (3858 mesaje), la 13-04-2009

vad ca incep sa te descurci. Paradisul gargaritelor este superb!


Replica: Onuta, by Silvia Har (602 mesaje), la 13-04-2009

nu este usor, dar observ ca il descurci punct cu punct. Eu as apela la diagrama doar cat sa vad ce culoare sa folosesc, iar de lucrat as lucra, urmarind doar panza imprimata.
Aripioare la ac!


Replica: Oups, by Olariu Ioana (502 mesaje), la 14-04-2009

am gresit, si am postat episodul in alt topic, cel cu sfaturi. Cum fac sa aduc replicile aici?
P.S. Ora este de vina, ca totusi, este 12 a.m.


Replica: L-am adus eu aici, by Admin TTT (3828 mesaje), la 14-04-2009

Replica: Si am terminat si partea stanga a goblenului. by Olariu Ioana (52 mesaje) , la 13-04-2009



Replica: Va rog by Olariu Ioana (52 mesaje), la 13-04-2009

sa nu va speriati de spatele goblenului meu; o sa postez si o imagine cu fata, pentru a va mai incalzi putin.




Replica: Ai by Racovita Adriana (3858 mesaje), la 14-04-2009

avut spor nu gluma, Onuta! Tine-o tot asa!


Replica: Onuta, by Stefanescu Elena (2532 mesaje), la 14-04-2009
in unele parti arata bine goblenul, cu timpul, spatele va arata impecabil. Mult spor in continuare.


Replica: Onuta, by Stefanescu Elena (2532 mesaje), la 14-04-2009

Uite asa arata un goblen lucrat urat.

Puzzle-ul a fost sters (v. Concursul de la Clubul gargaritelor).


Replica: Elena, nici chiar asa, puzzle! by Olariu Ioana (502 mesaje), la 14-04-2009
Dar oricum, am timp sa invat si cred ca voi ajunge sa goblenez sa nu se cunoasca care este spatele sau fata (mai este pana atunci, dar cu siguranta voi ajunge si acolo, mi-a intrat goblenul in sange).
In unele parti arata bine goblenul, cu timpul spatele va arata impecabil.
Bineinteles! Cine m-a invatat, "fara noduri"?

Pupici si spor la cusut.


Replica: Oricand Onuta, by Stefanescu Elena (2532 mesaje), la 14-04-2009

te ajut cu mare placere.
O seara linistita.


Replica: Un mic episod. by Olariu Ioana (502 mesaje), la 15-04-2009

I

Replica: Si bineinteles, clatirea ochilor - fata by Olariu Ioana (502 mesaje), la 15-04-2009



Replica: P.S. by Olariu Ioana (502 mesaje), la 15-04-2009

Daca va intrebati ce este cu portocaliul ala dupa chenarul negru, acolo este capatul goblenului meu.


Replica: Onuta, by Stefanescu Elena (2532 mesaje), la 16-04-2009
iti mai dau un sfat, sper ca nu te superi pe mine. Am invatat si eu de la alte gargarite si ajut si eu cum pot. Am vazut la culoarea aceea galben deschis pe spate ca ai tras ata pe sub ce ai lucrat pe verticala, daca lucrezi pe orizontala incearca asa sa tragi si ata pe dedesubt si pe cat se poate sub acceasi culoare. Mult spor in continuare si sper ca nu te-ai suparat pe mine.


Replica: Elena, by Olariu Ioana (502 mesaje), la 16-04-2009

goblenul meu este un haos total, ba lucrez pe orizontala, ba pe verticala, cum mi-e mai usor, intep cu acul.
P.S. Nu am de ce sa ma supar, doar stii ca orice sfat este bine primit.


Replica: Un alt episod. by Olariu Ioana (502 mesaje), la 22-04-2009


Replica: Fata goblen. by Olariu Ioana (502 mesaje), la 22-04-2009



Replica: Onuta, by Racovita Adriana (3858 mesaje), la 22-04-2009

este aproape gata! Te-ai descurcat foarte bine, sa stii! Urmatorul goblen o sa fie lucrat si mai bine. Sfatul meu este sa il lucrezi doar dupa diagrama, iti va veni mult mai usor.


Replica: Parca vad by Ileana Miroiu (778 mesaje), la 22-04-2009

ca saptamana viitoare il si inramezi!


Replica: Am terminat by Olariu Ioana (502 mesaje), la 22-04-2009

Vela .

Replica: Ileana, by Olariu Ioana (502 mesaje), la 22-04-2009

nu stiu in ce masura il voi inrama, bugetul meu este 0 (nici macar pentru un nou goblen) si, in afara de asta, Vela e nula (dar cine stie?!)


Replica: Spatele goblenului, by Olariu Ioana (502 mesaje), la 22-04-2009



Replica: Fata by Olariu Ioana (502 mesaje), la 22-04-2009



Replica: Bravo Onuta! by Mona J (409 mesaje), la 23-04-2009

Ce repede l-ai terminat! Cum sa nu-l inramezi? Este foarte frumos. Lasa ca spatele nu o sa se vada cand o sa fie pe perete. Si ce bine merge langa Marina, noaptea! Poate ca acum nu ai banutii necesari, dar o sa vina si randul lui. Mie imi place mult.


Replica: Onuta, by Racovita Adriana (3858 mesaje), la 23-04-2009

multe felicitari! Ai fost si vitezomana la el. L-ai cusut in mai putin de doua saptamani. Asa este?


Replica: Onuta, by Stefanescu Elena (2532 mesaje), la 23-04-2009

felicitari pentru rapiditate. Usor, usor ai sa-l inramezi, pastreaza-l sa fie drept si cand vei avea banuti fuga cu el la inramat.


Replica: Mona, by Olariu Ioana (502 mesaje), la 23-04-2009

poate ca nu sunt prea entuziasmata de Vela pentru ca stiu prin ce am trecut cu acest goblen. Oricum sunt foarte bucuroasa ca l-am terminat si ca seamana totusi cu imaginea de control. Inramarea, cum spui tu - va veni si vremea lui - cine stie, poate o sa fie si ziua aceia.
Adi, am fost "vitezomana", si asta pentru ca eu nu am de facut mancare (doar pentru mine, dar mai rarut), nu am de crescut copii sau vreun job. Nu am cusut non-stop, dar uneori ma prindea unu noaptea cu goblenul in mana. Da, calculand, ar iesi ca l-am terminat in mai putin de doua saptamani, exceptand zilele de Paste.

Va pup si sa aveti aripioare la ac.
Eu mai fac o pauza pana reusesc sa-mi achizitionez un alt goblen.
O zi placuta!


Replica: Felicitari, Onuta! by Maria Nistor (4824 mesaje), la 23-04-2009

Ma bucur ca ai terminat atat de repede goblenul. Se vede ca ai luat virusul goblenatului.


Replica: Onuta, by tanasa clementina (988 mesaje), la 24-04-2009

surpriza mare! Ai terminat foarte repede acest goblen. Te-ai molipsit rau de acest microb. Felicitari!


Replica: Onuta, by merticariu margareta (135 mesaje), la 22-05-2009

nu ne mai incanti cu nimic? Iti simt lipsa. Eu nu prea am lucrat. Sambata avem botezul lui David si nu am mai avut timp. Dar sper ca dupa botez sa ma apuc de lucru, macar ata zilnica sa o cos.
Va pup pe toate, Marga.


Replica: Marga, by Olariu Ioana (502 mesaje), la 22-05-2009

un nou serial, Nefertiti si Tutankhamon, la modele cu diagrama, este activ.
Te pup si distractie placuta la botezul micutului David.

_________________
Onuta - Gargarita-Zmeura-Dulce


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Vela in amurg - goblen lucrat de Onuta
MesajScris: 11 Apr 2010, 17:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Noi 2007, 23:15
Mesaje: 2524
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Onuta, zburam pe aici si am descoperit inceputurile tale in ale goblenului si m-au napadit mii de amintiri. Vezi ca ai crescut?

_________________
Cristina - Gargarita Trestia-cu-Doua-Flori


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Vela in amurg - goblen lucrat de Onuta
MesajScris: 11 Apr 2010, 18:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2010, 09:57
Mesaje: 584
Nume forum:1
Esti extraordinara. Ma gandeam ca eu am viteza mare cand lucrez un goblen. Mi-am gasit nasa. Dar oricum, felicitari pentru viteza si pentru modelul ales.

_________________
Prietenia inseamna un suflet in doua trupuri.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Vela in amurg - goblen lucrat de Onuta
MesajScris: 11 Apr 2010, 18:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Noi 2007, 23:15
Mesaje: 2524
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Maria, Onuta e terminat de mult acest goblen, este unul pictat, de cand Onuta era incepatoare in ale goblenului, dar am redeschis acest topic ca sa-i amintesc cat de plina de curiozitate era si cata dedicatie a pus in primul ei model. De asemenea este si un mini-curs de goblen, daca stam si citim cu atentie.

_________________
Cristina - Gargarita Trestia-cu-Doua-Flori


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Vela in amurg - goblen lucrat de Onuta
MesajScris: 14 Oct 2010, 09:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Ian 2009, 18:04
Mesaje: 7274
Locatie: Iasi
Nume forum:1
Ha! Ha! Ce amintiri!

_________________
Onuta - Gargarita-Zmeura-Dulce


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Vela in amurg - goblen lucrat de Onuta
MesajScris: 14 Oct 2010, 09:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2007, 22:17
Mesaje: 92
Nume forum:1
Stii care este culmea, Onuta?
Ieri, in timp ce priveam Aripile copilariei, lucrat de tine, mi-am adus aminte inceputul tau si am cautat exact acest topic.
Felicitari pentru evolutie si multumesc pentru zmeura ta, mereu dulce.

_________________
Eliza - Prietenia este o carte fara sfarsit.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania