Acum este 25 Apr 2024, 22:56

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Semn de primavara
MesajScris: 29 Sep 2009, 08:39 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2009, 16:06
Mesaje: 4575
Nume forum:1
Topic: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 24-02-2008

Ati observat gargaritelor ca incet, incet anotimpul vostru isi face simtita prezenta? Desi vremea este capricioasa, soarele a inceput sa ne bucure diminetile.

Am primit primul buchet de ghiocei, semn sigur ca de acum iarna nu mai are putere, iar primavara isi va intra in drepturi.



Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 24-02-2008



Replica: Subscriem by Admin TTT (3941 mesaje), la 25-02-2008

Echipa de la Rogoblen



Replica: Dupa parerea mea, by angela draganoiu (438 mesaje), la 25-02-2008
ghioceii sint cele mai gingase flori. Nici nu-ti vine sa le rupi. Ati simtit ce parfum delicat emana? A iarba, a vreme frumoasa...
Am vazut in multe curti ca au rasarit ghioceii, - sigur, vine primavara!

Replica: Va urez by Diana Bucur (60 mesaje), la 25-02-2008
sa va plimbati printre ghiocei.

Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 26-02-2008
Dar de o plimbare printre branduse ce spuneti?



Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 26-02-2008
Sunt delicate, gingase, fragile, intr-un cuvant, minunate.



Replica: Sigur by Ionascu Alexandra (154 mesaje), la 26-02-2008
nu ai luat brandusele din gradina mea? Prea seamana! Sa vii sa le fotografiezi si pe cele de toamna! Sunt la fel de frumoase.



Replica: Semn de primavar, by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 27-02-2008
Si tot cateva branduse pentru toate gargaritele.



Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 27-02-2008



Replica: Sofranul by Nicolae Orban (193 mesaje), la 27-02-2008

Numele de sofran provine dintr-un cuvant arab care inseamna galben - culoarea sacra aleasa de calugarii budisti pentru pelerinele lor. Sofranul este foarte scump, in primul rand pentru ca se culege manual si apoi pentru ca e nevoie de 200.000 de flori pentru a obtine 450 g de firisoare de sofran. Sofranul a fost recunoscut ca medicament si condiment inca din Antichitate, fiind foarte apreciat de romani si greci. Se spune ca unul dintre cei mai extravaganti conducatori ai Romei, pe nume Heliogabalus, obisnuia sa faca baie in apa aromata cu sofran. Comerciantii arabi au introdus sofranul in Spania, unde a fost imediat adoptat in multe retete si de aici acesta s-a raspandit in bucatariile tuturor tarilor mediteraneene. In Evul Mediu sofranul a ajuns in Marea Britanie, unde se cultiva mai ales in regiunea Essex, orasul Saffron Walden fiind principalul centru de comercializare a acestui condiment.

Cultivarea

Planta Crocus sativus de la care se recolteaza sofranul este o planta perena ce infloreste toamna, din familia irisului. Florile au fiecare cate 3 stamine de culoare portocalie roscata, care sunt exact firisoarele de sofran. Aceste stamine sunt de fapt sofranul. Ele sunt uscate incet pe niste site, la caldura mica. In ziua de azi, cel mai bun sofran se produce in Valencia sau in La Mancha, regiuni din Spania. Se mai obtine sofran, de asemenea, si in Grecia, Turcia, Iran, Maroc si Kashmir.

Aroma

Sofranul are o aroma calda ce dureaza. Folositi sofranul cu masura altfel riscati ca aroma sa fie foarte puternica si neplacuta.

Uz culinar

Apreciat pentru aroma, culoarea stridenta si pentru delicatetea sa, sofranul este socotit drept o delicatesa in bucatarie. Este folosit pentru a da aroma mancarurilor mediteraneene pe baza de orez, mancarii, originare din Spania, numita paella, italienescului risotto sau catorva mancaruri indiene. Bouillabaisse, celebra supa din fructe de mare se aromeaza cu sofran.
Acest condiment se mai foloseste si la prepararea dulciurilor: orez in lapte, budinca, prajituri. Sunt renumite gogoselele cu sofran sau painea cu fructe uscate si sofran, care se face mai ales in preajma sarbatorilor de iarna. Sofranul este unul dintre condimentele folosite la prepararea celebrului lichior Chartreuse.

Uz medicinal

Sofranul este folosit si la prepararea unor sedative, pe post de antispasmodic si impotriva flatulentei. Mai este folosit la producerea parfumurilor si a unor cosmetice, precum si a vopselelor. In anumite regiuni de pe glob este considerat afrodisiac.

Depozitarea

Sofranul se pune la pastrat cel mai bine invelit intr-o folie de celofan, in spatii aerisite, ferite de lumina solara.

Inlocuitori ai sofranului

Sunt mai multe condimente care ar putea inlocui sofranul in lipsa acestuia, cum ar fi: turmericul sau sofranul indian. Turmericul nu are insa mirosul atat de fin si culoarea asa de stralucitoare ca adevaratul sofran. Sofranul mexican sau sofranul salbatic poate inlocui si el, in unele preparate, sofranul adevarat, dar nu are toate calitatile acestuia.



Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 29-02-2008
Sunt foarte gingase florile din care se obtine sofranul.



Replica: Cum s-a ratacit martisorul by Nicolae Orban (193 mesaje), la 29-02-2008

Referitor la martisor, numele acestuia, la fel ca si numele lunii martie si cel al zilei de marti, provine etimologic si se incarca simbolic de la numele planetei Marte. Iar planeta Marte in astrologie este guvernatorul zodiei Berbecului. Altfel spus, ziua de marti si luna martie sunt inchinate planetei Marte personificate de cunoscutul zeu al razboiului. Dar esential este ca, atunci cand luna martie a fost botezata, ea corespundea in intregime zodiei Berbecului, care astazi marcheaza intervalul de timp 21 martie-22 aprilie.

1 martie, acum mii de ani, era ziua in care cadea echinoctiul de primavara, ba mai mult, 1 martie insemna inceputul anului pentru multe civilizatii, dintre care ii amintesc pe romani la care anul incepea astfel pana in anul 153 i.e.n.

Martisorul pe care il oferim noi astazi cu bucurie sau din obligatie, il daruim cu fix 21 de zile inainte decat era oferit atunci cand a luat nastere acest obicei. El a reprezentat mult timp un dar cu o functie magica si de protectie, precum si un semn distinct ca un nou an a inceput, odata cu zodia Berbecului si cu o noua primavara.

Dar nu numai numele ofera indicii ca martisorul ar trebui daruit de echinoctiu, ci si cromatica acestuia. Planetei Marte si zodiei Berbecului ii sunt asociate culoarea rosie, culoare in care martisorul se imbraca sub diferite forme ca un etern inceput de an. Iar daca acest argument nu este convingator, legat tot de aspectul cromatic, mentionam ca in anumite zone ale tinutului Sucevei martisorul inca se mai regaseste impletit dintr-un fir de ata alb si unul negru, ce amintesc de acest moment al anului, echinoctiul, cand ziua si noaptea sunt egale.

Dintr-o alta perspectiva ne putem da lesne seama ca primavara nu incepe cu adevarat pe 1 martie printr-o simpla observatie a vremii (e si firesc, soarele inca nu lumineaza puternic emisfera nordica, echinoctiul fiind momentul cand razele acestuia cad perpendicular pe ecuator, indreptandu-se spre emisfera nordica).

Vremurile si obisnuintele moderne ne-au invatat sa delimitam primavara calendaristica de cea astronomica, considerand-o pe cea dintai veridica iar pe cea de-a doua intr-un fel abstracta. Intrebati care ar fi lunile primaverii, am raspunde repede, ca orice copil: martie, aprilie, mai. E adevarat, dar nu in totalitate. Astronomic si real, primavara tine de pe 21 martie pana pe 22 iunie.

Adevarul este ca in fiecare an iarna nu fuge pana pe 1 martie, dimpotriva, isi face de cap in voia ei pana pe 21 martie, ba chiar isi mai arata rareori coltii si dupa. Aceste zapezi exceptionale de dupa echinoctiu sunt asa-numitele zapezi ale babelor si-ale mieilor.

Din mai multe motive este bine sa intelegem ca primavara nu incepe pe 1 martie, ci pe 21; nu de alta, dar ne facem asteptari inutile si orice ninsoare care apare in luna martie ne va face sa credem ca s-a intors lumea pe dos.

Cultura traditionala a creat in timp un cod de semne care prevesteau vremea, cod ce nu prea mai functioneaza astazi. Aparent este ceva in neregula. In realitate este firesc, fiindca, sa dam un exemplu, intervalul de timp cuprins intre 1 si 16 martie inainte de reforma calendarului din 1919 corespunde astazi cu intervalul de timp dintre 14 si 29 martie. Este si normal ca acel cod sa nu mai functioneze astazi fiindca dupa reforma calendarului nimeni nu s-a gandit sa aduca la zi, calendarul sarbatorilor populare si sa reactualizeze si acel cod de care am amintit. Sarbatorile au ramas ca data pe rit vechi, cum se mai spune, si, paradoxal, sunt studiate fara a se sti ca ele nu corespund cu datele reale ale vremurilor in care traim.

Toate ca toate, dar, cum am inceput cu martisorul, sa ne intoarcem la el citand din monumentala lucrare a lui Simion Florea Marian Sarbatorile la romani:

Scopul legarii sau punerii martisorului la gatul sau mainile copiilor este ca copiii carora li s-a pus si-l poarta sa aiba noroc in decursul anului, sa fie deplini sanatosi si curati ca argintul cu venirea primaverii, si peste vara sa nu-i apuce si scuture frigurile.

Dar nu-i asa ca este ciudat sa oferi un obiect cu scopul de a tine noroc in decursul anului altcandva decat la inceputul anului?

Iar daca noi stim astazi ca femeile sunt in special beneficiarele martisorului (cu siguranta datorita influentei zilei de 8 martie), iar Simion Florea Marian aminteste de copii, in timpuri mai indepartate martisorul era oferit de toti, tuturor. Acelasi autor aminteste in lucrarea mentionata urmatoarele: martisorul era mai demult un dar ce-l dau nu numai parintii fiilor lor, ca in ziua de azi, ci un dar care si-l trimiteau romanii unul altuia la 1 martie.
Iar asta o faceau ca un semn de intelegere si de bucurie ca traiesc impreună aceeasi viata.
http://www.aqvarius.ro/texte_realizate_de_noi/cum_s-a_ratacit_echinoctiul.html



Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 01-03-2008



Replica: Semn de primavara by Marilena Iamandi (38 mesaje), la 01-03-2008



Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 02-03-2008



Replica: Semn de primavara by Mihaela Stanica (113 mesaje), la 04-03-2008



Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 04-03-2008
Foarte vesele panselutele tale, Mihaela. Imi place foarte mult aceasta culoare.



Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 13-03-2008
Ati vazut ca au inceput sa inmugureasca copacii?



Replica: Primavara by elena luncariu (28 mesaje), la 14-03-2008
te face sa visezi si sa speri.

Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 15-03-2008



Replica: Draga mea, by Cornelia Suteu (272 mesaje), la 15-03-2008

Nicoleta,
Vrei nu vrei, eu m-am instalat deja sub ciresul inflorit. Prea mi-a creat imaginea ta o stare de bine. Mi-am zis ca merita sa profit.
Oricum, multumesc!
Da, Elena, ai dreptate: primavara te face sa visezi si sa speri.

Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 15-03-2008

Ma bucur ca iti place ciresul meu inflorit.

Desi astenia isi face simtita prezenta, sufletul meu se umple de bucurie si frumusete in fiecare dimineata cand in drum spre scoala vad ca au mai aparut cateva flori prin gradinile oamenilor sau ca padurea este plina de viorele, ca mugurii copacilor incep incet, incet sa se desfaca si totul se umple de culoare si viata in jurul nostru.



Replica: Si noi by Admin TTT (3941 mesaje), la 16-03-2008

am fost incantate de imaginile voastre primavaratice de aici. Pre-auditarea ISO, alaturi de restul activitatilor au fost indulcite de aceste crampeie de primavara, postate aici. Multumim.
La schimb va aducem o imagine luata pe 28.02.2008 - Ghiocei de gradina, recoltati de vecina noastra, special pentru fetele de la Rogoblen.



Replica: Obiect de studiu by Admin TTT (3941 mesaje), la 16-03-2008



Replica: Iar by Admin TTT (3941 mesaje), la 16-03-2008
pe acestia vi-i daruim pentru ca sunt la fel de proaspeti ca si postarile voastre.



Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 16-03-2008

Superbi ghioceii, superba si vaza. Sunt sigura ca v-au inveselit zilele de sfarsit de februarie.



Replica: Nu by Admin TTT (3941 mesaje), la 16-03-2008
au fost singurele...



Replica: Si, by Admin TTT (3941 mesaje), la 16-03-2008
detaliu.



Replica: Tot by Admin TTT (3941 mesaje), la 16-03-2008
ele...



Replica: Si by Admin TTT (3941 mesaje), la 16-03-2008
o singura floare, primita in dar, are farmecul ei...



Replica: Si by Admin TTT (3941 mesaje), la 16-03-2008



Replica: Si by Admin TTT (3941 mesaje), la 16-03-2008
un triptic realizat ad-hoc!



Replica: Si by Admin TTT (3941 mesaje), la 16-03-2008



Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 16-03-2008
Superbe aranjamentele voastre cu lalele.
Ce spuneti de acest aranjament ce parca aduce primavara in casele noastre?



Replica: Si, inca un semn by Admin TTT (3941 mesaje), la 16-03-2008
de primavara...

Nicoleta,
Inedita, asezarea in trepte a florilor, in cos de rachita. Fundita aduce un plus de farmec.
Iti multumesc toate fetele de la Rogoblen ce isi petrec duminica de astazi la munca.
Eu mi-am ales cana aceea smaltuita, verde, plina cu lalele.



Replica: Si... by Admin TTT (3941 mesaje), la 16-03-2008



Replica: Si by Admin TTT (3941 mesaje), la 16-03-2008
detaliu.



Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 16-03-2008



Replica: Semn de primavara by angela draganoiu (438 mesaje), la 17-03-2008

Au inflorit magnoliile si caisii si corcodusii... Uraaaa! A venit primavaraaaa!

Replica: Semn de primavara. by Adriana Nicuta (4082 mesaje), la 17-03-2008



Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 17-03-2008

In zona noastra, magnoliile inca nu si-au deschis bobocii, dar azi am vazut multe, multe berze. Deci pot spune ca intr-adevar a venit primavara!



Replica: Ce amintiri by Baloiu Victoria (58 mesaje), la 18-03-2008
si cata nostalgie adun in mine cand vad cocorii si berzele ca revin...
Imi este draga primavara.



Replica: Semn de primavara, by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 18-03-2008



Replica: Semn de primavara by Doruletz Mic (1009 mesaje), la 23-03-2008



Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 23-03-2008
Superb marul tau inflorit.



Replica: Multumesc, Nicoleta. by Floare de colt (144 mesaje), la 23-03-2008
Si tu ai imagini deosebite cu care mi-am bucurat serile tarzii. Multumesc pentru acele clipe.



Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 23-03-2008
Ma bucur ca iti plac imaginile postate de mine Floare de colt.
Lucrezi goblen?



Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 27-03-2008



Replica: Semn de primavara by Vasiliu Letitia (1486 mesaje), la 29-03-2008



Replica: Care semn, by Doruletz Mic (1009 mesaje), la 29-03-2008
nu este frumos, aici, Letitia? Ultimul, Gargarita ta cu floricele mi-a smuls un zambet, instantaneu.
O crenguta de mar, special pentru tine.



Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 29-03-2008
Da Letitia, are dreptate Doruletz, si mie mi-ai inveselit ziua cu aceasta gargarita frumoasa.



Replica: Aveti dreptate, rosul este culoarea verii... by Vasiliu Letitia (1486 mesaje), la 30-03-2008



Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 30-03-2008



Replica: Semn de primavara by Vasiliu Letitia (1486 mesaje), la 01-04-2008




Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 01-04-2008



Replica: V-am adus, by Veronica Ene (179 mesaje), la 07-04-2008
semn de primavara.



Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 07-04-2008
Multumim Veronica. Frumoasa printesa care ne ofera acest semn de primavara.



Replica: Cum se culeg brandusele by Laura Brasoveanu (912 mesaje), la 07-04-2008



Replica: Semn de primavara by Camelia Jura (193 mesaje), la 08-04-2008
Aduc si eu un semn de primavara, desi pe langa Poarta pe care am vazut-o astazi...
Nic si Laura, nu am stiut niciodata ca sofranul se extrage din branduse si ca acestea se culeg asa cum ati postat voi, mai sus. Multumesc ca m-ati luminat.



Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 09-04-2008
Superb copacelul tau, Camelia.
Unul si de la mine.



Replica: Semn de primavara by Laura Brasoveanu (912 mesaje), la 11-04-2008
Daca nu am reusit sa postez la parcuri asa cum am promis, va aduc semne de primavara, - de parca primavara aceasta ar mai fi un semn. Este deja un fapt implinit.
Primavara cu bucurii!



Replica: Semn de primavara,by Laura Brasoveanu (912 mesaje), la 11-04-2008
Imi sunt atat de dragi panselutele pentru ca sunt atat de diverse in culoare si apoi in combinatia de culori. Exista o gingasie extraordinara in modul cum aduna ele culorile.
Credeam ca dupa ce am lucrat atatea panselute la peretar, o sa fac alergie...



Replica: Semn de primavara by Laura Brasoveanu (912 mesaje), la 11-04-2008
Mai am cateva minute pana la plecare la Bucuresti. Mi-am facut bagajul, am mai sters cu ochii praful imaginar de prin casa (ieri am muncit fara pauza, doar ca sa las casa luna, - la gandul ca ma intorc poate chiar inainte de Paste si nu o sa mai am timp de curatenie), iar inima mi se strange tot mai mica, iar in stomac imi bat fluturi. Off! Detest spitalele! Pisa mea imi sta in poala si simt cum se lipeste de mine. Dragii mei, stau in jurul meu si stiu ca le este si lor greu, desi toti par preocupati de altceva. Va las, in vaza cateva fire de narcise galbene ca sa va parfumeze cu semne de primavara, forumul.



Replica: Laura, by Oana Stancu (355 mesaje), la 11-04-2008
intr-un topic o indemnai pe Lucia: Hai, trateaza-ti singuratatea cu noi! Se pare ca acum ai nevoie si tu de un indemn: Trateza-ti angoasele cu noi!
Sanatate!



Replica: Frumoase by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 11-04-2008
panselutele Laura. Multa bafta la Bucuresti. Asteptam vesti bune cand te intorci.

Uite ce panselute frumoase am gasit, parca ne zambesc.



Replica: Special by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 11-04-2008
pentru tine, Laura.



Replica: Semn de primavara by Doruletz Mic (1009 mesaje), la 12-04-2008
Pentru toate Gargaritele, dar mai ales pentru Laura.



Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 13-04-2008



Replica: Semn de primavara by Doruletz Mic (1009 mesaje), la 14-04-2008
Omule cu mintea plina,
du-te-o clipa in gradina,
Lasa-te sa te desfete
ochii-adinci de violete,
clopoteii cu trei cupe
si narcisele trompete!



Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 14-04-2008



Replica: Semn de primavara! by cucos catalina (1631 mesaje), la 16-04-2008
Sanatate multa, Laura!



Replica: Semn de primavara by Alice Popa (236 mesaje), la 17-04-2008
Oare nu ele sunt primul semn dupa ghiocei?
Sa te intorci sanatoasa, Laura!



Replica: Semn de primavara by Alice Popa (236 mesaje), la 17-04-2008



Replica: Semn de primavara by Alice Popa (236 mesaje), la 17-04-2008



Replica: Semn de primavara by Adriana Nicuta (4087 mesaje), la 18-04-2008
O fotografie pe care am facut-o acum 3 saptamani.



Replica: Desen by Silvia Agache (137 mesaje), la 18-04-2008
de primavara.
Adriana esti o fericita daca le-ai admirat pe viu.



Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 18-04-2008



Replica: Semnul meu de primavara. by Adriana Nicuta (4087 mesaje), la 21-04-2008
Cel pe care il vad in fiecare dimineata si in fiecare seara.



Replica: Cat by Maria Zanfir (564 mesaje), la 28-04-2008
este de frumos! Si blocul din fata este vopsit frumos. Este un bloc nou?

Replica: Semn de primavara by Frunza Nicoleta (3234 mesaje), la 29-04-2008



Replica: Semnul meu de primavara. by Adriana Nicuta (4091 mesaje), la 29-04-2008

Da, este un bloc nou. Inca se lucreaza la el, nu este dat in folosinta.


_________________
Monica


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Semn de primavara
MesajScris: 01 Mar 2019, 15:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2011, 11:07
Mesaje: 5626
Locatie: Romania
Nume forum:1

_________________
Gargarita-Izvor-Nesecat-de-Iubire


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania