Acum este 28 Apr 2024, 19:09

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 359 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 36  Urmatorul
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfânta Treime - Lena, Sonia, Mireille, Rralluca si Adelina
MesajScris: 08 Mar 2011, 07:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 4459
Locatie: Drobeta Turnu Severin
Nume forum:1
Fie ca pacea să fie darul tău în fiecare zi şi binecuvântarea ta de-a lungul vieţii.

Într-un timp şi spaţiu măsurate cu inima, am primit acest minunat dar pe care o să-l cos curând pentru a desăvârşi un mecanism curat, sincer şi plin de frumuseţi:



Am deschis un topic-serial pentru că nu obisnuiesc să ţin Lădiţa mea de zestre (nu achiziţionez produse înainte de a le coase), însă cum l-am primit cadou, deşi nu era în planuri, o să îl pun în lucru imediat ce termin Peisajul de iarnă. De început o să îl încep probabil în jurul Paştelui, iar pe cele pe care îl au deja în lădiţă şi vor să îl înceapă le invit cu mare drag să îl coasem împreună. Mi-ar plăcea să am companie la acest model.

Vă sărut şi promit că fac tot posibilul să îl încep cât mai repede.

_________________
Gargarita-Rigoare-Ratacita-in-Poezie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfânta Treimie - goblen lucrat de Lena
MesajScris: 08 Mar 2011, 10:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Lena, eu de abia astept sa il vad in lucru. Va fi o binecuvantare pentru noi toate.
Te imbratisez cu drag.

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfânta Treimie - goblen lucrat de Lena
MesajScris: 08 Mar 2011, 10:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Mar 2011, 14:34
Mesaje: 3819
Locatie: Bucuresti
Nume forum:1
Astept cu nerabdare episoadele. Felicitari pentru alegerea facuta. Sa ai spor!
Cu bine.

_________________
Nuti - Gargarita-Minune-de-Bunicuta


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfânta Treimie - goblen lucrat de Lena
MesajScris: 08 Mar 2011, 12:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Aug 2006, 04:27
Mesaje: 3102
Locatie: Romania
Nume forum:1
Si eu te felicit pentru ca ai ales sa deschizi un nou topic.
Abia astept sa vad cum prinde viata aceasta minune.
Te pup dulce si te imbratisez cu mult drag.

_________________
Alexa - Gargarita-Minune-de-Mama


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfânta Treimie - goblen lucrat de Lena
MesajScris: 08 Mar 2011, 18:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Dec 2009, 22:39
Mesaje: 618
Nume forum:1
Lena iti doresc mult spor la acest model si sa ne incanti cu cat mai multe episoade.
Cu drag.

_________________
Mogin Paraschiva - Drumul catre casa unui prieten nu este niciodata lung.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfânta Treimie - goblen lucrat de Lena
MesajScris: 08 Mar 2011, 22:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Iun 2010, 20:10
Mesaje: 5301
Locatie: Pascani
Nume forum:1
Lena, este urmatorul model pe lista. Mi-am promis sa-l lucrez dupa ce termin Martisorul, dar pana atunci o sa-ti urmaresc serialul cu sufletul la gura, cum s-ar zice.
Te pup si de abia astept.

_________________
Ralluca - Gargarita-Suras-de-Primavara


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfânta Treimie - goblen lucrat de Lena
MesajScris: 09 Mar 2011, 07:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 4459
Locatie: Drobeta Turnu Severin
Nume forum:1
Ralu, crede-mă că sunt la fel de nerăbdătoare ca şi voi să încep să-l cos. Din păcate, timpul nu îmi este foarte prielnic în perioada aceasta - am tot felul de examene, teste, lucrarea de Disertaţie de realizat, iar la goblen abia dacă mai apuc sa fac 2-3 centimetri pe zi. Însă, aşa încet-încet sper să finalizez rapid Peisajul de iarnă pentru a mă ocupa de binecuvântarea aceasta minunată. Te sărut cu mult drag.

Nuţi, cum i-am zis şi lui Ralu, anterior, şi eu aştept nerăbdătoare să vi-l prezint în serial cât mai repede. Alegerea nu este a mea, l-am primit cadou, însă m-am bucurat tare mult de el când l-am văzut: culorile sunt o splendoare (cu toate că numărul lor mă sperie - sunt 43), iar reprezentarea iconiţei este cu adevărat minunată. Şi mă mai bucură ceva: diagramele sunt din acelea mari, adică puţine pătrate pe o pagină; îmi place aşa pentru că simbolurile sunt mari şi cum eu lucrez pe diagrame, am senzaţia că se termină mai repede când văd că am mai finalizat încă una şi încă una. Te sărut cu drag şi îţi mulţumesc pentru popas.

Alexa, mulţumesc frumos pentru vizită. Ştii cât de tare mă încearcă gândul să las Peisajul de iarnă deoparte, în favoarea acestuia, când văd mesajele voastre? Mi-ar plăcea să-l cos mai repede şi să vă ofer şi vouă bucuria de a-l vedea, însă mă liniştesc cu ideea că celălalt model este micuţ şi îl voi lucra rapid. Te sărut cu drag.

Paraschiva, să ştii că iniţial nu reuşeam să fac corelaţie cine eşti cu noul nume, însă pe urmă mi-am amintit că aproximativ acum o lună priveam nişte fotografii cu o miresică frumoasă, albă asemeni zăpezii ce o înfrunta cu zâmbetul pe buze, alături de cel ce-i va fi companie tot restul vieţii. Îţi mulţumesc frumos pentru vizită şi îţi promit că o să vă încânt cu multe episoade cât de curând pot. Te sărut cu drag.

Rralluca, după cum ştii şi eu am în lucru Peisajul de iarnă momentan şi pe urmă o să îl încep pe acesta. Iar la sporul pe care îl ai tu la Mărţişorul tău frumos şi la timpul pe care nu-l am eu la finalizarea iernii sunt convinsă că o să începem Sfânta Treime în acelaşi timp. Eu îţi propun să îl lucrăm împreună şi poate ni se alătură şi Sonia (dacă nu greşesc îl are în lădiţă) şi restul fetelor care îl mai au. Pentru mine ar fi o adevărată provocare să îl cos în paralel cu voi: tu, iubitoare de modele cu număr mare de culori, Sonia, iubitoare de icoane. Te sărut cu drag şi mult spor îţi doresc la Mărţişor.

_________________
Gargarita-Rigoare-Ratacita-in-Poezie


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfânta Treimie - goblen lucrat de Lena
MesajScris: 09 Mar 2011, 10:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2007, 10:37
Mesaje: 12491
Locatie: Calarasi
Nume forum:1
Spor la treaba, draga nasica!


_________________
Ovidia - Gargarita-Metafora-Florilor


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfânta Treimie - goblen lucrat de Lena
MesajScris: 09 Mar 2011, 13:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2010, 17:28
Mesaje: 5839
Locatie: Pitesti
Nume forum:1
Lena, este minunat cadoul primit de tine si voi urmari cu drag serialul tau.
Iti doresc sa ai mult spor la cusut.
Te pup.

_________________
Gargarita-Poveste-Suava-si-Agera


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfânta Treimie - goblen lucrat de Lena
MesajScris: 10 Mar 2011, 22:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Mai 2008, 20:41
Mesaje: 5017
Locatie: Braila
Nume forum:1
Lena, draga, sper ca invitatia de a coase impreuna acest model inca mai este valabila pentru ca mi-ar face o mare placere sa il lucram in paralel.
Admin scrie:


Motivatia realizarii acestui goblen are un secret. Daca cea care ne-a insuflat dorinta de a-l realiza, va va povesti si voua, pilda va ramane pe masura dragostei cu care acesta a fost realizat de MMACI.
Acum ceva timp, Monica ne vorbea de motivatia realizarii acestui goblen. Parte din aceasta motivatie am fost eu.
Acum 10 ani am avut un accident de masina foarte grav din care toata lumea s-a mirat ca am iesit vie. Inainte sa ne urcam in masina (eram cu verisorii mei, noi trei fiind singurii copii ai familiei) am cumparat de la un copil o iconita cu Sfanta Treime. Pe drum, la Garoafa (aproape de Focsani) s-a rasturnat o masina peste masina in care eram noi. Cei din cealalta masina au murit (tot trei erau si ei) iar noi, protejati fiind de Sfanta Treime, am scapat cu viata.
Dupa cum va puteti da seama aceasta icoana este una foarte draga sufletului meu si acesta este motivul pentru care le-am rugat pe Gargaritele TTT sa realizeze, daca se poate, un goblen cu aceasta tema. Cu aceasta ocazie vreau sa le multumesc inca o data pentru bucuria pe care mi-au facut-o si sa-i multumesc Monicai pentru ajutorul acordat.

Si acum sa va prezint imaginea de control, panza si atele.





Primul episod probabil va fi saptamana viitoare.

Pupici dulci.


_________________
Sonia - Gargarita Lumina-si-Mirt


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 359 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 36  Urmatorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania