Acum este 19 Apr 2024, 04:29

Ora este UTC + 1 [ DST ]





Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
  Versiune printabila Subiectul anterior | Urmatorul subiect 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Un mic pont pentru turistii bautori de cafea
MesajScris: 30 Ian 2014, 14:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mai 2007, 06:50
Mesaje: 265
Nume forum:1
Cu siguranta ati consumat o cafea intr-o cafenea straina. Eu nu prea beau cafea, cel putin nu acasa insa prin concedii mai greu cu ceaiul verde de calitate astfel ca mai beau cate un cappuccino din cand in cand. Cel mai mult imi place stilul italienesc de cafea. Rapida, ieftina si foarte gustoasa. Multe cafenele insa au o politica pe care o pot intelege insa nu mi se pare ca este suficient de bine comunicata si multa lume se poate pacali.

Prin multe cafenele europene, dar in special in cele din Italia am gasit aceasta politica a preturilor diferentiate in functie de modul de servire.

Pretul pentru consumul unei cafele sau gustari la bar in picioare este mult mai mic fata de cel al consumului la masa. Este un pont destul de important fiindca o cafea sau croissant cred ca se pot consuma direct la bar si faceti astfel o economie destul de mare daca opriti des pentru o cafeluta. Logica o pot intelege si chiar aprecia, daca stai la bar si bei cafeaua repede mi se pare corect sa platesti mai putin.

Eu m-am pacalit de cateva ori si am platit pretul de masa al cafelei desi am consumat-o in 2 minute.

De regula aceasta politica este scrisa pe undeva (cat mai putin vizibil) impreuna lista preturilor diferentiate “la bar” sau “la masa”.

Sursa: http://unpontculinar.ro

_________________
Cel mai bun serviciu pe care ti-l face un prieten este sa-ti fie alaturi atunci
cand gresesti.


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
 Subiectul mesajului: Re: Un mic pont pentru turistii bautori de cafea
MesajScris: 30 Ian 2014, 16:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2004, 22:53
Mesaje: 13488
Locatie: Italia
Nume forum:1
Silvia, se poate sa ai dreptate, dar cred ca doar in anumite baruri sau cafenele mai selecte.
Mie pana acum nu mi s-a mai intamplat, dar este bine de stiut si de tinut ochii deschisi.

_________________
Ralu - Gargarita-Inspiratie-Divina
Gargarita anului 2010-2011
Gargarita anului 2011-2012


Sus
 Profil SEARCH_USER_POSTS 
 
Afiseaza mesajele de la anteriorul:  Sorteaza dupa  
Scrie un subiect nou Raspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum

Cautare dupa:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB Romania